ABC Nostalgie cup

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 03 Máj 2017 13:34

Pred časom ma pochytila ukrutná nostalgia za detstvom. Nie za režimom, alebo jeho výhodami ako „babky-demokratky“ , ale za kamarátmi s ktorými som sa naháňal na bicykli SOBI 20 na Vlčincoch, za krúžkom, kde sme ani nedýchali, keď vedúci vytiahol striekaciu pištoľ (majos vie...). Spomenul som si na najkrajší darček pod stromčekom: Polikarpov I-16 od Revellu v 1/72. Aj s týmto som ich zlepil hádam tri! A tento rozhovor s Vlastou Tomanom ma dorazil.
http://www.vanili.cz/sci-fi/rozhovory-c ... sta-toman/
Až tu som si uvedomil, čo všetko moje vtedajšie aktivity spájalo! Jasné že ábécéčko! Teda ABC mladých techniků a přírodovědců. Prvý model som zlepil z neho. Nejaký severočeský statok od R. Vyškovského. Každú monografiu som si odkladal, a keď bol ako príloha aršík s nálepkami na plastové modely!!! To som bol v tranze! A ten nešťastný skateboard! :beat plaster: V ktoromsi čísle vyšla škola jazdy, a dala sa zošiť ako malý zošitok. Ja som s ním aj spával! Kúrnik, keď si na to spomeniem, až ma trasie. :red: No a komiksy! Vzpoura mozku, Tvrz, aj kronika strážcu... Každé dva týždne som sa nemohol dočkať kedy príde.
A keďže hrozil predĺžený víkend, a mňa akosi trápi „vyhorenie“ (za toho pána sa neviem do ničoho súceho pustiť) tak som sa rozhodol zo sentimentu zlepiť nejaký starý model z abc.

A keď som to tak lepil, tak som si spomenul, že aj abc malo nejaké výročie ( podľa wiki prvé číslo vyšlo 19757: https://cs.wikipedia.org/wiki/ABC_(%C4%8Dasopis)), a že by možno nebolo od veci spomenúť si na tie časy nejakou akciou. Napr. nejakým SiGom (special interested group) na Žilinskej súťaži, alebo niečím, čo by na súťaži vyvrcholilo (napr. nejaká súťaž tu na fóre s tým, že ceny sa odovzdajú na výstave v Žiline). Súťaž by bola hlavne pre "starých senilných páprdov" ako ja.. :P . Neide mi o nič, len vytiahnúť starý model z abc a polepiť ho a "vrátiť" sa pritom do detstva. Dať sem fotku zlepeného „uslintaného“ modelu, ako za oných čias. :wink:
Alebo urobiť ABC nostalgie cup? Obetoval by som zlatú knihu vystřihovánek. A dokonca aj Jolaus by sa mohol zapojiť, len by musel urobiť nejaký plastikáč podľa monografie ABC...
Alebo skúsiť pohár ABC ako za starých čias? Posledný bol monotypový. Bol tam Hurricane od Směru a Su-7 od vtedy ešte existujúceho OEZ Letohrad.Oba modely stále dostať za "ľudovú" cenu.A "huriš" sa robí dokonca s nálepkami Karela Kuttelwaschera, ktorý bol v monografii abc modelářům.
Alebo ak si pamätáte svoj prvý papierák, tak každý svoj? Ja ten svoj v archíve mám, ale nejako sa mi do neho nechce :-( , možno toto by ma nakoplo.
Možno by sa mohol niekto opýtať StandaF ako sa rozhodovali súťaže papierákov v tej dobe. Na toto si ja nepamätám. A mohli by sme to spraviť tak.
Ja som si pri lepení starého modelu oddýchol, a možno aj iný by sa potešili a zlepili niečo, čo je inak odsúdené „zhniť“ v archíve. Čo vy na to?

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 04 Máj 2017 12:17

Heh, akosi sme sa rozbehli strašne ďaleko a asi aj inde než som chcel... :red: Asi má Standa F pravdu, že ťažko "spravidlovať" spomienky, nostalgiu. Ku retuši: ja si pamätám nejaký návod na stavbu. Bol v každom zošite Déčku (závodné autá, stavebná technika, ľudová architektúra,vesmír,...) a tam doporučovali Anilínové farby. Pamätám si to preto, že mi ich mama nechcela kúpiť, lebo sú drahé a jedovaté. A v tejto súvislosti ma napadlo, že Olfu z ruky nikto nepustí, a len kvôli nejakým pravidlám nebude hľadať ostré nožnice po chalupe. A aby sa mi neplietlo, pozeral som si (keď to tu toudi nadhodil :P ) staré modely v archíve. Mám tam Aviu BH-33 z leteckého špeciálu, a už ani ten papier nedrží pokope a musel by som to prefocovať. Podobne sú na tom krojované figúrky, motor Walter, všetko na papieri, do ktorého sa nedá ani strihnúť ani reznúť. Keby záležalo odo mňa, dal by som amnestiu na warez pri tejto príležitosti! :beaten:
Môj výsledok z toho je, nech si každý zlepí ako chce a ako vie. Ak chce tuniť, nuž nech tuní, ak si chce zaspomínať, tak vyberie fixku, anilínky, herkulesa, alebo odvážnejší Drago, zaprpľe si prstíky (už neohybné rovnako ako vtedy :haha: ) a bude sa durdiť a nadávať ako to nepasuje, a vyhrážať sa, že sa na to vykašle... Proste všetko čo ku tomu patrí .
Navrhoval by som dať toto celé do samostatného "chlievika", kde by sa dali dopĺňať celé príspevky. Každý si môže otvoriť svoj, a lepiť v ňom ľubovoľný počet modelov súčasne (ako za mladi). A vyvrcholením celého tohoto by mohlo biť niečo na súťaži v Žiline. Samozrejme, niečo dostane len ten, čo model prinesie, nie taký čo niečo polepí a bude čakať alegorické vozy a celú perepúť gratulantov až do domu (a ešte aj to sa zaprie!!! :scorn: ). Mne osobne to takto stačí. A ku cenám viem sľúbiť zlatu knihu vystřihovánek, Zlatú knihu komiksu, a uvidíme...
Ešte predsa len jedna vec. A asi len StandaF mi bude môcť pomôcť. Môžeme vôbec použiť logo ABC? Či osloviť redakciu? A keby sme to robili tu na fóre, nemohol by nejakú cenu udeliť napr. Václav Šorel? (toho si pamätám z posledného pohára abc. Strašne som za ním behal a furt ho otravoval, a potom ma schladili, že som nevyhral len kvôli "národnostnej otázke", ktorú on vytiahol... Už som mu odpustil, ale nezabudol, napriek tomu by som bol strašne rád keby to šlo :wink: ) Alebo dokonca Richard Vyškovský :dribble: ? Aj Vlasta Toman by sa určite vedel vyjadriť ku modelom zo svojich komiksov.... Stačí aby si prezreli fotky, ak nejaké budú...

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 04 Máj 2017 15:28

tiež si myslím, že nech každý lepí, jak mu pasuje (hlavne nech sa lepí ), ideál by bol samozrejme jeden model "krabičkový" a druhý vytunený, čo to dá/ chce,
(sa mi hovorí, keď lepím momentálne tunený, že z pôvodného len kovanie zostalo :D )

napr. ak by chcel niekto lepiť model, ktorý používa ping pongovú loptičku, tak si to zväčší do požadovanej veľkosti a má pokoj :wink:

ja skúsim asi nejaké echt staré ŠoKovánky, mám ich celkom dosť (most SNP, TV veža Kamzík, Lunochod, Lunárny modul, Rover, Sojuz Apollo, raketu Sojuz), alebo Mullerove staré lietadlá, prípadne hladinové modely ako Bátory, či riečny monitor
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Fito » 05 Máj 2017 08:28

Tak, ako píše Toudi, ja by som to tiež na nejaké presné pravidlá neviazal, nech si lepí kto chce čo chce, a ako chce.
Ja pôjdem klasicky, - retuš fixkami

Zatiaľ píšme sem, keď sa začne aj stavať tak vytvorím samostatné podfórum, do ktorého sa budú dávať iba reporty pre ABC cup.
Myslím, že bude stačiť jedna spoločná kategória pre všetky modely.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 05 Máj 2017 09:24

Hough... Neni čo dodať. :victory: Ja som zobral anilínky staršej dcére (síce bolo trochu plaču, ale zase vymenila ich za nový bicykel. Niečo vzadu mi síce hovorí, že to nebol celkom dobrý biznis, ale už sa stalo... :big smile: ) Teraz som v štádiu prehadzovania šmikájd po stole. Neviem čo prv. Čínsku džunku, traktor Zetor Crystal, LIAZku z dakkaru, hrad Sion,kostel z Ostravy Hrabové (ten s interiérom), dum mládežníckeho tisku, či krojované figúrky? Asi všetko spolu :haha: Fotky dám sem, jedine Olfičky mojej krásnučkej sa nevzdám! Ja už s nožnicami neviem rovno odstrihnúť ani nitku do ihly :haha:

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2538
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa martin1807 » 05 Máj 2017 16:11

Niečo z ABC si rád zase zlepim a pridám sa. :P :victory:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 06 Máj 2017 06:54

Začína predĺžený víkend, tak už už chcem do niečoho strihnúť, ale neviem do čoho. :-( . Aktuálne u mňa na stole:

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 06 Máj 2017 07:58

Super nápad Miško, samozrejme že sa pridám a budem patlať môj prvý tank z ABC pzkpfw 2 ktorý vyšiel niekedy v roku 1995. Asi pred dvomi rokmi som ho splašil od niekoho tu na fóre a mám aj pár tankistov v tej istej mierke a pokúsim sa ho otvoriť, teda aspoň vežu. Retušovať budem vodovkami ale na prefotený kus, o originál totiž nechcem prísť. Momentálne som na Ukrajine ale keď prídem domov tak ho vyhrabem z krabice.
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 06 Máj 2017 08:16

Sekerka napísal:Začína predĺžený víkend, tak už už chcem do niečoho strihnúť, ale neviem do čoho. :-( . Aktuálne u mňa na stole:

Thomas Flyabout je pekný ;)

ja som si vždy chcel postaviť hlídkovou loď BATORY, ale odradzoval ma štýl stavby kostry, tak si kreslím rebrá v sketchupe, že to dám vyrezať z 1mm plastu :P



jo a nemáte niekto náhodou návod prosím? ja mám len stranu s popisom histórie, kde je návodovka, ale vraj to pokračuje na str. d10
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 06 Máj 2017 08:47

No Thomas Flyabout bol v užšom výbere, ale mám dve vydania a nevedel som ktoré. To bledé sa mi nepáči, a to tmavé... Inak už som vyťahoval obojstranku na sklá, sieťku z čaju na chladič,... Proste ako za mlada :shocked: .
Teraz sa hecuješ na domčeky z Čičmian alebo požiarnicku Aviu.

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 06 Máj 2017 09:13

Štefan Húska napísal:Super nápad Miško, samozrejme že sa pridám a budem patlať môj prvý tank z ABC pzkpfw 2 ktorý vyšiel niekedy v roku 1995. Asi pred dvomi rokmi som ho splašil od niekoho tu na fóre a mám aj pár tankistov v tej istej mierke a pokúsim sa ho otvoriť, teda aspoň vežu. Retušovať budem vodovkami ale na prefotený kus, o originál totiž nechcem prísť. Momentálne som na Ukrajine ale keď prídem domov tak ho vyhrabem z krabice.

No tá nešťastná Ukrajina! Aj mne to je asi súdené :-( , inak už sa ti sľúbila mladšia že ťa naučí maľovať figurky :haha:

Návrat na "Akcie, súťaže a výstavy // Actions, Contests & Exhibitions"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný