iconmasterove zaciatky...

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

iconmasterove zaciatky...

Príspevokod užívateľa iconmaster » 22 Okt 2010 15:39

Vcera pri hrabani modelov v skrini som z nostalgie oprasil niektore moje davne projekty a bol to zaujimavy pohlad na to desatrocie, ktore uplynulo odvtedy, co lepim vlastne modely... Zaujimave spomienky, ked som nemal PC, internet, autocad, striekaciu pistol, a pod. ale napriek tomu sa dali spravit ake-take kamiony. Sice boli farbene stetcom alebo fixkami, temperou a pouzival som velke mnozstvo balzy, podla mna neboli az take zle :look down:

Toto vlakno venujem hlavne mladym kolegom, aj tym ktori sem pridu kecat o velkych planoch, ze postavia vlastne modely z nicoho nic. Kecat sa da, lepit to je druha vec. Tymto chcem iba motivovat kazdeho, kto sa na tuto cestu vyda. Zaciatky nie su jednoduche, ale ak clovek chce, pojde to. Toto berte ako dokaz, ze aj 12-13 rocny modelar je schopny vytvorit vlastny model, hlavne ked zobereme do uvahy veci ako PC a internet. :wink:

Takze pome na to - modely by som chcel predstavovat pekne v poradi, ako vznikli..

Volvo FH12-420 tahac 4x2

Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Toto je moj prvy vlastny model, ktory som aj dokoncil. Bol postaveny v roku 2000, cize ked som mal 12 rokov. Cela ta historka zacala casopisom Trucker, kde ma zaujal test tohoto auta. Od detstva som bol fanusikom nakladiakov, takze ma to chytilo dost lahko. Druhe, co ma motivovalo bol list v tom istom casopise od neznameho modelara, ktory tam poslal fotku svojich papierovych tahacov - vtedy som povedal ze take chcem mat aj ja. Kedze plastikova stavebnica by vysla na 1500 sk (co bol dost velky peniaz pre skolaka v tom obdobi) tak som sa dal na scratch. Pre podklady som napisal list do fabriky, odkial som dostal pekne prospekty - dalsi dovod, ktory ma motivoval. Po tyzdnoch roboty a tyzdnoch nic nerobenia sa mi ho podarilo dokoncit! A tym som sa vlastne vydal na tuto cestu modelarstva, na ktorej aj dneska kracam...

Ako model s dnesnym okom stoji zanic. Hned niektore rozmery dost nesedia (sirka ramu, priemer kolies). Podvozok natrety temperou, kolesa vyrezane z balzy a oblepene paskou :beat brick: Kabina natreta vypalovackou a vela veci farbenych centrofixkou.. Lepenie celkov tavnou lepiacou pistolou a podobne srandy.. :beat plaster: Postavil som k nemu aj naves-zhrnovacku, ak najdem a oprasim, ukazem vam. Je to moj prvy vlastny model a napriek tym chybam patri k mojim srdcovkam, dovod je asi jasny.


Pokracovanie nabuduce.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: iconmasterove zaciatky...

Príspevokod užívateľa iconmaster » 22 Okt 2010 16:02

takze este aby bola suprava kompletna:

Volvo FH12-420 + zhrnovacka VanHool

Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Naves na urovni tahaca, podvozok tiez farbeny temperou. Plachta - kancelarsky papier. Kolesa uz o nieco lepsie - z namotanych pasikov, ale stale farbene ciernou centrofixou. Zadne dvere sa pekne ohli vdaka temperovej farbe :P

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: iconmasterove zaciatky...

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Nov 2010 16:34

Dneska som oprasil dalsie modely zo skrine:

Scania R164 L 580 V8 Topline

Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Velkym elanom z prvej dokoncenej stavbe nakladiaku som zacal robit dalsi. Bola to moja dalsia srcdovka, kedze tieto Scanie 4. serie su celkom pekne auta. Model sa rodil v roku 2002, stavba trvala priblizne 2 mesiace. Obsahuje niekolko vylepseni oproti prvemu - hlavne normalne vyzerajuce kolesa a snazil som sa viac casti spravit z papiera. Podvozok a spodna cast karoserie su natrete temperou (a vidiet ako "dobre" drzi, kde zostalo lepidlo). Napisy zhotovene rukou, kabinu som natieral syntetikou a strieborne casti (nadrz, rafiky, mostiky) som farbil striebornou fixkou. Dalsou novinkou bolo, ze kabina bola otvaratelna, aby bol pohlad na ten nie prilis vysperkovany motor :) Interier uz bol tiez viacer prepracovany, celne sklo som uz robil z hrubsej folie, len sa tazko dopasovavalo do rohov. Na druhy kamion neni to take zle podla mna :red:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: iconmasterove zaciatky...

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 01 Nov 2010 16:38

myslím, že viacerí by sme aj dnes boli radi takto postavenému kamiónu :girl:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: iconmasterove zaciatky...

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Nov 2010 16:42

Mercedes-Benz Actros 1843

Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Toto je treti tahac v poradi. Ako podklad ma zaujal isty clanok v casopise, kde testovali toto auto a ta zlta farba s cervenymi nalepkami na bokoch vyzeralo celkom fajne. Ako model neobsahuje vela inovacii, snazil som sa o naznacenie roznych spar na kabine a kapotazi. Kabinu som skusal striekat, ale kedze som namiesal velmi hustu farbu, muselo to skoncit v kosi. Spojlery a blatniky sa este ako-tak podarili streknut. Dalsia kabina, ktora je na modeli bola uz natierana, a ku striekaniu som sa nevratil isty cas, kvoli negativnym skusenostiam. Interier a motor prepracovanejsi, ako u Scanie, schodiky a mostiky som spravil z hlinikovej tacky. Cierne a strieborne veci klasika - farbene fixkou.

Pokracovanie nabuduce.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: iconmasterove zaciatky...

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Okt 2011 16:44

Dnes som na to spomenul, ze som sem uz davno nic nepridal a tak som oprasil dalsie 2 modely.

DAF 95XF 530 Space Cab





Moj stvrty tahac, ktory je podla mna moj najodflaknutejsi model. Preto sa niet cudovat, ze stavba trvala 36 dni, robil som to v roku 2002. A preco odflaknuty? No v prvom rade je proporcialne dost mimo, kabina je velmi siroka, kolieska male,.. Podvozok je velmi jednoduchy, bez detailov. Stupacky a mostiky na podvozku som robil z hlinikovej tacky, chromove disky z obalu od cokolady. Interier je celkom poho, sedacky su ozajstne polokozene - oblepene kozenkou a texitiliou. Kabina bola farbena stetcom a farba vznikla experimentalnym miesanim cervenej a zltej. Plasty na kabine su farbene ciernou centrofixkou alebo vystrihnute z farebneho papiera. A teraz sa len smejem, kolko veci som lepil tavnou lepiacou pistolou :)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: iconmasterove zaciatky...

Príspevokod užívateľa iconmaster » 02 Okt 2011 16:53

MAN TG-A 41.660 8x4





Moj prvy tahac na tazke naklady, v poradi 5. kamion. V tomto obdobi som zacal objavovat internet a predlohu tohto auta som nasiel prave na internete. Pre podklady som napisal list do Viedenskej fabriky OAF (tuto fabriku vlastni MAN a tu sa vyrabaju specialne auta, ako aj toto). Po obdrzani tych podkladov som sa vrhol na stavbu. Robil som to tiez v roku 2002 a stavba trvala 59 dni, co bolo vtedy na moje pomery uz celkom dost. Kabina a podvozok sa celkom podarili, skoda ze ho zase kazia tie male kolieska.. Podvozok a nadstavba za kabinou boli farbene tusom (!) a podvozok dostal este jednu vrstvu vodou rieditelneho laku. Kabinu som natieral striebornou syntetikou (aka metaliza, ze? :) ).
Model dnes vyzera dost zle, kedze vnuk otcovho sefa s nim uz parkrat zahral..

Užívateľov profilový obrázok
Major | 64
Veľký milovník Tatier
Príspevky: 1683
Meno: Oto
Bydlisko: Tőketerebes
Kontaktovať užívateľa:

Re: iconmasterove zaciatky...

Príspevokod užívateľa Major » 02 Okt 2011 18:19

iconmaster napísal:... ked som mal 12 rokov....


Smekám pred Tebou. Máš RECHT!!!! Obrázok
"Komu není dáno, tomu se nedá dát." J.Werich

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: iconmasterove zaciatky...

Príspevokod užívateľa johnny7 » 02 Okt 2011 19:25

Veruze neni sa comu cudovat, ze v aktualnej dobe vies dat dokopy tak uzasne modely, ked uz v 12-tich rokoch si vytvoril prvy vlastny model.
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
Jurro754 | 30
Príspevky: 144
Meno: Juraj
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: iconmasterove zaciatky...

Príspevokod užívateľa Jurro754 » 28 Okt 2011 22:20

No človeče je to fakt bomba...nádhera, páči sa mi to..čo kus to zdokonalenie :P a taktiež sa mi páči že si išiel za svojim cieĺom...jooj keď si spomeniem na svoje začiatky tak už len matne...začínal som ako 8 ročné decko s výrobou jednoduchých autobusov ktoré boli hotové behom piatich minút..niečo na sposob vystrihovačiek na imhd.sk...pochopitelne sa nič z toho nezachovalo..neskor som zacal s vecsimi modelmi autobusov ale nemali dlhú životnost..boli pokusy aj o smetiarsku LIAZku a pod..no a od 2005teho sa venujem rušňom :P toť vsio :big smile:

Návrat na "Galéria dokončených modelov // Gallery of Finished Models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný