LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 18 Mar 2014 17:42

Zdravím :)
Nuž, keďže som po dlhých rokoch zlepil nejakú F1, tak som sa rozhodol, že skúsim aj oblasť, kde som nad modelmi zatiaľ len z diaľky slintal. Vybral som si dosť ťažký model, ale srdce nepustí, mám veľkú slabosť na staršie ročníky Dakaru (najmä tie do r. 1990) a touto mašinou vzdám hold prvej Československej posádke na najdrsnejšej súťaži sveta (hneď pri tejto prvej účasti skončili na skvelom 13. mieste). Čo sa týka Dakaru, LIAZ mi tam bol aj je vždy bližší ako TATRA :big smile: (aktuálne už po niekoľký krát čítam knihu Paříž-Dakar od člena posádky R.Fencla) . Zvolil som mierku 1:25, lebo ak by bolo na výber pri každom modeli, všetko by som lepil 1:25 :P . Zohnal som ho vďaka tunajšiemu gulášmajstrovi Petopatovi, za čo mu patrí veľká vďaka :victory:

Bude to dlhý boj a snáď aj úspešný. Rozsah modelu je 7xA3 + 1xA4. Budem musieť zohnať drôty (priemer 2,5-3 mm) na ochranný rám kabíny a konštrukciu plachty, zatiaľ neviem odkiaľ, keďže v našom megaželeziarstve majú leda tak drôty oceľové (to už mi môžu predať rovno roxory), prinajhoršom skúsim ísť do zberne surovín a niečo tam za poplatok vyžobrať, lebo o hliníkových drôtoch sa mi môže leda tak snívať a plastové trubičky tiež nemám.
Napriek zložitosti modelu plánujem pár úprav. Kolesá sa budú jednoznačne otáčať, tam nebude žiaden problém už som to x-krát prerábal na podobne konštruovaných podvozkoch. Zvyšné úpravy si zatiaľ nechám pre seba, nakoľko ich vhodnosť posúdim až v priebehu stavby. Možno kolesá a podvozok veľmi jemne zaprášim, ale určite nič výrazné, to hlavne aby troška vynikli dezény, ktoré vyrobím.
Keď sa dívam na zlepené LIAZy v 1:32 tak sa len modlím, aby som to zvládol aspoň z polovice tak dobre :jawbone: .

Zatiaľ mám len roztriedené diely podľa zaužívaného spôsobu (v euroobaloch, vždy po 50 číslovaných dielov, t.j. 1-50, 51-100, 101-150 atď.). Diely podlepím nielen tie, ktoré sú písané v návode, ale niektoré ďalšie aj podľa vlastného uváženia, samozrejme tak aby to nijako neovplyvnilo konštrukciu modelu. V návode sa nič nepíše ohľadom mierky 1:25, musím pár vecí pomerať, či netreba priamou úmerou zvýšiť aj podlepenie dielov. Diel, ktorý sa v 1:32 má podlepiť napr. 1 mm kartónom, by logicky v 1:25 trebalo podlepiť na 1,28 mm hrúbku, takže na to si dám veliký pozor, lebo keby šlo o konštrukčné diely a na oboch stranách by chýbalo 0,28 mm, hneď by z toho bola 0,56 mm fuga :haha:
Lepiť budem voz s číslom 627.
Technické údaje ani históriu vozidla rozpisovať nebudem, ale niečo málo nájdete tu
http://czechtrucks-dakar.blog.cz/1001/l ... ocnik-1986

Naposledy upravil/-a Paly v 18 Mar 2014 22:58, upravené celkom 1 krát.
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
laki | 45
Príspevky: 692
Meno: laki
Bydlisko: BA - okolie

Re: LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Príspevokod užívateľa laki » 18 Mar 2014 19:15

toto je asi najkrajsia liazka co behala po pusti, drzim palce k zdarnemu koncu

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 18 Mar 2014 19:42

pozriem silón, čo mám v robote, možno bude mať 2-3mm priemer, to sa dá aj nahrievať a ohýbať, možno aj vo vrelej vode
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
spida | --
Príspevky: 97

Re: LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Príspevokod užívateľa spida » 18 Mar 2014 22:36

Ahoj. Jsem moc rád že jsi se do toho pustil. Co se týče podlepování tak když si vezmeš model 1:32 zjistíš, že na modelu 1:25 je v návodu vše upraveno pro toto měřítko. Takže aby jsi to neměl moc tlusté :-)
Jinak s podlepováním dle vlastního uvážení samozřejmě souhlasím a jsem rád že u toho přemýšlíš.
budu sledovat
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 18 Mar 2014 22:49

Spida ďakujem za informáciu, model 1:32 som v rukách nemal, tak som netušil či je hrúbka podlepovania upravená. Tým menej starostí pre mňa :)
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
Marian | --
Príspevky: 910
Meno: Marian
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Príspevokod užívateľa Marian » 19 Mar 2014 10:26

Budem sledovať, držať palce.
Keď to budeš mať hotové postavíme tvoju 1:25 k mojej 1:32. :)

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 21 Mar 2014 23:02

našiel som silon, dlhý skoro meter a priemer má 2.8mm, môže byť?
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1790
Meno: Paľo

Re: LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 22 Mar 2014 14:45

Zatiaľ netreba, ale dík :) bol som v tej zberni surovín a boli fakt ochotní, nabral som si hliníkových drôtov podľa chuti :victory: priemer 5 mm, 3 mm a 2,5 mm, takže mám vystaráno na poriadne dlhú dobu (ale ono vždy nejaký priemer chýba, či väčší, či menší, človek s tým nemá skoro nikdy pokoj). A ten silon po natvarovaní drží tvar ? A dá sa to zliepať sekundovým lepidlom ?

Inak momentálne rysujem (ručne) vlastné kolesá, na papieri to zatiaľ vyzerá dobre, uvidíme, či to aj sadne pri lepení.... snáď v priebehu týždňa budem mať hotové základy pneumatík bez dezénu.
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2114
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Príspevokod užívateľa mimapnd » 22 Mar 2014 15:58

a uz si aj volaco zlepil ci len tak tresky plesky ?
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 24 Mar 2014 16:31

ja som silon zatiaľ nepotreboval, tak som ho ešte netestoval, ale keď máš z čoho robiť, tak fajn
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní