Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Il-2M3 Šturmovik /GPM/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Il-2M3 Šturmovik /GPM/ 1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 17 Feb 2016 14:26

Zdravím kolegovia,
opäť sa hlásim tu v kategórií letectva a tento krát to bude ruské bojové lietadlo Iliušin Il-2M3 Šturmovik :big smile:


Niečo málo k predlohe:
Il-2M3 Šturmovik bolo bojové lietadlo využívané počas druhej svetovej vojny letectvom Sovietskeho zväzu. Ešte dodnes drží prvenstvo v najmasovejšie vyrábanom lietadle, bolo vyrobených 36 183 kusov vo všetkých verziách.
Predchodcom tejto verzie bol Il-2, ktorý nemal zadného strelca aj keď na počiatku návrhu s ním uvažovali. Neskôr zistili že proti Luftwaffe bude potrebný aj zadný strelec tak vznikla zmodernizovaná verzia aj zo zadným strelcom.
Technické údaje:
  • Posádka: 2 (pilot a zadný strelec)
  • Dĺžka: 11,60 m
  • Rozpätie: 14,60 m
  • Výška: 4,20 m
  • Plocha krídel: 38,50 m²
  • Hmotnosť prázdneho lietadla: 4 360 kg
  • Vzletová hmotnosť: 6 160 kg
  • Pohonná jednotka: 1 × radový kvapalinou chladený dvanásťvalec Mikulin AM-38 s výkonom 1 285 kW, ktorý poháňal trojlistú nastaviteľnú vrtuľu VIŠ-225
Výkony:
  • Maximálna rýchlosť: 414 km/h (vo výške 3 000 m)
  • Dolet: 720 km
  • Dostup: 5 500 m alebo až 7 800 m
  • Stúpavosť: 10,4 m/s
  • Pomer výkon/hmotnosť: 0,21 kW/kg
Výzbroj:
  • Rôzne varianty výzbroje:
    2× 20mm kanón ŠVAK v krídlach s 500 nábojmi pre každý a 2× 7,62mm guľomet ŠKAS v krídlach
    2× 23mm kanón VJa-23 s 300 nábojmi pre každý v krídlach a 2× 7,62mm guľomet ŠKAS v krídlach
    1× pohyblivý 12,7 mm guľomet UBT so 150 nábojmi, ovládaný zadným strelcom
  • Nesené bomby a rakety:
    4× 100 kg bomba v bombovnici
    2× 100 kg alebo 250 kg bomba na vonkajších závesníkoch pod krídlami
    8× neriadené strely RS-82 alebo RS-132 pod krídlami (v prípade, že neniesol inú podvesenú výzbroj)
Ďalšie informácie sa môžete dočítať na stránke wikipedie.

Model:
Model je od vydavateľstva GPM z roku 2006, takže zase som si vybral niečo staršie. Autorom modelu je Lukasz Fuczek, ktorý už nakreslil pár pekných modelov tak dúfam že tento nebude výnimkou :big smile:
Počet strán:
  • textu: 2 (návod písaný v poľštine, angličtine a nemčine)
  • návodové kresby: 3 + 1 strana s pohľadmi
  • modelu: 6 + šablóna na kokpit a na drôtiky sú pri návode
Mierka: 1:33
Rozmery:
  • rozpätie: 44,2 cm
  • dĺžka: 35,1 cm
  • výška: 12,6 cm
Výzbroj:
    2× 20mm kanón ŠVAK v krídlach s 500 nábojmi pre každý a 2× 7,62mm guľomet ŠKAS v krídlach (alebo ten 23 mm kanón, neni to uvedené v popise modelu)
    2× 250 kg bomba na vonkajších závesníkoch pod krídlami + 4× neriadené strely RS-82
Náhľad na šmykajdu:


Plánujem sa k tomuto modelu venovať dlhšie aby výsledok stál za to. Plánujem aj nejaké vylepšenia. Chcel by som doplniť nejaké veci do kokpitu. Pastelom dorobiť očmudenie trupu a krídel od výfukov, kánonov a rakiet. Ďalej to chcem komplet onitovať a zvýrazniť panely tak som zvedaví ako sa mi to podarí a ako to dopadne :P

Teraz niečo k samotnej stavbe:
Report
Návod uvádza podlepiť 0,5-0,7mm označené časti tak ja som zvolil zlatý stred teda 0,6mm. Potom som sa snažil aspoň ako tak namiešať správne odtiene na retuš. Tá bledo modrá na spodu trupu namiešať je teda umenie, nie a nie trafiť. Celé hárky som na začiatku naimpregnoval nitrolakom 1:3 zriedeným tak ako mi napísal Jolaus v sekcií Pomoc.

Začal som podľa návodu od predku a to časťou kde sa nachádza motor. Páči sa mi že na samotných rebrách je aj naznačené, na ktoré miesto príde prilepiť ktorý diel. Jednu malú chybičku som našiel že v návodovej kresbe k tejto časti je 1h označené ako 14. Ale nič závažné. Kostra sedela pekne k sebe a zatiaľ aj jednotlivé diely obšívky, z ktorých som si spravil väčšie celky, tie budem teraz lepiť dokopy a až potom vložím dovnútra kostru. Teória by bola a uvidím čo ukáže prax :)
Tak a pár fotiek zatiaľ zlepených častí:


Prímam každú kritiku či na stavbu modelu či fotenie. Snažím sa aj vo fotení zlepšiť ale neviem či červený podklad je dobrá voľba :bad smile:
Rýchlosť stavby bude teraz stagnovať lebo semester je za dverami a rozvrh zase na celý týždeň a piatky budem chodiť domov až večer a nedeľu večer zas naspäť na intrák tak uvidím koľko toho budem stíhať počas víkendu.
Naposledy upravil/-a Sumec v 24 Júl 2016 18:31, upravené celkom 1 krát.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Il-2M3 Šturmovik/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa Marmat » 17 Feb 2016 15:05

Budem sledovať, čo iné mi zostáva, toto lietadlo sa mi neskutočne páči :)
BTW nemal by si lepšie, keby si si model zobral na intrák? Tak to robili/robia viacerí od nás čo boli/sú študentmi a dochádzali/dochádzajú do školy. Či ty sa po večeroch radšej učíš, čo? :victory:
BTW 2 červená je dobrá, trefne vystihuje politický režim krajiny, v ktorej tento eroplán vznikol. :bad smile:

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Il-2M3 Šturmovik/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 17 Feb 2016 15:09

Raz som to skúšal ale toho času na lepenie som mal minimálne a nebavilo ma to stále rozkladať na stôl a potom spratávať keď som musel ísť rysovať výkres alebo nejaké zadania robiť a vždy mi tam niečo chýbalo a mal som to doma :haha:
A teraz ma aj tak čaká bakalárka a štátnice takže budem mať po večeroch a nociach o zábavu postarané :unhappy:
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3659
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Il-2M3 Šturmovik/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 17 Feb 2016 15:12

Skvelý začiatok! Ostro sledujem a držím palce.
:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Il-2M3 Šturmovik/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa sony » 17 Feb 2016 15:38

Silný začiatok...
Ej hustne to v tejto sekcii lietadiel, hustne... objavujú sa nové talenty leteckie :P
budem sa tu obšmietať, takže s chuťou ďalej pokračuj na stavbe :wink:
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
kuratkoo | 42
Príspevky: 698
Bydlisko: Vrbové

Re: Il-2M3 Šturmovik/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa kuratkoo » 18 Feb 2016 19:04

Ostro sledujem... :wink:
Co sa tyka postupu kostry a obsivky, tiez som to robil asi podobne, ze zlepim cast obsivky a potom do toho brusim rebra aby to sedelo, bojim sa predstavy, ze by som zacal lepit obsivku a na spodu mi vznikla fuga... :shocked:
Drzim palce...

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Il-2M3 Šturmovik/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 18 Feb 2016 19:22

sony napísal:.. objavujú sa nové talenty leteckie :P ...

No neviem či práve talenty, zatiaľ som len na castingu :haha:

to kuratkoo: No presne to sa mi stalo raz na jednom modely ešte predtým ako som našiel toto fórum. Hlavne to tak chcem robiť kvôli finte s guľatým náradím :victory: Je to tam s viacerých častí a keby som ich rovno nalepil na kostru už by nešli hrany pobehať guličkou :P
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Il-2M3 Šturmovik/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 20 Feb 2016 21:29

Report
Predná motorová časť:
Tak pokračoval som na tejto časti. Nastala mi tam chybička keď som zlepil jednotlivé časti do celého celku tak ako je vidieť na prvej fotke nesedelo to tam. Tak som to zrezal čo prečnievalo tak aby to nadväzovalo na seba. Potom som musel ale aj tú časť nasávania trošku upraviť ale výsledok zdá sa byť dobrý :big smile: Ešte tam chýbajú ďalšie nasávacie otvory a výfuky ale tie budem robiť neskôr. Priložil som nasucho ďalšiu časť obšívky a zistil som že je menšia tak uvidím ako to vyriešim.

Kokpit:
Začal som pracovať na kokpite, zatiaľ som zlepil časť kostry ale hlavne študujem čo by som mohol dorobiť do kokpitu a čo z toho reálne aj zvládnem spraviť. Takže som ešte nič nefotil.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Il-2M3 Šturmovik/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 27 Feb 2016 22:33

Report
Kokpit:
Začal som prístrojovým panelom. Najskôr som si oskénoval diel a vytlačil, ale aj pri vysokom DPI skénu a vysokej kvalite tlači sa mi budíky zliali a nebolo na ných vidieť žiadne ručičky a nebol som s týmto spokojný. Po niekoľkých pokusoch tlačenia zo skénu som to vzdal a budíky som si nakreslil ručne v AutoCADe a odtiaľ už vyšli budíky v takej kvalite s ktorou som bol spokojný. Tak som z originálneho dielu vyrezal budíky na vytlačený diel nalepil pásku ako imitácia zasklenia a zlepil dokopy. A doplnil som to páčkami :P
Ďalej som si aj na bočnom panely nakreslil a vytlačil tie kolečká a to červené oné som cca spravil podľa výkresov čo som našiel na nete.
Po preštudovaní výkresov som zistil, že autor modelu ovládací knipel (páku) spravil len tak že končila kĺbom ktorý bol nalepený na podlahe. Tak som to približne upravil podľa reálneho stroja kde je to na takej tyči, ešte tam pôjde dorobiť tiahlo, ktoré pôjde aj tejto tyče smerom dozadu. Hore na knipli som sa snažil trochu znázorniť tie rúčky a omotal som to tenkým drátkom a pretrel čiernou farbou a nalepil som dva červené nity ako imitáciu tlačidiel.
Len tak zbežne som upravil aj pedále, ktoré sa tiež mali len nalepiť na podlahu. Tieto diely som použil ale pridel nejaké tie paličky k tomu. Táto časť bude málo vidieť tak s tým som sa až tak nebabral :)
Na fotkách je zatiaľ bočný panel a knipel nasucho priložený :big smile:


Kokpit plánujem otvorený tak hádam z toho čosi aj bude vidieť na konci :haha: A idem pokračovať ďalšími drobnosťami do kokpitu
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Il-2M3 Šturmovik/GPM/1:33

Príspevokod užívateľa mimapnd » 27 Feb 2016 23:25

Velmi sa mi pacia tvoje reporty. I ked sa to dlho cita, co ja nerad citam, tak sa nieco vzdy priucim. Aj ta paka riadiaca vyzera super. Pekne ozivenie modelu.
Este jedna vec je velmi prospesna na "nie velmi prepracovanych modeloch" - nuti ta hladiet na skutocne fotky a nakresy a tym padom sa nieco o predlohe dozvies viac. Drzim palce.
Cus
M.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných