Coureur /Shipyard / 1:96

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 43
Admin
Meno: Fito

Coureur /Shipyard / 1:96

Príspevokod užívateľa Fito » 15 Júl 2008 11:28

Celý popis stavby je Tu (CPM)
Pár fotiek :

A toto som ja. Teda moje lopaty.
Naposledy upravil/-a Fito v 15 Júl 2008 11:29, upravené celkom 1 krát.

serpens | 34
Admin
Meno: Miro
Kontaktovať užívateľa:

Re: Dokončené/ Coureur /Shipyard08/ 1:96

Príspevokod užívateľa serpens » 16 Júl 2008 15:04

Toto je velmi krasny model - pre mna prvy, ktory mi otvoril oci, aby som videl krasu plachetnic.
Fakt uzas!

Hm namornici :) Ak som dobre ratal, tak v 1:96 by mal mat namornik okolo 1.8 - 1.9 cm...
To je celkom sympaticka velkost na to, aby to clovek skusil vymodelovat...
Neskusal som, ale ak by som nieco take mal robit, tak by som si spravil kostricky namornikov z drotiku a potom by som ich vymodeloval z nejakej tej na vzduchu tvrdnucej plasteliny - je to velmi jemne a dobre tvarne a za par hodin to je vytvrdnute a da sa to malovat...

Co ty na to? Nespravis experiment? :P
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

WanRayen | 40
Papierovy Kopernik
Meno: Tino
Kontaktovať užívateľa:

Re: Coureur /Shipyard - 08/ 1:96

Príspevokod užívateľa WanRayen » 16 Júl 2008 20:43

ja som tak skusal chlapíka do diorámky k vyschnutej jabloni ale skoncilo to v koši. Ale inac dnes mi dosli stazne a rahná na Ameriga Vespuciho
Off topic: díky fito za poštu
takže tento rok sa do nej urcite pustím a verím že airbrush už bude funkčný. hahaha :big smile:

Fito | 43
Admin

Príspevokod užívateľa Fito » 16 Júl 2008 20:49

Myslim, ze ti namornici, ti už nebudú..., teda budú. ale nie hneď, chce to čas. Ja to mam tak, že toto už považujem za dokončený model, ale, snáď niekedy, niekedy tam tych namornikov dorobim. A aj vlajku, samozrejme.. :vicotry:

IggyLK | --
Meno: Luky
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa IggyLK » 05 Aug 2009 10:25

Presne qoli tejto krásavici som aj ja začal uvažovať o lodiach. Už je doma zakúpený, trochu jednoduchší Gorch Fock. Idem sa rozcvičiť pred niečím od Shipyardu. :)

Off topic: Fito, teba som poctivo sledoval (i ked som nijak nereagoval) aj na "inom" fóre. Si fakt inšpiráciou. A propos, už som si aj ja doma skonštruoval mašinku na motanie nití. Ešte síce neprešla betatestom, ale vyzerá sľubne. :D
Obrázok
done: Yamaha XJR 1300, Caterpillar 785 (minibx), Chinese dragon (freedwn Canon)
w8 4 finish: Yamaha DSC 11, Yamaha MT-01, Catepillar 992C (minibx)
w8 4 start: Gorch Fock(Schreiber-Bogen), Porsche 962C Omron a Repsol, Yamahy (freedwn) a pár vybraných z ABC

Fito | 43
Admin

Príspevokod užívateľa Fito » 14 Jún 2010 21:50

Nie je toho veľa, čo by sa dalo napísať o origináli tohto modelu. Okrem toho, že bola vyrobená v roku 1776 v Dankerku, a dva roky sa plavila pod Francúzskou vlajkou,aby bola 17 júna 1778 zajatá Britským loďstvom, sa o tejto loďke ďalej nevie nič určité.
Ale inač je to celkom pekná loďka, teda škuner.
Ešte na začiatok jedna chybka, ktorá čaká už na obale: Názov "Le Courieur", správne má byť "Le Coureur", nie je to až tak dôležité, ale to len pre poriadok.

Data originalu :
Dĺžka 21,88m
Šírka 6,91 m
Výzbroj 6 dvojlibrových diel + 2 trojlibrové
Posádka 10 mužov

Model :
Dĺžka 47 cm
Šírka 7,5 cm
Výška x, uvidíme

Galéria dreveného modelu v mierke 1:72 je TU
Ešte jedna TU, husteee fotky
Galeria modelu na Kartonworku
Ako som si tak prezeral tie fotky, hneď som si všimol veľký rozdiel medzi tými drevenými modelmi a týmto od Shipyrdu. Napríklad chýbajúce zábradle zadnej paluby, alebo umiestnenie zadného sťažňa (na drevenej je v strede, na papieraku je posunutý na pravobok..). Asi bude toho viac, čo bude treba poopravovať..

Takže poďme k Shipyardu:
7 strán vystrihovačky,
6 strán návodných kresieb
2 strany šablony pre plachty
5 strán pokec - História predlohy, veľmi stručný návod (lepte podľa čísiel od 1 do x..) v Polštine, Angličtine, Francúzštine, Nemčine, Fotky hotovného modelu a jedna strana z návodom na "Walorizovanie szalupy"...

Ukážka vystrihovačky :

Veľmi prehľadné sú návodové kresby, problémom je označovanie dielov na podlepenie. Nie je jasné, ktoré diely treba podlepiť na akú hrúbku, na niektorých návodových kresbách je diel označený na podlepenie, na niektorých nie. Takže som si prešiel všetky kresby, podlepil som čo trebalo, dúfam, že správne.

Podlepujem všetko naraz, sandvich system koresom. Na tomto modeli sú hrúbky podlepenia uvádzané aj z dielom, takže ako celková hrúbka podlepeného dielu.
A po týždni čakania a schnutia pod sklom (to som si zase vypočul, že prečo furt musím rozoberať tie obrazy..,) prišlo rezanie..

Komplet vyrezané rebrá a kýl (rebrá podlepené na 1mm, kýl na 2mm)

A ejha, ďaľšia chybka, tieto dva diely majú byť rovnaké, zrkadlovo otočené.., ale nie su.

Nevadí, opravím, kartónu mám dosť.

Nasucho zostavený trup, všetko pasuje, tak ako má:

Predsa bude potrebná jedna drobná úprava. Diely B a C (vodorovné výstuhy trupu) bolo treba rezať šikmým rezom, čo som samozrejme nespravil, takže teraz pretŕčajú cez rebrá.

Paluba pasuje cepkom dobre, ale výstupky na rebrách, ktoré mali zapadnúť do výrezov v palube, tak nepasujú. Takže šmik, a rebrá sú rovné. rebrovie nad úrovňou paluby dokončím neskôr.

Ešte predtým, ako som začal podlepovať, tak som si na sustruhu vytočil sťažne a rahná. Tutok mám zopár fotečiek polotovarov. Hlavné sťažne sú točené z smrekového hranola 5x5, vrchy z gulatiny 4mm, male rahna zo špajdle. Trošku je nezrovnalosť v štruktúre dreva, ale to sa spraví pri lakovaní (aspoň dúfam..)

Ten "Sustruh som Vám nafotil , vypadá to takto (dufam, že tu nie je nikto, kto kontroluje bezpečnosť práce.. :roll: ) :

Takto to vyzerá po 3 minutach točenia :

A takto to robím :

komplet hotový sťažeň za 10 minut..

Pokročil som troška na modeli, zarezal som prečnievajúce bočné výstuhy,

a nasucho som osadil palubu a hlavne sťažne. Zadná paluba je o 2 mm kratšia, ako by mala byť.

A je tu ďaľšia vec, ktorú treba riešiť. V palube je diera pre vstup do podpalubia, ale okrem podlahy tam nie sú žiadne diely. takže by bolo vidieť rovno na rebrá.., ešte tam ide síce rebrík, ale ten to moc nezakryje.

Nemáte niekto odpoveď na otázku (poprípade aj link), že aký je rozdiel medzi škunerom a kliprom ??

Tak som skúsil začierniť tie vchody do trupu. Hodil som tam aj narýchlo rebrík, že ako to bude vyzerať:

Nič moc, aj keď to bude nakoniec do polovice zatvorené, tak to nie je ono. Vyrežiem rebro a kus kýlu, čo tam zavadzia, a vlepím tam kópiu paluby.

Palubu som skúsil trošku vylepšiť, preryhoval som jednotlivé dosky. Myslím, že to vyzerá lepšie ako predtým.

Obalovanie trupu prvou krycou vrstvou. Všetky diely pasovali perfektne. Na túto vrstvu prídu ešte krycie dosky.

Potom ma napadlo, že by som to trošku stužil herkulesovým poterom. (nikdy som to nerobil, ale niekde som tu čítal, že to je dobré, tak som to skusil) Najprv sa to vydulo, skrútilo, mňa skrútilo tiež, tlak na 150. ale po zaschnutí sa to super naplo, vznikla pekná hladká plocha. Asi som si to mal najprv skúsiť nanečisto..

Keďže musím čakať z trupom na kopiu paluby, tak som zatiaľ začal riešiť sťažne.
Toto sú spojky sťažňov a čneliek. Njprv som diely podlepil na 2 mm, ale zistil som, že neviem vyrezať otvory (mooc male, mooc hruby papier.) Tak som to 2mm podlepenie zrušil, a riešil som to nalepením pásikov potrebnej hrúbky priamo na diel.

Tu je výsledok, aj zo sťažňami (nasucho)..

Tak som pri pri čakaní na trup narýcho zbúchal záchranný čln.
Toto sú potrebné diely, celkom dosť ich je.:

Základ, obalený, natretý herkulesom.

Čln som robil vo verzii "walorizovanej", teda z vybranými rebrami.

Po natretí prvou vrstvou temperiek som to mierne prebrúsil. To som opakoval ešte dvakrát, aby som potom zistil, že záchranný čln má byť biely, a nie hnedý, ako je to tu. :roll: Tak som to potom napatlal nabielo.

Hotovo :

A ešte velkostná porovnávačka:

A tu som našiel ešte jedného, čo práve pracuje na Courierovi :
http://www.kartonmodellbau-elite-club.d ... r=0&page=4" onclick="window.open(this.href);return false;

Tak som včera zase čo to polepil, no, som trošku sklamany z vysledku, ale čo už...
Najprv som doriešil tie otvory v palube, dolepil som tam kópiu paluby. Myslím, že teraz to rozhodne vyzerá lepšie ako predtým:

Pred lepením obšívky som si najprv vlepil vnútornú časť, aj keď podľa návodu som ho mal lepiť až ako poslednú časť, prišlo mi to lepšie, napasovať vonkajšiu časť podľa vnútornej, a nie naopak. Dobre som spravil, celkom to sadlo.

Presahy v zadnej časti, vždy lepšie,, ako keby chýbalo..

Najťažšie bolo asi prilepenie dielu číslo 30, to je ten diel, ktorý na tejto fotke ešte nie..., inak obšívka pasovala celkom dobre.

Zopár fotiek hotovej obšívky..

Na záver jeden detail na ukončenie pri kýle. Tu trochu chýba, ale nie je to až taký problém.

No, a potom prišlo to, o čom sa diskutuje vo vlákne Dilema
Nechcem to tu zase rozoberať, ale keďže toto nie je loď z ocelovou obšívkou, tak tmel nepoužijem. Iba bielu časť trupu pretriem hustou temperou, prekryjú sa čierne čiary spojov, a zalejú sa špáry, ktoré vznikli mojim rýchlym lepením. Nič viac. vrchná časť ostane tak ako je, ešte to streknem matným lakom, aby sa fixovala retuš.
Takto to vyzerá s tou temperou, ešte to nie je hotové..

Pomaly ma začína trápiť otázka, aký materiál použiť na plachty. Tá látka, čo som si vybral je síce pekná, ale vlákna sú tam hrubé 1mm, čo by v mierke 1:100 robilo 10cm.. to by bola trošku hrubá plachta..... :roll:
Je mi jasné, že látku podľa mierky asi nezoženiem, ale aj tak by som asi použil niečo jemnejšie. Poliaci spomínajú nejaký "batyst"., to sa aj u nás tak volá ? Vie mi niekto poradiť, akú látku mám použiť ?

Tak som prilepil kýl.., a objavila sa celkom slušná špára.

Tak som to zapatlal tmelom vyrobeným z našmirglovaného kartonu zmiešaným z herkulesom.

moc som sa stým nehral, po zaschnuti som to prebrusil, napatlal som tam prvu vrstnu tempery, a vyzera to taktok:

Ešte to prešmirglujem, druhý raz natrem temperou a hotovo.

Tak, som tu.
Dlho som sa neozval, bo sa nebolo čím pochváliť. Hladal som vhodný materiál na plachty, a skončím asi pri postelnej plachte. Tá je asi najlepšia. Vyrobil som si stroj na splietanie lán, foto dodám asi zajtra.
Kladky budem robiť drevené, pretože tie papierové, to je des.

Dostali sa mi do rúk plány k talianskej stavebnici Coureura 1:64 (dík, Vašku). Stavebnicu vyrábala firma C.mamoli /Milano, plány sú z roku 1984. Fotku hotového modelu som tu už dal, priamy link na model je TU

Z plánov som nafotil som zopár detailov...
Uchytenie dela, Zrkadlo

Čeleň , Hlavný väz

Uchytenie hlavných rahien, Hlava hlavného sťažňa

celkové pohľady

Rozhodol som sa lanovie prerobiť podľa tohto modelu, pretože v Shipyrdovej verzii je veľa vecí nejasných. Takže teraz sa zase na chvíľu odmlčím a idem vyrábať kladky ... 36xjednoduchá , 8x dvojitá a 1x trojitá kladka. K tomu 24 trojdierových "kotúčov", pre uchytenie hlavných úponov.

Fito | 43
Admin

Príspevokod užívateľa Fito » 14 Jún 2010 21:51

Tak, tu je teda môj stroj na splietanie lán.
Na jednej strane mám 5 ozubených kolečiek, to stredné je poháňané Aku vrtačkou.

Na 4 kolečká som pritentoval drôty z očkami, do ktorých viažem nite na splietanie. Teda naraz môžem mať lano z 2,3, alebo štyroch nití.
druhý koniec (tam kam tie nite potom idú) vyfotený nemám. Tam mám iba cez stoličku prevesené závažie, aby sa mi to pekne šponovalo. Koniec musí volne visieť, pretože pri točení nití sa to skracuje. Na meter dĺžky sa to skráti tak o 15cm.

medzi napnuté nite potom vpletiem TOTO čudo :

Samozrejme, že na štvoržilové lano mám to čudo štvordierkové

Takže, pustím vŕtačku. Pozor na správny smer točenia. Musí sa to točiť tak, že niť sa zaťahuje (každá niť je už vlastne stočená z troch nitiek, zoberte si do ruky hociakú niť, čo máte po ruke, a kuknite sa.) Takže točiť sa to musí tak, aby sa tie jednotlivé nite "zakrúcali".
A vrtačka bežíííí, u mňa tak cca 3 minuty, dĺžka lana tak 120cm..., napnutie je zabezpečené závažím na volnom konci lana.
:roll:
Aby sa to celé nezamotalo, tak držím v druhej ruke to čudo z drôtu.
keď odhadnem, že už je to predtočené dosť, tak to vypnem. Jednotlivé nite sú stále od seba oddelené. Vŕtačku dám potom na druhú stranu, na ten volný koniec, a za stáleho napnutia pri pomalých otáčkach začnem skrúcať tie jednotlivé nitky do seba. pomáham si pri tom druhou rukou, ktorou zase posúvam to drôtené čudo. (UF, to je popis, som zvedavý, či to niekomu na niečo bude.... :shock: )
Výsledkom je potom toto :

Zhora-dole :
čierne lano zo štyroch
čierne lano z troch
original jedna čierna niť
bledohnede zo štyroch
bledohnedé z troch
originál bledohnedá niť.

Tie čierne sú trošku chlpaté, tie bledohnedé boli tiež, ale som ich prebehol :arrow: čelím voskom.

samozrejme ,že celý postup sa dá vylepšiť, na webe je návodov na splietanie lán kopec, ale ja som si to upravil tak, že mi to zatiaľ stačí.

A ak by tento môj "super" návod niekto nepochopil (čomu by som sa ani nečudoval), rád mu to vysvetlím podrobnejšie.., ale asi cez SZ

Tak som sa konečne dotrápil z delami. Neviem si predstaviť, žeby som ich robil 120 :roll: :roll: :roll:

Tak som sa pustil do plachiet.
Najvhodnejšia látka, ktorú som našiel, sa volá "Tesilan biely na vyšívanie" , cena za 1x2 metre = 180 .- Skk Kúpil som si aj poliakmi spomínaný batyst (cena 150 .-), ale ten je trošku tvrdší ako tesilan, takže je vhodnejší skôr na veké plachty.
Na nasledujúcom obrázku je tesilan bez úprav (podklad) a hore je už upravený tesilan (farbený čajom + vyťahané nitky do čierna.)

Tu mám pripravené všetky "polotovary" na plachty.

ďaľšia časť - olemovanie 3 mm pásikmi látky (herkules) a následne olemovanie niťou (sekundové lepidlo) + prilepenie skasavacich nitiek

Kompletná zostava plachiet pre Coureura.

Chyby, ktoré som urobil :
Látku treba pred ťahaním nitiek poriadne rozťahať do všetkých strán, tým sa niťky uvolnia a idú lahšie ťahať. Inak sa nitky občas roztrhnú (napr u mňa na najväčšej plachte)
Netreba farbiť celú dľžku nitky, pretože tým sa prilepí, a nejde dobre ťahať, treba farbiť postupne počas ťahania.
Tu je malý návod, ako na to ťahanie (foto z kartonworku)

Vôbec to nie je také zložité, ako to vyzerá. Iba to chce veľa času.

Tie uvazove koliky, tak som sa toho bál, a ono to je tak easyy.. Teda ak viete, ako na to.. (drôt + gelovy sekundak + farba)

Hotové pevné lanovie:

Nasleduje lanovie pre ovládanie rahien a plachiet..
Bojujem ako sa dá, ale prechádza ma chuť..., toľko nitiek, nie som neurochirurg... :roll: :roll: Ale už to dorobím, aj keby čo bolo.
Sa nečudujem Kid Karolovi, že si našiel spestrenie v podobe trupu Golden Hinda..
Ja si asi teraz rýchlo strihnem do niečoho veľkého, aspoň trošku precvičím aj nožničky..

DORIS | --
Meno: Doris

Príspevokod užívateľa DORIS » 15 Jún 2010 08:28

Děkuji za zajímavé náměty a fotodokumentaci, ty plachty vypadají hodně super. No zkoušela jsem vytahovat nitky z té látky, kterou jsem použila na současné plachty, ale ať dělám co dělám, nejde mi to. :too sad: U látek z jinou strukturou vláken se mi to povedlo, ale zas to pak nebylo ono, vůči modelu se látka jevila moc hrubá. Uvažovala jsem, že bych ty pásky na plachty jen nakreslila, což by bylo asi nejjednodušší. Uvidím, co mi z toho výjde nejlíp. Zatím jsem předělala kladky a některá lana na kutru, už to je mnohem lepší a hlavně měřítkové.
Doris

Fito | 43
Admin

Re: Coureur /Shipyard / 1:96

Príspevokod užívateľa Fito » 09 Okt 2015 10:28

Edit: Toto vlákno som zabudol dokončiť - stavba bola ukončená v roku 2006 ,takže iba dopĺňam, teda presúvam z CPM

Tak, a jeto. Teda skoro.
Prvá plachta..

Ach, kolko krát som zavadil o nejakú nitku.., ako tu o predný šponovák.., vytrhol sa, hajzlik jeden....

Táto časť stavby mi šla asi najpomalšie - uväzovanie plachiet k rahnám. Je na to taký špeciálny steh, som sa asi 20minut trápil, než som na to prišiel. Ale podarilo sa..

A toto som ja. Teda moje lopaty.

A tu je skoro dokončený Coureur :

Celé lanovie som prerobil podla plánov z Marmoli, a myslím, že to vyzerá lepšie ako pôvodné lanovie z Shipyardu. Aj keď to bola piplavá robota, ale som spokojný. Teda chyby sú. to je jasné, teraz už by som veľa vecí spravil inak.
Chýba mi ešte dorobiť zväzky lán pri úväzoch, veslá do záchranného člna a stojan.
A určite spravím sklenenú skrinku. Dlho som sa z nijakým modelom toľko nevytrápil, tak by som rád, aby mi aj chvíľu vydržal..
Po úplnom dokončení sem ešte prdnem nejaké fotky...

Fito | 43
Admin

Re: Coureur /Shipyard / 1:96

Príspevokod užívateľa Fito » 09 Okt 2015 10:30

A tu je pár finálnych fotiek, som bol u fotografa.., zrobil mi 140 fotiek.....

Už dlho som sa tak netešil na vianoce, ako teraz.., 24.12 o 20:00 začínam lepiť Alerta.....
:wink: F

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní