La Gallega /Shipyard /1:72

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1467
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: La Gallega /Shipyard /1:72

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 30 Dec 2017 21:30

Parádna robota, Fito, je vidieť, že trpezlivosť ruže ( lode ) prináša :wink:

No, s tými trojuholníkovými deadeyes ( polkladkami ) to až také zlé nebude...asi ťa inšpirovali brazílski stavitelia kopí Niny a Pinty:


Podobné polkladky sú aj na mnohých vyobrazeniach lodí z prelomu storočí, takže pravdepodobne to bude tak. Ale..
Angličania vyrobili repliku lode Matthew, s ktorou sa John Cabot ( poangličtený to talian ) vydal k pobrežiu Newfoundlandu cca 5 rokov po Kolumbovi:



a určite sa na stavbu tiež pripravovali. A triangulárne deadeyes sú tam. Takisto sú tiež na niektorých dobových vyobrazeniach - napr. Hans Holbein ml. z roku 1532:



Dochované sú aj polkladky z Mary Rose aj s kovaním - to je cca 25 rokov po Kolumbovi :



Nie sú síce triangulárne, ale zato je každá iná :bad smile: Takže by som si s toho ťažkú hlavu nerobil.

Pokiaľ by niekto chcel študovať karaky, odporúčam túto ruskú stránku:

https://www.shipmodeling.ru/phpbb/viewt ... f=3&t=7477

Je tam toho preveľa, netreba ani vedieť rusky, je tam toľko obrázkov, že budete pár dní len študovať.

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: La Gallega /Shipyard /1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 03 Jan 2018 10:37

Jano vďaka, ja som videl na webe asi až moc veľa fotiek rôznych karák, tak som sa trošku zahĺbil do štúdia.
Tá Ruská stránka vyzerá moc dobre, preštudujem to.

Report
K modelu zatiaľ skromný progres, Shipyard zabudol na záchranný čln, ako by sa bez neho Kolubus vylodil to veru neviem.
Znova som v podkladoch našiel niekoľko verzii, v niektorých nákresoch má Santa 2 člny, v niektorých jeden
Tak som ako základ použil zväčšený čln z iného modelu, moc som sa s tým veru neondial.
Čln ešte nie je hotový, potrebujem ho však dokončiť a osadiť na palubu ešte pred tým, ako začnem dorábať lanovie.


...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: La Gallega /Shipyard /1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 12 Feb 2018 12:53

Tak zatiaľ iba takto, keďže sa mi do lanových rebríkov nechce, pomaly som začal spracovávať plachty a dokončovať pevné lanovie.
Plachty plánujem ešte zašpiniť, takéto čisté sa na model nehodia. Nikdy som to nerobil, ale snáď to nebude také zlé.
Tu sú teda nejaké fotky, nech iba nepíšem:
Report

...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3654
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: La Gallega /Shipyard /1:72

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 12 Feb 2018 13:42

Aj bez krídiel to vyzerá celkom dobre... :P
Však to celé hotové vylož na týždeň na dvor, dostane tú správnu patinu...
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: La Gallega /Shipyard /1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 14 Feb 2018 12:57

Tak som to radšej opatinoval sám, dať to von na terasu som sa neodvážil.

Report
Lenže ako opatinovať krémovo žltú látku, to bola na začiatok ťažká filozofická otázka.. Keď nemáš ani jeden testovací kúsok, na ktorom by si si to mohol vyskúšať..
Dumal som nad rôznymi postupmi, zavrhol som farbenie farbami, pretože tie sa až moc ochotne vpíjajú do látky a robia flaky,
a potom ma napadlo/ mi napadlo* (nehodiace sa škrknite) že by som to mohol skúsiť obyčajnými ceruzkami.
Tak som to skúsil, bolo to nové... a vcelku som spokojný. Dobré na tých ceruzkách je to, že sa to dá vygumovať, prípadne stiahnuť vodou.

A keď už som mal vymaľované, tak mi nedalo, a hneď som jednu aj zavesil. Zatiaľ iba tak do luftu, že ako to vyzerá.
Aj tak sú to všetko iba také výhovorky, pretože stále som nenašiel chuť na tie lanové rebríky.

Tip: Pri príprave plachiet je vhodné si poriadne vopred premyslieť, kde sú potrebné aké kladky, a hneď na stole ich osadiť na rahno a plachty. Určite sa to robí jednoduchšie na stole, ako keď rahná už visia na modeli.


...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1467
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: La Gallega /Shipyard /1:72

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 14 Feb 2018 22:45

Dobré (čo dobré, výborné ) to máš, ani ja to až tak detailne neriešim. Plachty stačilo okúpať v hustom čiernom čaji, boli by flekaté až - až. Tá látka, batyst, z ktorej sa vyrábajú, je obyčajný hodváb/ látka na košele, kúpiš aj 20 cm. Ja ich vyrábam zo starých košelí.
A s tými rebríkmi Ťa asi sklamem, nikdy som ich neviazal, ale " šil ". odkukal som to kedysi dávno tu, ten link ešte funguje:

http://www.konradus.com/forum/read.php? ... tr=&page=6

akurát, že nelepím každý spoj sekunďákom ( to je nezmysel ), ale iba konce z jednej a druhej strany zakvapnem bezfarebným lakom a ustrihnem ( čoskoro to budem robiť, nafotím ). A šijem to rovno na lodi, myslím, že som to už viackrát spomínal. Efekt je oveľa lepší, ako viazanie. Pozri sa na nete na fotky replík, je tam vidno uzly? Skoro vôbec nie, nietož na modeli 1: 96. Ale to je už každého osobný vkus, veľa modelárov ich robí.

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: La Gallega /Shipyard /1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 15 Feb 2018 10:07

Jano, veľká vďaka za tvoj príspevok, ja som tušil, že som kdesi videl to vyšívanie rebríkov, ale nejak som zostal zaseknutý v tom, že to budem uzlíkovať.
Tu je to krásne ukázané, o čo ide :

Foto prevzaté z tohto vlákna.

Ja som to na Berbice kedysi poctivo uzlíkoval ,ale myslím, že za ten výsledok to nestojí, pri uzlíkovaní sa veľmi ťažko odhaduje dĺžka "previsov", a nevyzerá to potom tak pekne:


V tomto prípade teda určite ( a rád) použijem metódu zo šitím rebríka.

Ešte návrat k fotke, ktorú si tu dal minule, Hans Holbenove stvárnenie plavby, no schválne, nájdi rozdiel :P
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: La Gallega /Shipyard /1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Feb 2018 22:23

A iba tak narýchlo, už mi visí,
aj hlavná plachta, Iba orientačne dávam pár postupových fotiek :
Report

Ešte treba zavesiť dve plachty, a dorobiť ešte nejaké tie laná, ale o tom potom, keď budem mať chuť písať.
Teraz mám chuť lepiť.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
majos | 48
Príspevky: 847
Meno: Marian
Bydlisko: Modra

Re: La Gallega /Shipyard /1:72

Príspevokod užívateľa majos » 18 Feb 2018 22:34

Pocuj, to vyzera skvele. Teraz ako vazne. Aj to prinesies do ZA?
Zilinsky primat(or) v starej forme. Aj Anicka z Cadecky:)
https://www.youtube.com/watch?v=MaR3eZJEQIs
A dalsi Janko:
https://www.youtube.com/watch?v=BBbQbMWQF1o

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: La Gallega /Shipyard /1:72

Príspevokod užívateľa Fito » 23 Feb 2018 09:46

Toto my som veru veľmi rád do Žiliny na súťaž priniesol, ale pohľad do kalendárika vraví, že sa nám v tom termíne začínajú jarné prázdniny, a teda v sobotu budem na ceste do Vyšnej Boci.
Je celkom možné, že sa mi cestu podarí vykombinovať cez Lietavu, tak uvidíme, či sa uvidíme.

No ale k stavbe.

Veľmi rád by som napísal, že mám hotovo, ale nemám, respektíve mám, no nie až tak úplne.
Report
Laná sú na svojich miestach, niektoré ešte však nemám došponované, a hlavne mi chýba osadenie zväzkov lán na lavice. To je najväčšia piplačka, aby to vyzeralo dobre, treba sa s tým potrápiť.
Tip: Majstri robia viazanie lán tak, že si najprv premyslia, čo kde a ako, potom si pouväzujú laná na úväzové lavice, následne doplnia lanové zväzky, a až potom osadia rahná z plachtami.
Ja to robím naopak, a teda sa mi to robí ťažko, pretože sa na niektoré miesta poriadne nedostanem kvôli ostatným lanám a plachtám.

Preto som musel napríklad dočasne odstrániť predné zábradlie. Ale veď nabudúce budem na to myslieť.
Nadkošovú plachtu som nechal zvinutú, je totiž moc veľká, a zacláňala by vo výhľade z koša. Nechcelo sa mi ju zmenšovať a prerábať, no veď nemusia mať všetky plachty rozvinuté.

Tak pár fotiek, poriadne fotky spravím až keď bude hotovo..

...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný