Tvorba a duševné vlastníctvo.

Užívateľov profilový obrázok
Roothan | --
Príspevky: 91
Bydlisko: Brezno

Tvorba a duševné vlastníctvo.

Príspevokod užívateľa Roothan » 22 Okt 2017 14:06

Trápi ma dilema a hneď aj poviem aká. Je samozrejmé že ak lepím model tak originál. Ale : ak mám k dispozícii scan ale budem ho prekreslovať, alebo dokonca pozmením konštrukciu, nemyslím nejaký tuning ale zmeniť pár dielov ktoré zmenia trochu vzhlad., Je táto stavba a prezentácia ešte stále pirátsky počin alebo je to už originál, aj keď väčšina pôvodných dielov ostala bez zmeny len s farebnou úpravou? Takto urobený model nikým a nikde nebo vydaný a tak je originál?Či? Váš názor?

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tvorba a duševné vlastníctvo.

Príspevokod užívateľa petopato » 22 Okt 2017 15:27

Asi so mnou vačšina nebude súhlasiť ale môj názor je: lep si na čo máš chuť a pokiaľ sa ten model už nedá ani kúpiť, tak tým scanom nikomu neublížiš.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tvorba a duševné vlastníctvo.

Príspevokod užívateľa iconmaster » 22 Okt 2017 15:29

Jo, suhlasim. Ak mas original, mas pravo si z neho vycarit hocico pre vlastnu potrebu. Ak nejdes robit biznis s tym prekreslenym modelom, nikomu neublizis.
Energiu investovanu do tohto lamentovania skus radsej presmerovat na lepenie :victory:

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tvorba a duševné vlastníctvo.

Príspevokod užívateľa petopato » 22 Okt 2017 15:40

Ak som to dobre pochopil, on nemá originál, či?

Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Tvorba a duševné vlastníctvo.

Príspevokod užívateľa xavi » 22 Okt 2017 16:51

Je nejaky rozdiel ci oberiem ceresne z celeho stromu co rastie v susedovej zahrade alebo len z polovice? autorsky zakon to ma myslim presne napisane "diela alebo jeho casti".
takze ak to pokladas za svoj vytvor tak je to piraska vezria aj keby si okopiroval co len jeden diel, ktory vytvoril niekto iny bez povolenia.
Original neznamena, ze to je tvoj vytvor, aj ked si k tomu co to pridal a zlepil to. nezacal si s prazdnym listom.

Užívateľov profilový obrázok
Dody | 34
Príspevky: 1285
Meno: Dominik
Bydlisko: Borský Mikuláš / Ružomberok
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tvorba a duševné vlastníctvo.

Príspevokod užívateľa Dody » 22 Okt 2017 17:08

Ked by si ten scan aj cely prerobil, stale je to podla mna scan a prezentovat verejne by si to nemal.

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Tvorba a duševné vlastníctvo.

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 22 Okt 2017 17:19

Čiže je to zločin a netreba sa s tým chváliť :death: Ale keď to nikomu nepovieš a spatláš to po svojom, napr. ako ja :confuse: budeš mať síce pekný model, ale čorknutý :bad smile:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tvorba a duševné vlastníctvo.

Príspevokod užívateľa Fito » 22 Okt 2017 17:21

Male deža-vu, také Slovenske.

Už sme to tu preberali niekoľko krát, a nikdy nie je na škodu si to pripomenúť.
Podľa mňa je to asi takto:

Tip: 1. pokiaľ nevlastníš originál, tak by si to nemal stavať. Popravde, stavať to môžeš, ale tak nejak nemáš morálne právo sa tým moc vystavovať a chváliť (pekná paralela s tými susedovými čerešňami, keď mu ich otrháš zo stromu, asi sa mu s tým nepochváliš) Na fóre s takou stavbou tiež asi nepochodíš.

2. Ak vlastníš originál (aby bolo jasné, tak tým myslím vystrihovačku, čo si si niekde legálne kúpil, vyhral, alebo dostal), môžeš si sním robiť čo len chceš.
Môžeš urobiť koľko len chceš zmien a prestavieb, môžeš to celé premaľovať a môžeš si dokonca z toho spraviť SCAN, za účelom zachovania originálu.
Nemôžeš to však následne za účelom zisku predať, ani vyrábať ďalšie kopie modelu....

Tak nejak. V skratke. Nerád by som túto výbušnú tému rozvíjal ďalej, snáď je to jasné ako to je.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: Tvorba a duševné vlastníctvo.

Príspevokod užívateľa majos » 22 Okt 2017 20:02

Piratsvo v papierových modeloch je chujina, kvalitnu tlac a najmä papier (napr. Hal) nenahradi hocico. I ked modely dosiahli pomerne vysoke ceny (to je na inu diskusiu), kazdy mame originálov na 10 zivotov.

P.S. Ale co sa tyka moralnych veci, kolki ste pred 2000 n.l. mali oficial Okna/Corel/Origin/Photoshop/hry a pod.?
A prepalovane CD, resp. nahravane kazety/videokazety (starsie rocniky)?
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Tvorba a duševné vlastníctvo.

Príspevokod užívateľa group b » 24 Okt 2017 00:07

Řeší se to stále dokola.
Pokud máš originál, můžeš si udělat kopii a stavět tu (třeba v jiném měřítku), ale musíš si originál nechat , nesmíš ho prodat či se ho jinak zbavit. To je morální pravidlo.
A teď se pochlupte s kopií od prezentovaného modelu třeba před 5 a více lety. Kolik lidí má opravdu všechny originály ve svém archivu ? Já se přiznám, že po letošních rodinných problémech ten archív skončil komplet v kontejneru, tedy většinu modelů mám vlastně "ukradených" . Je to pravda ? Není ! Jen jsem se zbavil originálů.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Návrat na "Rest room // Rest Room"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní