ABC Nostalgie cup

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 03 Máj 2017 13:34

Pred časom ma pochytila ukrutná nostalgia za detstvom. Nie za režimom, alebo jeho výhodami ako „babky-demokratky“ , ale za kamarátmi s ktorými som sa naháňal na bicykli SOBI 20 na Vlčincoch, za krúžkom, kde sme ani nedýchali, keď vedúci vytiahol striekaciu pištoľ (majos vie...). Spomenul som si na najkrajší darček pod stromčekom: Polikarpov I-16 od Revellu v 1/72. Aj s týmto som ich zlepil hádam tri! A tento rozhovor s Vlastou Tomanom ma dorazil.
http://www.vanili.cz/sci-fi/rozhovory-c ... sta-toman/
Až tu som si uvedomil, čo všetko moje vtedajšie aktivity spájalo! Jasné že ábécéčko! Teda ABC mladých techniků a přírodovědců. Prvý model som zlepil z neho. Nejaký severočeský statok od R. Vyškovského. Každú monografiu som si odkladal, a keď bol ako príloha aršík s nálepkami na plastové modely!!! To som bol v tranze! A ten nešťastný skateboard! :beat plaster: V ktoromsi čísle vyšla škola jazdy, a dala sa zošiť ako malý zošitok. Ja som s ním aj spával! Kúrnik, keď si na to spomeniem, až ma trasie. :red: No a komiksy! Vzpoura mozku, Tvrz, aj kronika strážcu... Každé dva týždne som sa nemohol dočkať kedy príde.
A keďže hrozil predĺžený víkend, a mňa akosi trápi „vyhorenie“ (za toho pána sa neviem do ničoho súceho pustiť) tak som sa rozhodol zo sentimentu zlepiť nejaký starý model z abc.

A keď som to tak lepil, tak som si spomenul, že aj abc malo nejaké výročie ( podľa wiki prvé číslo vyšlo 19757: https://cs.wikipedia.org/wiki/ABC_(%C4%8Dasopis)), a že by možno nebolo od veci spomenúť si na tie časy nejakou akciou. Napr. nejakým SiGom (special interested group) na Žilinskej súťaži, alebo niečím, čo by na súťaži vyvrcholilo (napr. nejaká súťaž tu na fóre s tým, že ceny sa odovzdajú na výstave v Žiline). Súťaž by bola hlavne pre "starých senilných páprdov" ako ja.. :P . Neide mi o nič, len vytiahnúť starý model z abc a polepiť ho a "vrátiť" sa pritom do detstva. Dať sem fotku zlepeného „uslintaného“ modelu, ako za oných čias. :wink:
Alebo urobiť ABC nostalgie cup? Obetoval by som zlatú knihu vystřihovánek. A dokonca aj Jolaus by sa mohol zapojiť, len by musel urobiť nejaký plastikáč podľa monografie ABC...
Alebo skúsiť pohár ABC ako za starých čias? Posledný bol monotypový. Bol tam Hurricane od Směru a Su-7 od vtedy ešte existujúceho OEZ Letohrad.Oba modely stále dostať za "ľudovú" cenu.A "huriš" sa robí dokonca s nálepkami Karela Kuttelwaschera, ktorý bol v monografii abc modelářům.
Alebo ak si pamätáte svoj prvý papierák, tak každý svoj? Ja ten svoj v archíve mám, ale nejako sa mi do neho nechce :-( , možno toto by ma nakoplo.
Možno by sa mohol niekto opýtať StandaF ako sa rozhodovali súťaže papierákov v tej dobe. Na toto si ja nepamätám. A mohli by sme to spraviť tak.
Ja som si pri lepení starého modelu oddýchol, a možno aj iný by sa potešili a zlepili niečo, čo je inak odsúdené „zhniť“ v archíve. Čo vy na to?

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 09 Máj 2017 18:30

Štefan Húska napísal:Super nápad Miško, samozrejme že sa pridám a budem patlať

ty si už patlal, aerosane :P

Sekerka napísal:
toudi_sk napísal:ja si potom vytiahnem moje posty a buchnem to do príslušných kategórií/ kategórie

No ja som si to predstavoval ako nejakú skupinovú stavbu.

A druhá vec, ktorá ma napadla: keď som to videl na FB, nebolo by dobré to aj tam trošku zmoderovať? Alebo v rámci skupiny urobiť nejaký samostatný "oný?" (neviem to nazvať :scorn: ). Všimol som si že sa tam pridali ľudia, ktorý sa tu nepridali. Ja sa z toho strašne teším (najmä že nie som sám týmto "postihnutý", nemusím špekulovať ktorý diel v akom poradí podlepím a čím - a to myslím aj materiál aj lepidlo, ale len lepím tým čo mám po ruke! :wink: )

vysvetlím: vytiahnem= skopírujem, tu zostanú tiež, lebo sú to veci, čo som moc postavené nevidel a stačil mi ten bordel, keď sa stavala architektúra v Ondrovom memoriáli, tam niečo potom nájsť na 13. stranách bol des :wink:

moderovať fasbúk? smelo do toho (alebo kontaktuj admina tej skupiny), ale uvedom si, že to je odpadová/ drenážna trúba, čiže tam tečú príspevky dopreč, takže to tak maximálne môžeš tu archivovať, lebo tam to časom zmizne
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 09 Máj 2017 20:36

No tak neviem... Napriek tomu že ma dnes trafil na plece voľáky vták (ale na poriadok :scorn: ) nebol som dnes moc úspešný. Zalepil som sťažne a snažil som sa trošku pouzliť nejaké lanká. Po hodine ma to prestalo baviť (po pravde som šľahol špuľku do rohu a nemal som ani najmenšiu chuť ju vyberať :red: ). Našťastie to baby vyriešili za mňa. Už našli novej loďke miesto na skrini. Uvidíme čo bude zajtra, skúsim ak to nepôjde, dorobím aspoň vlajky :-( .

Koniec koncov za mlada by už loďka plávala dole potokom... :haha:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 09 Máj 2017 20:55

čo máš za problém s lanami? ja mám kua hustý herkules, skoro úplnú pastu a trvá mi 20min, kým zalepím ďalší kus, jedine, ak by som lepil sekunďákom, ktorý nemám po ruke a vtedy som ani netušil, že niečo také existuje

hento by som videl zhruba na 3 dni po poobediach, tak nestresuj a v medzičase ryhuj Eagla :wink:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 10 Máj 2017 06:07

toudi_sk napísal:čo máš za problém s lanami? ja mám kua hustý herkules, skoro úplnú pastu a trvá mi 20min, kým zalepím ďalší kus, jedine, ak by som lepil sekunďákom, ktorý nemám po ruke a vtedy som ani netušil, že niečo také existuje

hento by som videl zhruba na 3 dni po poobediach, tak nestresuj a v medzičase ryhuj Eagla :wink:

Ja nemám problém s lanami, ale s prstami! Snažil som sa to uzliť ako mi onehdá ktosi poradil tu na fóre pri loďkách. Ale miesto uzlíkov na lanku boli uzlíky na prstoch :haha: . Ale snažil som sa použiť muškársku viazaciu niť, a aj keď sa mi to podarilo, tak keď som ho chcel dotiahnúť, sama sa rozuzlila :scorn: . Ale ja som písal že to ešte skúsim, len musím tú niť vytiahnuť spoza stola.

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa jozkin » 10 Máj 2017 10:31

Ahojte,
bol som vyprovokovaný už aj ja, tak som vyhrabal tento starý model... Rozostavaný je už vyše 8 rokov... Tak je ideálna príležitosť ho dokončiť... Akurát neviem, o akých starých technikách lepenia sa tu píše, keďže mám stále dvoje nožničky (malé zahrnuté na zádery a väčšie rovné)...

Ja by som bol za samostatnú kategóriu (alebo podkategóriu), kde by mal každý svoje vlákno...

Neskôr možno ešte budem lepiť športovú plachetnicu a uvidíme, čo ešte... Inak prečo sa obmedzujeme len na ABC? Za mojej mladosti boli super modely aj v E+Z ;-)

Ďalšia vec, nezabúdajte aj na kúsok novších autorov, ako Láďa Badalec, Ladislav Jakubčo, Milan Weiner, alebo Miloš Čihák ;-)

Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa majos » 10 Máj 2017 15:35

Riadny bager, ked potrebuje tri tatrovacke motory :haha:

Ten som tiez dal, daj mu jezate kolesa (vtedy som to tusim dokazal zlepit za vecer, v tej dobe slusnej kvalite).

Este by som si dal Grove Bencini zeriav, ten si tiez pamatam. Ale inak, podla toho co davate, nic moc stariny (teda myslel som nieco od rocnikov 25 a dole). Musim najst tu Liazku, ak sa nerozpadla.
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 10 Máj 2017 17:19

definuj "starina", pre mata_kola je starina valec BOMAG, lebo je starší jak on :D

jožkin, to je ono, davaj :victory:

ja som v podstate hotový



ale čo som sa obzeral po niečom ďalšom z tejto série, tak som našiel prerobený delový čln PIKA aj s vodou, tak si k tomuto spravím podstavec
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
jozkin | 39
2K+
Príspevky: 2338
Meno: Jozef
Bydlisko: Martin

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa jozkin » 10 Máj 2017 17:21

Asi sme každý začínali na iných ročníkoch ABC... Ale môžem prehnať kopírkou aj Elbel-Gölsdorf z 12. ročníka ;-)
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 11 Máj 2017 16:29

Mňo tak ja zajtra režem domov a vezmem si ten tank, potom od stredy by som ho začal patlať.
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 11 Máj 2017 20:07

Tak hurá! Podarilo sa mi natiahnúť pár nitiek. Zistil som že som si mal pred nalepením tých priečnych spajdiel na plachty naviazať na ne nite a potom to tam nalepiť. Teraz som to skúšal dierku urobiť a cez ňu prepchať tú nitku, ale radšej som to nechal tak. :red:

Tak ešte vlaky a sampan a hotovo.

Návrat na "Akcie, súťaže a výstavy // Actions, Contests & Exhibitions"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní