ABC Nostalgie cup

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 03 Máj 2017 13:34

Pred časom ma pochytila ukrutná nostalgia za detstvom. Nie za režimom, alebo jeho výhodami ako „babky-demokratky“ , ale za kamarátmi s ktorými som sa naháňal na bicykli SOBI 20 na Vlčincoch, za krúžkom, kde sme ani nedýchali, keď vedúci vytiahol striekaciu pištoľ (majos vie...). Spomenul som si na najkrajší darček pod stromčekom: Polikarpov I-16 od Revellu v 1/72. Aj s týmto som ich zlepil hádam tri! A tento rozhovor s Vlastou Tomanom ma dorazil.
http://www.vanili.cz/sci-fi/rozhovory-c ... sta-toman/
Až tu som si uvedomil, čo všetko moje vtedajšie aktivity spájalo! Jasné že ábécéčko! Teda ABC mladých techniků a přírodovědců. Prvý model som zlepil z neho. Nejaký severočeský statok od R. Vyškovského. Každú monografiu som si odkladal, a keď bol ako príloha aršík s nálepkami na plastové modely!!! To som bol v tranze! A ten nešťastný skateboard! :beat plaster: V ktoromsi čísle vyšla škola jazdy, a dala sa zošiť ako malý zošitok. Ja som s ním aj spával! Kúrnik, keď si na to spomeniem, až ma trasie. :red: No a komiksy! Vzpoura mozku, Tvrz, aj kronika strážcu... Každé dva týždne som sa nemohol dočkať kedy príde.
A keďže hrozil predĺžený víkend, a mňa akosi trápi „vyhorenie“ (za toho pána sa neviem do ničoho súceho pustiť) tak som sa rozhodol zo sentimentu zlepiť nejaký starý model z abc.

A keď som to tak lepil, tak som si spomenul, že aj abc malo nejaké výročie ( podľa wiki prvé číslo vyšlo 19757: https://cs.wikipedia.org/wiki/ABC_(%C4%8Dasopis)), a že by možno nebolo od veci spomenúť si na tie časy nejakou akciou. Napr. nejakým SiGom (special interested group) na Žilinskej súťaži, alebo niečím, čo by na súťaži vyvrcholilo (napr. nejaká súťaž tu na fóre s tým, že ceny sa odovzdajú na výstave v Žiline). Súťaž by bola hlavne pre "starých senilných páprdov" ako ja.. :P . Neide mi o nič, len vytiahnúť starý model z abc a polepiť ho a "vrátiť" sa pritom do detstva. Dať sem fotku zlepeného „uslintaného“ modelu, ako za oných čias. :wink:
Alebo urobiť ABC nostalgie cup? Obetoval by som zlatú knihu vystřihovánek. A dokonca aj Jolaus by sa mohol zapojiť, len by musel urobiť nejaký plastikáč podľa monografie ABC...
Alebo skúsiť pohár ABC ako za starých čias? Posledný bol monotypový. Bol tam Hurricane od Směru a Su-7 od vtedy ešte existujúceho OEZ Letohrad.Oba modely stále dostať za "ľudovú" cenu.A "huriš" sa robí dokonca s nálepkami Karela Kuttelwaschera, ktorý bol v monografii abc modelářům.
Alebo ak si pamätáte svoj prvý papierák, tak každý svoj? Ja ten svoj v archíve mám, ale nejako sa mi do neho nechce :-( , možno toto by ma nakoplo.
Možno by sa mohol niekto opýtať StandaF ako sa rozhodovali súťaže papierákov v tej dobe. Na toto si ja nepamätám. A mohli by sme to spraviť tak.
Ja som si pri lepení starého modelu oddýchol, a možno aj iný by sa potešili a zlepili niečo, čo je inak odsúdené „zhniť“ v archíve. Čo vy na to?

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 07 Máj 2017 20:56

Ja som dnes zakončil s kajutou.

Ad Daniel: som rád že si sa pridal! Nemusel si loď, to bola náhoda že sme obaja strihli do lodiek.
Ad toudi: ja myslím že sťažeň dobovo. :bad smile: teda ako uznáš. Ja si pamätám že som maľoval osky kolies. Ale neviem prečo sa mi zdá že tušom... :red:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 07 Máj 2017 22:15

trápenie so schodíkmi, pekne ručne CPU (ceruza, pravítko, uhlomer) :haha:



a ešte jedna technická, čím lepiť gumovú niť, udrží aj Herkules, alebo len sekunďák?
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa majos » 07 Máj 2017 23:22

No davat teda pekne...
Ja na to nejdem zhurta, stale tu Liazku neviem najst :haha:

Misko, ono to asi nejde (iba vo filme= Navrat do buducnosti...). Podla mna je to v hlave, myslis, ze lepenim sa vratis, ale nevratis. Ale stale to povazujem za dobre odreagovanie:)

Toudi, lod Batory som tiez lepil. Ale moj prvy papier model bol nejaky MCLaren, bez navodu... Pamatam, ako mi brat potom hovoril, ze to videl u suseda a vyzeralo to trosku inak :haha: :victory: Aj ked, na formulu sa to podobalo.
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 08 Máj 2017 07:53

:haha: No mal som včera výčitky svedomia, že za mladi som predsa strihal s nožnicami. Mal som jedny malinkaté zahnuté a jedny rovné krajčírske.Mal som tupý nôž, s ktorým som narezával lom, a teraz? Olfa, ... :-( Tak reku nájdem ten návod na modelovanie modelov abc.


Takže v podstate hurá!!! Už vtedy sa doporučoval skalpel, bola podložka, ale čo ma zarazilo je, že tam nie je ani zmienka o retuši! Dal by som ruku do ohňa za to, že som to mal stade! A dokonca že ta bola doporučená buď farebná tuš, alebo anilínky! :shocked:
Takže čo teraz? Vrátiť dcére anilínky, zobrať čiernu fixku? S tou som robil len veľmi krátko, lebo sa rozpíjala. Tá tuš sa tak správala lepšie, ale tiež to nebolo ono,až anilínky moju dilemu ukončili...
P.S. ad majos: ono je to jasné že je to v hlave. Minule som opravoval u mamy SOBI 20 (vraj pre baby :bad smile: ) ale ten bicykel mi bol malý!!! :-( Pri tej bugatke som si zaspomínal, pri džunke som nemal na čo. Ale aspoň som oprášil staré postupy. A nie je to celkom tak. Ktosi tú džunku mal a strašne som mu ju závidel (nebol si to ty? :wink: ). Veľmi som ju chcel, ale pamätáš ako to vtedy bolo. Nedalo sa niekomu napísať, a mal si ktorý model si si pomyslel. Mal som ešte niekoľko takých vysnívaných modelov. JCB 3, vodný klzák (ten veľký modrý, ten žltý som mal), docela dosť som chcel toho kamaza,... Normálne by som tie nerobil, veď je kopec ďaleko lepších modelov. Myslel som, že pri tejto príležitosti si to vynahradím, ale nefunguje to. Nie je to tak, že to robím, a srdiečko mi zalieva blažený pocit :haha:

Užívateľov profilový obrázok
Daniel | 58
Príspevky: 420
Bydlisko: Český Krumlov
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Daniel » 08 Máj 2017 09:14

Malý progres

Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Marmat » 08 Máj 2017 16:44

Dobrá práca chlapi, je načase aby som sa k vám pridal aj ja, pár adeptov som našiel, už si len vybrať. :)

Sekerka: Preštudoval som si návody od majstra Vyškovského a tam sa nepíše akým typom farby treba hrany na modeloch retušovať. Dôležité je podľa neho, akým spôsobom tú farbu na hranu nanášame (plochou štetca, nie špicom - plocha zafarbí len hranu, špic zas...e aj potlačenú plochu).

Off topic: Ma napadlo, že by som tie návody mohol naskenovať/nafotiť a potom ich sem zavesiť, len neviem či by som tým neporušil autorské práva. :confuse:

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 08 Máj 2017 16:49

Tak ja pomaly dokončujem palubu a začínam s plachtou. Trošku ma zaskočil popis urobenia lanovie :"je patrné z návodné kresby". Uvidím, nejako si hádam poradím.

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 08 Máj 2017 16:56

Marmat napísal:Dobrá práca chlapi, je načase aby som sa k vám pridal aj ja, pár adeptov som našiel, už si len vybrať. :)

Sekerka: Preštudoval som si návody od majstra Vyškovského a tam sa nepíše akým typom farby treba hrany na modeloch retušovať. Dôležité je podľa neho, akým spôsobom tú farbu na hranu nanášame (plochou štetca, nie špicom - plocha zafarbí len hranu, špic zas...e aj potlačenú plochu).

Off topic: Ma napadlo, že by som tie návody mohol naskenovať/nafotiť a potom ich sem zavesiť, len neviem či by som tým neporušil autorské práva. :confuse:

No vidíš, to má ani nenapadlo! Ja som to sem bachol jako ništ! Dúfam že to nevadí. :red:. Inak aj ja si pamätám ten návod. Boli tam aj upravené drevené štipce. A naozaj neviem kde som prišiel na ten tuš a anilínky. Určite som to niekde čítal.
A propois, neviete či lunárny modul od Šorela, ktorý vydala pred rokmi betexa bol vydaný aj v abc? Možno by som to dal.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 08 Máj 2017 17:10

mi hovor o lanoví, pozeral som návodovku na Batoryho a oproti súčasným modelom/ skutočnosti je to na 50% fantas :haha:
ale kde vtedy mohli zohnať podklady, že?



začína to byť celkom chutný cumeľ <3



aj so stvárnením vrátka sa celkom dobre popasovali



Daniel napísal:Dovolil jsem se k této bezva výzvě připojit. Jako model jsem si vybral obytný člun od Přemysla Kubely ...

pozeral somna DF-ku, že si to odhadol na mierku 1:60, no osobne si myslím, že je to skôr 1:50, aspoň podľa tej jednej figúrky,
čo som meral, je vysoká zhruba 32mm, čo by v mierke 1:50 bolo asi 1.7m, inak by bol vysoký skoro ako ja

ja som nad ním silno uvažoval, ale v mierke ku Batorymu, čiže by som ho zmenšil na polovicu, to by bol krpec :beat plaster:
Sekerka napísal:A propois, neviete či lunárny modul od Šorela, ktorý vydala pred rokmi betexa bol vydaný aj v abc? Možno by som to dal.

áno, v Papierovej archeológii 2 sa o tom píše, je to ten istý model, vyšiel v ABC zhruba v mierke 1:50 a Betexa ho vydala v roku 2002 spolu s lunárnym Roverom, no Šorel s Kobíkom ho kompletne prepracovali
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 08 Máj 2017 18:25

Myslím že by už bolo na čase spraviť tému ABC-cup aby si každý zrobil svoju podtému lebo sa to tu pekne zaplňuje a stáva sa neprehľadným. A idete fajne chlopi, ja radšej ani neviem kedy idem domov :haha:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Návrat na "Akcie, súťaže a výstavy // Actions, Contests & Exhibitions"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní