HMS Hood /Halinski/ 1:200

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

HMS Hood /Halinski/ 1:200

Príspevokod užívateľa orech » 05 Feb 2017 14:57

Ahoj,
po neúspěchu s IJN Taiho od Angrafu jsem zpátky s novým pokusem. Po dobrých zkušenostech s T-34/76 od Halinského jsem se rozhodl pro stejného nakladatele, konkrétně všem velmi dobře známý HMS Hood. O historii tohoto bitevního křižníku je zbytečné se zde rozepisovat, internet je plný informací např. zde

Model jsem koupil na výstavě v Nitre před 2,5 roky a celou dobu byl schovaný před manželkou pod postelí :haha: Jeho stavbu zde již skvěle prezentuje Martanek, já se pokusím alespoň přiblížit k jeho kvalitě zpracování. Úpravy ode mě moc nečekejte, na to prostě nemám, max zkouším dělat ta kulatá okna z drátků a jako výplň používám starou disketu z PC.

Po měsíci práce jsem zhruba takto daleko.
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: HMS Hood /Halinski/ 1:200

Príspevokod užívateľa orech » 26 Dec 2017 18:51

Ahoj,
už to bude pomalu rok, co jsem založil toto vlákno a tempo prací na modelu je vražedně pomalé. Času málo a tomu odpovídá i množství odvedené práce. Zhruba poslední 3-4 měsíce jsem vyřezával a sestavoval kostru. Jedno vím určitě - už nikdy více :beat brick: Nechápu, jak Martanek mohl vyřezat šest trupů. Mě stačil tento jeden. Kostra tedy sestavena a prostor mezi žebry vystužen 10 mm pásky 2 mm kartonu. Osvědčilo se mi to i u trupu IJN Taiho, tak jsem stejný postup zvolil i zde. Při sestavování mi vyšlo, že zadní část kostry je zhruba o 2 mm delší než díly paluby, tak jsem kostru zkrátil. Nevím ale jestli je to chyba šmikajdy nebo moje. Tipuji, že moje. Počítám, že chyba mohla nastat při podlepování podélných dílů kostry. Ty jsem podlepoval Herkulesem, kdežto žebra a díly paluby kontaktním lepidlem ve spreji. Trup na fotkách je zatím nebroušený. Teď už probíhá broušení a příprava palub. Fotky, pevně věřím, že dříve než za rok :haha:
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 443
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: HMS Hood /Halinski/ 1:200

Príspevokod užívateľa tatra813 » 26 Dec 2017 19:16

z času si nič nerob ... ja staviam uz vyše 10 rokov a trup som stale nedokončil :haha: sledujem a darzim palce _)
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: HMS Hood /Halinski/ 1:200

Príspevokod užívateľa orech » 14 Sep 2018 07:53

Ahoj,

mohl by mi někdo poradit, jak děláte všelijakou dráteničinu na modelu ? Mám na mysli například madla okolo komínu, palubních nástaveb apod. Zkoušel jsem to z drátků 0,2 mm ( o tomto průměru psal jednou štefíno na českém fóru ), ale nějak mi to nejde. Od komínu třeba trčí drátky asi 1 mm a na ně přilepená obruč či madlo. Ale vážně nevím, jak na to. Odříznou 0,2 mm drátek na délku 1 mm a nalepit na model mi příjde skoro jako nemožný úkol. Jednak že ten drátek pak skoro ani nevidím a za druhé model celkem slušně zaser.. ehm zašpiním . A to ani nemluvím o nalepení madla či obruče na něj. Moc by mi pomohlo, kdyby se našel někdo, kdo by mi a myslím, že nejenom mě, poradil jak na to.
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
tatra813 | 28
Príspevky: 443
Meno: Peter
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: HMS Hood /Halinski/ 1:200

Príspevokod užívateľa tatra813 » 14 Sep 2018 12:45

Zdar,

Poviem ti ako to robím ja a celkom sa mi to osvedčilo. :big smile: Ja osobne pouzivam drotiky hrubsie a to 0.4 na stlpiky a madlo 0.3 -> casto to riesim podla toho ako to vyzera kde si to situacia ziada hrubsie tensie. 0,2 puzivam velmi malo ledva ho vidno uz jeto prilis jemne a zas maketovost je jedna vec ale zas aby to bolo aj pekné je druhá. Tvoj dalsi problém by si mohol vyriesit asi takto -> ako vidís aj vzdfialenost je vacsia lebo 1mm zas ani neieje vidno ale da sa to . odporucam ti nastrihat drotik na dlzku do 8mm a ohnut ho do pismena "L" , tým padom to L-ko je jednmy koncom prilepene na vnutronej strane a von vycnieva uz len kolík ktori mozeme aj ohybat a stelovat ako potrebujeme. Dlzku aspon ja opravujem ze mam sablonu a uz len prilozim a precnievajuce strihám preč. obruč si tiez vytvarujem aspon do priblizneho predpokladaneho tvaru a potom postupne lepim na kolíky.
Snáď ti to pomôže keby niečo píš :victory:
Jeden musí robiť vždy,to čo sa páči ostatným .. V suchom doku -> SCHARNHORST 1/150 ..... áno, mám doma laser

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: HMS Hood /Halinski/ 1:200

Príspevokod užívateľa Roman » 15 Sep 2018 06:41

ahoj
nebolo by lepsie na okna pouzit tvrdsiu priesvitnu foliu co sa pouziva ako predna strana pri hrebenovej vazbe,
z drhuhej strany ju staci natret ciernou syntetickou farbou,lepit natretou stranou donutra modelu . na lodi budu okna krajsie,pekne sa v nich bude odrazat svetlo

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: HMS Hood /Halinski/ 1:200

Príspevokod užívateľa orech » 15 Sep 2018 09:06

Ahoj

tatra813 napísal: odporucam ti nastrihat drotik na dlzku do 8mm a ohnut ho do pismena "L" , tým padom to L-ko je jednmy koncom prilepene na vnutronej strane a von vycnieva uz len kolík ktori mozeme aj ohybat a stelovat ako potrebujeme


tak toto mě nenapadlo, díky za radu. Vyzkouším to.

Roman napísal:ahoj
nebolo by lepsie na okna pouzit tvrdsiu priesvitnu foliu co sa pouziva ako predna strana pri hrebenovej vazbe,
z drhuhej strany ju staci natret ciernou syntetickou farbou,lepit natretou stranou donutra modelu . na lodi budu okna krajsie,pekne sa v nich bude odrazat svetlo


S tou disketou jsem se asi špatně vyjádřil. Samozřejmě, že nepoužívám ten obal z diskety, ale její vnitřek - magnetický kotouč, na který se zaznamenávala data. Mladší ročníky si to asi nebudou pamatovat, ale v čase počítačového pravěku se běžně používaly. Z toho období mi pár zůstalo a tak našly nové uplatnění. Ten kotouč je právě tenký, pružný a krásně se leskne. Přišlo mi to jako ideální volba.
Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: HMS Hood /Halinski/ 1:200

Príspevokod užívateľa orech » 12 Dec 2022 21:12

Ahoj :victory:

po dlouhé době vytahuji tohoto kostlivce ze skříně. Protože si musím od Le Fleuronu trochu odpočinout a nový model se mi rozdělávat nechce, rozhodl jsem se dát Hoodovi druhou šanci. Po tom, co se mi na tomto modelu vůbec nepovedl potah trupu, objednal jsem si u Matúša další výtisk HMS Hood od Hala. Než dorazí, zkusil jsem zmastit dělové věže. Hotová je zatím věž A, věž B je těsně před dokončením a věže X a Y jsou v různých stádiích rozpracování. Musím se přiznat, že je to pro mě stále dost složitá záležitost. Hlavně dálkoměry jsou pro mě doslova masakr. Nakonec nejsložitějším se ukázala výroba těch plachet okolo dělových hlavní ( blast bags ), které vystřihovánka neobsahuje. Zkoušel jsem je vyrobit ze všeho možného od cigaretového papírku přes papírové kapesníčky, tmel, uvažoval jsem i nad 3D tiskem. Nakonec jsem na webu našel upgrade set HMS Hood 1/200 od Trumpeteru, který tyto blast bags obsahoval a na model od Hala naprosto přesně pasovaly. Chtělo to jen mírně upravit papírové hlavně, což nebylo nic složitého. Uvedený set sice obsahuje i kovové hlavně, ale papírové mi jaksi na tomto modelu více seděly. Ty kovové byly až příliš dokonalé :haha: Sice to už není čistý papírák, ale hlavu si z toho až tak nedělám. Z prvního pokusu se mi podařilo zachránit téměř celou kostru, tak jsem rád, že nebudu muset znovu absolvovat tu torturu s jejím vyřezáváním. Buhužel ostatní hotové věci vzaly za své kvůli špatnému skladování :beat plaster: , takže začínám nanovo.
Ty detailní fotky odhalí spoustu chyb, ale v reálu to myslím až tak zlé není, tak doufám, že mé rozhodnutí dát druhou šanci tomuto projektu nebudu litovat.

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Užívateľov profilový obrázok
orech | 52
Príspevky: 282
Meno: Tomáš
Bydlisko: Hlohovec - Šulekovo

Re: HMS Hood /Halinski/ 1:200

Príspevokod užívateľa orech » 07 Jan 2023 19:00

Ahoj,

malý pokrok - dokončena dělová věž B. To zábradlí je 13. pokus s pájením :beat plaster: . Zkoušel jsem taky leptané i papírové laserové, ale bez přijatelného výsledku. Hlavně proto, že rozteče sloupků zábradlí neodpovídaly tomu, co jsem potřeboval. Zkoušel jsem i samostatné leptané sloupky, ale vypadalo to ještě hůř. Pak jsem drátky 0.2 mm lepil, ale při tvarování spoje nedržely. Nakonec jsem drátky pájel no a to je právě ten 13. pokus. Zatím to nechám tak, už jsem neměl nervy na další pokusy.

Semper Fidelis
Hotovo : T-34/76 /Halinski/ 1:25
Na stole : Napoleonics 1807

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní