HMS Alert /Shipyard #24/ 1:96

Moderátor: Fito

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

HMS Alert /Shipyard #24/ 1:96

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:57

Edit: Túto stavbu som prezentoval ešte na starom fóre papierovemodelarstvo.sk, a začal som ju vo februári 2007


Predloha
HMS Alert
Kuter postavený v roku 1777 pre potreby Anglického námorníctva, slúžil hlavne na ochranu obchodných lodí pri ceste cez kánál La Manche.
Hneď v prvých dňoch svojej plavby sa Alert stretol z Americkou loďou Lexington, ktorú úspešne zajal.
neskôr bol Alert zaradený do flotily k HMS Victory

17 júna 1778 sa stretol v priamom boli z francúzskym Le Courierom, strielali po sebe 2 hodiny. To, čo zostalo z Le Couriera, to odplávalo do Francúzska, zbytky Alerta boli zajaté francúzskou fregatou Junon
ďaľšie podrobnosti sa stratili v hlbinách...
A fotky originálu samozrejme neexistujú..

Model

Vydavatelstvo Shipyard sa špecializuje na historické plachetnice v mierke 1:96.
HMS Alert patrí k najnovším modelom.

Spolu z Alertom je vydaná aj reedícia Le Couriera, takže za cenu jednej vystrihovačky máte rovno dve pekné lode..
Rozsah 9 strán vystrihovačiek, 7 strán návodné kresby+plachty
Dĺžka modelu 41 cm

Kvalita zobrazenia drevených častí je celkom na úrovni :


Jedna strana z ozdobnými lištami a doplnkami je vytlačená na lesklom papieri, čo modelu určite pridá na zaujímavosti.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS Alert / Shipyard 24 / 1:96

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:57

Report
Takže, tu máme vyrezané všetky diely, potrebné pre zostavenie trupu. Všetky sú podlepené na hrúbku 1mm, kýl 2mm


Všetky diely pasovali perfektne, takže nebolo problém zostaviť trup. Tie čierne plochy, to je "retuš" vnútorných častí trupu, pretože bude vidieť dnu cez svetlíky. Tak tam bude vidieť akurát tak čiernu tmu.
Jediný problém bol v tom, že som sa dal ukecať na podlepovanie koresom (tuhe lepidlo na papier), čo sa mi ale vypomstilo, pretože sa mi takmer všetky diely začali rozliepať, a musel som to riešiť rozoberaním a zliepaním herkulesom. Koresu už asi nikdy nepoužijem. Rebrá som potom k sebe samozrejme lepil Herkulesom.



Jeden pohlad na ryhovanú palubu:


Obšívka trupu sa na rozdiel od Coureoura skladá až z troch vrstiev. Tu je najspodnejšia prvá vrstva (keďže na jej výzore moc nezáleží, tak som sa stým moc nehral, a napackal som to tam..). Presnosť dielov opäť skvelá, žiadny problém.


druhá vrstva - pozdľžne krycie pásy. V tejto fáze stavby mi už pomaly začalo dochádzať, že zase som ten trup odflákol, a teda zase bude vidieť, kde sú rebrá. Aj keď som stále tajne dúfal, že tie "vlny" budú zakryté treťou vrstvou obšívky.


tretia vrstva - novinka od Shipyardu - prekladané plátovanie trupu. Jednotlivé diely sa podlepia na 0,5 mm, a nalepujú sa postupne od kýlu po palubu tak, aby sa vzájomne čiastočne prekrývali. Vznikne tak takéto čosi:
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS Alert / Shipyard 24 / 1:96

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:58

Poučený predchádzajúcimi chybami, som zvolil trošku odlišný postup.

Report
II verzia trupu
Takže, ešte raz som vyrezal všetky rebrá (opäť podlepené koresom ), zlepil som ich dokopy, prilepil palubu, navšívil baumx, kúpil penu, a už to bolo :


V tejto faze, keď sa objem trupu zväčšil 2,5x, tak som to chcel rovno šupnut do koša.
Ale predsa som do toho rýpol nožíkom a šmirglom. Neviem, či je to použitou penou (existuje veeeľa druhov), ale mne sa tam vytvorili dosť veľké bubliny. Dalo by sa to vylepšiť tmelením, ale to už sa mi nechcelo:



Takto upravený trup som začal obliepať prvou vrstvou. V porovnaní z prvou verziou trupu, je to neporovnateľné. Dlho sa mi nestalo, žeby som bol zo svojou prácou tak spokojný, ako v tejto fáze. Po nalepení prvej vrstvy a jemnom prešmirglovaní to vyzeralo takto:


Foto z druhej vrstvy nemám, bo som sa tak rozbehol, že som zabudol aj fotiť.. Celý spodok som potom ešte po nalepení tretej vrstvy obšívky pretrel bielym akrylom.


Tip: V ďaľšej práci sa mo osvedčila jedna pomôcka: Keďže som neustále bral trup do rúk, tak sa mi pomaličky začala ošuchavať a špiniť paluba. Tak som zobral pár lístkov Post-It, a nalepil ich na palubu (budú aj na ďaľších fotkách, tak aby bolo jasné, že nič pod nimi neskrývam... :wink: ).
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS Alert / Shipyard 24 / 1:96

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:58

Report
Takže, po nalepení bočných líšt a nejakých tých drobností som sa dostal až sem :

hore(vľavo) je trup II (original z penou), dole a vpravo je trup I bez peny, postavený z atramentovej kópie.

Na týchto fotkách je pekne vdieť rozdiel v kvalite tlače.:



Ešte jeden pohľad zozadu :

Lenže, čo ja teraz budem robiť z dvoma trupmi ?
Jasné, vyskúšam si konečne akrylové farby..., takže trup I premalujem akrylom.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS Alert / Shipyard 24 / 1:96

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:59

Report
čo budem nakoniec robiť z dvoma trupmi, to naozaj neviem.
Ale jeden som zatiaľ zobral ako testovací, a ten som namaloval akrylovkami.


Základný náter (akryl "Okrová, 0600") mi ukázal dve veci. Prvá bola tá, že sa to naozaj natierať dá, čoho som sa strašne bál. To bola ta lepšia správa. Tak horšia bola tá, že sa mi paluba po natretí začala miestami odúvať. Nevyrovnalo sa to ani po zaschnutí. Samozrejme moja chyba, nemal som to podlepovať koresom, ale riadne herkulom...


A tak som zobral skalpel, a operácia mohla začať...



Operácia sa podarila. Všetky oduté miesta som narezal, a prilepil herkulesom. Po základnom nátere okrovou, som začal nanášať "drevo", proste také čmuhy, robené hnedou "hneď svetlá, 0640". Tie čmuhy som hneď rozmazal prstom. Výsledok je tuto:


Ku konečnému zašpineniu paluby som použil strašne moc nariedenú (vlastne iba takú špinavú vodu..) čiernu "čierna, 0700" . Testovací papierik :


No a takto, takto to vyzerá hotové, špinavé, fuj :
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS Alert / Shipyard 24 / 1:96

Príspevokod užívateľa Fito » 18 Júl 2008 21:59

Takže, sem som sa teda dostal ešte vo februári, ďaľej pokračovať zatiaľ nebudem. Trupy som odložil do krabice na neurčito... Toť posledné fotky :
Report



Pokračovanie ? určite bude, ale kedy, to neviem.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5503
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS Alert /Shipyard #24/ 1:96

Príspevokod užívateľa Fito » 28 Feb 2018 21:00

Keď ti chutí, nie je čo riešiť :)

Túto stavbu som zahájil ešte v časoch, keď Pišta H. ťahal káčera po dvore, na krku mal červenú šatku a spieval si "dnes žiarivo nám slnko svieti"

Po 11tich rokoch teda reštart, už si naštastie nepamätám, prečo som vtedy tú stavbu odložil do skrine zabudnutia, snáď to nebolo nič, čo by sa optimisticky nedalo prekonať.
Asi ma vtedy prešla chuť na tie laná.
Chcel som to vybaliť už skôr, ale dva týždne som nevedel nájsť chýbajúce diely.

Ako vravia veteránisti, tu je nálezový stav vrakov:


Zatiaľ mám v pláne potiahnuť do finále obe verzie trupov, Jeden bude teda v "čistej" verzii, a druhý celý maľovaný.
Plachty chcem skúsiť spraviť papierové, uvidím, ako to bude vyzerať, keď to vytlačím a skusmo zavesím.

Lanovie budem samozrejme prerábať podľa knižky, ktorá sa podrobne venuje lanoviu takýchto lodiek.
A aká to je náhoda, že knižka popisuje lanovie troch mojich lodí , Alert, Coureour a aj Berbice..




Už vyplouvá loď džambíí....
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS Alert /Shipyard #24/ 1:96

Príspevokod užívateľa iconmaster » 28 Feb 2018 21:10

Minule tusim prave ty si mal chut zorganizovat sutaz o najstarsiu vykopavku, chel si jednoznacne vyhrat!! :P

Užívateľov profilový obrázok
maaaslo | 42
Príspevky: 577
Meno: pavol
Bydlisko: wickford, UK. alebo Tomášov, SK.
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMS Alert /Shipyard #24/ 1:96

Príspevokod užívateľa maaaslo » 28 Feb 2018 22:08

Ha, mam starsiu. Cleopatra z 2007...

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: HMS Alert /Shipyard #24/ 1:96

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 01 Mar 2018 20:03

No kvet moj radostný, pekný reštart, hádam to zase neodložíš o 11 rokov :haha: jo a v roku 2008 som ťahal 20 malých skautíkov po horách s hnehou šatkou a spievali sme tú "už vyplouvá loď John B" , Hudsonské šífy a tři kříže :haha:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Návrat na "Námorná technika // Watercrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný