Vozový park

Užívateľov profilový obrázok
maťko85 | 33
Meno: Martin Hašlar

Re: Vozový park

Príspevokod užívateľa maťko85 » 27 Okt 2013 20:44

Vysokonapěťový transformátor ELIN-448-MVA 230/109,8kV (1 : 50, free - pisho66)

Dlouhou dobu jsem přemýšlel, jaký vhodný náklad bych postavil pro podvalníkový přívěs, měl jsem sice pár námětů a tipů, co postavit. Ale potom, co sem pisho66 vložil model tohoto transformátoru na stažení, tak už bylo prakticky rozhodnuto, že to bude právě tento model, který vyrobím jako náklad pro podval.

Je to v pořadí druhý náklad, který jsem dokončil a kterým jsem zkompletoval celou (celkově už třetí) soupravu, tj. tahač, přívěs (návěs) a náklad. Stavbu jsem začal druhý týden v srpnu 2013 a dokončil přesně 18. října téhož roku (tj. v den odjezdu na výstavu do Nitry). Výroba trvala přesně 11 týdnů (z toho 56 dní čistého času). Ačkoliv model není veliký a rozsáhlý (4 strany), rozhodně jej nedoporučuju začátečníkům. A aby ch mohl trafo položit na přívěs, musel jsem taky vyrobit nosnou konstrukci, to kvůli pantům krytů kontrolních otvorů. A ještě zajímavost na závěr - na modelu je osazeno celkem 254 matic, které jsem si vyráběl sám.
Samotný transformátor:

Transformátor položený na podvalníku za pomoci nosné konstrukce:

Kompletní nadrozměrná souprava:

Užívateľov profilový obrázok
maťko85 | 33
Meno: Martin Hašlar

Re: Vozový park

Príspevokod užívateľa maťko85 » 26 Apr 2015 19:58

Tatra 815 6x6 - autodomíchávač (1 : 32, PK Graphica)

Tento týden jsem dokončil, a tím opět rozšířil svůj vozový park o další přírůstek. Je to můj první sólový model (tj, nebude tvořit soupravu), a zároveň jsem si tímto modelem splnil jeden modelářský sen (tj. od doby, kdy jsem začal lepit papírové modely a zejména pak nákladní vozidla a stavební stroje, jsem si vždy přál, že se najde nějaký autor, který navrhne a vytvoří šmikajdu takovéto T-815 míchačky).
A teď k samotnému modelu - stavbu jsem zahájil v lednu 2013 a zakončil v polovině dubna 2015 (samozřejmě s četnými přestávkami). Co se samotné stavby týče, bohužel musím potvrdit to, co psali všichni modeláři, kteří tento model stavěli - že má stavebnice spoustu nedostatků a chyb, se kterými je třeba se utkat.
Zde jsou všechny zmíněné chyby a nepřesnosti, na které jsem v průběhu stavby narazil a na které je třeba si dát pozor:

1) sestupná převodovka: díl 39, plášť mi vyšel kratší o cca 1 mm.
2) kryt motoru za kabinou: díl 119, vůbec mi seseděl plášť krytu s čelní stěnou. U dílu dále nejsou k dispozici plochy pro polepení některých rubových ploch krytu (zkosené stěny a strop).
3) motorek pohánějící větrák u chladiče agregáu pohonu bubnu: díl 91, délkově mi neseděl plášť, chybělo cca 1,5 mm.
4) převodovka agregátu: díly 86 a 87, neseděl mi válcový a kuželový plášť. Dále plášť převodové skříně (díl 97) mi neleží celou plochou na nosném držáku (díl 103).
5) náhon míchacího bubnu: zřejně díl 199, délkově mi neseděl plášť, byl kratší o cca 2 mm.
6) kompletace zadní část nástavby: tady mi nepasovaly dohromady tyto celky - násypka (díly 67 a 68) a nosníky (díly 64L, P).
7) kabina: při usazení kabiny na podvozek jsem musel kabinu vypodložit kousky kartonu. Jinak by zadní část kabiny byla jakoby propadlá dolů a nebyla by v rovině se stupačkami.
8) sací potrubí za a nad kabinou: jak psal Jari, díl 127 je lepší rozstřihnout a samostatně sestavit potrubí a samostatně nasávač. Odzkoušeno.
9) palivová nádrž: konkrétně plášť nalévacího hrdla (díl 121) mi vyšel o cca 2 mm kratší.
10) spojovací potrubí u vzduchového filtru: díl 133 jsem musel zkrátit, díl 134 jsem musel zkrátit o cca 5 mm a díl 135 jsem musel o cca 2 mm prodloužit.
11) výsypné korýtko: konkrétně uchycení hlavního nosníku (díly 77 a 78), nesedělo mi na vyznačené místo na nosníku zadní části nástavby (díl 63P).

Z výše uvedeného vyplývá, že ačkoliv není stavebnice nějak rozsáhlá (6 stran A4), rozhodně ji nedoporučuji začínajícím modelářům, nebo modelářům s nízkou hranicí trpělivosti (jako jsem já). Výsledkem po dokončení stavby je však celkem atraktivní model, který jistě ozdobí každou sbírku.

Návrat na "Galéria dokončených modelov // Gallery of Finished Models"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní