HMS ROYAL KATHERINE 1664, vlastní projekt, 1:55

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS ROYAL KATHERINE 1664, vlastní projekt, 1:55

Príspevokod užívateľa iconmaster » 15 Máj 2017 20:03

Aj ja ta vitam spat u nas! Vidim ze dalsie majstrovske dielo je rozrobene.

Posielam fotku jednej predlohy, ktoru som este davnejsie odlozil, cim som ta chcel vyhecovat do dalsej stavby, keby si sa tu nahodou objavila (keby si nevedela, co po dokonceni RK) :)

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: HMS ROYAL KATHERINE 1664, vlastní projekt, 1:55

Príspevokod užívateľa Paly » 15 Máj 2017 22:54

Rád znova vidím stavbu lode od teba a ako vidím, operencom sa tiež darí a stále sú neodddeliteľnou súčasťou stavby :)
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
maťko85 | 38
Príspevky: 1042
Meno: Martin Hašlar
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: HMS ROYAL KATHERINE 1664, vlastní projekt, 1:55

Príspevokod užívateľa maťko85 » 15 Máj 2017 23:32

Vítám tě zpátky a těším se na prezentaci tvé tvorby :victory: . Tento projekt jsem náhodně našel na českém Modelforum.cz, a byl jsem potěšen, že stavíš další loď. A jsem rád, že se moje doufání, že bys tuto stavbu mohla prezentovala i zde, konečně tímto splnilo. Tak držím palce do další stavby :victory: .

Užívateľov profilový obrázok
DORIS | --
Príspevky: 1392
Meno: Doris

Re: HMS ROYAL KATHERINE 1664, vlastní projekt, 1:55

Príspevokod užívateľa DORIS » 16 Máj 2017 13:57

Ahoj kamarádi,
velice Vám všem děkuji za laskavé přijetí a také ohlasy k mé práci, moc si toho vážím.
Prezentace stavby začala na Modelforu, kde jsou uvedeny i další zajímavé informace ohledně skutečné předlohy a správného modelového provedení. U tohoto velkého modelu budu dělat různá vylepšení a také inovace v postupu práce, které se mohou hodit dalším lidem, tak je postupně zveřejním i tady.

Finální obšívka "výdřeva" trupu je udělaná z fólií, které již mnoho let používám na modelech a osvědčilo se mi to. Vyměřování je vždy piplačka, ale vyplatilo se dělat to pečlivě. Jednotlivé plaňky jsem nalepovala od kýlu a poslední musela vyjít přesně pod dolní bočnici. Oproti předchozím modelům jsem se rozhodla používat imitaci světlého dřeva místo bílé fólie. Vypadá to možná i lépe a zároveň bude dodržen přiměřený odstín barevného schématu trupu. Rozhodnu-li se časem jinak, nebude problém to přebarvit. Horní/černou část trupu ještě místy přebrušuji, aby byla co nejhladší, takže na fotkách to zatím nevypadá moc hezky, ale budu to ještě znovu barvit.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Doris

Užívateľov profilový obrázok
DORIS | --
Príspevky: 1392
Meno: Doris

Re: HMS ROYAL KATHERINE 1664, vlastní projekt, 1:55

Príspevokod užívateľa DORIS » 16 Máj 2017 14:10

Ač jsem byla s obšívkou spokojena, dostala jsem zajímavý námět, jak model blíže posunout k realistickému provedení. Royal Katherine podobně jako většina velkých lodí z té doby měla problém s velkým ponorem a střílnami, které byly těsně nad hladinou. Krátce po spuštění na vodu byl trup upraven tzv. opásáním (angl. girdling), více se o tom píše například zde:
http://modelforum.cz/viewtopic.php?f=17 ... 5#p2001751
Rozhodla jsem se tedy toto dodatečné opásání na modelu dodělat, byť tyto zásahy nejsou vždy jednoduché.
Stávající obšívku jsem sundala a na trup nalepila další vrstvy planěk z kartonu, které rozšířily trup až 3 mm na každé straně. Upravily se i bočnice. Nakonec jsem povrch opět upravila pomocí pásů z fólie a postupně na nich naznačuji upevňovací prvky.
Obrázok
Pro porovnání - polovina trupu už je po úpravě
Obrázok
A tady už je to kompletní:
Obrázok

ObrázokObrázokObrázokObrázok
ObrázokObrázokObrázok

ObrázokObrázokObrázokObrázok
ObrázokObrázokObrázokObrázok
Obrázok

ObrázokObrázokObrázok
Doris

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS ROYAL KATHERINE 1664, vlastní projekt, 1:55

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 23 Máj 2017 18:55

vitaj späť a musím skonštatovať, že sa vraciaš vo veľkom štýle

inak tie krivky trupu sú nádherné, podobne ako ženské :victory:

nikdy ma nenapadlo, že vlajky na lodiach boli vzadu FAKT VEĽKÉ
Este era el tamaño de las banderas de combate que enarbolaban los navíos de línea españoles en Trafalgar !!

Obrázok
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
DORIS | --
Príspevky: 1392
Meno: Doris

Re: HMS ROYAL KATHERINE 1664, vlastní projekt, 1:55

Príspevokod užívateľa DORIS » 25 Máj 2017 07:05

Ahoj Milane,
děkuji za milá slova a krásnou ukázku skutečné vlajky. Tak tahle velikost zaskočila i mne, je to obrovská vlajka. Holt, naši předkové netroškařili. :)
Skutečná RK má hodně pěkný tvar i design, proto jsem si ji také vybrala - už jsem o ní uvažovala několik let, ale chyběl elán a taky odvaha. Bude to podobná loď jako SoS. :still dreaming:
RK konečně zaparkovala na podstavci, deska má rozměry 30x80cm a šrouby jsou cca 7cm zapuštěny do trupu; prozatím ještě budou podepírat lodičku dva dřevěné knopky opatřené kouskem molitanu. Model je oproti mým předchozím umístěn blíže k podstavci, jednak kvůli podpěrným sochám ryb - ty budu dělat až za nějaký čas, které proporcionálně víc vyniknou, a hlavně se takto o něco sníží celková výška modelu, který už i tak není jednoduché přenášet. S podstavcem váží skoro 5kg, takže než RK dostavím ( stavbu odhaduji na cca 4-5let) , budu mít možná i docela vypracované svaly..... :P
Na pravoboku jsou již obloženy všechny gunporty a trup je připraven na finální výdřevu. Také jsem obložila přední a zadní vaz + kloun, čímž je dolní část trupu kompletně uzavřena. Spojky a rozdělení klounu a kýlu jsem pouze odhadovala, v literatuře jsem nenašla přesnější nákres konstrukce klounu u toho typu lodí.
Pomocník si našel místečko u přídě, kde zaparkoval a přitlačil se k lodičce a nakonec usnul. :look down:
ObrázokObrázok


ObrázokObrázokObrázokObrázok
Obrázok
Doris

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4050
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: HMS ROYAL KATHERINE 1664, vlastní projekt, 1:55

Príspevokod užívateľa Roman » 25 Máj 2017 14:50

ked je vlajka taka velka co potom plachty.
zaujimalo by ma ci su plachty site z jednej vrstvy latky alebo je to viac vrstiev na sebe?

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: HMS ROYAL KATHERINE 1664, vlastní projekt, 1:55

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 25 Máj 2017 17:58

V Rakúsku som videl dokument o jednej konkrétnej lodi ktorá bola kdesi v múzeu a robili jej repliku. Na jednu plachtu ide 13 vrstiev látky presne ako na origináli.
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Bonden | --
Príspevky: 10
Meno: Bonden

Re: HMS ROYAL KATHERINE 1664, vlastní projekt, 1:55

Príspevokod užívateľa Bonden » 07 Nov 2017 13:06

Hello Doris, that's great, great, great!
For your little time-out look here: http://www.karton-im-wind.de (among other things with cardboard models and other sailing ships)

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný