Auta

Užívateľov profilový obrázok
Svo | 43
Príspevky: 232
Meno: Švo

Re: Auta

Príspevokod užívateľa Svo » 30 Máj 2021 14:02

Čo sa týka matíc na kolese, nie som odborník z fachu, ale jazdím autom denne cca.20 rokov a prezúvam dve autá každú sezónu 2x. Tiež si nedovolím protirečit výbornej argumentácii Ica, dozvedeli sme sa zaujímavé fakty. Možno som mal šťastie, že sa mi nič podobné ešte nestalo. Jednej mojej známej som už doťahoval koleso, keď prešla zo servisu 200m a koleso začalo klepať, lebo automechanik mal toho proste veľa a zabudol tie matice na tom kolese dotiahnuť. Nestratila ale ani jednu maticu a to koleso búchalo ako šlak, išlo po dráhe osmičky, videl som to na vlastné oči, lebo išla zrovna pred mojim domom.
Mne sa len proste nezdá, že tri matice odpadli a dve ostali úplne pevné. Už ani preto, že sa zvyčajne mechanici venujú naraz doťahovaniu matíc na jednom kolese, pričom idú dokola po maticiach, niekedy aj dvakrát pre utiahnutie všetkých matíc a dotiahnu ich rovnako. Tiež si nemyslím druhý extrém, že by niekto chcel spáchať atentát.
Mne z toho opisu vychádza oveľa jednoduchší príbeh.
Auto stojí pred barákom pár dní na nových elektrónoch, čo si všimne nejaká "zárobkovo činná " osoba. Práve kradne koleso a už má dole tri matice, keď ju niekto vyruší. Musí zdrhnúť a už nemá odvahu sa v ten večer vrátiť. Majiteľ auta ráno nič netušiac nastúpi do auta a prejde pomalým tempom pár metrov, možno km s dvoma maticami. Až keď urobí pár odbočiek a zrýchli, začne koleso klopať.
Ktovie.. nech je to už akokoľvek, som rád, že sa nikomu nič nestalo :big smile:
Galéria Švo
Večný začiatočník...

Užívateľov profilový obrázok
atlon | 46
Pán laserov
Príspevky: 1685
Meno: attila
Bydlisko: Nitra, Levice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Auta

Príspevokod užívateľa atlon » 30 Máj 2021 14:27

Nič to na tom nemení fakt, že sa odporúča kontrolovať matice po výmene kolesa cca po 50km od výmeny, behom roka takisto a pred každou dlhšou cestou, po 10-tich použitiach sa odporúča ich vymeniť :big smile:
Zaujímavé ale na tom všetkom je, že bežne vidím ľudí, ako si bike kontroluje po každom šróbiku pred každou jazdou na ňom, príde domov, odloží bike a veselo sadne do auta a odfrčí bez najmenšieho náznaku aspoň vizuálnej kontroly stavu auta :wink:

Ale som rád že sa ti nestalo nič zlé a si si to našťastie skoro všimol :victory:
Armin is the best

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: Auta

Príspevokod užívateľa Paly » 30 Máj 2021 14:53

Stalo sa to asi mesiac a pol po prezutí, až do ""osudného"" dňa som na aute nebadal žiadne zmeny jazdných vlastností. Je pravdou, že veľa nenajazdím, za ten čas som prešiel maximálne 1000 km. Kamarát mi poradil celkom zaujímavý nápad, ako pri ďalšom podobnom probléme zistiť, či bolo s maticami manipulované, alebo došlo k samouvoľneniu, ale dúfam, že sa to už nikdy nezopakuje. Jeho švagrovi tak ukradli z nového auta len jeden elektrón, kľudne to mohlo byť aj kvôli samotnej gume, grázel neopraviteľne pichne pneumatiku a vyhliadne si auto s rovnakým rozmerom, samotný elektrón je pre neho až druhoradý. Nuž ale pravdu ako to bolo v mojom prípade vie stopercentne len ten hore, ako sa vraví :big smile:
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2178
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Auta

Príspevokod užívateľa Oliver » 06 Jún 2021 00:47

Ja mám podobný asi mesiac starý "zážitok" ako píše Paly a teda tiež som rád, že sa autu ani mne a nikomu naokolo nič nestalo. Asi 3 dni po prezutí a najazdení asi 50tich kilometrov som mal predné ľavé koleso uchytené len 2 skrutkami. Niekde som musel stratiť zvyšné 3. A či to bolo po ceste alebo nejaký dobrák na sídlisku v noci sa už tiež nikdy nedozviem .. ale prekvapenie to bolo riadne a veľmi nepríjemné.
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2114
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Auta

Príspevokod užívateľa mimapnd » 06 Jún 2021 19:37

A ja som dnes pri cyklo-potulkách popri Temži narazil na takéhoto krásavca...
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
LuPa | 48
Príspevky: 1075
Meno: Lubo
Bydlisko: Bratislava

Re: Auta

Príspevokod užívateľa LuPa » 01 Apr 2022 22:56

ooooh, krasa od Morris Garages, dobre vidim? :victory:

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder | 41
Príspevky: 153
Meno: Marián Dragošek
Bydlisko: Toporec / Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Auta

Príspevokod užívateľa sidewinder » 02 Apr 2022 20:05

Mne po prezuvani stale povedia v pneuservise, ze po par dnoch mam skontrolovat vsetky matice ci su okej.
Stale pozeram a dotahuju to momentovym klucom. A tiez mi hovorili, ze sa to moze stat aj ked vsetko dotiahnu spravne.

Návrat na "Rest room // Rest Room"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní