Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Moderátori: jozkin, iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 31
4K+
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Re: Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Mar 2020 19:12

Dva a pol mesiaca prešlo, tak hádam patrilo by sa, aby som tu niečím prispel. Dlhá dovolenka okolo Vianoc prešla pomerne rýchlo, ja som sa síce venoval tomtuto projektu, ale skôr v tej digitálnej forme - konkrétne príprave návodoviek a úprave dielov do publikovateľnej formy. Potom nový rok sa mi začal dosť divoko, ale naštastie som tu a môžem prehlásiť, že som to nevzdal a pomalým tempom síce, ale pohýňam sa.

A čo nové? Špekuloval som, ako urobiť biele lemovanie blatníkov a hneď ma napadlo, že však spravím to ako vodlepku - narezaním tenkého pásika, z bieleho dekálového archu. Žiaľ, tadiaľ cesta neviedla, nakoľko ten úzky pásik nechcel držať na mieste a ťažko kopíroval oblúk lemu. Tak som zvolil riskantnejšiu cestu a to namaľovať ručne, využívajúc to, že ten lem mierne vystupuje z povrchu (robil som nalepením pásika z 80 g papiera). S mojimi trasúcimi sa rukami to veru nebolo ľahké (kto videl, vie o čom hovorím) a celý čas som myslel na týpka, čo denno-denne maľuje čiary na Rolls Royce - že mu teda nezávidím, ale vôbec :haha:
Zároveň konečne som dostal do farby tie chýbajúce dieliky z príspevku vyššie + dačo pribudlo:

Teraz môžem pokračovať v zostavovaní podvozku, nakoľko mám tie chýbajúce "elementy". :wink:

petopato | 48
Gulášmajster!
Meno: Peter Židuliak
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa petopato » 01 Mar 2020 19:21

Dokonalé detaily ako vždy. Musím povedať, že som tie pidydiely minulý týždeň videl na živo a sú to ozajstné blchy :wink: :haha:

iconmaster | 31
4K+
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa iconmaster » 26 Mar 2020 00:59

Celý svet sa momentálne točí okolo koronavírusu, za chvíľku to bude tiecť už aj kohútikom. Ale aspoň tu na fóre sa dejú aj iné veci, tak sa pridám :victory:

Vyrábať tie blchy a káblovačka nie je veru moja obľúbená činnosť, no na druhej strane viem, že vo výsledku to dosť oživí celý model (aj keď Petopato ma presviedčal, že to nebude viditeľé). A keďže som začínal mať pocit, že to bude dosť fádny model v celej striebornej, tu je naozaj potrebné trochu rozbiť tú jednoliatosť.
Začal som teda tými pneumatickými ventilmi - posdkladal som ich, nafarbil nejaké detaily a boli umiestnené na podvozku, vrátane vzduchojemu. Trochu som piplal zostavením ventilu na reguláciu výšky pruženia, lebo aby to vychádzalo, musel som poskladať až na mieste určenia. Zároveň som vyrobil dalšie "smieti" - fitingy, T-čka a nejaké tie spojky na hadice:

Keď už bolo všetko prichystané, musel som sa pustiť do káblovania. Najprv som zapojil brzdové valce, potom vzduchové pružiny a dvíhacie valce prvej nápravy a potom nejaké tie prepojenia ventilov a prívod do lišty, ktorá chráni tie vedenia podĺž rámu.
Na imitáciu hadíc som použil gumičky z Ebay (priemer 0,6 mm) a na tenšie čierny rybársky silón (0,35 mm). Elektrické káble, boli robené z čienej gumenej nite. Vstupy a výstupy na ventiloch a fitingy som robil z narezaných bužírok, do ktorých išlo pekne zasunúť tie "hadice" a zároveň poistiť sekunďákom. Tie zväzky som sa snažil aj trochu usporiadať zdrhovacími páskami - v mojom prípade pásikmi narezaných z izolepy a spojených sekunďákom (miestami to bol pôrod!).
Zapojenie som robil podľa schémy aj obrázkov. Trochu mám pocit, že je to nahusto a chaotické, ale aj na skutočnom návese vedie do toho EBS modulátoru kopa káblov..
Jo, a ešte bola namontovaná na prednú časť rámu točná platňa aj s kráľovským čapom:

Nech to už vyzerá, ako vyzerá, každopádne som rád, že to mám za sebou! Rád by som pokračoval zostavovaním podvozku a možno sem-tam odbhenem aj ku korbe.

lowi | 38
Meno: Vilo

Príspevokod užívateľa lowi » 26 Mar 2020 08:55

Chlapec náš.... totoky je na diagnózu... :shocked: nemal by si nás takto trápiť... :haha:

Trak-Tor | 47
2K+
Meno: Juraj
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 26 Mar 2020 09:05

Paráda, ico!
:)
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

petopato | 48
Gulášmajster!
Meno: Peter Židuliak
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa petopato » 26 Mar 2020 10:24

Tu sa len ťažko hľadajú slová. :jawbone:

mory | 38
Meno: Tomáš Morávek
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa mory » 26 Mar 2020 12:35

Peter, toto je na kožený kabátek a pokoj s polstrováním :P opět velice luxusní práce
Naposledy upravil/-a mory v 27 Mar 2020 09:12, upravené celkom 1 krát.

ander74 | 45
Meno: andrej

Príspevokod užívateľa ander74 » 26 Mar 2020 13:25

Čo k tomu dodať? :jawbone: :jawbone: :jawbone:

omron22 | --
Meno: Lubo

Príspevokod užívateľa omron22 » 26 Mar 2020 15:03

Modelarsky strop....len tak dalej ...

Brzdič | 34
2K+
Meno: Ondra

Príspevokod užívateľa Brzdič » 30 Mar 2020 08:57

Jo to by šlo, máš to odemě schválené. :)

Návrat na "Nákladné automobily a ťahače // Lorries & Trucks"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných