IJN TAIHO /ANGRAF/ 1:200

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

IJN TAIHO /ANGRAF/ 1:200

Príspevokod užívateľa orech » 31 Dec 2013 18:26

Ahoj,
rozhodl jsem se, že jeden rozestavěný model je málo a že mi nějak dochází stavební nadšení a tak jsem se pustil ještě do tohoto modelu. Doufám, že mě mezi sebe přijmete a pomůžete mi se stavbou stejně jako ve vojenské sekci se stavbou T-34/76.

Stručný popis skutečného plavidla podle knihy Válečné lodě, díl 4 str. 288, autorů Ivo Pejčoch, Zdeněk Novák a Tomáš Hájek.
„V okamžiku útoku na Pearl Harbor mělo Japonsko ve stavbě, nepočítame-li přestavované jednotky, jedinou letadlovou loď. Plavidlo pojmenované Taiho navazovalo na předcházející třídu Shokaku a představovalo další kvalitativní krok kupředu. Poprvé u japonských plavidel tohoto typu byla použita pancéřová vzletová paluba. Aby se dodržela v požadovaných mezích příčná stabilita, bylo třeba vzhledem k zátěži způsobené horní pancéřovou palubou snížit výšku plavidla o jednu palubu oproti Shokaku, čímž se snížil počet nesených letadel. Ironií osudu se stalo, že tato bezesporu nejlepší japonská letadlová loď padla během bitvy ve Filipínském moři za oběť pouze jedinému torpédu ponorky USS Albacore, a to díky špatnému vedení havarijních prací.“

Více informací poskytuje internet např. zde nebo zde.

K modelu :
Protože nemám na to, abych žebra vyříznul já osobně, rozhodl jsem se pro laser. Model je vytisknut na 17-ti hrubých ( gramáž fakt nevím odhadnout ) stránkách A3 a 9-ti tenkých stránkách A3 – žebra na podlepení 2 mm kartónem. Dále jsou součástí modelu 1 x A3 laserové paluby v provedení protismykového plechu a 4 x B6 ( 125x176 mm) lasery různých drobných dílů jako zaměřovače ke kulometům, různé nosníky, vybavení člunů apod. Tisk mi příjde kvalitní, barvy se zdají jednotné. Co mě však překvapuje je, že vzhledem k rozsahu šmikajdy je poměrně málo návodových kreseb a popisu. Kresby jsou na rozdíl od Halinského dost jednoduché a popis tak stručný, že to snad ani popis není. Celkem 24 vět. No snad se v tom nějak vyznám. Na internetě jsem našel jen jednu prezentovanou stavbu jednoho polského modeláře. Ten bohužel moc nepřispívá, takže jako vodítko nic moc. Jen snad to, že upozornil autora modelu na chybné díly při stavbě velitelského můstku. Angraf na to reagoval opravou daných dílů, které jsou volně ke stažení na jeho stránkách. Jen nevím, jak to bude vypadat po vytisknutí. Škoda, že je nepřiložil vytisknuté ke šmikajdě. No snad tam těch chyb není více.

Brzy na shledanou.

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
martanek411 | --
Príspevky: 195

Re: IJN TAIHO /ANGRAF/ 1:200

Príspevokod užívateľa martanek411 » 31 Dec 2013 19:09

Na tohle jsem opravdu zvědavý ... držím palce k dokončení :-)

Užívateľov profilový obrázok
Miso122 | 25
Príspevky: 352
Meno: Michal
Bydlisko: Jaslovské Bohunice

Re: IJN TAIHO /ANGRAF/ 1:200

Príspevokod užívateľa Miso122 » 31 Dec 2013 22:06

Japonské lodičky môžem :) , držím palce.
Na stole: San Salvador
Hotovo: Nautilus, Michalská veža, Kaiten-1,...

Užívateľov profilový obrázok
vasik1 | 45
Pán učiteľ
Príspevky: 1835
Meno: Peter Vasaráb
Bydlisko: Partizánske

Re: IJN TAIHO /ANGRAF/ 1:200

Príspevokod užívateľa vasik1 » 01 Jan 2014 14:03

Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru a malý ten, kdo zná jen malý cíl. Svatopluk Čech :victory:
Naložil si si parádne, ale teším sa na report.

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: IJN TAIHO /ANGRAF/ 1:200

Príspevokod užívateľa serpens » 03 Jan 2014 00:36

Huh, no ty sa teda nesteris :)
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: IJN TAIHO /ANGRAF/ 1:200

Príspevokod užívateľa orech » 25 Dec 2016 19:38

Ahoj,

tak nevím, jak začít. Jsou to už pomalu tři roky, co stavím tuto loď a stále jsem na začátku. Šmikajdu mám už koupenou 3 x a tolikrát jsem ji i rozestavěl. Poprvé jsem laserovou kostru vypěnil a následně jsem vypěnil já nad výsledkem :beat plaster: . Doufal jsem, že to zachrání obšívka, ale nezachránila. Tak jsem koupil druhý originál, tentokrát bez laserů. Kostru jsem podlepil, vyřezal, ničím nevyplnil a potáhl, ale s podobným výsledkem jako v prvním případě. Musí říct, že potah moc nesedí, hlavně na přídi, kde nepasuje vůbec na jednotlivé díly kostry a na sebe navazující díly potahu jsou rozdílne i o 2 mm. Což mi příjde dost. Nevím ale kolik je v tomto případě na vině má šikovnost, ale snažil jsem se pracovat co nejpřesněji. Takže i druhá kostra i s potahem šla za první. Pak jsem zkusil rozestavět velitelský můstek s komínem, nakolik jsem věděl, že budu kupovat i třetí a na 100 % poslední originál. No komín vůbec nesedí, hodně je to o domýšlení, jak si to autor vlastně představoval, samotný můstek celkem OK, nepřesnosti hlavně mýma rukama. Nakonec stejně vše šlo za prvními dvěmi kostrami. Jak si vůbec autor a nakladatel představují, že si chybné díly můstku, o kterých jsem psal v úvodu, vytlačím a zapracuji do modelu aniž by byl až tak brutální rozdíl v barvě originálu a kopie, tak to vůbec netuším. Jedině, když budu vše přebarvovat. A to se mi nechce. Nyní vlastním tři originální vystřihovánky tohoto modelu a tím pádem poměrně dost "zapasu koloru" Tak to snad nějak dám. Čím dál tím víc jsem přesvědčený o tom, že u tohoto modelu nebyla provedena beta stavba, jinak si nevím vysvětlit, jak mohl model jít vůbec do prodeje s takovými chybami. Ale stále bojuji. Nyní pracuji intenzivně 2 měsíce na třetím pokuse v případě trupu. Kostra znovu podlepena na 2 mm karton, vyřezaná a sestavena. Prostor mezi žebry jsem vyplnil 2 mm kartonovými páskami. Trup je vážně dost pevný, až jsem z toho sám překvapený. Kostru jsem následně vybrousil a pomalu se chystám na obšívku. Z prvního pokusu mi zůstala laserová letová paluba a kostra pod ní, tak jsem ji použil. A včera mi Ježíšek přinesl pod stromeček i knihu o této lodi. Tak už to musím nějak dát :scorn:

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: IJN TAIHO /ANGRAF/ 1:200

Príspevokod užívateľa iconmaster » 25 Dec 2016 23:31

orech napísal:Ale stále bojuji.

Tomu sa hovori vytrvalost, co je dost dolezita vlastnost nielen uspesneho modelara ale aj cloveka ako takeho.
Casto sa hovori, ze treti pokus byva ten pravy - zelam ti, aby to platilo aj u tohto modelu! Drzim palce :wink:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: IJN TAIHO /ANGRAF/ 1:200

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 28 Dec 2016 00:01

držím palce, nech sa ti dielo vydarí

orech napísal:... jak si vůbec autor a nakladatel představují, že si chybné díly můstku, o kterých jsem psal v úvodu, vytlačím a zapracuji do modelu aniž by byl až tak brutální rozdíl v barvě originálu a kopie, tak to vůbec netuším. Jedině, když budu vše přebarvovat. A to se mi nechce...

oskenovať, vytlačiť všetko na tlačiarni a s rozdielnou farbou nemáš problém, ak je vadný tvar dielu, opravíš a vytlačíš znova :wink:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: IJN TAIHO /ANGRAF/ 1:200

Príspevokod užívateľa orech » 30 Dec 2016 11:59

Ahoj,

děkuji za podporu.

toudi_sk napísal:oskenovať, vytlačiť všetko na tlačiarni a s rozdielnou farbou nemáš problém, ak je vadný tvar dielu, opravíš a vytlačíš znova :wink:


Tak nad tím jsem taky uvažoval, ale toto je nad rámec mých schopností. Ale nevím, jestli by nebylo třeba upravit celou šmikajdu. Začal jsem s potahem. Z těch tří dosavadních pokusů je tento nejlepší, i když stále nejsem spokojený s výsledkem. Někde se mi ho podařilo protlačit moc na kostru a někde ušpinit od lepidla :beat plaster: . Ještě uvidím, jak to bude vypadat po nalakování, jestli hlavně ty fleky po lepidle se aspoň trochu nezamaskují. Nejhorší na tom celém je, že skoro všechny díly je třeba upravovat, většinou jsou malé vůči kostře a co mě nejvíce štve, že jejich délka na sebe nenavazuje v některých případech i o několik mm. Poprvé se mi podařilo dokončit spodní část trupu a potah je kratší o hrozných 8 mm než kostra. Naštěstí je tu ale dostatečný kus zapasu koloru, tak jsem si vyrobil nový díl potahu. Ale jak jsem již psal, může to být i mýma rukama.

No a takto to zatím vypadá. Jestli neskončí zase v koši, to uvidím po horní části potahu. Jaké lepidlo či postup by ste mi doporučili na tu horní část ? To jak vypadá ten spodek, tak s tím bych se dokázal smířit. Ale tu horní část bych chtěl udělat trochu lepší. Doposud používám jen Herkules, ale nevím, jestli je na tuto část práce nejvhodnější.

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
maaaslo | 42
Príspevky: 577
Meno: pavol
Bydlisko: wickford, UK. alebo Tomášov, SK.
Kontaktovať užívateľa:

Re: IJN TAIHO /ANGRAF/ 1:200

Príspevokod užívateľa maaaslo » 30 Dec 2016 12:25

nechcem tu mudrovat, nemam na to narok. mne sa zda ze kvalita tvojho lepenia je dostacujuca. celkom pekne ti to vychadza. ohladom nepasujuceho potahu, nebude problem v tom ze podliepas? teda to by problem nemal byt. ale sem tam sa stane ze u dlhych dielov sa pri podliepani tieto diely natiahnu. su to len desatinky, ale ked sa to spocita... uz som takto vyrucil nejednu kostru. preto som zacal kupovat lejzre. nejde o lenivost ale neschopnost dosiahnut kvalitny podlep.
mozno je problem tam. herkules papier zvlhci a ked ho pokladas na karton, mozno sa natiahne. skus lepidlo od 3M, v spreji. pouzivaju ho na lepenie fotografii do ramcekov.

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní