Jawa TS-500 a Yamaha YZ-500 /Zenit/ 1:18

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 49
Meno: Miro
Kontaktovať užívateľa:

Jawa TS-500 a Yamaha YZ-500 /Zenit/ 1:18

Príspevokod užívateľa Zax » 15 Aug 2008 00:29

Zdravim vsetkych modelarov,

na zaciatok chcem povedat len to, ze toto vlakno vzniklo ako miesto kde budem prezentovat moje modely motoriek. Vzhladom na to, ze v buducnosti planujem postavit este par dalsich motoriek a nechcem pre kazdu zakladat nove vlakno, budem pripadne dalsie modely motoriek pridavat sem.

Jawa TS-500 a Yamaha YZ-500 s figurkami jazdcov (1:18)

kedze som prestal lepit modely pred cca 15 rokmi na zaciatok som si vybral nieco jednoduche. Uz dlho som sa chystal zlepit nejaku motorku, ale odradzali ma tie plne kolesa len s nakreslenym vypletom. Ked sa mi podarilo ako tak vypliest prve koleso, bolo rozhodnute o tom ze sa mozem pustit do stavby. Vybral som si v podstate ten najednoduchsi model motorky, ktory som mal a to Jawa TS-500 a Yamaha YZ-500 s figurkami jazdcov v mierke 1:18, ktory vysiel kedysi davno v Minizenite c.2.

Obrázok

Ako prve som urobil vypletane kolesa na Jawe. Na ceskom fore :

Kód: Vybrať všetko

http://papirovemodelarstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=2176

som nasiel prispevok jedneho pana, ktory to riesil pajkovanim, takto som to vyskusal aj ja, ale s mizernym vysledkom-cele sa mi to rozpadlo... Po par neuspesnych pokusoch sa mi osvedcil nasledovny sposob - urobil som si naboj a rafik kolesa, na rafiku som si vyvrtal minivrtackou tolko dier kolko malo mat koleso spicov. Potom som naboj aj rafik vycentroval a zafixoval na podlozke a mohol som zacat s vypletom. Na vyplet som pouzil medeny drat s priemerom 0,3 mm z nejakej starej cievky. Po vypleteni jednej strany som drot zalepil sekundovym lepidlom, potom som koleso otocil a rovnako som vyplietol druhu stranu. Nasledoval nastrek sedou farbou (skoda, ze som to cele prestriekal este lakom, ktory to miestami zafarbil do zlta) Nasledne uz stacilo dorobit len pneumatiku a koleso bolo hotove. Dalsia uprava sa tykala nahrady predneho skla na kapotazi za priehladne. To som urobil podobne ako sa tvaruju kabiny na lietadla. (vyroba odliatku zo sadry, na ktorom som tvaroval zohriaty plast) To sa mi moc nepodarilo, ale nabuduce to snad bude lepsie. Samotna stavba motorky prebehla v pohode, vzhladom na jednoduchost modelu. Trosku zlozitejsie bola vyroba jazdca, ale aj to sa dalo zvladnut. Takisto kolesa na druhej motorke som kompletne prerobil. Aspon som si vyskusal pre zmenu vyrobu "paprskovych" kolies.
Par obrazkov uz hotovych motoriek :
ObrázokObrázokObrázokObrázok

Kedze som od zaciatku vedel, ze motorky umiestnim na podlozku prisla mi vhod cast drahy, ktora sa sa da stiahnut z metmanie (malo by ist o cast drahy z Monaka).

Obrázok

Vzhladom na to, ze viem co urobi s modelom prach, rozhodol som sa urobit na model krabicku, kde by mal byt dostatocne chraneny. Krabicka by urcite mala mat len jedno suvisle okno, ktore by prechadzalo z boku na vrch (nezavadzala by tam ta hrana z papieru) ale mne sa zatial nepodarilo nikde zohnat folie a preto som bol nuteny pouzit folie zo starych obalov, ktore neboli dostatocne velke a preto som musel pouzit dve :( ...

Obrázok

Na zaver par obrazkov motoriek umiestnenych uz na podlozke :

Zaverom by som chcel povedat len tolko, ze model snad niekomu posluzi ako inspiracia, ze aj z jednoducheho modelu sa da urobit model na ktory sa da divat. Ostatne aj mne posluzil hlavne na vyskusanie si niektorych postupov, ktore snad pouzijem pri stavbe dalsich uz zlozitejsich motoriek v buducnosti.

Zax | 49
Kontaktovať užívateľa:

Jawa 250 Trial (1:15)

Príspevokod užívateľa Zax » 15 Aug 2008 00:50

Jawa 250 Trial (1:15)

takze toto je dalsi model do mojej motocyklovej serie. Na zaciatok par udajov:

Pocet stran s dielmi: 1xA4
Pocet dielov: 58
Navod: 1xA4
Autor: Milos Cihak

Obrázok

Tak toto su v podstate jedine 2 fotky tohto typu Jawy, ktore som nasiel na webe:

ObrázokObrázok

Tento model som si povodne vybral pre jeho jednoduchost, pricom na zaciatku som planoval upravit len kolesa, pripadne nieco urobit s motorom, ale ako vidite skoncilo to na moje pomery relativne masivnou upravou povodneho modelu.

A teraz par slov k priebehu stavby:
Tak ako pri predchadzajucom modely som zacal stavbu kolesami, pretoze ked sa mi podari dokoncit kolesa, viem ze dokoncim cely model :) (tu ma poucili skusenosti z davnej minulosti, ked mi zostalo par modelov hotovych, ale bez kolies). Urobil som vyplet oboch kolies (na fotke je vyplet zatial len z jednej strany)

Obrázok

Potom nasledovalo striekanie vypleteneho rafku sprejom s chromovym efektom, a po dorobeni vonkajsieho obvodu pneumatiky kompletacia celeho kolesa. Kedze som chcel ozivit koleso dezenom, nalepil som na obvod milimetrovy papier, cim som si ulahcil lepenie jednotlivych dielikov dezenu (povodne mal zasahovat aj na boky pneumatiky, ale kedze som mal problemy vopchat kolesa do vidlice, nakoniec zostal len na na obvode) Kolesa som potom nafarbil ciernou temperkou a prestriekal matnym lakom (kedze chromovy lak nesmie byt prelakovany, bolo nutne zakryt vyplet aby sa s chromoveho povrchu nestala seda farba)

Nasledovala stavba strednej casti motorky - ram s motorom. Tu som od zaciatku vedel, ze s tym budem musiet nieco urobit, kedze motor bol v podstate len nakresleny spolu so "vzduchom" co ja nemam rad a kedze vzduch sa nedal samostatne odstranit, musel som tuto cast urobit prakticky nanovo. Zlepil som povodnu strednu cast pomocou ktorej som vytvaroval ram z drotu, na ktory som prilepil objimku, ktora drzi prednu vidlicu.

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Pokracoval som stavbou motora, pri ktorom som v podstate musel robit velke kompromisy, kedze som nasiel len 2 fotky tohto typu (v uvode), takze som v podstate urobil blok motora + rebrovanu hlavu valca, pri dalsich suciastkach som pristupil k tomu, ze som pouzil povodnu kresbu z vystrihovacky, (jednotlive diely motora som nalepil na karton, takze su prevedene naplocho a vlepene do ramu) co nebolo idealne, ale kedze som nemal z coho vychadzat musel by som si vymyslat co by bolo asi este horsie riesenie, ako to co som pouzil.

Potom som urobil nadrz so sedlom, kde som nechcel nic menit, ale po usadeni na ram povodna kresba prilis kontrastovala s natretym ramom a castami motora, tak som to oblepil cele samolepiacou foliou so zaujimavym holografickym efektom + som dolepil cervene linie, ktore kopiruju povodnu kresbu. Upravil som aj sedlo, na ktore som pouzil na polovicu zbrusene spajdle. Urobil som zadny blatnik, ktory je bez zmeny, len je oblepeny rovnakou foliou ako nadrz. Zlepil som predny blatnik, ktoreho tvar sa mi ale vobec nepacil, kedze nekopiroval tvar predneho kolesa.(trialove specialy maju tento blatnik v podstate nalepeny na kolese) Takze som si urobil vlastny, ktory sa mi paci viac. Vyfukove potrubie je z drotu, koncovka je povodna.

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Zadna a predna vidlica su bez zmeny, akurat su natrete. Predne svetlo je prerobene, na riaditkach pribudla startovacia packa (ci ako sa to vola), na zaver doplnena kabelaz. Montaz prebiehala z tejto hromady srotu :big smile:

Obrázok

Dufam, ze sa mi snad podarilo trochu ozivit tento stary model (mal by to byt prvy model Milosa Cihaka, ktory vysiel v ABC). Samotny model je uz hotovy, ale v buducnosti mozno este dorobim nejaku podlozku spolu s krabickou (podobne ako pri predchadzajucom modely), na ktory model umiestnim. Teraz par fotiek uz hotoveho modelu:

ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

toudi_sk | 49
.
Meno: Milan
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zaxove motorky

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 15 Aug 2008 16:04

pekne, pekne, len skoda tych kolies, ze pneu neni bombirovane,
potom by bol model snad dokonaly (na to, ze je to Čihákovina) :vicotry:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Zax | 49
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Zax » 15 Aug 2008 17:58

Mas pravdu, snad pri dalsom modely s tym nieco vyskusam urobit, aj ked s touto technologiou nemam ziadne skusenosti...

toudi_sk | 49
.
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 15 Aug 2008 18:45

mne sa osvedcilo ohybat bok kolesa cez zaclonovy kruzok, vyskusaj a uvidis (v pripade nejasnosti napisem navod),
ak bok kolesa nema vyrez na bombirovanie, nevadi, na to je zase jednoduchy programik, ktory to vyrata za teba
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Zax | 49
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Zax » 15 Aug 2008 21:30

O tejto technike som uz na niektorom fore cital, pricom tam radili bombirovat boky pneumatiky pomocou slin medzi prstami, co som aj povodne chcel vyskusat, ale vzhladom na minimalne rozmery pri motocyklovej pneumatike mi to prislo takmer nemozne. Pomocou nejakeho pripravku by sa to ale mohlo podarit. Musim to vyskusat a uvidim ako sa mi bude darit. Kazdopadne dik za rady.

toudi_sk | 49
.
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 15 Aug 2008 22:00

ved prave, skusal som aj slintat, ale nic moc, ten kruzok sa mi fest osvedcil

Zax | 49
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jawa TS-500 a Yamaha YZ-500 + jazdci /Zenit/ 1:18

Príspevokod užívateľa Zax » 15 Aug 2008 22:45

Takze ak to spravne chapem, tak ty nepouzivas pri tvarovani sliny, alebo vodu ?

toudi_sk | 49
.
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 16 Aug 2008 09:27

mas pravdu, sliny ani vodu uz nepouzivam, najprv som to ohybal okolo vrtaku, ale kruzok je lepsi, takze na ilustraciu:

Obrázok

oval je bok kolesa, ktory prstom v miestach bodiek postupne v smere sipok ohybas okolo kruzku
(ten som v Painte nakreslit nevedel),
to je vidiet vpravo na reze A-A, ohybas to vzdy smerom ku stredu kruzku
a ked to postupne ohnes 3-4 x dokola, tak mas koleso vytvarovane presne a kraje kolesa sa ti spoja,
zospodu to len zlepis pruzkom papiera, zlahka zatazis a nechas vyschnut, aby nebolo capate

keby sa ti dali este vybrat kolesa, mohol by si to skusit aj na tomto modeli :vicotry:

az sa rozhybem a zacnem zase lepit Tatru 77, tak skusim pofotit, pripadne nahrat kratke video, ako to robim,
zatial mam zlepene len dezeny od TEA, boky ma este cakaju a spekulujem, ako urobit drazky na bokoch kolies,
aby to vyzeralo uz ako naozajstna pneumatika

Zax | 49
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Zax » 16 Aug 2008 16:09

Dakujem za rady, vyskusam a uvidim ako to pojde...

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný