Jak-3 /Orlik/ 1:33

Moderátori: Jolaus, Trak-Tor

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Jak-3 /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 01 Jan 2018 19:09

Zdravím kolegovia :victory:

Rozhodol som sa opäť vrátiť do leteckej techniky s ruským strojom, tento krát s Jakovlevom Jak-3 od vydavateľstva Orlik a autorom modelu je Lukasz Fuczek. Tento model ste tu mohli vidieť už zlepený od Jolausa alebo Fita.

Technický popis:
Jak-3 bol jednomiestny jednomotorový samonosný dolnoplošník. Krídla aj chvostové plochy väčšiny sériových strojov mali duralovú kostru a preglejkový poťah. Pohyblivé chvostové plochy boli potiahnuté plátnom. Kostra trupu bola oceľová, krycie plechy boli duralové, zvyšok trupu bol krytý plátnom a preglejkou. Radový motor poháňal trojlistovú nastaviteľnú vrtuľu. Podvozok bol zaťahovací, hlavné podvozkové nohy sa sklápali do krídel, smerom k trupu, zadné koleso sa zaťahovalo do trupu.

Technické údaje:
  • Rozpätie: 9,2 m
  • Dĺžka: 8,49 m
  • Nosná plocha: 14,90 m²
  • Prázdna hmotnosť: 2 105 kg
  • Vzletová hmotnosť: 2 660 kg
  • Motor: vidlicový dvanásťvalec VK-105PF-2 s výkonom 927 kW (1260 k).

Výkony:
  • Maximálna rýchlosť: 660 km/h (v 5 000 m)
  • Výstup do 5 000 m: 5,3 min.
  • Stúpavosť: 19,3 m/s
  • Dostup: 10 700 m
  • Dolet: 670 – 900 km
  • Plošné zaťaženie: 181 kg/m²
  • Pomer hmotnosť/výkon: 0,36 kW/kg

Výzbroj:

  • 1x kanón ŠVAK kalibru 20 mm strieľajúci dutým hriadeľom vrtule a 2x synchronizovaný guľomet UBS kalibru 12,7 mm

Popis modelu:
Model je spracovaný pekne aj s naznačením nejak tej patiny. Detailnosť je tiež na dobrej úrovni. Len je škoda, že farebná potlač je trošku posunutá oproti čiernej potlači.

Počet strán:
  • textu: 1 (história vývoju,technické informácie a návod)
  • návodové kresby: 3
  • modelu: 3 na výkrese 2 na kancelárskom
Mierka: 1:33

Foto originálu:

Dopĺňať budem len nejaké drobnosti v kokpite, kábliky a atď. Taktiež podvozkové šachty a nohy doplním o nejaké hadičky. A ešte možno vztlakové klapky trochu vytuningujem :P


Report
Trup:
Takže stavbu som začal naimpregnovaním celých strán zriedeným nitrolakom. Nasledovalo nitovanie a naznačenie paneláže a podlepenie rebier. Nezačal som podľa návodu kokpitom ale chcel som si najskôr spraviť čumák. Moc sa mi nepáči konštrukčné riešenie, že sú len rebrá pre jednotlivé časti obšívky a škoda že samotná obšívka je riešená ako "krúžky" a nie ako bolo napríklad na LaGGu alebo ako to má Halinský na Jakoch.
Môj postup lepenia obšívky bolo najskôr zlepenie všetkých častí obšívky dokopy a potom následne vkladanie rebier dovnútra. Sedelo to pekne a rebrá som len mierne musel zbrusovať. Nie som moc spokojný ako sa mi podarilo zlepiť tie výstupy pre guľomety, to je ešte moja slabina :bad smile: Ďalej som už len vyrezal "vzduch" z malého nasávania pod vrtuľovým kuželom a na pravej strane som vytvaroval jeden výstup, ktorý bol len naznačený potlačou.
Naposledy upravil/-a Sumec v 08 Jan 2023 00:36, upravené celkom 1 krát.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Jak-3 /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 01 Jan 2018 19:45

Krásny stroj, som rád že si sa pustil do lietadla, nech to tu nehyzdím sám :haha: pekne si začal a dobre si sa vynašiel s tými rebrami, aj ten výstup si dal na parádu :still dreaming: guľometné výstupky trochu začierniš a možno sa to stratí :P
Ten predok by si mal ešte streknúť lakom, teraz sa budeš zabávať s interiérom a prednú časť "ochytáš" a olúpu sa kraje, aj ten pekný výstupok :beat plaster: preto sa interiér robí ako prvý :wink:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Marmat | 36
Príspevky: 857
Meno: Martin
Bydlisko: Stará Bystrica

Re: Jak-3 /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Marmat » 01 Jan 2018 23:33

Do nového roka s novým modelom, držím palce. :wink:
Do jari máš hotovo a ja už teraz viem, že my ostatní sa máme na čo tešiť. :victory:

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Jak-3 /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 05 Jan 2018 20:28

to Štefan Húska: Neboj celý čumák je na kostre kokpitu len nasunutý a teraz odložený v kravičke, myslel som na to :wink: Na predošlích modeloch som aj sem tam použil maskovaciu pásku na trup, napríklad pri osadzovaní krídiel alebo presklenia kokpitu.

to Marmat Ale kdeže do jari hotovo, teraz už sa začínam zas učiť na skúšky takže zas ide lepenie bokom :bad smile:

Report
Kokpit:
Presunul som sa na kokpit. Najskôr som dlho študoval podklady, výkresy, fotky reálnych strojov a aj plastikových modelov. Možno sa zbytočné s tým hrám keď vo finále to nebude moc vidieť a možno veľa ľudí sa dovnútra ani nepozrie ale aspoň viem, že to tam je :P

Prístrojová doska bola už vo vystrihovačke zložená z 3 častí (horná z dierami, fólia a spodná s budíkmi) takže som nemusel tlačiť kópiu prístrojovky ako napríklad to bolo pri Ilušinovi. Ale aj tak prešla úpravami a nakoniec aj dosť veľkými. Stredný panel som vyrezal a "zdvihol" od ostatku a celok som aj mierne prihol. Ďalej som sa rozhodol, že budíky ešte viac oživím ako doteraz tak som spravil rámiky jednotlivých budíkov alebo ako to nazvať (vyrobené z drótiku) a tie malé 4 šrobiky sú len naznačené rovnako ako nity na obšívke. Najskôr som nemal v pláne celú prístrojovku premalovať ale neboli tam aj tak naznačené iné veci tak som to už rovno celé pretrel. Navyše tam boli dva budíky na ľavej strane, tie som nahradil nejakým regulátorom (modré budíky), doplnil páčku na vysúvanie podvozku a na oboch stranách páky na prebíjanie guľometov (tie červené srandy).


Na bočných paneloch bolo všetko už naznačené potlačov, takže som nemusel moc laborovať, čo a kde pôjde len som vyrobil 3D verziu potlače a vyrezal "vzduch" pri páčkach. Nad panelmi sa nachádzajú ešte 2 také menšie. Ten z lekárničkou je zatiaľ bez zmeny, ale neskôr ho doplním. Z druhým som sa pohral a veru podarilo sa mi to až na niekoľký krát spravil. Dorobil som tam niekoľko páčiek s tými ochrannými oblúčikmi a je ten gombík otáčací. Je to panel na ovládanie rôznych elektronických zariadení v lietadle.


Ďalej som zlepil pedále tak ako ich ponúka vystrihovačka. Iba som pretrel kožené pracky hnedou farbou, lebo boli vo farbe interiéru. Rádio som doplnil zatiaľ o jeden čudlík, ešte k nemu pribudnú aj nejaké kábliky, ale až keď bude nalepené na svojom mieste. Prebíjanie kanónu je bez zmeny. Viditeľná časť kostry lietadla v kokpite som "vyzváral" z plastových kruhových profilov (model ponúkal kostru z papiera).
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Jak-3 /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 05 Jan 2018 20:34

Kokso že ty máš doma škriatkov a oni ti vo všetkom pomáhajú, mini kladivkami ďobajú do papiera a vyrobia ti takúto parádu :still dreaming: :dribble: :shocked:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jak-3 /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa iconmaster » 05 Jan 2018 20:45

Tie pristroje sa ti podarili na jednicku, super!

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2787
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Jak-3 /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa sony » 05 Jan 2018 22:22

výborná práca zatiaľ! :still dreaming:
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Jak-3 /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Roman » 05 Jan 2018 22:45

super
prebijanim kanonu myslis natahovanie zaveru zbrane?

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Jak-3 /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Sumec » 06 Jan 2018 20:29

Ďakujem chalani, som rád že sa páči :big smile:

to Štefan Húska: Nie škriatkov tu nemám ale ešte sa čudujem, že stále také drobotiny vidím aj bez lupy keď stále čumím do počítača (v škola a práci) :P

to Roman: Áno malo by to byť naťahovanie záveru zbrane, ale zatiaľ čo som videl v podkladoch to nazývali prebijanie (napr. páky pro znovunabití alebo uchwyty pzreladowania). Asi ani nič iné by to ani nemohlo byť. Lebo tam nie sú žiadne zásobníky ale nábojoví pás a tie páky sú tam asi na prvé obtiahnutie guľometu/kanónu a myslím si, že prípadne pri zaseknutí náboja mohol tak pilot prebiť zaseknutý náboj. Ak sa mýlim tak ma opravte. Sám som dlho špekuloval nad tým ako to tam všetko fungovalo.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Jak-3 /Orlik/ 1:33

Príspevokod užívateľa Roman » 06 Jan 2018 20:45

-nevies na akom fronte lietal tvoj jak? zvrchu nema maskac,to by som tipoval ze lietal v okoli mora. ten znak co ma na predku bol na jednom lietadle ktore lietalo na vychodnom fronte, bol taky model v 1:72 od smer praha
Obrázok
-cital som knihu od wernera lipferta,pisal ze ked sa mu zasekol gulomet v me 109 tak to skusal opravit tak ze zacal za letu hrkat celym lietadlo,ze to nikedy pomohlo a niekedy nie

Návrat na "Letecká technika // Aircrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní