LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 30
Meno: Paľo

Re: LIAZ 100.55 D /Spidamodels/ 1:25

Príspevokod užívateľa Paly » 29 Jún 2016 11:31

Po dosť dlhom čase sa pokúšam vrátiť k lepeniu, z viacerých dôvodov nebol čas a ani chuť, keďže som stavbu prerušil v najťažšej časti /kabína/. Nakoniec som to nejako prekonal a teraz až cítim, že som šťastnejší človek, bodaj by nie, keď modelárstvo bolo vždy jednou z mojich hlavných záľub :) . Pár dní som hľadal, kde vôbec mám všetko potrebné náradie, zvyšné diely modelu nevynímajúc :bad smile: .

Lepenie sedadiel nebolo jednoduché, hlavne postranné opierky mi dali trocha zabrať, kým som sa "zahrial". Ešte som zlepil aj dve stupačky na kabínu a malé vetráčiky za vstupom vzduchu do prednej masky. Ešte chvíľu asi budem trénovať na takýchto dieloch, kým sa pustím do samotnej kabíny. Skúsil som aj vyťahovať svetlomety z fólie nahrievanej nad sviečkou, ale je to hotová katastrofa. Fólia sa krúti, deformuje, ale nikdy sa nezahreje dostatočne aby okopírovala tvar "kopyta". Keď už, tak sa na nej pri nahrievaní rovno spraví diera a môže ísť do koša. Neviem čo s tým ďalej, svetiel je na modeli ako maku a bez tohto to nepôjde....

Live hard, ride easy.

Beňo | 39
Meno: Benjamín Krajčí

Príspevokod užívateľa Beňo » 29 Jún 2016 14:17

Zdravím.

Skúšal si aj inú fóliu? Čo som našiel tak fólia do laserovej tlačiarne je PET a napríklad fólia pre hrebeňovú väzbu PVC. A určite existujú aj iné. Predpokladám, že sa budú správať rôzne. Prípadne skús materiál z iného zdroja - arch PET fólie do tlačiarne vs. PET fľaša od minerálky.

Ja osobne som zatiaľ z fólie nič neťahal, tak iba teoreticky. Jediné, kedy som zohrieval fóliu bolo, keď som chcel trochu znížiť "vnútorné napätie" v už viacmenej vytvarovanom okennom zasklení. Zmäklo, ale neviem si predstaviť natiahnuť to na kopyto.

Možno by stálo za to vyskúšať nahrievať to teplovzduškou aj s kopytom a nie iba fóliu nad plameňom. Asi by si získal viac času na tvarovanie a pravdepodobne by si neprepálil fóliu vysokou teplotou.

Beňo

toudi_sk | 47
.
Meno: Milan
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 29 Jún 2016 14:32

to bude skôr typom fólie, potrebuje termoplast, bohvie, aka bola toto
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Dody | 28
Meno: Dominik

Príspevokod užívateľa Dody » 29 Jún 2016 17:19

Paly lepi? Co sa koniec sveta blizi? :shocked: Ja vytahujem veci z folie, ktora je u roznych veci ako obal. Napriklad ked mas krabicku a vo vnutri je tvarovana folia ako drziak, rozne taketo somariny. :wink:

Paly | 30

Príspevokod užívateľa Paly » 29 Jún 2016 19:32

No skúsim iný typ fólie, lebo s touto to asi nemá zmysel, nerátajúc že to skúšam vôbec prvý krát. Hento bola klasická fólia na meotar.
Live hard, ride easy.

mimapnd | --
Fordsonman
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa mimapnd » 29 Jún 2016 19:52

skus do horucej vody namocit, myslim vrejucej a nahrej aj kopyto...ak sa da.
Teraz: Fordson N Stanhay Crane
Pred: Fordson N "Campbell", Fordson F Snowdevil, Fordson F Road Roller,
Po: nejaky divny Fordson alebo "medzi mini model".
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

krizniq | --

Príspevokod užívateľa krizniq » 29 Jún 2016 20:25

folie na meotar ... dyt ta je teplu odolna jinak by se na meotaru zkroutila do vteriny :)
porid si jinou, nejlepe pouzij kus obalu na nejakou elektroniku, sd karty ap. a nahrivej to ne svickou, ale horkovzdusnou pistoli primo na kopytu...

JurkOo | 18
Meno: Juraj Kajan

Príspevokod užívateľa JurkOo » 03 Júl 2016 21:20

Možno ti pomôže toto. Ja som podľa toho vyrábal majáčiky bez problémov, len so sviečkou mi to nešlo, tak som používal benzínový zapalovač a fóliu som použil presne takú akú dáva Ripper ku svojim modelom :big smile: :wink: .

Paly | 30

Príspevokod užívateľa Paly » 22 Júl 2016 20:17

Vďaka za rady, ešte som čo-to poštudoval a určite mi to pomohlo :big smile: . Najlepšia fólia nakoniec bola z krabice od starého príboru, snáď 30- ročného :haha: . Na jej správne nahriatie stačí len málo času a plastická ostáva pomerne dlho, takže to bola jedna báseň s ňou pracovať. Aj tak som potreboval niekoľko pokusov na každý typ svetiel, ale nevadí. Nahrieval som ako aj predtým nad sviečkou a tvaroval natiahnutím na výmenné kopytá, ktoré som si vyrobil. Smerovky som spravil nepriehľadné, možno by im svedčalo keby boli aspoň troška transparentné, čo by sa dosiahlo iným nafarbením alebo vytiahnutím z farebnej fólie (také zatiaľ nemám). Najviac nervov mi zobrali jednoznačne prídavné svetlomety, zbúchané ako sa vraví "na kolene", bez použitia oiginálnych dielov. Do svetiel som dal aj imitácie žiaroviek, vytiahnutých na tenkom drôtiku z fólie a do nich som ešte umiestnil imitáciu vlákna z tenkého drôtika.... prd tam je z toho vidieť ale tak to už k našej záľube akosi patrí :) . Predný nárazník je teda kompletný, aj vďaka laserom páleným mriežkam od Burtona :victory: .
Live hard, ride easy.

Paly | 30

Príspevokod užívateľa Paly » 05 Aug 2016 22:44

Pri tvorení svetiel v zadnej časti Liazky som natrafil aj na fotku originálu (asi jediná fotka zozadu, ktorú som videl) a tam som si všimol pár rozporov medzi modelom a realitou.
Foto modelu:

A fotka 627:

Model má len jeden pár prídavných brzdových svetiel oproti dvom párom skutočného auta a má svetlá spätného chodu umiestnené na zadnom čele rámu, zatiaľ čo by mali byť umiestnené na poslednom nosníku ložnej plochy. Na tej fotke má Liazka pár reklám inak ako to je všade inde, ale kvôli veľmi biednemu množstvu fotiek originálu neviem ani ja, či to má byť tak alebo inak, či fotka nieje z nejakej neskoršej rallye a ako boli riešené svetlá v čase preteku Dakar 1985 :) . Snáď som to upravil správne, má to tak aj reštaurovaná Liazka (no vždy uprednostním foto originálu). Miesta na zadnom čele rámu, kam mali ísť cúvačky budem musieť zatrieť a nejako zamaskovať.. najskôr pretriem asi celé čelo. Celkovo to osvetlenie bola veľmi titerná a nepríjemná práca, ale som s tým spokojný, na prvé vyťahovanie svetiel z fólie to hádam môže byť. Ešte som spracoval aj červené a modré pozičné svetlo, ktoré budú na kabíne, rovnako som do nich umiestnil žiarovky.
Live hard, ride easy.

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný