Lola Haas THL-2 Ford / ABC / 1:24

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 383
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Lola Haas THL-2 Ford / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 23 Jún 2017 21:31

Ani to dlho netrvalo a pustil som sa do ďalšej stavby. Zvolil som si starší model od Michala Antonického. Ako je u jeho modelov zvykom, stavebnica umožňuje spraviť funkčné natáčanie predných kolies, ale ja to nehodlám urobiť. Budem stavať pôvodnú verziu, ktorá je myslím z roku 1991, ak dobre rátam ročníky ABCéčka.
Ako bude model vyzerať po dokončení? Dúfám, že nejako takto....

Niečo o predlohe:
Majiteľ tohto týmu, Carl Haas, bol úspešným manžérom a majiteľom svojich stajní vo viacerých pretekárskych sériách na americkej scéne. V roku 1984 sa rozhodol preniknúť aj do sveta F1. Pre svoju súkromnú stajňu zohnal dôležitého sponzora, potravinársky konglomerát Beatrice Foods. A tak začali usilovné prípravy na model pre budúcu sezónu v ročníku 1985. Vývoj vlastného auta aj zazmluvneného motora od Fordu bol ale pomalší ako sa očakávalo a tak bol prvý Haas, s označením THL-1 pripravený až na 12. podujatie sezóny 85' - VC Talianska, aj to štartovalo iba jedno vozidlo. Túto veľkú cenu a ani zvyšné v ročníku toto vozidlo nedokončilo. S o to väčšou vervou a novým, kvalitnejším V6 turbo motorom od Fordu nasadil Carl Hass do sezóny 1986 už dva vozy s označeným THL-2. Aj vodičské obsadenie bolo solídne - Austálčan Alan Jones (rovnako ako v minulom roku) a Francúz Patrick Tambay. Tento malý, ale ambiciózny tým, sa po počiatočných nezdaroch a pôrodných bolestiach vzchopil a od závodu k závodu sa zplešoval . Od nedokončených pretekov, až ku malému double - 4. a 5. miestu na VC Talianska 86'. Vyzeralo to na celkom úspešnú sezónu. Ale všetko zmenil manažment Beatrice Foods, ktorý sa po personálnych zmenách v top manažmente zrazu rohodol nepodporovať tým v F1. A tak na konci sezóny musel Carl Haas bez peňazí od sponzorov svoj tým predať a zrušiť.
Ešte malý detail, Carl Haas nebol v žiadnom príbuzenskom vzťahu s Gene-om Haasom, súčasným majiťeľom týmu Haas F1. Zhoda mien čisto náhodná.

A k modelu samotnému, začal som tradične kolesami...


Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 383
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Lola Haas THL-2 Ford / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 28 Jún 2017 20:43

Zaujímavá dvojstavba. :)
Kedže retušujem, tak by sa to mohlo podobať na ten odkaz vpravo, resp. by sa k nemu mohol priblížiť.
Mám už aj nejaký hmatateľný progres. jedna z tých ťažších vecí je už za mnou, kokpit je na svojom mieste. Zajtra ma ale čaká oblepenie vonkajším plášťom, to bude tiež zaujímavé.....

Užívateľov profilový obrázok
viktor | --
Príspevky: 301
Bydlisko: Trnava

Re: Lola Haas THL-2 Ford / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa viktor » 29 Jún 2017 10:32

Medzi nimi je asi 15 ročný rozdiel, prvý som robil ešte na ZŠ, druhý relatívne nedávno, asi štyri roky dozadu. Príjemná oddychovka bez záludností s možnosťou vylepšiť (ako napr. vyzerať vzduch na diskoch)

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 383
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Lola Haas THL-2 Ford / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 30 Jún 2017 20:45

Vyrezať vzduch na diskoch ma mohlo napadnúť, škoda, teraz to už asi nedám v zlepenom stave :D . S modelom som pokročil, predná časť je viac menej kompletná....

Užívateľov profilový obrázok
viktor | --
Príspevky: 301
Bydlisko: Trnava

Re: Lola Haas THL-2 Ford / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa viktor » 30 Jún 2017 21:47

Hornú časť podlahy (zvyčajne bývala označená ako 1L a 1P) budeš lepiť až po nalepení karosérie? Ešte si vo fáze, keď to budeš môcť po prilepení zaťažiť ;)

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 383
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Lola Haas THL-2 Ford / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 02 Júl 2017 21:35

Keďže ja som ten z tých ľudí, čo sa zvyknú (možno až úpenlivo) riadiť návodom....samozrejme, že horné časti podlahy som nalepil ešte pred karosériou a doprial som im aj niekoľko hodín pod záťažou. Teraz stavba postupuje pomerne rýchlo, semester skončil a brigáda sa zatiaľ len rysuje....čiže okrem iného aj lepím.... :victory:

Zadné zavesenie je kompletné...

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 32
Príspevky: 383
Meno: Marcel
Bydlisko: KE

Re: Lola Haas THL-2 Ford / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 12 Júl 2017 20:02

Postup! To najťažšie mám už asi za sebou - prilepenie prostrednej časti trupu. Bolo to dosť peklo a bez úprav, hlavne v oblasti postranných chladičov, sa to nezaobišlo. Našťastie fotky sú ku mne milosrdné a nevideť na nich všetko. :) Čakajú ma už len dokončovačky....

Ešte hodím do fóra jednu otázku na diskusiu... Ako by ste retušovali rôznofarebné plátové diely, ktorých hrana je dosť výrazná, ako napríklad segmenty krídla? Na lepšiu predstavivosť pridávam fotky na čo myslím....

Dnes mám kreatívnu náladu, tak to dám ako malú kvízovú otázku s možnosťami:
za A - neretušovať....veď načo sa zdržiavať.... :)
za B - retušovať vonkajšou farbou (v tomto prípade červenou)
za C - retušovať oboma farbami, z oboch strán ešte pred spojením
za D - jednoducho nelepiť.... :haha:

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Lola Haas THL-2 Ford / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 12 Júl 2017 20:27

Nooo ja by som dal C byť na tvojom mieste. No a pekne ideš
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
labyrint | 61
Príspevky: 106
Meno: Igor Tomášik
Bydlisko: Prievidza

Re: Lola Haas THL-2 Ford / ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa labyrint » 12 Júl 2017 22:01

...ja dávam B (...a robím to tak)
Aj preto, že najprv obe polovice dielu zlepím (vystrihnuté s prídavkom, po ohnutí na spoločnej hrane).
Až potom presne vystrihnem, orežem tvar bočnice.

...a v skutočnosti:
Obrázok
Naposledy upravil/-a labyrint v 13 Júl 2017 08:24, upravené celkom 2 krát.
...sú rôzne spôsoby ako nájsť správnu cestu ;-)

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní