ROYAL CAROLINE 1749 /DORIS/ 1:40

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 45
2K+
Meno: Juraj
Kontaktovať užívateľa:

Re: ROYAL CAROLINE 1749 /DORIS/ 1:40

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 29 Jan 2014 15:34

Super vymakané! :)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

mirek | 42
Meno: Miroslav Dvořák

Príspevokod užívateľa mirek » 29 Jan 2014 17:26

Moc pěkná práce super :)sledujem pořát :)

DORIS | --
Meno: Doris

Príspevokod užívateľa DORIS » 27 Feb 2014 21:28

Děkuji moc za milá slova, přátelé. Moc to pro mne znamená a velice si vážím Vaší pozornosti a přízně.
Stavba RC pokračuje dál, tak Vám opět přináším report, jak plachetnice roste do krásy.
Přibývají další části výstroje na palubě, točité schodiště je zhotovené z kartonu a fólií, olištování stupňů je z ořechové dýhy. Zachovala jsem červenou - vermilion, která se mi v kombinaci s přírodním dřevem líbí; zároveň by to mohlo +- odpovídat barevnému schématu předlohy.
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok
Obrázok

Také jsem udělala video, jak vyrábím úvazové kolíky (belaying pins). Přikládám odkaz na Youtube, kde jsem svůj postup zdokumentovala. Používám pouze prosté náčiní, vlastně krom frézky nic jiného nemám, přesto jemné úvazové kolíky se mi lépe dělají ručně:
http://www.youtube.com/watch?v=DqJr210gExM

Obrázok
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok
Obrázok
Doris

DORIS | --

Príspevokod užívateľa DORIS » 27 Feb 2014 21:34

Přišla mi i zásilka s vlajkami - jsou vytištěné na jemné látce (batist) laserovou tiskárnou. Vytisknul mi je kamarád ELKAN z Modelfora dle zaslané předlohy. Tímto mu moc děkuji za skvělou spolupráci a vynikající kvalitu vlajek, která je nad mé očekávání. :victory:
Na zkušebních vzorcích jsem si vyzkoušela možnosti materiálu a odolnosti tisku a našla jsem pro mne vhodný způsob, jak je vytvarovat a naimpregnovat pro zajištění neměnného vzhledu.
Osvědčily se mi akrylové spreje - především polomatný lak od Tamiye + nepatrně jsem zvýraznila kontrast a odstíny barev. Byla jsem hodně zvědavá, jak se bude poměrně velká a "těžká" vlajka vyjímat na zadní žerdi, a tak jsem ji už připevnila napevno podobným způsobem, jako královskou zástavu na zádi SoS. Na vrcholek žerdě jsem umístila ručně vyřezaný dílek s otvory pro průchod lana. Zhotovila jsem i první rohatku z ořechového dřeva a osadila ji vedle žerdi, abych na tuto pak namotala konec „horního“ lana vedoucího z vrcholu žerdi. Druhé lano vedoucí s dolního rohu vlajky jsem svázala se zbytkem toho „horního“, co bylo namotáno kolem rohatky. Podle fotek skutečných vlajek by to tak mělo být O.K. :wink:

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok
Obrázok
Doris

DORIS | --

Príspevokod užívateľa DORIS » 27 Feb 2014 21:40

Vymodelovala jsem i další členy posádky podle kamarádů z MF; jedna postavička představuje midshipmana a druhá jednoho z důstojníků, který nás bude během plavby navigovat. :)
Obrázok

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok
Obrázok
ObrázokObrázokObrázokObrázok
Obrázok
Doris

DORIS | --

Príspevokod užívateľa DORIS » 27 Feb 2014 21:48

Po troškách vyřezávám další dřevěné kolíky pro uvazování lan a na modelu jsem srovnala obrubu krátké paluby na přídi a osadila knightheads.
Obrázok
Obrázok
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Finální podoba knightheads
Trochu jsem zredukovala klobouky, ale tváře obou hlav jsem ponechala beze změn. Doplnila jsem smyčky pro lanoví dle nákresu v plánech (bohužel není to nakresleno zrovna čitelně, tak jsem si s tím dost lámala hlavu) a oba kompletní díly přilepila napevno k modelu. Lanoví pro RC budu vyrábět na ropewalku, používám jako základ lana od Amati, která vypadají celkem dobře a mají solidní impregnaci již z výroby.
Obrázok
Doris

DORIS | --

Príspevokod užívateľa DORIS » 27 Feb 2014 21:53

Po dalším tréningu jsem se naučila přetáčet levotočivé lanoví na pravotočivé a naopak, a rozhodla jsem se opravit původní kotevní lano, které bylo zhotoveno chybně - bylo pravotočivé. Pomocné/manipulační lano (messinger) je rovněž vyrobeno na ropewalku. Ještě na něj doplním smyčky lanoví podobně, jak je zakresleno v plánech i na jiných kresbách, které mi poskytnul Kpt.Jirka.
Obrázok

Komín na RC jsem vymodelovala z moduritu, jehož jádrem je osový díl z kartonu vyříznutý přesně dle nákresu v plánech. Po upečení jsem komín vybrousila vodním smirkem do hladka a nanesla několik vrstev červené/vermillion. Na všech dobových malbách RC včetně Peregrine je komín červený, což jsem na modelu respektovala. Vše završila patina - horní část je zakouřená, čehož bylo docíleno patinátory od Tamiye. Je to pro mne novinka, ale hodně se mi zalíbila, výborně se s tím pracuje. Na bitevních lodích z WW2, které začneme co nevidět realizovat s Kapitánem Jirkou, to bude parádní možnost, jak docílit realistického opotřebení a znečištění povrchu....
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil/-a DORIS v 27 Feb 2014 22:33, upravené celkom 1 krát.
Doris

DORIS | --

Príspevokod užívateľa DORIS » 27 Feb 2014 21:58

Začala jsem rovněž s výrobou děl. Ozdobná hlaveň odlitá z kovu se mi hodně líbila, ale pro RC jsem si později zhotovila vlastní z papíru, aby víc odpovídaly skutečným dělům, jaké se tehdy používaly.
Na základě dostupných informací jsem se rozhodla udělat lafety červené /vermillion, aby víc odpovídaly reálu. Přesný tvar jsem nevypátrala, takže jsem +- zachovala ten z Anatomy of RC. Estetické provedení modelu mne sice láká, ale kde mám přesnější podklady o skutečné předloze, snažím se tyto respektovat. Tam, kde to není jednoznačné, se přikláním k tomu, co se mi líbí víc.
Obrázok
Obrázok
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok
Obrázok
Doris

slawek | --
Meno: slawek

Príspevokod užívateľa slawek » 27 Feb 2014 22:02

DORIS!!! to co napisałem do JANO. TY MUSISZ BYĆ KOSMITKĄ. Pozdrawiam i Śledzę!!!!

DORIS | --

Príspevokod užívateľa DORIS » 27 Feb 2014 22:07

Tak, po několika hodinách pečlivé práce jsem zhotovila i dělové hlavně z papíru. Byť se mi odlévané hlavně líbily, preferuji si pro modely dělat pokud možno všechno vlastnoručně. Když mám navíc k dispozici i přesné podklady, tak se zároveň snažím co nejvíc přiblížit k předloze.
Vycházela jsem z tohoto obrázku - podobné hlavně mohla mít i RC:
Obrázok
Protože dostávám poměrně často dotazy, jak dělové hlavně vyrábím, zdokumentovala jsem podrobně postup práce.
Oproti dřívějšku jsem učinila několik změn a vylepšení, které přispěly ke zkvalitnění výsledku.
Upozorňuji, že všechno chce trpělivost a spoustu pečlivé práce. Nelze ihned zvládnout něco, co se člověk učí a trénuje dlouhou dobu.

Použila jsem matný fotopapír gramáže 120, základního tvaru jsem docílila ohýbáním nad parou pomocí kovové tyčinky. Tentokrát jsem nestáčela hlavně do roličky z několika vrstev, ale vytvořila jsem přesný díl odpovídající délky. V místě spoje je dovnitř vlepen vytvarovaný pásek, který obě strany drží u sebe ve stejné výši a spoj je díky tomu po nabarvení téměř neznatelný:
ObrázokObrázok
Na oba konce jsem nalepila kousek papíru stejného typu, z jakého je zhotovená hlaveň. Po vytvrdnutí lepidla jsem papírky ořízla a hrany zabrousila smirkem (800). Zároveň byly odvrtány otvory v přední straně.
ObrázokObrázokObrázok

Nyní jsou na řadě kovové obruče - jejich ztvárnění dělám pomocí tenkých pásků, které si nařežu z papíru různé tloušťky - používám vesměs fotopapír - musí být dost houževnatý, aby se pásky netrhaly ani netřepily během manipulace. Lepení provádím tak, že počáteční cca 3-4mm pásku přilepím k podkladu a po zaschnutí pásek střihnu na přesnou délku dle obvodu hlavně. Pak nalepím celou zbývající část najednou, nutná je dokonalá čistota a přesnost práce. Některé obruče vznikly vrstvením pásků přes sebe, aby bylo docíleno realistické plastičnosti.

Doplnila jsem kulatinu/příčnou osu (nevím jak to přesně pojmenovat :red: ) ke vsazení hlavně do lafety. Je zhotovená z lípové špejle, kterou jsem vybrousila jemným smirkem do hladka na potřebný průměr (cca 1,5mm). Papírové hlavně jsem předvrtala a pomocí pilníčku upravila otvor dle potřeby.
ObrázokObrázok

A nyní přišly na řadu doplňky z moduritu - zadní strana + erby (iniciály krále Jiřího II. "GR" s korunkou). Práci s moduritem jsem zde již mnohokrát popisovala včetně rozsáhlé fotodokumentace a videí, takže to nebudu dále rozvádět. Princip je stále stejný, pouze při tvoření tak titěrných předmětů člověk skoro ani nedýchá... :beat plaster:
ObrázokObrázok

Po upečení jsem vše nalepila pomocí sekundového lepidla - tvarování ozdob jsem dělala za pomocí teplého vzduchu - modurit díky tomu změkne a krásně zkopíruje zaoblený tvar dělových hlavní.
Obrázok

A na řadu přišlo barvení, po dvou vrstvách bronzové akrylovky od Tamiye vypadají hlavně už docela k světu:
Obrázok
Doris

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní