3D tlač

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
braintech | 41
Kral Papiru (Brno '15)
Príspevky: 343
Meno: Miro
Bydlisko: Bratislava

3D tlač

Príspevokod užívateľa braintech » 24 Jún 2016 18:03

Caute,

chcel by som sa podelit s nejakymi vysledkami na kt som stravil posledne tyzdne. Konkretne sa jedna o experimenty s 3D tlacou a pouzitie v modelarskej oblasti.
Vsetci vieme ze 3D tlaciarni je uz plno a pomaly su vsade. Avsak samozrejme nieje tlaciaren ako tlaciaren, pouzivaju rozne technologie tlace od tavenia plastovych strun (najlacnejsie) po natavovanie kovoveho prasku laserom a podobne (pre priemyselne pouzitie). Pre upresnenie, ja 3D tlaciaren nevlastnim. Hladal som dostupny zdroj, samozrejme v Bratislave, kedze tam byvam. Kriteria boli jednoduche a zaroven narocne : rychla dostupnost, komunikativnost firmy a ochota spolupracovat, technologiu kt by umoznila co najhladsi povrch a samozrejme moznosti manipulacie s cenou. Absolvoval som nejake navstevy, ukazky vzoriek pouzitia roznych materialov a technologii a nasiel som 'zlatu strednu cestu'. Technologia sa medzi firmami nazyva 'Detailny plast'. Ako medium sa pouziva zivica kt je vytvrdzovana laserovym lucom po vrstvach a hotovy produkt je vytahovany z roztoku zivice, cize tlaci sa od zakladne hore nohami.
Tlaciarni kt pouzivaju tuto technologiu je uz na trhu viac. Ja som konkretne tlacil na Form 1 plus od spolocnosti Formlabs. Je to startupova firma, v sucasnosti je uz v predaji druhy typ tejto tlaciarne kt kvalitu asi otestujem na jesen tohto roku. Najvyssia kvalita v kt dokaze tlaciaren tlacit, je hrubka vrstvy 0.025mm alias 25mikronov. Otestovane mam, ze bohate staci nastavenie 50mikronov, co samozrejme skrati cas tlace ale zaroven nema vplyv na kvalitu detailov. Program (PreForm) k tlaciarni sa da stiahnut zadarmo, a ked si clovek nakresli 3D model, moze si ho tam importovat a hrat sa s nastaveniami a tak to poslat do tlace. Zaroven ziska rovno odhad o cene tlace. Ta sa v tomto pripade pohybuje na urovni cca 6E/hod tlace + material. Je to drahe, nieje to na masovu produkciu ale samozrejme na prototyppovanie. V tomto pripade je tam pridana hodnota vo forme skoro dokonaleho povrchu, kt staci trochu surfu a jemne prelestit. Cize na vyrobu masterov pre masovu produkciu idealne. Firmu u kt som tlacil zamerne nespominam, nejdem robit reklamu, chcel som iba ukazat moznosti kam modelarstvo smeruje.
Nasledne prihadzujem par fotiek co som si daval vytlacit, samozrejme kolesa na albika, prve fotky - cierny material, tam boli odstranene podpory vo firme, a upravy boli robene pilnikom - to su tie biele flaky. Nasledne som sa dozvedel ze si vyrobok mozem zobrat aj s podperami a zacistit sam, co samozrejme znizi cenu. To su fotky s bielym materialom.
Report


Tak mate trochu na citanie cez vikend.
Postrehy kludne piste sem, alebo nech to admin prehodi do vhodnej sekcie.
Miro

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa Roman » 25 Jún 2016 15:50

vyzera to zaujimavo. za nejakych 30 - 50 rokov uz nebudeme robit modely ale si ich budeme rovno tlacit.
take delostrelecke naboje by boli celkom pekne.

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa majos » 25 Jún 2016 22:53

Inac to, ze je to drahe zistili na "zapade" uz cca 10 rokov spat:) A uprimne, kvalita stale nic moc. Asi poznate model Avie od Roberta B., je to krasny pocin, ale mal s tym zrejme podla reportu dost roboty a cena... Islo len o "proof of concept", ale to len mne vychadza z jeho publikovania, mozno ma opravi.

Teda nie ze by som bol proti pokroku, ale od tej doby co 3D tlac sledujem, tak je to stale dost drahe a nie moc kvalitne. I ked, ak si napr. Terenkoza rata "clovekohodinu", tak tlac nie je az tak zla. A v podstate aj lepsia :haha:

Jo, a vlastne sa to nehodi na toto forum (myslim ironicky, ja som totiz hybrid, ale ortodoxni by mohli mat problem s tlakom :P ).

No nic, vlastne som ani nechcel nic povedat. M
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Užívateľov profilový obrázok
KamilZ | 49
Príspevky: 61

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa KamilZ » 26 Jún 2016 14:11

3D tisk je v oblasti modelování zajímavé téma, které ale přináší mnoho otázek a problémů, jak technických, tak bych řekl i etických.

Pokud někdo nemá doma 3D tiskárnu, tak podle mě může zapomenout na to, že si stáhne nějaký soft, udělá si model a ten si někde nechá vytisknout. Tvorba modelu je poměrně náročná a ten, kdo nemá s tiskem větší zkušenosti, podle mě vůbec nemá šanci takto model vyrobit. Bude tam mít spoustu chyb nebo věci, co nejdou udělat. Nebude myslet ve stylu „tohle by bylo ve vzduchu“, „tady musím dát nějakou podpěru, aby se to při tisku nezhroutilo“ atd. Možná to dostane do ruky tak po 30 modelech, které bude po vytvoření přímo s někým tisknout, aby získal zkušenosti. Kolega, co je na 3dhubs.com říká, že většina modelů, co mu chodí na tisk, je v netisknutelném stavu a musí je několik hodin opravovat a upravovat, což se prodraží. Vlastní tisk je materiálově za pár korun, ale ta práce kolem a doba tisku, toho je docela hodně. I malé součástky (v cm) se při vyšší kvalitě tisknou hodiny. Kvalita tiskáren v cenové relaci cca do 30000 Kč také není taková, jakou by modelář čekal. Výrobky je pak nutné obrousit atd. Zkuste si na pokus něco vymodelovat (nebo stáhnout) a pošlete na 3dhubs.com, udělá vám to odhad ceny. I malé kraviny stojí řádově stovky Kč. Dovedu si ještě představit, že firma bude prodávat profi 3D model, který si stáhnete a necháte vytisknout. Ale i tak záleží na tom, na jaké tiskárně tisk bude atd.

Další oblast je ta etická – kde končí modelování a kde začíná už jen tisk? Co bude povoleno, aby se účastnilo na soutěžích? Tisk jednotlivých dílů a pak slepování? Když někdo vytiskne větší kus, bude to také platit? Trochu bych to přirovnal k papírovému modelářství, kde také vždy přemýšlím, kde ta hranice je. Vždyť přeci laserované doplňky už teoreticky také porušují ono vystřihni, naohýbej, slep. Co když si model nechám vyřezat na plotteru? Je správné, abych s ním také soutěžil, když půjde jen o lepení?

Proti 3D tisku vůbec nic nemám, naopak, jsem pro každou špatnost a pokusy a kdybych byl „plasťák“, tak by mě to hodně lákalo. Já si třeba strašně rád vyřezávám menší části papírových vystřihovánek na plotteru, kdy mě hodně baví si je překreslit a na plotteru vyřezat. Jen jsem chtěl říct, že to nemusí být tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

PS: nesoutěžím :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
atlon | 46
Pán laserov
Príspevky: 1685
Meno: attila
Bydlisko: Nitra, Levice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa atlon » 26 Jún 2016 14:21

drahé ako drahé. doba tlače takéhoto kúsku je podľa kvality tlače od cca 45 minút až po 2,5 hodiny, počas tejto doby to musíš neustále sledovať , či sa to tlačí správne, či ti nedochádza "náboj", kontrolovať teplotu tlačovej podložky, extrudera a hlavne dávať pozor na to aby sa to neodlepilo atď atď. ak sa náhodou niečo pokazí, v 99% musíš začať tlačiť odznovu a to pred koncom tlače určite poteší , aj keď je možnosť dotlačiť nevytlačenú časť a potom to skompletovať , ale to je nadlho (musíš zistiť v ktorej vrstve sa to pokazilo, nastaviť tlač od tej vrstvy, v závislosti od kvality treba zmeniť prvé 3-4 vrstvy, pretože keď začína tlačiť tak tieto vrstvy sú plná plocha atď .. ). podklady, síce vieš aj sám nakresliť, ale aj tak si to každý "tlačiar" prerobí podľa seba, lebo on presne vie ako to má vypadať a ako to má byť prichystané a podobne.
takže cena je podľa mňa zatiaľ stále adekvátna, pokiaľ sa to všetko poriadne neudomácni tak ako klasické tlačiarne, že budú na každom rohu :big smile:
Armin is the best

Užívateľov profilový obrázok
KamilZ | 49
Príspevky: 61

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa KamilZ » 26 Jún 2016 14:42

Nemyslel jsem to tak, že drahé = předražené. Drahé to je oprávněně z důvodů, které jsme oba uvedli. Drahé to nebude pro vlastníka 3D tiskárny, pokud nebude počítat svůj čas. Na 3D tiskárny fungující jako dnešní tiskárny na papír (zmáčkni tlačítko a tiskni) si ještě nějakou dobu počkáme a druhý problém je i tak výroba modelu.

Když jsem v předchozím příspěvku mluvil o etice, tak jsem nemyslel na podvádění při soutěžích, ale na férově přiznaný 3D tisk nějakých částí modelu, co je pro "společnost" ještě přijatelné a co už ne. Aneb vás by nenaštvalo, kdyby před vaším pracně slepovaným modelem z mini součástek vyhrál nabarvený model, který byl z 80% vytištěn a slepen z pár částí (což nemusí jít rozeznat)?
:wink:

Užívateľov profilový obrázok
atlon | 46
Pán laserov
Príspevky: 1685
Meno: attila
Bydlisko: Nitra, Levice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa atlon » 26 Jún 2016 15:07

ja som reagoval na majosa :wink: len ty si ma predbehol v pridaní príspevku :haha:
Armin is the best

Užívateľov profilový obrázok
braintech | 41
Kral Papiru (Brno '15)
Príspevky: 343
Meno: Miro
Bydlisko: Bratislava

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa braintech » 26 Jún 2016 16:24

Ahojte,

vidim ze diskusia sa nam rozbehla. A hned aj roznymi smermi :).
Mojim cielom bolo ukazat kam sa uberaju dalsie moznosti, a v tomto pripade aj papieroveho modelarstva. Nevravim o nejakom masovom produkovani modelov, lebo na to je naozaj 3D tlac draha. V podstate sa bavime o prototypovani/pripave masterov pre odliatky na rozmoznozenie daneho dielu. Uz nejaky cas napr registrujeme plastove clanky pasov, od polskych kolegov, dalej plastove koliecka, hlavne na bojovu techniku. Jedna sa o veci na kt vacsina modelarov skonci/zasekne sa pri lepeni modelu, lebo je to otravna monotonna praca a treba vela trpezlivosti to doviest do konca. Ja som toto skusil v zeleznicnej technike, z dovodu, ze viem ako dlho trva vyrobit pekne kolesa pre lokomotivu. Brusenie, tmelenie, atd. Tiez kategoria otravna monotonna praca na kt zostane stat vela modelarov. Mame uz v dnesnej dobe tiez k dispozicii laserom palene kolesa, ale stale to chce nejake upravy, hlavne brusenie hran lucov kolies. V konecnom dosledku ked je model v predaji na trhu, modelar sa sam rozhodne do coho pojde - kolesa tak ako su, z vystrihovacky, alebo laserom palene, alebo, ak je ponuka, odlievane z plastu. Moja predstava bola doplnit aj tuto cast v zeleznicnej technike. A aby som nezabudol, primarne to mala byt ukazka pre tych co papierove modely tvoria, a chcu si urychlit pracu vramci lepenia "alfa verzie".

Takze do lepenia, coskoro som spat.

Miro

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa majos » 26 Jún 2016 21:35

Caute,

Cakam ci sa Robert nepripoji do diskusie :big smile:

Inac chapem, ze male diely, pokial sa pouzije to najvyssie rozlisenie maju asi zmysel, ci uz ako master alebo final (ale to hovorim a pididetailingu).
Ale povrch dielov co mal Robert bol hodne polotovar, tie roviny tam boli moc vidiet (1/72).
Mam taky pocit ze to uz niektori vyrobcovia pouzivaju. Kazdopadne, ako pise Atlon, tak ja si uplne uvedomujem, co je vsetko za tym. A prave preto ta cena je taka vysoka, ale to bude asi brzda sirsieho vyuzitia. Napr. tie Albikove kolesa mi vobec neprijdu vhodne na takuto vec, tie sa daju zmaknut lacnejsie "tradicnymi" prostriedkami (ale skor plastackymi), a co dalej s mastrom je uz rovnake... M
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 08 Dec 2016 16:49

žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní