3D tlač

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 09 Dec 2016 08:49

žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
JanezJani | --
Príspevky: 10

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa JanezJani » 30 Júl 2020 09:45

Skutočne ma zaujíma 3D tlač a pracoval som s takým zariadením. Proces tvorby je dlhší, ako sa očakávalo, ale výsledky sú vynikajúce. To mi dáva veľa príležitostí na využitie mojej fantázie.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 18 Aug 2020 20:59

takže za 4 roky je vidieť celkom pekný pokrok, teda keď si kúpim trochu "lepšiu" tlačiareň, na Průšu nedám dopustiť, za jedno poobedie som ju zložil, nastavil a veselo tlačím, zatiaľ najdlhšie to tlačilo (bez dozoru) 17h

:haha:

kolega si objednal tlačiareň Průša Mini, ale tá mu príde tipujem pred Vianocami a medzitým v Alze kúpil za 120€ použitú tlačiareň Ender3 a teda rozdiel je medzi ňou a Průša MK3 priepastný, to ako keď máš v robote učňa, beháš okolo toho, špekuluješ a stále jedným očkom pokukuješ, či a ako robí

:big smile:

vrchol bol, keď hľadal v menu, kde sa mení filament, reku, veď sme to videli obaja a teraz nič, až keď som dal ručne nahriať trysku, tak sa ukázala možnosť ochladiť a po dosiahnutí žiadanej teploty sa objavila možnosť vymeniť filament
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1232
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 03 Dec 2020 12:19

Ahojte, vie tu niekto o niekom, kto by mi vedel vytlačiť pár rakiet do Kaťuše? Resp. existuje nejaký vlastník 3D tlačiarne, ktorý by bol ochotný? Ďakujem...
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Dec 2020 16:58

Ďuri mal by si ešte doplniť, akou technológiou by si to chcel tlačiť - či FDM (Fused Deposition Modelling) alebo SLS (Selective Laser Sintering)?
To prvé je asi najviac rozšírený spôsob, kde vstupný materiál je plastový drôt a ten sa po roztavení extruduje vo vrstvách. Nevýhoda (pre nás modelárov) je viditeľná štruktúra vrstiev - pre dosiahnutie hladkého povrchu to chce ďalšie úpravy. Druhá technológia využíva živicu, ktorá sa vytvrdzuje pomocou laser. lúča, kde zanikajú prechody jednotlivých vrstiev, zároveň aj detailnosť (rozlíšenie) tlače môže byť vyššia ako pri metóde FDM..

Užívateľov profilový obrázok
Saskardin | 49
Príspevky: 448
Meno: Martin
Bydlisko: Bratislava

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa Saskardin » 03 Dec 2020 19:38

Ja osobne si myslím, že 3D tlač by bola skvelá na skutočné drobotiny, kde je už možnosť urobiť to pekne z papiera prakticky nemožná. Jasné, vždy sa nájde niekde niekto, kto to dokáže, ale väčšina jednoducho žije svoje životy a nemá čas, chuť ani technické možnosti vyrábať týždeň jedno otočné koliesko k parnej lokomotíve. Alebo trebárs nie je schopná vyrobiť drobné tvarovo komplikované drobné súčiastky. Tam vidím priestor, v podstate podobne u leptoch, ak raz dosiahnu patričnú technickú úroveň.

Inak by som do toho šiel "optional", podobne ako je to pri laseroch či dezénoch - chceš? Tu máš a zaplať. Najväčší problém naozaj vidím v súťažiach, ale to by dnes šlo riešiť napríklad rentgenom víťazných modelov a následnou doživotným trestom pri porušení pravidiel - tak by sa vytvoril príslušný tlak na súťažiacich. Inak neviem - ten trend tu bude, ako sa bude zlepšovať technika.

Inak ja napríklad robím papierové modely, pretože plastové treba maľovať a to nechcem. Keď mi niekto ponúkne komplexný plastový model, ktorý nebudem musieť maľovať (maximálne nejaká akrylová retuš), idem do toho. Ako tínedžer som práve preto miloval stavanie domčekov k modelovej železnici; dnes by som chcel niečo o rády zložitejšie. Áno, cena by dnes bola mimo, ale o 10 rokov? Kto vie....
"Celý problém ľudstva je v tom, že hlupáci a fanatici sú si vždy istí sami sebou, a múdri ľudia plní pochybností." - Bertrand Russell

Na stole: London L.C.C. 106 (Occre), Kafemlejnek (A.Cupák)

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Dec 2020 21:08

Saskardin napísal:Ja osobne si myslím, že 3D tlač by bola skvelá na skutočné drobotiny, kde je už možnosť urobiť to pekne z papiera prakticky nemožná. Jasné, vždy sa nájde niekde niekto, kto to dokáže, ale väčšina jednoducho žije svoje životy a nemá čas, chuť ani technické možnosti vyrábať týždeň jedno otočné koliesko k parnej lokomotíve. Alebo trebárs nie je schopná vyrobiť drobné tvarovo komplikované drobné súčiastky. Tam vidím priestor, v podstate podobne u leptoch, ak raz dosiahnu patričnú technickú úroveň.

Technológia SLS práveže už dnes ponúka tlačenie drobných detailov (plasťáci už takto bežne robia rôzne mastery pre odlievanie).

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa pisho66 » 03 Dec 2020 21:18

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
juraj_ziacik | 41
Príspevky: 1232
Meno: Gergej
Bydlisko: Turčiansky Svätý Martin/Zvolen/Babiná
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa juraj_ziacik » 04 Dec 2020 20:48

Veru, modelárstvo ide vpred, nie len plastové. A korektnosť? Súťaží sa nezúčastňujem (len výstavne) a modely robím pre seba. Ak mám robiť 16 kusov rovnakých rakiet z papiera a mám byť s tým spokojný, trvalo by mi to dlho. A pri mojom tempe......


Neviem, ktorá technológia je lepšia, ale brúsiť a tmeliť sa dá všetko.
Hey Hou, Let´s Go!

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 3D tlač

Príspevokod užívateľa iconmaster » 05 Dec 2020 13:39

juraj_ziacik napísal:Neviem, ktorá technológia je lepšia, ale brúsiť a tmeliť sa dá všetko.

No lenže, napr. kým z papiera by stačilo brúsiť a tmeliť tú špičku, po tlači FDM by si mal toto vykonať na všetkých dieloch. Takže bolo by to možno rovnako pracné.
Technológiou SLS (čo dával video Pisho66) by ale išlo vytlačiť tie rakety viac-menej na hotovo.

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných