SAN SALVADOR 1543 /free + Jano 100/ 1:96 HOTOVO

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1467
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

SAN SALVADOR 1543 /free + Jano 100/ 1:96 HOTOVO

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 17 Máj 2015 23:01

Zdravím Vás všetkých.

Kedže prichádza leto, tak som ako oddychovku a dalšiu loďku zvolil dostupný model galeony portugalského, mne donedávna absolútne neznámeho objaviteľa Juana Rodrigueza Cabrilla - San Salvador. Po roku 1492 sa s rôznymi conquistadormi / objaviteľmi roztrhlo vrece a Cabrillo bol jeden z nich. Ako prvý preskúmal západné pobrežie Mexika a Kalifornie a nadviazal kontakt s tamojšími obyvateľmi. Okrem San Salvadoru s ním boli ďalšie dve menšie lode, postavené už na americkom kontinente. Na tejto ceste aj zomrel na skorbut.
Samotný San Salvador bola malá, 200 - tonová galeona. Samotný vzhľad je iba teória, vytvorená podľa dostupných rešerší tamojších bádateľov. Mne osobne sa galeóna v roku okolo 1540 nepozdáva, skôr by som bol za neskoršiu verziu karaky, ale rešerše som netvoril ja, takže už nebudem viac špekulovať. Plávajúca replika sa stavia v San Diegu a je už pred spustením na vodu ( mal byť už v apríli, ale loď je ešte stále na brehu ). Tu je link:
http://sdmaritime.org/visit/public-even ... dor-build/ Je tam zároven aj odkaz na model v dvoch verziách - advanced a medium. Ďalšie info si môžete vyhľadať na wiki.

K samotnému modelu. Rozsah 11 strán v PDF ( 8 strán diely trupu a zvyšok oplachtenie ) + 1 x PDF návod. Mne model poslúži len k tvorbe trupu a rahien / sťažnov, oplachtenie je vo vystrihovačke o ničom, takže sa bude mohutne upravovať. Povrchovka trupu - a tam plánujem ešte jednu vrstvu obšívky - bude ala Jano 100. Prípadné pripomienky a nedostatky budem popisovať " počas jazdy ".
Model by mal vyzerať asi takto:



Začal som kostrou. Je navrhnutá tak, by sa dal urobiť aj hladinový model, čo nie je môj prípad, takže som si jej vyrezávanie zjednodušil a urobil to po starom:



Tlačil som výrezy z PDF zväčšené na 104 % = mierka 1:96 na výkres, na podliepanie som použil - správne - vlnkový kartón od krabice na kancelársky papier :bad smile: :victory: Nemal som žiadny problém s ničím, na druhý deň bol už zlepený základ kostry na svete. Zatiaľ všetko sedí, idem vyrábať paluby a zvyšok vykostrenia, po skompletovaní sa celá kostra prebrúsi. Ďalší postup po okopaní zemiakov :dhh:



Jano
Naposledy upravil/-a Jano 100 v 08 Mar 2016 17:54, upravené celkom 1 krát.
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
tom59herder | 65
Príspevky: 70
Meno: Tomáš Herder
Bydlisko: Liberec
Kontaktovať užívateľa:

Re: SAN SALVADOR 1543 / free + Jano 100 / 1:96

Príspevokod užívateľa tom59herder » 18 Máj 2015 17:47

Budu pozorně sledovat Tvou stavbu. Sám nyní loďku stavím, zvětšil jsem si vystřihovánku na 144%, to je na měřítko asi 1 : 70. Ve Tvém podání se dá očekávat, že to bude paráda stejně jako flotila Kryštofa Kolumba.

Užívateľov profilový obrázok
Burton | --
Príspevky: 608
Bydlisko: Nemecká

Re: SAN SALVADOR 1543 / free + Jano 100 / 1:96

Príspevokod užívateľa Burton » 18 Máj 2015 22:26

Jano, v tvojom podani to bude zase galakoncert.
Len mi nejde do hlavy jedna vec. Vzdy sa snazis o tej ktorej lodi zohnat co najviac podkladov a urobit ju co najvernejsie k originalu. A pri tejto sam pises, ze vzhlad je len teoria a samemu sa ti nepozdava. Tak preco sa do nej pustas, ked je to mozno len vymysel?

Užívateľov profilový obrázok
Major | 64
Veľký milovník Tatier
Príspevky: 1683
Meno: Oto
Bydlisko: Tőketerebes
Kontaktovať užívateľa:

Re: SAN SALVADOR 1543 / free + Jano 100 / 1:96

Príspevokod užívateľa Major » 18 Máj 2015 22:45

Tu sú zbytočné akékoľvek komentáre.

Jano, Burtona nepočúvaj, je to detailista a perfekcionalista /našťastie nie exibicionista/

Mne len nejde do modelárskej hlavy, ako môžeš používať karton do krabíc od banánov...? :beat plaster:

Určite by som si to rád pozrel ešte počas stavby.
"Komu není dáno, tomu se nedá dát." J.Werich

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1467
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: SAN SALVADOR 1543 / free + Jano 100 / 1:96

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 19 Máj 2015 15:11

Chlapci, vdaka za komentáre :wink:

tom59herder : ako som spomínal, postavím to podľa seba, a hlavne oplachtenie a takeláž bude úplne mimo.

burton, major: krabice od pizze, alebo kancelárskeho papiera - kto nevyskúšal, neuverí. Na krabiciach od mlieka stojí celá La Couronne, a to je už celkom veľký model.
A prečo pochybujem o tvare lode? Tu majú vysvetlenie sami stavitelia, ako sa dopátrali k výsledku:



Ja som vychádzal so svojich skromných skúseností, galeóny takéhoto typu sa objavovali cca v druhej polovici 16 storočia, dovtedy stále išlo o prechod medzi karakami a galeónami.
A aby som to vysvetlil Paľovi - púšťam sa do toho preto, lebo je to vydaný model. A ako som spomínal, už o ňom nebudem špekulovať, akurát ho prerobím na obraz svoj :bad smile: Ani o Golden Hind, a iných starších lodiach nie sú detailné informácie, a predsa sa stavajú - pretože ich máme radi :victory: O vzhľade istorických plachetníc budú vždy len dohady.
Toť zopár dobových obrázkov - karaky, galeony a iné lode pospolu:

ň

A - odporúčam pre tých, ktorí vedia po rusky, túto stránku, je tam hromada užitočných informácií pre lodičkárov.
Ja momentálnbe dokončujem paluby, až budú hotové, dám foto.

http://www.shipmodeling.ru/phpbb/

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
MichalBe | 46
Príspevky: 144
Meno: Mišo
Bydlisko: LC

Re: SAN SALVADOR 1543 / free + Jano 100 / 1:96

Príspevokod užívateľa MichalBe » 20 Máj 2015 23:56

Teším sa na tvoju stavbu,to bude zas chuťovka.

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: SAN SALVADOR 1543 / free + Jano 100 / 1:96

Príspevokod užívateľa group b » 23 Máj 2015 17:08

super admirál Jano spouští další projekt. :wink:
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1467
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: SAN SALVADOR 1543 / free + Jano 100 / 1:96

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 24 Máj 2015 18:59

Vďaka páni.

Zatiaľ ide všetko podľa vystrihovačky, a všetko sedí. Kostra je skompletovaná, všetko bude treba prebrúsiť, ale to ja robím vždy ( a je to potrebné robiť vždy ). Ako vidíte, prerobil som povrchovku na obraz svoj :victory: Jeden problémik - uloženie dosák nie podľa vystrihovačky ( neviem skade autor vychádzal, ale je to absolútny nezmysel ) :



ale tak, ako to má byť ( a ako to je aj na replike )



Tu sú dnešné fotky.



A podobne bude v podobných malých ( aj väčších ) úpravách aj so zvyškom lode. Všetko vysvetlím za pochodu. Ináč, tá replika je už tak nalakovaná, že keby tam niekto hodil zápalku, tak vzbĺkne. Kuknite sa sem - čistý lak, stavitelia stavajú repliku modernými technológiami, žiadna sekera, píla, len sústruh a fréza a podobne. A veľa laku. Mne osobne je to proti srsti. Ale čo by sme neurobili pre turistov, že :wink: :victory:



Začínam lepiť vonkajšok.

Jano

A na záver ešte jedna lahôdka - iná verzia San Salvador ( mne viac lahodiaca )

Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
Jano 100 | 53
Pán plachetníc
Príspevky: 1467
Meno: Jano
Bydlisko: Humenné, Na Podskalku 62

Re: SAN SALVADOR 1543 / free + Jano 100 / 1:96

Príspevokod užívateľa Jano 100 » 31 Máj 2015 22:17

Opäť som trošku pokročil:
1. Vrstva obšívky - vrch bol trochu užší ( vidno biele miesta ), spodok sedel bez problémov. Vrstvu som potom vybrúsil a následne pretrel duvilaxom. Naplo sa to ako hrom.



Nasledovala druhá vrstva obšívky - spodok pásikmi paterokartónu, vrch je kus z vystrihovačky. ( Autor si mohol dať námahu a dorobiť druhú vrstvu obšívky, model by bol oveľa pevnejší. )




Bude ešte nasledovať výbrus druhej vrstvy, prípadné pretmelenie, a polep tapetami.
Ako ste si všimli, vynechal som zábradlie - dorobím neskôr, a strednú časť obšívky nad palubou s otvormi pre strieľne - taký nezmysel ako poklopy pre strieľne na otvorenej palube na galeone z polovice 16 storočia som nevidel. Mali by tam byť buďto polkruhové, alebo kruhové otvory.
Budem to musieť nejak prerobiť, takisto ako poklopy ( gratingy ) na palube, vo vystrihovačke je hlavný poklop otvorený, s vysokou obrubou a sú v ňom schody. Prvé väčšie vlny by zatopili loď. Ďalšie dve poklopy doslova zavadzajú na vstupoch do nastavieb.
Voľačo vydumáme :victory:

Jano
Lepenia sa nebojte, na počet dielov nehľaďťe

Užívateľov profilový obrázok
BugsBunny | 48
Príspevky: 204
Meno: Daniel
Bydlisko: Očová

Re: SAN SALVADOR 1543 / free + Jano 100 / 1:96

Príspevokod užívateľa BugsBunny » 01 Jún 2015 07:08

Prečo sú aurori, ktorí nerozumejú problematyke a navrhujú modely ? Potom modelár, ktorý chce aby model odpovedal podľa jeho predstáv, upraviť alebo zahodiť 1/2 pôvodného modelu. Ideš super ako vždy.

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný