ABC Nostalgie cup

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 45
Príspevky: 567
Bydlisko: Žilina

ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 03 Máj 2017 13:34

Pred časom ma pochytila ukrutná nostalgia za detstvom. Nie za režimom, alebo jeho výhodami ako „babky-demokratky“ , ale za kamarátmi s ktorými som sa naháňal na bicykli SOBI 20 na Vlčincoch, za krúžkom, kde sme ani nedýchali, keď vedúci vytiahol striekaciu pištoľ (majos vie...). Spomenul som si na najkrajší darček pod stromčekom: Polikarpov I-16 od Revellu v 1/72. Aj s týmto som ich zlepil hádam tri! A tento rozhovor s Vlastou Tomanom ma dorazil.
http://www.vanili.cz/sci-fi/rozhovory-c ... sta-toman/
Až tu som si uvedomil, čo všetko moje vtedajšie aktivity spájalo! Jasné že ábécéčko! Teda ABC mladých techniků a přírodovědců. Prvý model som zlepil z neho. Nejaký severočeský statok od R. Vyškovského. Každú monografiu som si odkladal, a keď bol ako príloha aršík s nálepkami na plastové modely!!! To som bol v tranze! A ten nešťastný skateboard! :beat plaster: V ktoromsi čísle vyšla škola jazdy, a dala sa zošiť ako malý zošitok. Ja som s ním aj spával! Kúrnik, keď si na to spomeniem, až ma trasie. :red: No a komiksy! Vzpoura mozku, Tvrz, aj kronika strážcu... Každé dva týždne som sa nemohol dočkať kedy príde.
A keďže hrozil predĺžený víkend, a mňa akosi trápi „vyhorenie“ (za toho pána sa neviem do ničoho súceho pustiť) tak som sa rozhodol zo sentimentu zlepiť nejaký starý model z abc.

A keď som to tak lepil, tak som si spomenul, že aj abc malo nejaké výročie ( podľa wiki prvé číslo vyšlo 19757: https://cs.wikipedia.org/wiki/ABC_(%C4%8Dasopis)), a že by možno nebolo od veci spomenúť si na tie časy nejakou akciou. Napr. nejakým SiGom (special interested group) na Žilinskej súťaži, alebo niečím, čo by na súťaži vyvrcholilo (napr. nejaká súťaž tu na fóre s tým, že ceny sa odovzdajú na výstave v Žiline). Súťaž by bola hlavne pre "starých senilných páprdov" ako ja.. :P . Neide mi o nič, len vytiahnúť starý model z abc a polepiť ho a "vrátiť" sa pritom do detstva. Dať sem fotku zlepeného „uslintaného“ modelu, ako za oných čias. :wink:
Alebo urobiť ABC nostalgie cup? Obetoval by som zlatú knihu vystřihovánek. A dokonca aj Jolaus by sa mohol zapojiť, len by musel urobiť nejaký plastikáč podľa monografie ABC...
Alebo skúsiť pohár ABC ako za starých čias? Posledný bol monotypový. Bol tam Hurricane od Směru a Su-7 od vtedy ešte existujúceho OEZ Letohrad.Oba modely stále dostať za "ľudovú" cenu.A "huriš" sa robí dokonca s nálepkami Karela Kuttelwaschera, ktorý bol v monografii abc modelářům.
Alebo ak si pamätáte svoj prvý papierák, tak každý svoj? Ja ten svoj v archíve mám, ale nejako sa mi do neho nechce :-( , možno toto by ma nakoplo.
Možno by sa mohol niekto opýtať StandaF ako sa rozhodovali súťaže papierákov v tej dobe. Na toto si ja nepamätám. A mohli by sme to spraviť tak.
Ja som si pri lepení starého modelu oddýchol, a možno aj iný by sa potešili a zlepili niečo, čo je inak odsúdené „zhniť“ v archíve. Čo vy na to?
Každý ženatý chlap je povinný hovoriť svojej žene aká je krásna častejšie ako môže! Inak to za neho urobí niekto iný! A rád!

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 38
2K+
Príspevky: 2436
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 08 Jún 2017 21:26

Ešte že si o tom lietadle dal vedieť. Kúpil som dnes a idem čítať ABC po veeeeeľmi dlhom čase ako vtedy keď som bol ešte decko :still dreaming:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Standa F. | --
Príspevky: 24
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Standa F. » 18 Jún 2017 16:58

Usedlost z Českomoravské vrchoviny - Richard Vyškovský, ABC č. 16/21, 24/35 a 9/39. Lepím z originálu z 2. vydání z čísla 24/35 - má nejlepší tisk:


Užívateľov profilový obrázok
Standa F. | --
Príspevky: 24
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Standa F. » 24 Júl 2017 22:49

Usedlost z Českomoravské vrchoviny je hotová:Podrobný stavební report je zde: http://www.papirovaarcheologie.cz/usedl ... vrchoviny/

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 45
Príspevky: 567
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 20 Okt 2017 13:36

Dlho som síce nič nedal, teda okrem "Tatíčka", ale zase o to viac som nakúpil! Samozrejme to nie je dôvod aby som sa tu rozpisoval. :red: Dôvod je iný. Po čase sa znovu na stretku objavila myšlienka, že treba začať konať prípravy na budúcoročný ZA model, a začali sme preberať množstvá a ceny, a kávu, a všetky dôležité veci. A popri tom sme sa zvrhli (teda ja s vrsom a trošku s &reyom) na tému ABC nostalgie cup. Na tom, čo som si vymyslel nič nemením. Zlatá kniha vystřihovánek je uložená a prichystaná pre naj model, ale predsa len... Ako to napísať :scorn: ? Skúsim takto: predstavoval som si to tak, že mnohý z tých, ktorým sa nedarí dokončiť moderné modely sa pridajú, keď už inak nie, aspoň verbálne. Tým myslím že keď sa niekde stretneme tak povie že: "urobil som na tú tvoju súťaž to či ono", ale ono nič. Skôr som sa stretol s tým, že prečo nie Zenit, Elektrón, Albatros, Maly Modelarz, Kranich, Schreiber,... :shocked: Tak pošpekuluvávam nad tým, že urobiť jednu kategóriu "nostalgie"? Nebude tam obmedzenie len na ABC. Proste všetky staršie modely ako 25 rokov. Najradšej originál (predsa len tá dobová tlač má svoje čaro :still dreaming: ), ale kľudne aj reprint. Tým mám na mysli napr. BMW R16 od Schreiberu, alebo chrobáka od Schreiberu, prípadne modely z reprintu ABC, alebo aj z Maleho Modelarza z plytov.
A čo je najhoršie, stále ma láka urobiť to aj plastikáčom! :haha: Keď som to spomenul, bol som dodžubkaný až pod zem! Ale mne sa tie staré modely od KP páčili. Migy 15, 17, Avia c-2, a B-534 bola neskutočná! Nemala nič, a aj to čo bolo v stavebnici nebolo celkom dobré, ale lepil som ju asi 6 krát. A čo je najhoršie, kľudne a bez hanby by som to dal znovu! No a staručilinké Směrácke 1/50! To je aká silná káva zlepiť to vôbec dokopy bez dlhodobého užívania antidepresív! A aké krásne lietadlá, potažmo autá tam boli (a stále sú :wink: )! Fokker S-11, S.E.5a, Sopwith Camel, alebo multimaterálový SPAD! Bóže a Swordfish, Walrus (ten aj s panáčikmi!!!) No a keby sa zjavil Polikarpov I-16 v 1/72 od revellu (s 2kou na smerovke), ja by som asi slzu neudržal.
Takže teraz by som rád vedel čo si o tom myslíte. Teda všetci traja... Fito, StandaF, majos, sony (mám dojem že niečo podobné kedysi v Nitre navrhoval),... Teda hlavne o papierákoch. Ten plast mi asi neprejde!
Každý ženatý chlap je povinný hovoriť svojej žene aká je krásna častejšie ako môže! Inak to za neho urobí niekto iný! A rád!

Užívateľov profilový obrázok
labyrint | 57
Príspevky: 46
Meno: Igor Tomášik
Bydlisko: Prievidza

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa labyrint » 20 Okt 2017 16:07

...v Nitre býva "papierová" kategória P10 - Oldies (modely prvýkrát vydané najneskôr pred 20 rokmi).
Možno by ju stačilo "skopírovať" aj do programu ZA model.
Tiež mám v šuflíku zopár "archívných" modelov na ktoré sa chystám.
...len som ani jeden, ani tento rok, do Nitry nestihol ;)
Termín ZA model ako najlepšia motivácia?
...sú rôzne spôsoby ako nájsť správnu cestu ;-)

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 32
Príspevky: 722
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Marmat » 03 Jan 2018 18:06

Finiš - 31. 12. 2017, cca 22:30 hod.
Fotené - 02. 01. 2018, po cca 16:00 hod

Stavba najprv pohodová, neskôr pri montovaní podvozku, predného nárazníka a kolies úplný des. Buď boli diely dlhšie, alebo boli pre zmenu kratšie, než mali byť. :confuse:
Som rád, že to už mám za sebou. :victory:
P.S. Prívesný vozík nebude, už teraz sa bojím toho, čo by ma postretlo, keby som sa do neho pustil. :beat plaster:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 49
.
Príspevky: 12401
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 05 Jan 2018 16:08

super, že si to dokopal do konca, ja musím pozrieť, kam mi odplával môj hausbót...
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 35
2K+
Príspevky: 2350
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa jozkin » 20 Feb 2018 02:49

Tak Brøyt sa síce zatiaľ nekonal, ale zlepil som aspoň Pomaranč (dieselelektrický rušeň T679.0020). Je určený ako darček pre trojročného nadšenca vlakov, tak som upustil od nárazníkov a spriahiel.

Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Návrat na "Akcie, súťaže a výstavy // Actions, Contests & Exhibitions"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný