Papierový modelár 21. Storočia.

Užívateľov profilový obrázok
Roothan | --
Príspevky: 91
Bydlisko: Brezno

Papierový modelár 21. Storočia.

Príspevokod užívateľa Roothan » 03 Nov 2017 21:01

Každý z nás tu lepí už niekoľko rokov. Ja s prestávkami snáď 20 rokov. No a každý z nás prešiel nejakým vývojom. Možno som to niekde už písal ale lepiť papier som začal hlavne preto že som nemusel farbit model a nepotreboval smradľavé lepidlo.
Prešiel som kompletným vývojom papierového modelára. ABC, Zenit, samostatne vystrihovačky a nakoniec "poliak" To je prvá linka. Druhá je len nožničky a pravítko, cez lino podložku po profi podložku a za kufor náradia. Ďalej bez retuše, fixka, vodovky. Veď to poznáte.
Čo ale sledujem týmto vláknom.
Hlavne by ma zaujímalo aký modelárov sa z vás stal. Za mňa osobne ostanem verný čisto papieru. To znamená že vystrihnem a čo najlepšie zlepim s nejakými vecickami naviac. Little tuning. Alebo čo má teraz baví je prekresliť model do zaujímavej kamufláže alebo pozmeniť model v Pc ale stále s farbou. Takže ja som sa vyvinul do klasického papieraka s chuťou na malé zmeny. Čo teda znamená že tmelit brúsiť a striekat model v žiadnom prípade ani v budúcnosti nebudem. Dúfam že mi rozumiete.
Čo vy?

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Papierový modelár 21. Storočia.

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Nov 2017 22:43

Zaujimava tema, tak si pridam nieco do mlyna!

Roothan napísal:Čo teda znamená že tmelit brúsiť a striekat model v žiadnom prípade ani v budúcnosti nebudem

V prvom rade, nikdy nehovor nikdy! :wink:

Ja som presiel podobnym vyvojom - zacinal som ABC, Fifik a nieco malo Zenit. Pritom som odkukal konstrukciu tychto modelov a pomocou pravitka a ceruzky skusal vlastne modely - skor jednoduche, na sposob minibox. Farbil som farbickami alebo fixkami este pred vystrihnutim. Medzitym som ale experimentoval aj inymi materialmi - drevo, plast, polystyren a neviem este co.. Vyber predloh bol takisto rozmanity - vozidla, bojovka, lietadla, lode, architektura. Bolo to obdobie modelarskych kruzkov na ZS.

Potom som asi v 5. rocniku na ZS zacal odoberat casopis Trucker (uz od detstva som bol fanusikom nakladiakov). V casopise byvala rubrika "Model klub", kde zverejnovali vytvory od rozynch modelarov. Obcas sa objavili naozaj slusne "scratch" kusky a ja som sa rozhodol, ze nieco take si postavim aj ja. Plastova stavebnica bola vzhladom na moje finance moznosti hned zavrhnuta. Tak som isiel po papieri. Po zohnani podkladov som sa pustil do kreslenia. Rozhodol som sa farbit uz zlepene celky, lebo fixkami ci ceruzkami to nebolo ono. Na ram som pouzil temperky (bolo treba davat pozor, aby sa papier nerozmocil uplne) a cierne diely som farbil centrofixkou :P . Na kabine som prvy krat pouzil priemyselnu farbu na papieri a vysledok bol viac nez vyhovujuci. Nebol to 100% papier, lebo zlozite diely som robil aj z balzy ci inych materialov.
Po uspesnom dokonceni prveho kamionu som bol rozhodnoty, ze postavim dalsie. A tak som si zdokonaloval svoje "technologie" a postupy. Vyvoj bol velmi pomaly. Stale som vsetko kreslil rucne.

Dalsia etapa prisla, ked mi doma zaviedli internet a objavil som forum PapieroveModelarstvo.sk. Tam som zistil, ze tlacene papieraky nie su len ABC a Fifik, ale ze existuju slusne premakane modely - teda tie spominane poliaci. Na fore sa prezentovali stavby nielen tychto, ale aj zopar autorskych modelov (napr. Patero alebo Losllanos) a odtial sa dalo cerpat vela inspiracii pre zdokonalovanie svojich postupov.
Najprv som sa ku vsetkemu postavil velmi konzervativne, napr.: nech mi nikto nehovori, ze su dute kolesa lepsie (a vid - teraz sa len smejem, ze volakedy som stacal pneumatiku z pasikov baliaceho papiera). Alebo ked Yanno a aj dalsi presviedcali, aby som zacal kreslit na PC - pritom som uz vedel robit v AutoCADe.. Po vyskusani som hned zistil vyhody a prakticky este pocas stavby Scanie som sa presunul od pravitka ku CADu. Takisto impregnacia, brusenie papiera, dezeny - toto vsetko by som bez fora neveril, ze sa da.
Toto obdobie stale trva s tym, ze mierne sa zmenili nejake okolnosti (forum Papermodelers, vyber predloh, trvanie stavieb,..). Ale specificke je, alebo teda moj nazor, ze vdaka kontaktu s modelarskou komunitou sa zrychlil vyvoj a naskytla moznost vymeny skusenosti a zdokonalovanie technik. Ja som za to velmi vdacny.

A momentale stale som ten, co lepi kamiony a farbi papier. Ziadny ortodoxny papierak, ziadny cistolepic. Mojou modelarskou filozofiou je postavit model co najviac verny predlohe. Preto farbenie. Zatial robim nove, nalestene auta a masiny. Na patinu sa este necitim, mozno v buducnosti (znova plati - nikdy nehovor nikdy!).
A pritom som zacal lepit plastove lietadla - kategoriu, ktoru by som z papiera nikdy nelepil. Niekto to moze brat ako "vyzradenie papieroveho modelarstva", ale ako som popisal na zaciatku stavby Airbusu, vidim v tom moznost zlepsit sa vo farbeni, co potom mozem aplikovat aj pri papierovych.

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2538
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Papierový modelár 21. Storočia.

Príspevokod užívateľa martin1807 » 05 Nov 2017 21:05

Veru je to zaujimave zamyslenie. :P

Ja som začínal ked som bol tak v 3-4 ročníku na základke. Moje prvé modely boli z fifíka a lepil som ako som vedel. žiadne rýhovanie hran, žiadna retuš len proste prstami od oka ohruť chlopeň a zlepiť. vrstva lepidla na prstoch a všade možne na modely. Potom som zistil, že existuje aj ABC a začal si ho kupovať. modely boli zaujímavejšie no moja uroveň lepenia stále rovnaká.

Keď ma to nepresávalo baviť tak mi raz pred vianocami naši na nete našli katalóg betexy a objednali dva hrady- Sychrov a Pernštejn. zlepil som si tieto dva hrady lepil kolo toho ABC a zaujímal sa o to. Potom sme mali doma internet a ja som po nete začal blúdiť. na Fóre som najprv objavil burzu a kupil som si nejake staršie modely z ABC, ktoré boli pre mňa zaujímave.

stále ma bavili veľké stavby hradov a tak som lepil ešte karlštejn a Hlubokú. V roku 2009 som bol pozrieť na prvej výstave a naživo tak videl diela modelárov, z ktorých som bol paf. Zistil som, že okrem betexy sú aj iný vydavatelia v čechach a polsku a tak som to chcel skusiť. Snažil som sa retušovať, lepiť doladovať a zlepšovať. PO chvíli som skusil "patinu" a model zablátiť no to nebola ta správna voľba keďže mi to nešlo a stále som bol zastancom lepenia tak ako model je.

Skúsil som aj poliaka no štýl konštrukcie mi nesedel. Tak teraz lepím, prevažne modely z dielne Ripper works ako čistostavby. Moja jediná úprava je zachovanie funkčnosti kde to ide, dezén a takéto detaily. Ako oddycchovku si zlepím občas z nostalgie nejaký domček z ABC alebo jednoduchý kus architektúry. Považujem sa za modelára papierového a svoje modely tak aj lepím. :) ono niekedy aj čisto zlepený papierak bez prefarbovania sa pri určitom pohľade može zdať ako reálny, aj keď to nieje leštenka. :P Robím to tak ako viem a snažím sa zlepšovať keď to ide.
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Papierový modelár 21. Storočia.

Príspevokod užívateľa Fito » 06 Nov 2017 19:18

V Druhom rade, nikdy nehovor nikdy :victory:

Moje začiatky siahajú až kdesi do Petržalky, kde som ako 10 ročný soplák každé dva týždne postával skoro ráno pred trafikou, pretože tam teta trafikantka dostávala 4 ! čísla ABC. Občas sa mi aj nejaké ušlo, lepil som samozrejme všetko, čo tam bolo.
Občas som si našetril, a vyrazil do sveta, čiže na konečnú autobusu 50 pod mostom SNP, a stadiaľ behom na Laurínsku ulicu, kde sídlila predajňa "zahraničná tlač" .
Tam sa dali zohnať na tú dobu neskutočné veci, kupoval som si tam Poľský "Maly Modelarz"" ,... aby bolo jasno, píšem tu o ročníkoch 1984- 1988 cca..
Začal som odoberať Elektrón zenit, doteraz si pamätám ten tenký papier na ktorom boli vytlačené niektoré vystrihovačky.
Celkovo to hodnotím ako moju prvú etapu - lepím všetko, k čomu sa dostanem, retuš, ak nejaká bola, tak zásadne čiernou centrofixkou
Väčšina mojich formuliek nemala kolesá. Papierové lietadlá mali všetky rovnaký osud, rýchlo zlepiť, natrieť kanagonom, zapáliť a letieť (7me pochodie)
Strihanie manikurovými nožničkami na kuchynskom stole, , zväčša bez ryhovania dielov, lepenie Herkulesom. Rýchlostavby
Neznášam zubčeky na kolesách a celkovo, kolesá.

Potom pauza- , stredná škola, maturita ajajááj, možno som občas niečo zlepil, dokonca celu MPR 1, ale nejak extra som sa tomu nevenoval.

Obdobie druhé - veľký návrat.
15 júna 2006 sa registrujem na české fórum, a môj prvý post, ktorý sa z neznámeho dôvodu nezachoval, znel takto nejak:
Za scan dielu 3a GPM MI17 dám čokoľvek z produkcie GPM. Tým som si hneď na českom fóre spravil niekoľko kamarátov.
Celkovo, to boli časy môjho temného stredoveku, keď som zháňal po webe čo sa dalo, 80GB scanov, hlavne že to bolo na disku, veľké archívy.
Čerpám s toho dodnes, ale už iba ako náhľady, prípadne keď niekto zháňa nejaký stratený návod na vystrihovačku. Warezákov neodcudzujem, tiež svojim spôsobom propagujú modelárstvo. Kedysi som scany lepil tiež, dnes už to pre mňa stráca význam.

Následne teda, keď som sa u Čechov rozkukal,
9 Júla 2006 nachádzam Slovenské fórum papierovemodelarstvo.sk
Tam sa začala moja renesancia, znovuobjavenie Poliakov - objednávam si prvé kúsky z GPM.pl, konkrétne Prince of Wales a mega lietadlo B29 Superfortress.
Loď skončila neviem kde, ale Superfortress som rozrobil, a následne daroval do Košíc userovi Sidewinder.
Dal som na to inzerát, a ten inzerát sa začínal takto nejako, vlastne presne takto :

Z priestorovych dovodov darujem rozrobenu [GPM 200] - B-29 Superfortress..
Rozpatie 132 cm, dlzka 92 cm..

Prihlásil sa ktosi z Košíc.
Celkovo predávku tohto modelu považujem za môj osobný higlight :
V Nitre to odovzdam Bambulovi, Bambulo to da v BB TMK, TMK to zoberie do Ke, a v Ke odovzda to, co z toho zostane, novemu majitelovi - Sidewinderovi

Nastáva teda môj reštart, znovuobjavujem ABC, aj keď, zjavne už nie som cieľová skupina. Cez inzerát sa dostávam ku kúpe asi 40 kilo ABCčiek aj z vystrihovačkami - zlatá baňa, doteraz občas z toho niečo vyhrabem a strihnem, pripadne to postupne prerieďuje junior.
Lepím čisté veci, zväčša domčeky, ale postupne sa dostávam k Poliakom. Československá škola už mi je malá.

Retuš vodovkami, chirurgické nožnice a ryhovanie podľa pravítka. Herkules, bombírovanie liehom(kto si na to pamätá ?)
Nemám svoju kategóriu, lepím Lode, Architektúru, lietadlá. Tanky nelepím, to je blbosť, nepáčia sa mi.

Neznášam tích, čo prefarbujú modely!, sú to flákači a neschopáci a som za to, aby takéto modely nikde neukazovali, na súťaži už tobôž nie. Fuj.
Toto nie je predsa papierové modelárstvo. Papierový model = čistý model.
Z akútneho nedostatku modelov na Slovensku dohadujem z Leszkom Gorom v auguste 2007 prvú objednávku modelov z Poľska, Peniaze mu posielam vopred v obálke :beat plaster: , Naivita vo mne nezomrela, práve naopak.

Potom prišli na staré fórum zlé časy, začalo byť niektorým akosi tesné, dávali sme veru adminom zabrať, vlna kritiky a konfliktov vyústila v to, že sa Had rozhodol, že založí nové fórum.
Za ním odišlo zopár ďaľších, a za nimi som odišiel aj ja.


04 Júl 2008 to je dátum, kedy som sa registroval na toto fórum. Pretože som bol jeden z kritikov fóra starého, a pretože som prišiel na nové fórum ako jeden z prvých, hneď som vyfasoval moderátorské kreslo.
Postupne nám teda nové fórum zásluhou všetkých v tedy povzbudených modelárov rástlo a prekvitalo, a z rozkvetom prišla na fórum aj úplne nová vlna borcov, ktorí vedeli lepiť. A ešte ako.
Syntetíckí striekači v niektorých kategóriách valcovali "konkurenciu" a mne to postupne zachutilo tiež.
Začal som nevinne, pochopil som, že maják je majákom vtedy, keď je okolo neho voda. Študoval som postupy u plasťákov, postupy tvorby krajiny, vody, vymýšľal som podložky. Začal som menšími modelmi a postupne som dokonca prešiel pri niektorých modeloch na niečo, čo by sa dalo pomenovať "na modeli nezáleží, robím predsa podložku"

Asi zlomová bola pre mňa Invicta, Baluho model lokomotívy, ktorú proste bolo treba prefarbiť, pretože bola biela.
A keby len to - vymyslel som si k nej vagóny, trebalo ich nakresliť, naučil som sa preto kresliť v Sketchupe, samozrejme vyfarbiť ich, spraviť podložku, ktorá každému modelu dodá iný rozmer...

Veru, keby mi niekto niekedy pred desiatimi rokmi povedal, že budem aj ja robiť "maľované" modely, tak mu neuverím. Čo maľované, ja robím tank! tá nenávidená kategória a ja som v nej...
rezacia podložka, skalpel, pinzety a sekundové lepidlo, samozrejme Herkules. a farby, patina, veľa nepapierových dielov

Samozrejme, lepím, čo ma baví, stále občas z radosťou zlepím malý domček z ABC, alebo nejakú drobnosť.
Stále robím čistostavby ale aj niektoré modely maľujem. Už mi žiadna kategória nie je cudzia. Pamätám si, ako sme kedysi frflali, že nasúťažiach majú byť oddelené farbené modely od čistých. A dnes? Na poslednej Nitre nebol v kategórii bojoviek ani jeden neprefarbovaný model...
Vývoj nezastavíš.
Na druhej strane, prefarbovaný papierak vyhral akúsi hlavnú cenu v plasťáckej kategórii - Terénkoza to bol, už si nepamätám presne kde to bolo.

Jediná vec papierovému modelárovi 21. storočia chýba, a to je čas. Každý z nás má kopec ďalších aktivít, ktoré ho o ten čas uberajú.
A to je celé, už sa mi to tu rozpisovať nechce,
idem totiž čo ?
Idem lepiť, lebo o pol hodiny prídu juniori z plavárne a my ešte musíme večer dorobiť a spojazdniť tie dve výhybky na modelovom koľajisku :wink:
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Papierový modelár 21. Storočia.

Príspevokod užívateľa Roman » 06 Nov 2017 22:24

mohol by si prosim odfotit to modelove kolajisko ?

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Papierový modelár 21. Storočia.

Príspevokod užívateľa Fito » 06 Nov 2017 22:42

:haha:
Kolajisko nie je papierové, je to normálne TTčko.
Odfotím zajtra, junior už chrápe.

našiel som fotky z minulého roka :

Koľajisko som dostal do "prenájmu" od kolegu, mal to v pivnici hodené,tak som to oprášil a postupne to spojazdňujeme a vylepšujeme.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
braintech | 41
Kral Papiru (Brno '15)
Príspevky: 343
Meno: Miro
Bydlisko: Bratislava

Re: Papierový modelár 21. Storočia.

Príspevokod užívateľa braintech » 09 Nov 2017 14:40

Caute.
Historia 'testamentov'
Pridam sa.
Modelarcina hlboko v rokoch 90tych, ZS kde bol modelarsky kruzok. Vzdy som chodil spehovat co kto lepi a ako to lepi. A tam som zistil ze moznosti je velmi vela. Chalani lepili samozrejme primarne z ABC. Jeden chalan kt bol v tazkej fin situacii, si daval robit xsero kopie v skole ale to co vychadzalo spod jeho ruk bolo krasne natvarovane, ostre hrany atd. Proste ako ma byt. Napriek tomu ze vysledok bol ciernobiela kopia. Druhy chalan vsetko ohybal v prstoch, velmi dobre si pamatam lod Calypso z E+Z tvarovanu v prstoch. Zimomriavky mam aj teraz. Na moje pomery - vramci ZS bolo ABC dost drahe. A este to bol 2 tyzdennik. Takze som sa zoznamil s Elektron + Zenit a zacal 'investovat'. Prvy model si pamatam velmi dobre, ten som dostal darom - cervene ferari. Aj si pamatam ako som ho zlepil, mal som podvozok a karoseriu zvlast, ked som ich kompletoval, zabudol som sa a predne kolesa (zatacacie) boli vzadu a opacne. Medzitym som zistil ze dvaja kamarati z vedlajsej triedy tiez lepia a vtedy zacal modelarsky osial. Chodili sme jeden k druhemu na navstevu a lepili do zblbnutia do momentu ked sme u nas v meste objavili predajnu polskych modelov. Kupil som si 2 - Mi-17 GPM a Black Hawk - tiez GPM. Prve skusensti s rebrovym systemom polskej skoly a zapacilo sa. Potom som pomahal oblepovat I-19 GPM, metrova rura.
Prisla stredna skola, upratoval sa u babky, a nasiel som plastik kt skladala mama - Tu-154. Ciastocne zlozeny, pokusil som sa ho zrestaurovat. Nikdy som nenasiel vhodne lepidlo.
Nasledne som mal nejaky dvojplosnik od Smer, lepil som to herkulesom :D :D :D
Tazke casy. Pomohli mi uvedomit si ze napriek nespravnemu lepidlu, tadeto cesta nevedie.
Pokracoval som v papieri a lepil vsetko co vyslo v E+Z. Retus minimalna az nulova. Tusom. Sem tam nejaky ten model z ABC. Jednu vec si ale pamatam, odkedy som lepil, tak som znicil iba 2 modely v navale nervov.
Stredna presla, presunul som sa do BA, na intrak, vyska, a s lepenim pokracoval. Objavil som JR Line obchod pri Medickej zahrade, kupil Pardubice, Bismarck. Pardubice som dokoncil, Bismarck samozrejme nie. Potom prisla skenova sezona, zberatelska, relokacia do UK, tam som zlepil od Schreibera - Hamburger Michael, sken. Ked som sa vratil uz som poznal forum, mal nakupene modely aj z UK. Pribudli znamosti ako Fito, Sasko. Chvilku som este strasil lepenim nejakych skenov. Potom som zacal zarabat a nakupovat - vacsinou architekturu a chodit na stretka vramci BA. Lepit nejake volne stiahnutelne modely z fora - Icov-Moryho nakladac, Invicta - Balu. Stal som sa velkym fanusikom Answeru - zeleznica. Aj som zlepil jeden vagon - uhlak. Chyb plno, ale nakupoval som dalej ich modely. Nakoniec to bol jediny kus co som od nich dokoncil, zvysok som pouzil na inspiraciu pri hladani konstrukcnych rieseni. Bolo to v obdobi ked mi zacinali strasne liezt na nervy chyby kt v modeloch boli a chcel som s tym nieco spravit. Rozhodnutie padlo, prve pokusy s Rhinom, hodiny casu metodou pokus-omyl a prve nepodarky zacali vyliezat. To uz sa rodila predstava co vsetko by som chcel spracovat a zoznam narastal a narastal :D. Nesmiem zabudnut spomenut farbenie free modelov co som zlepil, tam som posobenie prenechal Viktorovi - airacuter, kedze stale som sa nestotoznil s tym ze biely postaveny model zakryjem farbou. A trvalo to dost dlho kym som sa odhodlal sam. V podstate az pri zeriave, aj to az v urcitej faze.
Zeriav, kapitola sama o sebe, isiel som do toho, ze clovek sa najlepsie nauci ked robi nieco konkretne, nie testovacie veci. Paradoxne zohnat vykresy bola ta lahsia cast, ale uz som vedel co chcem. Uspech striedal pad, v konstruovani, lepeni, farbeni, preprave, prezentacii. Naucil som sa pri nom vela. A utvrdilo ma to v nastavenom ciele - chcem navrhovat modely. Take kt budu lepit aj ini ludia. Ano, velke, detailne. Odladene cez testerov. Casom sa presunut do fazy ked spracujem model od navrhu, cez rozklad do 2D a vyroby vystrihovacky ale lepit to bude niekto kto to po mne otestuje. Nikto nieje dokonaly, takze test musi byt. A radsej neskor, ale preverene, ako hned a s chybami.
Lepenie ma byt zabava. Nie boj s modelom, kde veci nepasuju. Ludia hovoria, ze dobry modelar zlepi aj zly model. Co je pravda. Len mam pocit, ze to potom trochu ubera z chute do dalsieho modelu.
V sucasnosti som svoj kresliaci list viac menej uzavrel, sem tam ked ma nieco oslovi, prihodim ale da sa povedat, ze je stabilny. Dokonca uz mam aj 2 mega projekty na dochodok.
Planovat a snivat treba, posuva to cloveka vpred.


Miro

Užívateľov profilový obrázok
Roothan | --
Príspevky: 91
Bydlisko: Brezno

Re: Papierový modelár 21. Storočia.

Príspevokod užívateľa Roothan » 09 Nov 2017 21:09

Veľmi zaujímavé ako sa vlákno vyvíja. Pôvodne som mal na mysli skôr to k čomu vás papierové modelárčenie doviedlo. No je skvelé čítať čím a ako ste si prešli. Niekto slávny povedal že dôležitá je cesta nie výsledok aj keď v konečnom dôsledku úspešný.
Ja len doplním že nie som nejaký skvelý modelár. Skôr šedý priemer. No ako je písané vyššie musí to byť hlavne zábava. Tiež každý máme dva tri zlomové okamihy ktoré nám utkveju v pamäti. Jedným z nich je prvý model. Pre mňa E+Z monster auto. No a potom? Keď sa vám niečo podarí.Ale tak že ani sami ste nevedeli že to je možné. Ako moje rozhodnutie na ABC vianočný kamión urobiť ochranny rám zo špajdlí. Natrel som to strieborným lakom na nechty. Nikto neveril že to nie je kov. Tam som zistil že takýto tuning sa mi páči. Nasledovali ABC historické autá kde som kolesá robil s vypletom nie jednoduché plne ako pôvodne boli. A tak ďalej. No úplne na inú úroveň má dostal betatest kolesá na Loslanossovu Tatru
Toľko nových postupov pre mňa v tú dobu bolo ako objaviť úplne nový svet. To koleso budili obdiv ešte nedávno. Všetci tvrdili že je to plast nie papier. Posledný počin bola stavba Su-25 frogfoot. Plán bola reálna kamufláž lietadla vo výzbroji SR. Bohužiaľ nedokončené. Teraz sa chcem pokúsiť zájsť ešte o čosi ďalej ale to je hudba budúcnosťi.
Takže aj keď som si prešiel svojím vývojom, ostávam verný tlačenej forme skor voj. Technike a biely model by som si vyfarbil sám v Pc. No chcem mať zlepené niečo čo nikto iný mať v podstate nemôže a pritom to nie je autorský model. Asi tak by som sa zhodnotil.

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Papierový modelár 21. Storočia.

Príspevokod užívateľa group b » 15 Nov 2017 19:13

Přidám svoje story.
První modely jsem zkoušel stavět někdy okolo 10 roku, tedy před více jak 40 lety. Stavěl jsem domečky z ABC a plastové dopravní letadla. Všechno to skončilo někde na smetišti a ne na smetišti dějin, ale na pořádné haldě odpadků.
O něco později jsem s kamarády chodil na kroužek autodráhového modelářství. Samozřejmě jsem měl všechny karoserie z ABC a tehdy jsem si začal kreslit i vlastní. Nebyly počítače, takže pěkně pravítkem a vybarvoval jsem to fixy.
A pak přišla dloooooooooooooooooooooooooooooooooouhatánská úra plastových modelů. Nejprve letadla, pak vrtulníky a nakonec auta.
Díky tomu, že jsem měl už rodinu a najednou zjistil, že koupě nových plasťáků je nad moje finanční možnosti jsem se tak nějak z donucení vrátil k papíru. Opět to vyhrály domečky, respektive kostelíčky a s nima majáky a rozhledny.
Na rozhledny cíleně chodíme s manželkou a tak jsem se ja začal pokoušet nakreslit a pak slepit. Baví mě vytvářet model z ničeho, Tzv. jen slepit kus papíru mě zas tolik nebaví. Takže vlastní model od A až po Z, to je to, co mě na modelařině naplňuje a je vcelku jedno, jestli je to papír, plast nebo dřevo. Nejsem ortodoxní papírák, tvrdí o sobě že jsem modelář.
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Návrat na "Rest room // Rest Room"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní