Ruční kárka /Vašek/ 1:25

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
Vašek | --
Príspevky: 180

Ruční kárka /Vašek/ 1:25

Príspevokod užívateľa Vašek » 14 Aug 2011 23:06

Na úvod pro ty, kdo sledují kategorii "Železnice" - na svá ostatní dítka jsem se nevykašlal, jenom mě prázdniny zavály do míst, kde jsem měl jen počítač, takže jsem konečně dotáhnul do konce jeden ze svých úletů - model ručního vozíku, který je k vidění v areálu zahradní železnice v Drásově - http://www.feldbahn.ic.cz/ .
Jednak se mi tahle kárka líbí a hodí se k čemukoliv od roku 1900 až dodnes (jako antikvita) a druhak jsem si chtěl vyzkoušet, jestli dokážu dát dohromady vlastní model.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Naposledy upravil/-a Vašek v 29 Sep 2011 18:11, upravené celkom 3 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Vašek | --
Príspevky: 180

Re: Ruční kárka / 1:25 / vlastní model

Príspevokod užívateľa Vašek » 14 Aug 2011 23:20

Několik večerů padlo na překreslení do Corelu (nevěřil bych, jak dokáže perspektiva deformovat rozměry ...).

Vozík je vlastně jednoduchá prkenná krabice osazená na podvozek vyrobený ze dřeva a továrních kovových prvků.

Pro vlastní vozík jsem použil 0,8mm prkénko balzy. Díly jsem vyřezal podle tištěných předloh, zasadil jsem je do připravených šablon a rozřezal na "prkna". Prknům jsem strhnul hrany jemným smirkem a v šabloně slepil zpět dohromady.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Takto jsem zpracoval dno, čela a boky. Na podélníky jsem osadil šrouby a úchyty os (pro šťouraly - matice jsou skutečně čtvercové a na vyčnívající konce šroubů jsem už neměl morálku).

Obrázok Obrázok Obrázok

Na dno jsem shora přilepil kornajsnou (10) vyseknuté "hlavy vratových šroubů" a zespodu osadil podélníky.

Obrázok Obrázok

Pak jsem přilepil čela a boky. Na hrany jsem nalepil plechové pásy - hlavičky hřebíků jsem vytlačil kornajsnou (4). Nakonec jsem přilepil osu.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Naposledy upravil/-a Vašek v 18 Aug 2011 23:06, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Vašek | --
Príspevky: 180

Re: Ruční kárka / 1:25 / vlastní model

Príspevokod užívateľa Vašek » 14 Aug 2011 23:27

Tím skončila ta část stavby, u které jsem věděl, jak na to. Loukoťové kolo prvnímu pokusu odolalo - loukotě jsou zbroušeny do oválu, což se mi nepodařilo v 1:25 zopakovat.
Proto jsem ovál opticky nahradil vrstvami papíru.
Obrázok Obrázok Obrázok
Naposledy upravil/-a Vašek v 18 Aug 2011 11:15, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Ruční kárka / 1:25 / vlastní model

Príspevokod užívateľa Roman » 15 Aug 2011 08:01

ahoj.pekny model robis,hotova kara by sa mohla dat k schinenwolfu k tym bednam z konzervami. akoze v noci isli uzenaci na nakupy konzerv,niekto ich vyrusil,usli a karu tam nechali. navrh na dalsi model , francuzska kara ktoru tahal kon,ked uz mas spravene kolesa,tie staci zvacsit a spravit novu korbu. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Vašek | --
Príspevky: 180

Re: Ruční kárka / 1:25 / vlastní model

Príspevokod užívateľa Vašek » 15 Aug 2011 08:57

Až to dotáhnu do konce, budou výkresy k dispozici. Ony vozíky vypadaly všechny dost podobně ...

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2947
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Ruční kárka / 1:25 / vlastní model

Príspevokod užívateľa Brzdič » 15 Aug 2011 13:06

Super, tohle bych jako free uvítal. :vicotry:

Užívateľov profilový obrázok
Vašek | --
Príspevky: 180

Re: Ruční kárka / 1:25 / vlastní model

Príspevokod užívateľa Vašek » 18 Aug 2011 11:14

Stavba obvodu kola: nachystal jsem si šablonu středu kola. Kolem ní jsem nalepil vnitřní prstenec (samozřejmě ne k šabloně ...) a přes něj přetáhnul vložku. Po obvodu vložky jsem přilepil vnější prstenec, celek uzavřel z obou stran dvěma prstencovými čely.

Obrázok

Protože se jedná o obvod loukoťového kola, nalepil jsem ještě zvenku "ocelovou" obruč a zevnitř další pásek (imituje prohnutí originálního kola).
Vzniklý prstenec je překvapivě pevný.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Vašek | --
Príspevky: 180

Re: Ruční kárka / 1:25 / vlastní model

Príspevokod užívateľa Vašek » 18 Aug 2011 23:05

Konečně jsem sehnal drát na osu potřebného průměru - velká kancelářská sponka. Namotal jsem kus papíru na drát a napustil sekunďákem. Mě se lépe pracuje, když je pásek papíru delší a během stavby ho zkrátím. Ze vzniklého válečku jsem nařezal potřebné kousky.
Náboje jsou osazeny pomocí šroubů a matic, ale zjistil jsem, že matice o průměru 0,6mm jsou pod mou rozlišovací schopností, takže jsem je nahradil vyseknutými kolečkami

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Náboje jsem osadil na kola - slepoval jsem vše na ose, abych zajistil její správnou polohu. Až poté jsem náboje uzavřel čely. Přilepil jsem osu kárky.

Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Vašek | --
Príspevky: 180

Re: Ruční kárka / 1:25 / vlastní model

Príspevokod užívateľa Vašek » 18 Aug 2011 23:12

Následovaly konstrukce naspod vozíku. Tady pomohly šablony a napouštění sekunďákem.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Drobeček je prakticky hotový (až na držáky konstrukce plachty, které budu muset nařezat ze zelené injekční jehly a na barvu).

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Mám vše předchystané na to, aby to byl publikovatelný model. Bude o něj zájem?

Užívateľov profilový obrázok
mumodeanel | 28
Príspevky: 659
Meno: Tomáš Hrebík
Bydlisko: Kousek od Ostravy

Re: Ruční kárka / 1:25 / vlastní model

Príspevokod užívateľa mumodeanel » 18 Aug 2011 23:23

Bude :vicotry:

Návrat na "Bez kategórie // No Class - Others"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný