Brabham BT 45 / Špinler / 1:24

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
marcello | 27
Meno: Marcel

Brabham BT 45 / Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa marcello » 04 Máj 2019 13:48

Čaute všetci,

ani to veľmi dlho netrvalo a pustil som sa do ďalšieho modelu. Výber bol náhodný, ale aj tento model je Brabham.

Najprv klasicky niečo o predlohe.
Brabham BT 45 bol výtvor známeho konštruktéra Gordona Murrayho postavený pre sezónu 1976 (i keď sa objavil vo svojich vylepšených verziách B a C aj v nasledujúcich dvoch ročníkoch.) Novinkou u Brabhama bol motor - plochý dvanásťvalec od Alfa Romeo, ktorý dával na asfalt rovných 500 koní. Tento poriadny kus motora si vyžadoval aj veľa vzduchu a keďže v tom roku boli vysoké komíny za vodičom zakázané, konštruktéri sa uchýlili k netradičnému riešeniu - namiesto jedného komína, boli nainštalované dva menšie po stranách pred zadnými kolesami. Brabham rátal s víťazným autom, ale ako to u nových konštrukcií býva, objavovalo sa množstvo problémov so spoľahlivosťou a tak bol tím nakoniec rád aj za tri štvrté miesta, ktoré mu vyjazdila dvojica jazdcov Carlos Pace a Carlos Reutemann. Zaujímavosťou je, že Reutemann bol tak nespokojný s autom, že pred koncom sezóny odišiel z tímu (v snahe dostať sa do Ferrari, kde chcel nahradiť vtedy zraneného Laudu) a posledných 5 cien v jeho aute odjazdili Rolf Stomellen a Lary Perkins. Ďalšie neúspešné, no zaujímavé auto.

Takto bude vyzerať, ak sa mi ho podarí postaviť.

A poďme k samotnej stavbe, model je zo špeciálneho zošita Formule 1, a veľmi sa mi páči, že je na trochu hrubšom papieri ako zvyčajne. Musím veľmi pochváliť autora, Petr Špinler ma zvyčajne presné modely, ale tento je asi zatiaľ najpresnejší a všetko sedí (len moje ruky občas niečo dobabrú)

Začal som tradične kolesami.

A pokračoval som podľa návodu karosériou. Základnú dosku som sušil takmer dva týždne a oplatilo sa, je dokonale rovná. Takto diely postupne pribúdajú.... (počasie veľmi foteniu nepraje)

Užívateľov profilový obrázok
stano | 41
Meno: Stano

Re: Brabham BT 45 / Špinler / 1:24

Príspevokod užívateľa stano » 05 Máj 2019 09:51

Super, tiež ho mám v archíve, budem sledovať ako sa ti bude dariť, držím palec :wink:

Návrat na "Športové vozidlá // Racing Cars"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní