Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Jan 2017 20:46

Ako som uz naznacoval, mam dlhsie pripraveny tento projekt a po dokonceni tahaca Wesdijk sa mozem pustit do novej stavby bez vycitiek svedomia :)

Ako som sa dostal k tomuto projektu
Ktori ma poznate dlhsie, tym nie je novinka ze som fanusikom techniky na specialnu dopravu. No cim dalej, tym viac dostavam chut aj k obvyklejsim predloham - teda ku klasickym supravam nakladiakov. Takto som sa zalubil aj do tohto navesu a cim viac som sa s nimi stretaval na cestach, tym viac som ho chcel zlepit. Chybali mi podklady a bil som hlavu o stenu, kedze davnejsie som mal moznost nafotit takyto naves vo firme, kde som brigadoval, ale nenafotil som ho detailnejsie a potom uz sanca nebola. Potom ma napadlo, ze davnejsie sa pytal aj Stevo Habanek na pripadnu stavbu tohto navesu. Tak som s nim nadviazal kontakt a ochotne mi poskytol fotografie a spravil dalsie o roznych detailoch, za co mu dakujem aj touto cestou. Neskor aj mne sa vyskytla moznost si nafotit takyto sklapac a tak som uz mal naozaj dokladne zdokumentovany original.
Hotovy model sa moze hodit napr. ku Scanii.

Nieco o predlohe
Francuzska znacka Benalu je uz 50 rokov etablovana na trhu a patri medzi spickovych vyrobcov celohlinikovych pripojnych vozidiel a nadstavieb. Lahka konstrukcia poskytuje vyssie uzitocne zatazenie, co je smerodajne v doprave. Najviac sa uplatnili na prevoz obilnin a ineho sypkeho materialu, s nizsou mernou hmotnostou. Vyhotovenie ale umozni prevoz paletovaneho tovaru v korbe, cim sa stava este flexibilnejsim. Vyrabaju sa v roznych dlzkach/objemovych variantach od 57 do 79 m^3.
Zakladne technicke udaje pre typ Optiliner 106:
  • Objem korby 63 m^3
  • Hmotnost prazdneho navesu 10,7 t
  • Uzitocne zatazenie 23,3 t
  • Vnutorne rozmery korby (d x s x v) 10 600 x 2480 x 2400 mm
  • Celkova dlzka navesu 11 370 mm
Ram: zvarany z hlinikovych pozdlznych a priecnych profilov. Pozdlzne nozniky maju tvar pismena I, kde stojiny sa automatom zvaraju k pasniciam. Priecniky su vyhotovene z dvoch extrudovanych T profilov. Dalsie komponenty, ako napravy, podperne nohy, konzoly a ine su pripojene skrutkami.
Napravy: podla zakaznickej specifikacie mozu byt napravy hned od niekolkych vyrobcov, pruzenie je pneumaticke (vzduchove vankuse). Ja pouzijem nemecke napravy BPW s kotucovymi brzdami a tzv. balonovymi pneumatikami o rozmere 385/65 R22,5 na diskoch 11,75x22,5-ET0.
Korba: podlaha korby je odspodu zosilnena privarenymi vystuhami obdlznikoveho prierezu. Bocne steny su vyskladavane zo zvislych do seba zapadajucich profilov a hore uzavrete pozdlznym profilom. Zadne dvere je mozne otvorit o 270 stupnov a vrch je zaplachtovatelny. Na celnej strane korby sa nachadza lavka pre zaplachtovanie a kontrolu nakladu.
Hydraulika: korbu dviha jednocinny teleskopicky valec od firmy Hyva. Zdroj hydraulickej energie je zvycajne cerpadlo na prevodovke tahaca (PTO).



Priprava modelu v PC
Pripravovat som to zacal v poslednom rocniku VS a vyuzil som to na cvicenie kreslenia v Catii. Takze prvy model, co robim na zaklade 3D modelu, ktory som vytvoril. Ma to svoje vyhody voci 2D kresleniu, hlavne pre odhadnutie pripadnych kolizii dielov a lahsie korekcie v niektorych pripadoch. Jednotlive diely ale uz pripravujem na tlac "starym" sposobom, teda kreslenim v 2D CAD-e, kde si viem natiahnut pohlady, rezy z 3D modelu.


Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Jan 2017 21:05

Este by som doplnil fotku originalu :P Zacnem mojou oblubenou castou, co je ram. Zatial to vychadza na 9xA4 a to este chybaju kolesa a nezacal som s rozlozenim korby.

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Príspevokod užívateľa Sumec » 01 Jan 2017 21:22

Nooo to vyzerá na ďalší špičkový model :big smile: Budem sledovať a priúčať sa od majstra :victory:
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Príspevokod užívateľa petopato » 02 Jan 2017 08:49

So Scaniou im to bude ladiť :wink:

Užívateľov profilový obrázok
maťko85 | 38
Príspevky: 1042
Meno: Martin Hašlar
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Príspevokod užívateľa maťko85 » 02 Jan 2017 19:32

Držím palce do stavby, budu sledovat :victory: . Jak píše Petopato, zapojené za Scanii to bude tvořit krásnou soupravu :still dreaming: .

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4052
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Príspevokod užívateľa Roman » 02 Jan 2017 21:12

ahoj
ten 3d model si nakreslil podla nejakeho vykresu alebo je to odhad podla fotky?

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 03 Jan 2017 00:41

Dakujem za povzdbudenie!

Roman - taky doslovny vykres som k tomu nemal, ale od vyrobcu som dostal taky lepsi rozmerovy nacrt navesu (su tam zakotovane zakladne rozmery) a tiez som pouzil nakresy seriovych komponentov (napravy, podperne nohy, a i.) z katalogov. Samozrejme bez fotiek by to neslo, a niektore rozmery som odvodzoval podla proporcii na zaklade znamych rozmerov..

Mam zlepene pozdlzne nosniky ramu, po "vyzvarani" pasnic to bude schnut do zajtra pod zatazou, aby sa neskrutili. Medzitym som zacal vyrobu priecnikov:

Užívateľov profilový obrázok
Trak-Tor | 51
2K+
Príspevky: 3654
Meno: Juraj
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Príspevokod užívateľa Trak-Tor » 03 Jan 2017 11:12

ico, parádna robota!
Držím palce.
Len mi dokazuješ, že dobrý projekt môže trvať aj roky...
Už aby som sa zase naštartoval...
:P
-- Ani budúcnosť už nie je to, čo bývala... --
Moja galéria

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Príspevokod užívateľa iconmaster » 04 Jan 2017 23:21

Dik Trak-Tor. Takze kluc v zapalovani uz mas, a teraz otocit do polohy II a ideees :wink:

Ale aby som len nekecal blbosti, po zlepeni priecnikov skompletizujem ram:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Benalu Optiliner 106 velkoobjemovy sklapaci naves /iconmaster/ 1:25

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 04 Jan 2017 23:37

to závažie sa mi páči, nech sa darí :victory:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "Nákladné automobily a ťahače // Lorries & Trucks"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní