Tazke naklady /pisho66/ 1:50

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Tazke naklady /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pisho66 » 13 Nov 2009 12:38

Kedže som zameraný na žeriavy a tento rok som si kúpil ozajstný model ozajstného stroja Liebherr LTM 1300 a zatiaľ pripravil len zopár doplnkov k žeriavu, lebo všetko je drahé, toto je ďalšia vec, ktorou môžem rozšíriť svoju zbierku. Ozajstný model transformátora Elin vyzerá asi takto:

Obrázok

dá sa nájsť pod označeným ELIN TRANSFORMER-448-M, a kedže z papiera sa dá vyrobiť skoro všetko, bolo rozhodnuté.

Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok

Pretože som nikde nenašiel presné rozmery bola stavba o trochu zložitejšia a niektoré detaily som pridal "od oka" pozorovaným z obrázku. Model je zaťažený 100 g olova pre mierne napnutie lana. Ináč odhadujem, že skutočný transformátor má možno až 150 ton. Hotový model som natrel lepidlom a natrel temperkou, len bola trochu hustejšia a pridal som aj matný lak, tak sa niektoré detaily zaliali, z čoho som nebol nadšený.

No a toto je hotový výsledok:

Obrázok Obrázok Obrázok

A tu je ešte hotovejší výsledok:

Obrázok Obrázok Obrázok
Naposledy upravil/-a pisho66 v 30 Jún 2011 14:54, upravené celkom 3 krát.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Transformator /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa serpens » 13 Nov 2009 12:45

Vidis ico, keby si ten tvoj zmastil v pc a dal to free usetril by si jednemu clovkeu robotu :big smile:

pisho66 - vyborne to je :vicotry:
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Potkan | --
Príspevky: 1095
Meno: Martin Frcka
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Transformator /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa Potkan » 13 Nov 2009 13:10

jj vyzera to velice fajne :) skoro sa mi zda rovnake ako na tej uplne prvej fotke :D (dokonca krajsie ako ten original :) )
Rozrobene: 1/32 SHKH Dana; 1.72 DKM Bismarck Turret Bruno
Naposledy dokoncene: 1/48 Mirage IIICZ SAAF;
V priprave: 1/48 He-111H3 a 1/25 SM30+401R

"When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace."
Jimi Hendrix

Užívateľov profilový obrázok
pepko97modelar | --
Príspevky: 204
Meno: Peter Džubara
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Kontaktovať užívateľa:

Re: Transformator /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pepko97modelar » 13 Nov 2009 19:34

vyzera to fajnovo. podarilo sa ti to...
kedy ho planuješ dvíhať tým žeriavom??? :big smile:

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Transformator /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa iconmaster » 14 Nov 2009 00:35

normalne som zmatey z toho :tire: :( :beaten: :eyes bleed: :unhappy: akoze preto, lebo by som ti to rad poskytol keby si sa ozval, ze planujes nieco taketo. Mal by si to len zmensit:
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Inac pekna robota!

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Transformator /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pisho66 » 14 Nov 2009 16:33

Vďaka páni, taký ohlas som ni nečakal. Od takých majstrov je to pocta. :wink:

Ico ja by som sa aj ozval, keby som vedel, že niečo také už niekto vyrobil a by mi to aj poskytol. Máš to parádne :D a ten môj transformátor je trochu iný, ale ak sa dá tak ta môžem poprosiť.
Ešte pripravujem traverzu, musim ju ešte dobrúsiť, som ju odlial z cínu a ked bude hotovo tak dám dáky obrázok.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Transformator /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pisho66 » 28 Nov 2009 14:27

Po tom , čo som napísal Iconmasterovi a on mi poslal plány na jeho trafo (vďaka ti Peťo), som sa hneď pustil do práce na ďalšom ešte väčšom transformátore. Popozeral som aj pár transportov od felbermayru, čo ma ešte viac posilnilo pri práci.

Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok

Teraz som už mal dosť informácii o rozmeroch a o všetkom takže je aj model o trochu viac prepracovanejší, a čo ma najviac teší, je že farba sa teraz lepšie vydarila. Tiež som namiešal z temperky, ale s inými prísadami.

Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok

Na predok som nalepil kúsky dýhy, ako pri transporte, aby sa nič nepoškodilo. Kedže ani LTM 1300 by nestačil na zdvihnutie tohto drobca, bol povolaný ešte jeden žeriav LG 1750, ktorý by ho už dokázal zdvihnúť aj sám. Pozeral som to v záťažových tabuľkách. Ale vo dvojici sa im pracovalo lepšie.

A tu je pár obrázkov z dvíhania 280 tonového transformátora, kde si "paralelku" predstavujem asi takto:

Obrázok Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Transformator /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa iconmaster » 28 Nov 2009 14:37

Krasa :still dreaming: jedna radost pozerat na tie "zname tvary" v tvojom podani! Ta farba drzi velmi dobre, nepovedal by som ze ide o temperku...

Tesi ma to, ze som ta vedel inspirovat, a drzim palce k dalsiemu zaujimavemu projektu :)

Užívateľov profilový obrázok
Burton | --
Príspevky: 608
Bydlisko: Nemecká

Re: Transformator /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa Burton » 28 Nov 2009 16:39

Nie bezny model, ale nadmieru sa vydaril... Uff, uff zasnem... Ak dobre pocitam, tak to trafo ma okolo 20 cm - to ho uz kludne mozes pouzit ako daku krabicku na drobnosti... :feel good:

Ale k veci - neuvazujes ho este trochu zatazit, bo na druhej fotke z "paralelky" sa mi zda, ze lana nie su dakosi primerane vahe nasponovane...

Užívateľov profilový obrázok
pisho66 | 39
Príspevky: 1421
Meno: Martin
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Transformator /pisho66/ 1:50

Príspevokod užívateľa pisho66 » 28 Nov 2009 18:36

Vďaka za podporu.
To trafo má cez horný rám na nadlhšom mieste presne 21,5 cm. A ako krabičku na drobnosti to asi nepoužijem, nemám totiž taký malý klúč na odskrutkovanie horného veka. Už pri jeho stavbe som chcel aby nebolo príliš ťažké, má len 234 gramov a to že laná nevizerajú riadne našponované pod takou váhou, je preto, lebo pri ich výrobe som ich namočil do zmesky lepidla, laku a farby, no a zostali také tvrdé, ale mám aj tenšie laná a na nich už takýto efekt nevidno.
Nie je dôležitý cieľ, ale cesta.

Návrat na "Bez kategórie // No Class - Others"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní