ABC Nostalgie cup

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 03 Máj 2017 13:34

Pred časom ma pochytila ukrutná nostalgia za detstvom. Nie za režimom, alebo jeho výhodami ako „babky-demokratky“ , ale za kamarátmi s ktorými som sa naháňal na bicykli SOBI 20 na Vlčincoch, za krúžkom, kde sme ani nedýchali, keď vedúci vytiahol striekaciu pištoľ (majos vie...). Spomenul som si na najkrajší darček pod stromčekom: Polikarpov I-16 od Revellu v 1/72. Aj s týmto som ich zlepil hádam tri! A tento rozhovor s Vlastou Tomanom ma dorazil.
http://www.vanili.cz/sci-fi/rozhovory-c ... sta-toman/
Až tu som si uvedomil, čo všetko moje vtedajšie aktivity spájalo! Jasné že ábécéčko! Teda ABC mladých techniků a přírodovědců. Prvý model som zlepil z neho. Nejaký severočeský statok od R. Vyškovského. Každú monografiu som si odkladal, a keď bol ako príloha aršík s nálepkami na plastové modely!!! To som bol v tranze! A ten nešťastný skateboard! :beat plaster: V ktoromsi čísle vyšla škola jazdy, a dala sa zošiť ako malý zošitok. Ja som s ním aj spával! Kúrnik, keď si na to spomeniem, až ma trasie. :red: No a komiksy! Vzpoura mozku, Tvrz, aj kronika strážcu... Každé dva týždne som sa nemohol dočkať kedy príde.
A keďže hrozil predĺžený víkend, a mňa akosi trápi „vyhorenie“ (za toho pána sa neviem do ničoho súceho pustiť) tak som sa rozhodol zo sentimentu zlepiť nejaký starý model z abc.

A keď som to tak lepil, tak som si spomenul, že aj abc malo nejaké výročie ( podľa wiki prvé číslo vyšlo 19757: https://cs.wikipedia.org/wiki/ABC_(%C4%8Dasopis)), a že by možno nebolo od veci spomenúť si na tie časy nejakou akciou. Napr. nejakým SiGom (special interested group) na Žilinskej súťaži, alebo niečím, čo by na súťaži vyvrcholilo (napr. nejaká súťaž tu na fóre s tým, že ceny sa odovzdajú na výstave v Žiline). Súťaž by bola hlavne pre "starých senilných páprdov" ako ja.. :P . Neide mi o nič, len vytiahnúť starý model z abc a polepiť ho a "vrátiť" sa pritom do detstva. Dať sem fotku zlepeného „uslintaného“ modelu, ako za oných čias. :wink:
Alebo urobiť ABC nostalgie cup? Obetoval by som zlatú knihu vystřihovánek. A dokonca aj Jolaus by sa mohol zapojiť, len by musel urobiť nejaký plastikáč podľa monografie ABC...
Alebo skúsiť pohár ABC ako za starých čias? Posledný bol monotypový. Bol tam Hurricane od Směru a Su-7 od vtedy ešte existujúceho OEZ Letohrad.Oba modely stále dostať za "ľudovú" cenu.A "huriš" sa robí dokonca s nálepkami Karela Kuttelwaschera, ktorý bol v monografii abc modelářům.
Alebo ak si pamätáte svoj prvý papierák, tak každý svoj? Ja ten svoj v archíve mám, ale nejako sa mi do neho nechce :-( , možno toto by ma nakoplo.
Možno by sa mohol niekto opýtať StandaF ako sa rozhodovali súťaže papierákov v tej dobe. Na toto si ja nepamätám. A mohli by sme to spraviť tak.
Ja som si pri lepení starého modelu oddýchol, a možno aj iný by sa potešili a zlepili niečo, čo je inak odsúdené „zhniť“ v archíve. Čo vy na to?

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 20 Máj 2017 08:47

Keď marmat prikázal, tak som tie diery popodliepal a zaretušoval. Dorobil spodok, podlepil podvaly, a asi sa ku tomu zase dostanem až v nedeľu ak vôbec :-(

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 20 Máj 2017 08:51

Presne tak, taká drobnosť ťa nemôže odradiť, veď lepíme pre radosť čiiiii? Mne to tiež nesedelo a aký pekný oný som z toho vystružlikal. Farebné polia mimo, veľkosť jednotlivých dielov komplet mimo hlavne boky+čelá rozdiel aj milimeter ale predsa sa to podarilo. Dakedy som mal chuť zavrieť oči a strihať a bolo by to lepšie :haha: a spraviť to ceruzkou nanovo by bolo asi presnejšie :haha: ale keď ku tomu dorobím dáku tatru 111 a pancierové auto tatra OA vz.24 a tank vz 39 tak to bude super zbierka do papierového múzea.
viewtopic.php?f=24&t=7378
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Vojta Č. | 45
Príspevky: 273
Meno: Vojta Čaban

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Vojta Č. » 20 Máj 2017 16:54

Můžu se ještě taky přidat?
Lepím z originálu z r. 1984 (tuším), včetně prabídnýho soutisku a už teda dost archivního stavu papíru... Ale asi to půjde :)


(příští post už bude asi komplet, aspoň tahač. Nebudeme z toho dělat větší vědu...)

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 21 Máj 2017 07:26

Vojta Č. napísal:Můžu se ještě taky přidat?
Lepím z originálu z r. 1984 (tuším), včetně prabídnýho soutisku a už teda dost archivního stavu papíru... Ale asi to půjde :)


(příští post už bude asi komplet, aspoň tahač. Nebudeme z toho dělat větší vědu...)


Samozrejme že sa môžeš pridať! A navyše s týmto "oným" Mercedesom!!! Ten som kedysi strašne chcel, ale už som na to aj zabudol :red: , a čo sa týka stavby asi máš pravdu, začína sa to tu plniť, asi bude stačiť takto. Začiatok a koniec. Aspoň ten koniec, lebo tých začiatkov bolo :)

Užívateľov profilový obrázok
vrso | 34
Príspevky: 696
Meno: Michal Vršanský
Bydlisko: Mojš
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa vrso » 21 Máj 2017 13:19

Zapojím sa teda aj ja do tohoto ABC Nostalgia cupu. I keď pre mňa zlepiť si niečo takéto až taká nostalgia nie je, ja si tieto modely pravidelne zaraďujem do poradovníka. :big smile: Vybral som si Snežný voz Lavina PL 800Z v mierke 1:32 od Autorra Miloša Čiháka.

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 24 Máj 2017 21:18

Tak mne sa konečne podarilo dobojovať drezínku.



Model je z tých slabších "majstrových" počinov. Možno si to niekedy zopáknem, ale radšej si zmenším chopinovu drezínku. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Vojta Č. | 45
Príspevky: 273
Meno: Vojta Čaban

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Vojta Č. » 25 Máj 2017 23:23

No tak jo, Steinwinter hotovej. Kdyby na to měl člověk víc času, byl by to asi i víkendovej model. Takhle to holt přelezlo do pracovního týdne, kde bylo potřeba si urvat tu kousek večera, tu kousek rána... Ale dopadlo to docela hezky. Teď na ten remake od Spidy...


a dík Sekyrkovi za vyhecování, jinak bych si ho sušil kdoví dokdy...

Užívateľov profilový obrázok
Standa F. | --
Príspevky: 26
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Standa F. » 31 Máj 2017 07:03

Hezké to máte, pánové,
přidávám též špetku do mlýna - hasičská Tatra 26/30 (1933) od Ladislava Müllera z ABC č. 6/18 (1973) je hotová:



Podrobná stavba modelu je zde: http://www.papirovaarcheologie.cz/tatra-26-30-1933/

Těšilo mne! -StF-

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Marmat » 04 Jún 2017 15:28

Paráda chlapci, tlieskam. :big smile:
Ja som dneska čosi poskladal, bohvieako to nevypadá. :confuse:

Ale bojujem ďalej. :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: ABC Nostalgie cup

Príspevokod užívateľa Sekerka » 08 Jún 2017 07:49

Marmat ideš!!! Inak v novom čísle ABC vyšiel retro model Avia BH-9. http://www.abicko.cz/archiv-vydani/detail/10/2017/12 Akurát včera sme to riešili na stretku, či je možné zaradiť model do nostalgie ak vlastne vôbec v ABC mladých techniku a prirodovedcu nevyšiel, hoci bol avizovaný. A ďalší postreh, z ktorého sa mi podlomili kolená bol, keď Serpens na stretku prelistoval celé číslo a zahlásil, že je tam dosť zaujímavých článkov. :shocked: Serpens toto povedal!!! :jawbone: Tak som si to teda pozrel doma, lebo v stánku som pozrel len model, nečakajúc nič viac :red: a asi mal pravdu. Mladšia mi to zobrala, a ešte nevrátila. Síce sľúbila, že lietadlo mi nechá, ale ver mladým babám (už má 6 rokov!) :haha:

Návrat na "Akcie, súťaže a výstavy // Actions, Contests & Exhibitions"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní