Lietadlo na beziacom pase :)

Vzlietne?

Ano
38
72%
Nie
15
28%

Celkom hlasov: 53
Užívateľov profilový obrázok
serpens | 35
Admin
Meno: Miro
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lietadlo na beziacom pase :)

Príspevokod užívateľa serpens » 23 Júl 2008 22:06

Jeeeeeeeeeeee lietadlo na pase.

Vzlietne - vzdy, ci sa rata odpor ci nie... Je to na dlhsie, ale vzlietne... Ktvrdi, ze nie a ja vystudovany technicky Ing. moze rovno vratit diplom alebo ho roztrhat :)...

Kto pozna MythBusters, tak ty to otestovali aj na vzorke 1:1 :)

A kto pozna Fifth Gear ten videl diev v ktorom s Tuaregom potiahli 747ku :) takze ten odpor je fakt smiesna polozka pri tahu motora niekolko desiatok kilonewtonov :)

Zajtra vam mozem aj rovnicu pastnut :)
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Patero | 41
Meno: Jozef Kráľ

Príspevokod užívateľa Patero » 23 Júl 2008 22:17

ale teraz vážne. Fito, páli ťa niečo? :big smile: Táto problematika sa už raz rozoberala, tak načo to riešiť zase?

Miro, ty sem daj ten link a čo si poslal aj mne z toho "jútúb" a vybavená vec....

jozkin | 34
2K+
Meno: Jozef

Príspevokod užívateľa jozkin » 23 Júl 2008 23:55

:vicotry: Suhlasim s vzsvetlenim Toudiho. Zial predbehol ma, chvilu mi trvalo, kym som si tuto temu vsimol.
Motor lietadla odtlaca lietadlo od vzduchu a nie od podlozky, tak hoci lutujem tie kolesa, lietadlo by malo vzlietnut. Otazka trenia je relativne bezpredmetna, pretoze trenie v lozoskach kolies mozete kompenzovat vykonom motorov. A prosim vsetkych, vtipkarov a pripadne aj ludi bez predstavivosti (Patero je v prvej supine), aby si v tomto pripade zvladli predstavit bud beziaci pas s potrebnymi rozmermi a nosnostou, alebo druha moznost je predstavit si dostatocne maly model lietadla na pase beznych rozmerov)
:haha:
Lepim preto, ze ma to bavi, tak ako ma to bavi a to, co sa mi paci.
Normálne je vlastnit (viac) originál(ov).

serpens | 35
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa serpens » 24 Júl 2008 07:05

Toto je mail od kolegu (strojar a pilot v jednej osobe) citujem:

Na koleso (kolesa) zatazene nejakou hmotnostou (lietadlom) posobi vertikalna tiazova sila Fg. Aby sa toto koleso rovnomerne pohybovalo musi na neho posobit horizontalna sila, ktorej velkost je Fg*koeficient valiveho trenia. Koeficienty valiveho trenia su staticky(na vyvolanie pohybu (je trochu vacsi ako dynamicky)) a dynamicky ( na udrzanie pohybu). Dynamicky koef je mozne v realnom (dosiahnutelnom) rozsahu rychlosti kolesa povazovat za konstantu nezavislu od relativnej rychlosti kolesa voci podlozke. Vid. Obr. koleso.jpg

Na startujuce lietadlo posobia sily v rovnovahe:

TAH MOTORA=DYNAMICKA ZRYCHLUJUCA SILA(m*a)+DYNAMICKE ODPORY(odpor vzduchu=Cx*S*v2) + STATICKE ODPORY (valivy odpor kolies Fg*koef )

Predpokladame, ze lietadlo ma spustene motory,ktore sa ho snazia tlacit dopredu. Kolesa su odbrzdene.

1. Ak pas stoji alebo sa pohybuje dozadu alebo sa pohybuje dopredu rychlostou mensou aku ma prave lietadlo, posobi proti tahu motorov sila valiveho trenia.
2. Ak sa pas pohybuje rovnakou rychlostou ako lietadlo, tj Vrelativna = 0 a aj valive trenie je nulove.
3. Ak sa pas pohybuje vpred vacsou rychlostou ako lietadlo, sila valiveho trenia pomaha lietadlu v zrychlovani.

Zaver: Valivy odpor je v porovnani s tahom motorov len zlomkom percenta a lietadlo vzlietne v kazdom pripade. K takemuto zaveru musis dojst po absolvovani osmej triedy ZS, ak nie nech dotycny vrati diplom aj maturitne vysvedcenie!

Tuna este priloha k mailu:

Obrázok
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

serpens | 35
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa serpens » 24 Júl 2008 07:12

A tuna este MythBusters :)

tuna je to celkom fayn vysvetlene, kto by mal problem s ang., tak mozem prelozit:)
http://youtube.com/watch?v=S377HwOthjo

a tuna vzorka 1:1 :)
http://youtube.com/watch?v=0ul_5DtMLhc

ultra | 46
Meno: Peter

Príspevokod užívateľa ultra » 24 Júl 2008 09:05

Tak toto je tak zosiroka zadana otazka ze mozeme rozvyjat svoje teorie a mozeme hovorit ze VZLIETNE....alebo NEVZLIETNE.

...Trebalo by doplnit zopar udajov. Napriklad ci pocitame aj z hmotnostou lietadla - (vertikalna sila posobiaca na dopravnikovy pas) pokial ano aka je velka. Pretoze posun lietadla - objektu sposobuje "zarezavanie" sa do objemu vzduchu. Pokial bude sila ktoru vyvinie motor na otacanie vrtule...alebo prudovy motor "prudenie vzduchu" v motore vecsia ako sila posobiaca na dopravnikovy pas (sila posobenia lietadla na podlozku vo vertikalnej rovine) tak lietadlo nieze VZLIETNE....ale sa jednoducho zacne hybat dopredu. To znamena ze NEZVLIETNE....ale jeho pohyb po beziacom pase bude horizontalny. Az ked jeho rychlost (+ pohyb vzduchu od vrtule a ine) bude dostatocna - resp..az ked rychlost vzduchu ktorý bude obtekat hranu kridel lietadla budu dostatocne velke na to aby vznikla vstlakova sila a prekonala vahu lietadla (vertikalnu silu) tak az potom VZLIETNE.

Upozornujem ze "VZLETOM" mam na mysli zmenu smeru pohybu lietadla to znamena ze je to uplne odlisne od "LETU" lietadla.

Chcem len upozornit ze tato teoreticka uvaha o rozbehu lietadla na dopravnikovom pase je "prakticky nerealizovatelna". Nikdy sa nepodari dosiahnut podmienky uvedene v teoretickej rovine a preto prakticka ukazka na videu sa da brat len orientcne a nieje uplne totozna s teoretickou uvahou.

Jajjjjj...no...to som sa zase hlboko zamyslel. :beated:

serpens | 35
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa serpens » 24 Júl 2008 09:38

ultra, to lietadlo vzlietne vzdy, dosad si do tej rovnice relane hodnoty a zistis, ze ten motor by musel vivynut tah o 0.001% vyssii ako pri standardnom starte. navyse koeficien trenia nema exoponencialnu ani linearnu charakteristiku (cize narasta len do urcitej miery a potom je viac menej konstantny)

ako som pisal, lietadlo sa da potiahnut obycajnym automobilom - cize na prekonanie valiveho odporu aj vratane vahy lietadla staci zlomkove mnostvo energie (to je prave krasa na vynaleze kolesa, ze vyrazne eliminuje trenie, respn ho minimalizuje len na valive trenie lozisa a trenie kolesa po podlozke - toto vedeli uz egyptania a po brvnach dokazali premiestnovat obrovske kamenne bloky, ale ved to vsetci vieme :)). to lietadlo sa v podstater rozbehuje ako keby malo lyziny a startovalo by zo snehu, pripadne hydroplan na ked startuje na vode - tak isto odstartuje proti prudu.

Isto je to tu na dlhsiu debatu, ale vysledok bude vzdy taky, ze lietadlo vzlietne - to o com by sa dalo spekulovat je to ako sa budu tocit kolesa, to je uz fakt divocina :), ale aj k tomu sa da prist. Dokonca, ak sa dobre postavia podmienky tak sa da dopracovat k tomu, ze kolesa sa tocit nebudu a lietadlo aj tak vzlietne, ale to uz je haluz (pas by ale v tomto pripade musel ist opacne :))

toto je proste fakt, jediny pripad, kedy by nevzlietlo by bol, ak by tam bolo okolo vzduchoprazdno :) (ale to by sa zas vyriesilo raketovym motorom :))

ultra | 46
Meno: Peter

Príspevokod užívateľa ultra » 24 Júl 2008 10:54

litadlo vzlietne jednie za dodrzania podmienky prudenia vzduchu okolo hrany kridla........ inak vzlietnut nemoze. (hovorime o lietadle... nie o rakete)

serpens | 35
Admin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa serpens » 24 Júl 2008 12:15

ok, nejdem to tu silit :)

sidewinder | 36
Meno: Marián Dragošek
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa sidewinder » 24 Júl 2008 17:36

Zeby som uz toto uz niekde videl ;-) dejavu :-D. odpoved je jasne, na pm som sa tam o tom vyhadal dost :-). serpens to zdovodnil presne :-)

Ako pilot rogala mozem dodat iba tolko.. let je pohyb i inej sustave ako pohyb po zemi a to iste vytvaranie sil na pohyb telesa je zalozeny na ino principe..
ked pristavam v turbulencii tak som vysraty kym sa nedotknem nohami zeme potom je to uz lahoda :-), a naopak.. pri starte akonahle kridlo zavztlakuje je to uplne iny svet. :-)

Návrat na "Rest room // Rest Room"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní