Auta

Užívateľov profilový obrázok
terenkoza | --
2K+
Príspevky: 2305
Meno: marek

Re: Auta

Príspevokod užívateľa terenkoza » 09 Jan 2017 22:50

halo :victory:

prvy krat sa mi stalo, ze som nenastartoval... olej bol taky tuhy, ze mi hned zacala blikat kontrolka cervena na doliatie. este ze ma katka potlacila na slnko z tiena :bad smile:
T.E.R.E.N.K.O.Z.A. : Těžkotonážní Efektivní Rychlý Elektronický Náhodně Kráčející Obrovský Zabíjecí Automat

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Auta

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 24 Jan 2017 16:44

žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
JanezJani | --
Príspevky: 10

Re: Auta

Príspevokod užívateľa JanezJani » 30 Júl 2020 09:52

Mám rád zimy, ale chladné počasie a problémy, ktoré spôsobuje s motormi, sú pre mňa nočnou morou, najmä keď idem do práce a nechcem strácať čas. Ďakujem za podrobnosti, toudi_sk.

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: Auta

Príspevokod užívateľa Paly » 28 Máj 2021 13:43

Určite ma neteší typ príspevku, ktorý sem dávam, ale bohužiaľ takto som si dnes našiel svoje auto, teda po zastavení po chvíľke jazdy cez mesto, čo je asi aj šťastie, že to nebolo na ceste kde je povolená vyššia rýchlosť. Z pravého predného kolesa sa ozývali zvláštne zvuky, preto som zastavil a na moje prekvapenie 3 z 5 matíc na kolese chýbali. Našťastie v aute som mal ešte krabičku so starými maticami a zastavil som hneď pri pneuservise, kde mi koleso vyvážili /nebolo poškodené/ a doplnili matice. Auto som dával prezúvať na letné gumy na čisto nové elektróny a nové matice v tom istom servise, celý čas som bol pri tom, chlapa poznám a robotu robí poctivo, všetko kontroloval aj momentovým kľúčom. Doteraz sa mi nikdy nestalo, aby som mal matice na kolesách čo i len povolené, nieto aby som ich stratil, preto sa mi len ťažko verí, že toto nespravil niekto úmyselne, nakoľko auto parkujem voľne pred bytovkou, garáž nemám, nie je tu osadená žiadna kamera. Časť priateľov tvrdí, že už sa im stalo aj to, že po prezutí a odjazdení pár sto kilometrov mali povolených aj všetkých 5 matíc na kolese, iní zasa tvrdia /vrátane automechanikov/, že nie je možné aby sa poctivo nahodené kolesá takto povoľovali, obzvlášť, keď po terajšej kontrole žiadna ďalšia matica nebola povolená, vrátane dvoch ktoré na kolese ostali. Aké máte skúsenosti vy? Na zaparkované auto je výhľad z viacerých obytných blokov, ale v dnešnej dobe by som sa nečudoval ani snahe kradnúť kolesá na takom mieste, no viac ma znepokojuje, že mi niekto chcel uškodiť, aby som skončil niekde v priekope. To, že si na aute pravidelne nájdem nové škrabance, je jedna vec, ale takýto zásah je už príliš. Bezpečnostné matice vyriešia problém len čiastočne, keďže stále zvyšné 4 môže niekto odkrútiť. Keby som skončil tak, že každá kontrola vozidla pred jazdou bude obsahovať aj skúšku utiahnutia matíc, asi by som dostal prezývku "A je to". Som zvedavý na vaše skúsenosti/názory, o zlomyseľnosti ľudí sa baviť nemusíme, to je jasné každému normálnemu človeku...
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Auta

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 28 Máj 2021 15:20

Nevrátil sa nejaký mladistvý z basy náhodou? Ale samozrejme to nepoteší.

:-(
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Auta

Príspevokod užívateľa iconmaster » 28 Máj 2021 16:46

Ja by som na začiatok odložil paranoju a začal hľadať viac pravdepodobné alebo racionálne príčiny, než dôvod "pripravovaného atentátu" a teda pripojil sa k tvojim kamarátom, čo tvrdia, že sa to môže stať aj bez sabotáže..

Píšeš, že máš fungel nové elektróny a matice, že? Ak si s nimi ešte nenajazdil trebárs jednu sezónu, je priskoré tvrdiť, že je všetko v poriadku. Hoci rozteč disku evidentne sedí, čo tie matice? Sú naozaj kompatibilné k diskom? Bývajú totiž rozdiely v tvaroch dosadacej plochy - ak dáš nesprávne, nie je zaručený kontakt medzi diskom a maticou (plocha-na-plochu). To kľudne môže viesť k uvoľneniu a aj strácaniu. Že to bolo pravé predné koleso, len potvrdzuje hypotézu, že sa to mohlo uvoľniť aj samo - práve toto koleso je hnané proti smeru dotiahnutiu skrutiek.
Ako vidím, sú to uzavreté matice. Máš istotu, že sú dostatočne dlhé? Ak narážajú na koniec skrutky, pri doťahovaní síce dosiahneš aj spárvny moment, ale nie z predpätia na disku.

Dôvodom môže byť aj to, že pri montáži disk nedosadol správne (napr. bola špina na dosadacej ploche a pod.). Je dobré skontrolovať, či disk ozaj dobre dosadol a nie je žiadna medzera alebo tak. Skurtky sa doťahujú do kríža, ale takéto základné veci už hádam ten gumár ovládal.

Čo sa týka kontroly, názory môžu byť rôzne. No ja osobne mám väčší pokoj, ak cca. týždeň po namontovaní sezónnych gúm to skontroloujem. Je to otázka 5 minút. To robím aj keď sa mi ešte nikdy nestalo, že by som pozoroval uvoľnenú skrutku. A to aj napriek tomu, že nie som pedant a nepoužívam momentový kľúč.
Ale napr. na nákladiakoch je potrebné doťahovať skrutky po prejdení 100 km a to majú 10 matíc!

Každopádne daj si jedno na svoje zdravie, mal si štastie v neštastí :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: Auta

Príspevokod užívateľa Paly » 28 Máj 2021 17:10

Dosadacia plocha matíc s diskom pasuje, toto na vine nebude. Ešte budem musieť zistiť, či sú tie matice dosť dlhé, len neviem ako :haha: . S tým hnanym kolesom proti smeru uťahovania je to pre mňa novinka, dáva to logiku a som o niečo múdrejší. V servise mi tiež povedali, že ak sa spod disku vyklepe pri jazde špina, môže tam vzniknúť vôľa, chlapíkovi tak prezuli auto a dve hodiny po odchode a prejdení 150 kilometrov im volal, že musel zastaviť na buchot vedúci od kolesa - uvoľnili sa mu matice. Paranoidný byť nechcem, len mi nejde do hlavy, prečo zvyšné 2 matice ostali riadne dotiahnuté. Zaujímavá vec, ktorú som sa dočítal bolo aj to, že na namazanom závite sa pri rovnakom momente utiahnutia dosiahne lepšie pritlačenie kolesa, zjavne tiež kvôli dodatočnému odporu, ktorý kladie nenamazaný, hrdzavý závit.

Veľa ľudí si pred nasadnutím do auta nepozrie ani či nemajú vypustené koleso alebo defekt. Ja auto vždy aspoň obídem dokola, no po tejto skúsenosti si budem dávať väčší pozor a utiahnutie kolies pravidelne kontrolovať, či už budú príčinou zákony fyziky, alebo niekto čo mi chce uškodiť a ohroziť pri tom aj takých, čo s jeho problémom nemajú nič spoločné.
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Auta

Príspevokod užívateľa iconmaster » 28 Máj 2021 18:17

Paly napísal:Ešte budem musieť zistiť, či sú tie matice dosť dlhé, len neviem ako

Napr. narátaš, koľko otočení trvá, kým maticu natočíš až k disku (ostatné matice by mali byť dotiahnuté) a potom zložíš dole a narátaš koľko pôjde bez kolesa. Musí tam byť proste nejaká rezerva.
Alebo potom sa dá aj odmerať, či keď je matka natočená až na doraz, mezdera medzi nábojom a matkou by mala byť menšia ako hrúbka disku..

Paly napísal:Paranoidný byť nechcem, len mi nejde do hlavy, prečo zvyšné 2 matice ostali riadne dotiahnuté.

Ak by si jazdil ďalej, zrejme ostane už len jedna a potom žiadna :P Ak je jedna skrutka uvoľnená, na rade sú tie susedné, keďže už to začína "dýchať" veľa nich.

Paly napísal:Zaujímavá vec, ktorú som sa dočítal bolo aj to, že na namazanom závite sa pri rovnakom momente utiahnutia dosiahne lepšie pritlačenie kolesa, zjavne tiež kvôli dodatočnému odporu, ktorý kladie nenamazaný, hrdzavý závit.

Áno, ten odpor je vlastne trenie medzi závitmi. Pri doťahovaní časť sily (správnejšie momentu) sa spotrebúva na trenie medzi závitmi a potom ďalšia zložka sa mení na predpätie spoja.
S tým mazaním závitov ale treba dávať pozor. V príručkách sa to ani neodporúča (dokonca ani lakovanie dosadacích plôch), keďže môže takisto zvýšiť riziko uvoľnenia. Ja osobne som zvykol tak raz za pár rokov len veľmi mierne natrieť vazelínou skrutky, ak už cítim, že matka zadrháva kvôli hrdzi už pri nasadzovaní voľnou rukou. Tá jemná vrstva potom chráni závity proti hrzdaveniu, je to praktické hlavne počas zimy.

Na rýchlu kontrolu pri nákladiakoch alebo autobusoch sa čoraz viac používajú také plastové indikátory, ktoré sa nasadzujú na matice: http://www.indicators.eu/ Možno by sa oplatilo ich patentovať aj na osobáky :)

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Auta

Príspevokod užívateľa Fito » 29 Máj 2021 21:57

Tak to je nemilé totok, hneď som si bol skontrolovať dotiahnutie kolies ( menil som dva týždne dozadu)

Mne kedysi pneuservisák tvrdil, že šróby sa samé odtiahnuť nemôžu. Ale Icove vysvetlenie mi dáva zmysel.

A oné, túto kk..nu ste zachytili?
Menia sa niektoré značky, okrem iného totok:

Obrázok
Síce sa ušetria dodatkové tabuľky, ale zato je to krásne mätúce. ...
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Auta

Príspevokod užívateľa xavi » 30 Máj 2021 12:05

Fito napísal:Mne kedysi pneuservisák tvrdil, že šróby sa samé odtiahnuť nemôžu. Ale Icove vysvetlenie mi dáva zmysel.


Same urcite nie, ale stava sa to castejsie ako by sa mohlo zdat a je to na vrub mechanikov a servisu co na tom pracuje. kolega mal podobnu skusenost ked menil kolesa u kamarata v riadnom servise a po par dnoch sa mu tie matice uvolnili. a ked mu volal naspat tak vraj uz bol druhy co mu s tym volal v ten den. to je proste den blbec v servise, zle nastaveny moment alebo nejakym sposobom vadny kluc a je to. to najjednoduchsie vysvetlenie je vacisnou to spravne.

Návrat na "Rest room // Rest Room"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 1 neregistrovaný