Lotus 56B / ABC / 1:24

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 26
Meno: Marcel

Lotus 56B / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 24 Máj 2017 15:14

Zdravím všetkých,
po menšej prestávke som sa rozhodol opäť strihnúť do modelu formulky. Keďže Indy 500 sa už nezadržateľne blíži, chcel som si urobiť niečo tematické. Oranžový Alonsov McLaren to síce nie je, ale vo svojom archíve som našiel niečo čo by mohlo prepojiť svet Indy a F1.
Ide o túto mašinu.

Lotus 56 bol skutočne špeciálny stroj. Bol totiž poháňaný plynovou turbínou a tento netradičný koncept bol na konci 60-tych rokov v starej tehelni viackrát úspešný. Preto sa konštruktér Colin Chapman rozhodol nasadiť po menších úpravách toto vozidlo aj do šampionátu F1. V ročníku 1971 sa predstavil pod označením 56B, ale výsledky boli veľkým sklamaním. Auto bolo nespoľahlivé, preťažené a nemalo víťazný potenciál. V troch pretekoch, ktoré absolovalo raz nedokončilo, raz nebolo klasifikové (malo priveľkú stratu na vedúceho pretekára) a raz skončilo na ôsmej pozícií. Turbína bola slepá ulička, ale radikálny dizajn pootvoril dvere modernému poňatiu aerodynamiky.
Ako tradične, aj tento raritný stroj som začal stavať od kolies. Zaujímavé je to, že rozmerovo sú všetky 4 rovnaké, čo nie je zvykom ani v dnešnej dobe....

Čo fovoríte na fotky? Začal som používať nový aparát.
Uvidíme sa už onedlho pri karosérii.

Štefan Húska | 36
Meno: Štefan Húska

Re: Lotus 56B / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 24 Máj 2017 17:44

Ahoj, kolieska si spatlal super len podľa tej fotky formule sa mi zdá že zadné majú byť väčšie čiiiiii?
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

marcello | 26

Príspevokod užívateľa marcello » 24 Máj 2017 20:00

Díki za názor. Vo vystrihovačke sú všetky kolesá zhodné, aj čo som pátral po internete mali by byť skutočne rozmerovo rovnaké. Čo človek nenájde na anglických stránkch dobieha inde. Moja francúžtina je síce chabá, ale translator mi pomohol. Kolesá sú totožné, len fotka asi skresľuje.
Ešte dodám, že pri tak úzkych bokoch som si pre istotu netrúfal na bobírovanie a kolesá som spravil jednoducho. Pri jednej starej práci som to skúšal a vtedy som kolesá strašne domrvil....odvtedy viem svoje limity. :)

Paly12 | 49
Meno: Vraťo

Príspevokod užívateľa Paly12 » 25 Máj 2017 10:13

Ahoj,
marcello ideš dobre, hlavne že formuly žijú, pekná práca. Teším sa na výsledok.

marcello | 26

Príspevokod užívateľa marcello » 30 Máj 2017 13:04

Formulky nielen žijú, ale chytili doslova druhý dych, ako pozerám po šikovných okolitých stavbách. Nastal čas aby som aj ja opäť niečo pridal. Konečne to už bude niečo iné ako kolesá. Mám skompletovanú základnú konštrukciu, nenatrafil som na žiaden problém s výnimkou upevnenia sedačky - nejako mi veľmi nesedeli body prilepenia sedačky ku kokpitu. Náprava bola jednoduchá, mierne vytŕčajúcu bielu plochu v kokpite som začiernil.
Čo sa týka fotiek, asi sa vrátim k pôvodnému foťaku, aj pri tomto slnečnom dni som sa musel pri mobile uchýliť k foteniu s bleskom, pretože fotky bez blesku neboli ono....

enzo66 | 50
Meno: Radek Sukop

Príspevokod užívateľa enzo66 » 30 Máj 2017 14:10

Ahoj. Bohužel máš na modelu zásadní chybu. Záď vozu není prohnutá směrem ven, ale naopak. Má být dovnitř - takový jak se u nás na Moravě říká - lavór

Obrázok
Radek
Klub modelářů Kyjov

marcello | 26

Príspevokod užívateľa marcello » 30 Máj 2017 19:24

Ach jaj , čo som to zas porobil? :beat plaster:
Ja som si v pohode lepil, nepozeral som poriadne na predlohu, na ostatné stavby na fórach a v domnienke - že veď boky su vyduté, tak aj zadok musí byť....taký trapas.
No čo teraz? Myslíte, že by sa to dalo chirurgicky vyrezať a opraviť? (kópiu do zálohy som nerobil, veď som si myslel, že tu nemám čo pokaziť)...

enzo66 | 50
Meno: Radek Sukop

Príspevokod užívateľa enzo66 » 30 Máj 2017 19:34

Nechal bych to být tak jak to je. Upřímně - kolik lidí ve tvém okolí pozná že je to špatně? Samozřejmě mimo výstav, tam se asi někdo kdo tomu rozumí objeví.
Radek
Klub modelářů Kyjov

Paly12 | 49
Meno: Vraťo

Príspevokod užívateľa Paly12 » 31 Máj 2017 15:09

Súhlasím s enzom, nechaj to tak.

marcello | 26

Príspevokod užívateľa marcello » 01 Jún 2017 20:13

Pôvodne som to aj ja chcel nechať tak, ale možno poznáte ten pocit neúspechu, že vždy keď sa na svoj model pozriete a viete, že má chyby, začne to vo vás škrieť. Ja som to dnes nevydržal a rozhodol som sa konať. Vybral som si pomerne riskantnú techniku - lavór som jednoducho prstami zatlačil dnu. Spoje to našťastie vydržali a máme z toho jeden z mála zdokumentovaných príkladov, kde hrubá sila pomohla pri stavbe papierového modelu! :) Výsledok síce nie je dokonalý, ale stále je to lepšie ako predchádzajúca situácia.
Na záver dodám - ŽaVeS (dúfam, že som to dobre použil) :victory:

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný