ROYAL CAROLINE 1749 /DORIS/ 1:40

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
DORIS | --
Meno: Doris

ROYAL CAROLINE 1749 /DORIS/ 1:40

Príspevokod užívateľa DORIS » 15 Aug 2012 14:35

:big smile: :big smile: Zdravím všechny!
Po dlouhém rozhodování, zda do toho jít či ne, jsem se rozhodla pustit do další krásné plachetnice - Royal Caroline. Budu ji stavět souběžně s RW, avšak pro "Karolínu" zvolím větší měřítko, minimálně 1/40, aby bylo možné udělat dokonale propracovanou výzdobu a detaily.
Obrázok
Obrázok
Dobové malby zachycující Royal Caroline (první obrázek) a její předchůdkyni Peregrine později přejmenovanou na Royal Caroline namaloval John Cleveley The Elder.

Budu vycházet primárně z plánů z knihy Anatomy of the ship, které jsou poměrně podrobné a pěkně zpracované. Další podklady a informace budu čerpat ze zahraniční literatury, která popisuje konstrukční prvky a takeláž lodí z tohoto období. Protože bych chtěla postavit RC jako realistický model, který by svým provedením odpovídal skutečné předloze, budu vděčná za jakékoliv připomínky a náměty, které by mi pomohly dosáhnout takového výsledku.

Royal Caroline jsem si vybrala především pro její elegantní linie a nádhernou sochařskou výzdobu, a také proto, že konečně nebudu muset vyrábět tolik děl, jako na předchozích modelech.... :)

Moje velké poděkování náleží Kpt.Jiřímu Maříkovi, který mi zaslal plány a podklady ke stavbě Royal Caroline a s nímž budu podobně jako na Williemovi mít tu čest spolupracovat i na RC .
Doris

DORIS | --

Re: ROYAL CAROLINE 1749/DORIS/1:40

Príspevokod užívateľa DORIS » 15 Aug 2012 14:41

Mám k dispozici plány od Panartu (bohužel jsou místy hodně mimo) a dále podrobné plány z knihy Anatomy of the ship Royal Caroline. Ty jsou podstatně kvalitnější, takže podle nich budu realizovat i svůj model.

Připravila jsem si všechna žebra, která postupně podlepím na patřičnou tloušťku. Základní tvar žeber bude ještě upraven podle pozice palub.
Obrázok Obrázok

Postupně jsem podlepovala a vyřezávala jednotlivé díly kostry, až se mi konečně podařilo docílit požadované tloušťky všech dílů. Hlavní žebro má 4,5 mm, příčná žebra téměř 3mm, ale po sestavení budou ještě znovu podlepena profilovanými díly, které zajistí jejich kolmou pozici vůči ose lodi. Nyní budu dělat v žebrech zářezy, abych mohla kostru sestavit.
Obrázok
ObrázokObrázokObrázokObrázok

A zde už je kostra poskládaná - zatím jen nasucho, ale sedí to parádně. Mezi prvním a šestnáctým žebrem prochází dřevěný hranol, aby byl trup dokonale rovný a pevný.
Obrázok
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok
Doris

DORIS | --

Príspevokod užívateľa DORIS » 15 Aug 2012 14:44

Znovu jsem podlepila všechna žebra, mají nyní tloušťku téměř 4mm. Upravila jsem geometrii celé kostry a začínám vše vyztužovat pomocí vrstveného kartonu i dřevěných hranolů.... Bude to běh na dlouhou trať, ale jen dobrá a pevná kostra dá základ dobré lodi.

Obrázok
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Kostra RC je doplněna o horizontální výztuhy, které jsou vlepeny natěsno mezi žebra po celé délce trupu. Nyní je kostra už dostatečně pevná a má dokonalou geometrii. Mezi žebra přijdou ještě další výztuhy/příčky, které vytvoří poměrně hustou mřížku, na níž pak umístím obšívku. Zároveň bude vytvořena konstrukce zádi a zrcadla.

Obrázok

Protože na modelu bude funkční kormidlo, které bude možno ovládat z paluby, bude k tomuto účelu připraven i interiér zadní kajuty. Zde ještě chybí střední část zrcadla, ale pomalu to získává obrysy připomínající lodní trup.
Obrázok
ObrázokObrázokObrázok

A zde je zrcadlo již kompletní:

Obrázok
ObrázokObrázok
Doris

DORIS | --

Príspevokod užívateľa DORIS » 15 Aug 2012 14:48

Výztuhy dolní části pravoboku jsou dokončeny, nyní mne čeká levobok:

Obrázok

Tvar výztuh mezi žebry vychází z obrázku vpravo, kde jsou jednotlivé "vrstevnice" označeny číslicemi I-VII ( nejvyšší na modelu zatím nemám):
http://modelforum.cz/download/file.php? ... &mode=view

Dokončen i levobok:
Obrázok

Dále připravuji výztuhy kýlu a hlavního žebra v místech, kde budou podstavce + dovnitř bude umístěna elektroinstalace. Pochopitelně osvětlení v RC nesmí chybět..... :victory:

Mám připravenou horní palubu, která je slepená z pěti vrstev kartonu. Aby si udržela zaoblený tvar a mírné prohnutí, byla v takovémto tvaru i slepována a zasýchání bylo nutné bez zátěže. Po vytvrdnutí lepidla je takový díl velice pevný. Horní strana je již připravena na plaňkování. Druhé žebro na přídi jsem ponechala bez vyříznutí kvůli vyšší pevnosti.

Obrázok
ObrázokObrázokObrázok

Zde už má Karolína vsazenou i střední a zadní část hlavní paluby - tyto oddíly představují podlahy v honosně zdobených kajutách.
Ještě musím prozkoumat plány kvůli schodišti mezi kajutami a případně provést úpravy. Paluby zatím zasychají připevněny na kostru, aby si zachovaly odpovídající tvar. Střední oddíl ještě čeká seříznutí a zbroušení okrajů, aby vše přesně lícovalo s žebry.

Obrázok
Obrázok
ObrázokObrázok

Zde je vidět dokončené plaňkování horní paluby, kde jsem si pohrála se zahnutými a zužujícími se fošnami, aby kopírovaly tvar boků. Okraje jsem nechala záměrně nepolepené, protože je později překryjí boční stěny a odtokové okrajnice (waterways). Nyní se pustím do naznačení spojů planěk a dřevěných kolíků, které budu řešit podobně jako na palubách RW.
Obrázok
ObrázokObrázok

Pozn.: Rovné fošny zakreslené v plánech nejsou korektní. Dobové modely, informace v odborných knihách a hlavně archeologické nálezy skutečných lodí ukazují opak - to jest, že fošny na palubách kopírovaly tvar boků a byly zahnuté.
Doris

Roman | 45
2K+
Meno: Roman

Príspevokod užívateľa Roman » 15 Aug 2012 17:58

super praca,drzim palce,nech sa dari. budem chodim skoumat ako pokracuje stavba.tak zo zvedavosti ten kapitan co poskytol plany na lod to je namorny kapitan?

iconmaster | 30
4K+
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa iconmaster » 15 Aug 2012 18:17

jedna radost sa na to pozera :still dreaming: drzim palce nech z toho vyrastie dalsi super kusok !

Tomáš | 45
Meno: Tomáš

Príspevokod užívateľa Tomáš » 16 Aug 2012 09:46

Super, ešte jedna plachetnica, keď to pôjde takto ďalej martanek411 bude mať súpera.
Tie plány sú perfektné. Vidím, že tam máš aj koberec do detailov nakreslený. Pri takej mierke by si mohla urobiť koberec vyšívaný.
Ohnuté dosky často nevidieť na palubách. Nie som odborník na plachetnice, ale podla mňa bolo jednoduchšie a rýchlejšie vyrobiť palubu z rovných dosák. Keďže táto je kráľovská jachta, je možné, sa sa stým pohrali.
Len tak ďalej. A nezabudni na RW.

maťko85 | 33
Meno: Martin Hašlar

Príspevokod užívateľa maťko85 » 17 Aug 2012 23:06

Tak tohle bude mimořádně zajímavý projekt, navíc už takhle skvěle zahájený :jawbone: . Jsem zvědav, jak se s tím popereš, nícméně držím palce a ať se ti stavba daří :victory: .

P. S. - velice by mě zajímala délka lodi, v tomhle měřítku to určitě bude pořádný macek :dribble: .

toudi_sk | 48
.
Meno: Milan
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 18 Aug 2012 09:44

v mierke 1:47 má vraj dĺžku 83cm, takže v 1:40 by mohla mať skoro meter

http://www.modely-lodi.cz/files/The-Royal-Caroline---model-lodi.html
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

DORIS | --

Príspevokod užívateľa DORIS » 18 Aug 2012 10:48

Ahote přátelé!
Moc Vám všem děkuji za milé reakce a přání. Práce na RC jde zatím dobře a rychle, za chvíli už půjdu na obšívku trupu. Pak to teprve dostane šmrnc. :)
Roman: Kpt. Jirka se plavil na Labi, takže je říční kapitán. Mám od něj spoustu podkladů a plánů k lodím, hodně mi pomáhá a radí při stavbě, abych dosáhla lepšího výsledku. Mnoho cenných informací mám i od dalšího kapitána, který je přímo námořník a výborný znalec lodí a historie - Kpt.KL, jehož fundované příspěvky lze najít na Modelforu.
Iconmaster: Budu se moc snažit, v tomhle měřítku se dá udělat mnohem víc než v devadesátce. Snad to zvládnu.
Tomáš: Marťanka411 také obdivuji, na tohle bych si už netroufla.
Zahnuté fošny na palubách byly dle dobových pramenů i archeologických nálezů používány běžně, takže na modelech s rovnými plaňkami je to často chybně - správně mají fošny kopírovat tvar boků. Viděla jsem to i na mnoha současných lodích. Samotné provedení je pochopitelně náročnější, než tam položit jen rovné desky. Ale z fólií mi to jde bez problému.
Na RW nezapomínám, už v příštím týdnu se na něj zase vrhnu. :wink:
Maťko85 + Toudi_sk: Bude to poměrně velký model, trup samotný nyní měří bezmála 80cm a na šířku má téměř 20cm. Až to bude mít stěžně, bude délka něco přes metr a totéž i na výšku. Nejvíc se těším ne sochařskou výzdobu a detaily, tady se budu moci vyřádit do sytosti...
Doris

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný