Gotický hrádok Cuknštejn/ 1:120/ Betexa

Užívateľov profilový obrázok
stano | 42
Meno: Stano

Gotický hrádok Cuknštejn/ 1:120/ Betexa

Príspevokod užívateľa stano » 25 Sep 2020 15:06

Tak Vás tu všetkých zdravím priatelia modelári. Rozhodol som sa vstúpiť do pre mňa neprebádaných vôd a tou je architektúra. Nie že by som sa o to nejako zvlášť zaujímal, ostávam verný svojim rýchlym kolesám, ale vyhral som v jednej súťaži nejaké tie modely a je mi ľúto nechať ich len tak založené. Okrem toho, som sľúbil usporiadateľovi súťaže, že sa podelím o svoje úsilie a budem ho informovať ako sa mi darí...

Pre začiatok som si zvolil ten jednoduchší model a tým je gotický hrádok Cuknštejn od vydavateľa Betexa. Jedná sa o nové vydanie, model je v mierke 1:120. Nachádza sa na ôsmich stranách, jedna strana je návod a jedna návodové kresby. Model je tlačený ofsetom, gramáž papiera počíťam asi 120. Model by nemal byť moc zložitý, na svoj rozsah tam nie je až tak moc dielov, ale ako som už spomínal, je to moja architektonická prvotina, tak prosím ospravedlňte moje nedostatky.

Ako prvé sa pozrime na náhľad originálu:

Začal som klasicky, ako odporúča návod a to nádvorím, takže keď som skončil s prvou návodovou kresbou, tak mi vzniklo toto:

Nie je to všetko na 100%, ale snažím sa, jedinú výčitku by som mal len k papieru. Mohol by byť o niečo hrubší, predsa len na môj vkus sa tu pracuje s trošku väčšími dielmi ako som zvyknutý, inak sa zdá, že by malo všetko do seba pekne zapadať. Priznám sa, že trochu som odflákol retuš, snáď to nebude v konečnom dôsledku taká katastrofa...Takže, idem sa pustiť do ďaľšej návodovky a snáď vám prinesiem čoskoro nejaký ten postup.

stano | 42

Re: Gotický hrádok Cuknštejn/ 1:120/ Betexa

Príspevokod užívateľa stano » 27 Sep 2020 12:36

Tak nám včera počasie trochu sa venovať aj lepeniu, tak som dal dokopy vonkajšie obvodové múry spolu s okolitým terénom

Potom prišla pre mňa nočná mora a tou bola strecha. Mal som pred tým veľký rešpekt, nevedel som, ako sa s tým popasujem, ale myslím, že zatiaľ je to ako tak kukateľné. Ešte ma čaká tá časť, z ktorej mám najväščie obavy, tak som moc zvedavý, ako sa mi to podarí...zatiaľ to vyzerá takto...

Saskardin | 46

Príspevokod užívateľa Saskardin » 28 Sep 2020 10:51

Dobré to máš. Ja som tiež začiatočník a tiež hľadám, čo ma bude dlhodobo baviť, ale pri architektúre som už zistil, že základ je podlepovať, podlepovať a ešte raz podlepovať. :wink:
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), miniboxy

Aki | 45
Meno: Aki

Príspevokod užívateľa Aki » 29 Sep 2020 21:37

Já si to slípnul hned po vydání a musím říct, že to není až tak úplná sranda, jak se na první pohled může zdát. Střecha ti sedla pěkně. :) A zbytku se bát nemusíš, to nejhorší už máš za sebou.

stano | 42

Príspevokod užívateľa stano » 02 Okt 2020 10:54

Posledných pár dní bolo počasie také na lepenie, tak som si k tomu sadol a bez toho, aby som niečo fotil som to dokončil. Ono v podstate nebolo toho fotenie moc, pribudla chýbajúca časť strechy, piliere, komíny, vikiere a je hotovo. Čo sa týka modelu, nebolo to až tak záludné ako som očakával, mal som obavy z papiera, predsa len som nič nepodliepal, tak ako to tu bolo spomínané a je miestami vidieť, ako sa mi niektoré časti trošku prehýbajú. No nič, skúsil som si teda architektúru a musím povedať (napísať), že ma to neoslovilo a veľmi rád sa vrátim k mojim štvorkolesovým miláčikom :big smile: .

Dosť bolo kecov, takto to vyzerá hotové...

martin1807 | 26
Meno: Martin Bilý
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa martin1807 » 02 Okt 2020 11:48

Gratulujem k dokončeniu.:) Vyzerá to ako milý malý hrad. Aké sú rozmery hotového modelu?

Tip: Osobne by som asi ešte prešiel retušou hrany na streche, zdá sa mi, že tam vidím biele miesta. :P :wink:
na stole: Rozhledna a chata na Suchém vrchu, BSS NS2-29.21.20
naposledy dokončené: Tatra 813 S1 UDS 110p, Tatra 815 SOT, Tatra 148 S3

Martin1807

stano | 42

Príspevokod užívateľa stano » 02 Okt 2020 12:43

Nezdá, tie biele miesta tam sú, ale už to nechám tak, nerád by som to zmrvil, aj tak model skončí niekde v krabici, pretože nemám priestor na to, aby som ho doma vystavoval :wink:.
Rozmery sú cca 30x30 cm.

Návrat na "Architektúra // Architecture"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný