Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Moderátori: iconmaster, braintech

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 13 Júl 2018 00:07

Do ruky se mi dostal krásný model Zetor Crystal 120-45 od pana Boušky a pana Vašíčka. Myslím si, že model i předloha je známá a není třeba se tu více rozepisovat - několikrát je tu již prezentace tohoto modelu uvedena. Modle je na poměrně tvrdém papíru tak jsem zvědav, jak se mi s ním bude pracovat.

Foto originálu:


Model budu stavět podle autora a nebudu zbytečně experimentovat. Chci si vyzkoušet a potrénovat hlavně čistotu stavby a lepení bez chlopní, ale několik detailů na vylepšení mám v hlavě. Zatím nemám v archivu nic, co by šlo za tento traktor připojit, ale to se určitě změní. Rád bych stavbu dokončil do konce srpna, což je hodně optimistický termín, ale bude záležet hlavně na počasí.


Po prostudování všech reportů tohoto modelu na českém foru jsem se pustil do stavby.

Rozhodl jsem se začít motorem.

Model je na opravdu pevné papíru a tak jsem vše lepil bez chlopní. Ze začátku (hlavně u výfukového a sacího potrubí) jsem měl problém chytiti barvu při retušování. Také jsem zjistil, že černou bude lepší retušovat vodovkou než tuší. Zatím si vyrábím jednotlivé komponenty, z kterých následně poskládám celý motor. Na chybu jsem zatím nenarazil, jenom byl chvilku problém, než jsem si zvykl na číslování a označování dílů. Občas je jedno číslo, které označuje celou skupinu částí, ze kterých se má postavit jeden celek, ale za chvilku si člověk zvykne a vše si pořádně rozmyslí před vyřezáním. Problém mi také dělá rýhování a zde mám ještě velké rezervy. Stále bojuji s tím, zda rýhovat z rubu či lícu a také hledám čím rýhovat, abych nemusel hranu po ohybu retušovat.

Zatím hotová činnost se dá popsat, jako trénink výroby válcových dílků. Motor a prostor v jeho okolí obsahuje velké množství válečků různé výšky a poloměru. Válečky jsem stavěl metodou namotaného proužku papíru do požadovaného průměru a následné oblepení dílkem modelu. Dále se chci zaměřit na kompletaci zatím hotové části a zbytku motoru.


Naposledy upravil/-a krejcak v 22 Dec 2018 12:55, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 15 Aug 2018 20:42

Myslel jsem, že mi to půjde rychleji, ale v tomto tropickém počasí se nedá ani lepit. Z minula mám hotovou většinu válcových dílků na motor a také hlavní blok motoru. Také jsem již zvykl na značení dílů.

Když jsem viděl tloušťku papíru a jeho (i mou) schopnost udělat "ostrou" hranu u bloku motoru (zatím ještě nemám pořádně grif, jak této ostré hrany docílit) tak jsem se rozhodl, že většinu dílků u kterých to půjde, rozřežu a slepím natupo. Stejně tak u dílků, které mají rub a líc. Podle tohoto postupu jsem celý rám motoru č. 2 rozřezal, nejdříve slepil všechny líce-rub a následně celý díl slepil natupo. Protože na spodní stranu přijde přilepit přední závaží, postavil jsem nejdříve tento dílek č. 26, abych při lepení rámu mohl vyzkoušet jestli tam závaží dostanu. Při lepení natupo stále místy váhám, jak hrany k sobě slepit a zde to může udělat rozdíl i přes mm - proto jsem chtěl zkusit to závaží.




Stejně jsem postupoval i u chladiče (díl č. 3). Na chladič přišel přilepit "prstýnek", který jsem tvaroval pomocí ořechu 8 mm na golu (ideální rozměr). K chladiči přijde také vrtule, u které je již na první pohled vidět chyba (již zmíněno v jiných reportech). Po ohnutí na rub-líc nelze lopatky překrýt. Vrtule naštěstí nebude moc vidět a tak ze strany od chladiče došlo k jejímu přebarvení.



Na rám jsem zatím přilepil pouze chladič a vzduchový filtr (na fotce působí vzduchový filtr jako šikmá věž, ale je to pouze optický klam...). Po přečtení několika reportů jsem zatím motor nepřilepil pomocí držáků č. 4 k rámu, aby mi nevznikla mezera mezi spojkou a převodovkou. Na blok motoru jsem připevnil většinu válcových dílků, další přidám až po přilepení rámu, aby mi nevznikla kolize.




Zatím se model lepí dobře a už jsme si i zvykl na tloušťku papíru. Chce to zase jiný přístup než je papír na dakarkách do Spidy. Určitě budu všechny díly u kterých bude záležet na ostré hraně rozřezávat a lepit natupo. Nyní mám již rozdělanou převodovku.


Užívateľov profilový obrázok
xavi | --
Príspevky: 157

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa xavi » 16 Aug 2018 00:19

mozem sa opytat co je ten kruhovy nastroj na fotke vedla gola orechu?

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 16 Aug 2018 07:31

Je to ze sady pro zdobení dortů. U nás se tomu říká kostice pro zdobení dortů. Sada obsahovala 4 ks a každá má dvě kuličky.

Obrázek sady:

https://e441.ecdn.cz/img/1024x1024w/8ldv85ik/982.jpg


Bohužel tuto stejnou už nemůžu nikde v e-shopech najít, ale určitě budou podobné. Doporučuji projít e-shopy pro cukráře.

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 24 Aug 2018 11:41

Stavbu jsem pokračoval dokončením převodovky, diferenciálu a zadních poloos. Všechny díly jsou zbaveny chlopní a vše je lepeno natupo. Převodovku jsme ještě po stranách vyztužil 1 mm kartonem a následně udělat i příčnou výztuhu. Sestava diferenciálu a převodovky se stavěla dobře a nenastal žádný závažný problém. Osičku budu dělat z 2,4 mm profilu a tomu jsem celou dobu přizpůsoboval i všechny otvory. U hrany převodovky jsem moc nechytil retuš, ale tato strana stejně přijde přilepit k podlaze.

Při tvorbě poloosy jsem použil klasické motání pásku do velikosti požadováného válcového dílu a vše jsem opět tvořil na 2,4 mm silném profilu. Následně mi to ulehčilo výslednou kompletaci, kdy vše bylo vycentrované a celá zadní sestava poloos je krásně kolmá na převodovku. I zde je vše lepeno natupo bez použití chlopní. Všechny spoje na poloosách jsem směřoval jedním směrem, zde konkrétně k budoucí podlaze. Celá sestava se lepila dobře a nenarazil jsem na žádný problém, je však lepší vše lepit natupo. Připravenou mám také již nádrž.





Nepostupuji úplně podle psaného návodu a další část do které jsem se pustil, je zadní spojovací mechanismus. Zde musím hlavně poděkovat všem předchozím stavitelům, kteří uveřejnili své reporty. Všechny díly a jejich umístění není totiž podle návodných kreseb úplně jasné. Nejdříve jsem začal spojovacím dílem 44 a 45. Jak jsme již uvedl v minulém dílu, vzhledem k tloušťce papíru jsem raději oba díly rozřezal na prvočinitele a následně vše slepil natupo. Dostal jsem tak ostré hrany. Foťák mírně vytáhl retuš, ono trefit tuto "šedou" barvu není vůbec jednoduché. Díl 45 jsem navíc vyztužil kartonem, kdybych chtěl něco připojovat, tak aby nedošlo k podlomení dílu. Celkově jsem tyto dva díly rozřezal na 11 malých dílků.




Do konce srpna to určitě nestihnu, ale vše se začíná rýsovat. Zatím jsem kromě otočené vrtule nezaznamenal žádný problém. a jsem rád, že získávám další a další zkušenosti. Nyní chci dokončit zapojovací mechanismus, to bude titěrná práce, ale snad se to zdaří dát dohromady. Také bych nikdy neřekl, kolik může udělat kvalitnější pinzeta. Používal jsem nějakou starou, byla poměrně měkká a měla snad 2 mm velký hrot. Teď jsem dostal do ženy kvalitnější, špičatou a poměrně pevnou a s tou se dělá úplně jinak.Aktuálně mám hotovo:



Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 10 Sep 2018 22:21

Po několika dnech jsem opět udělal menší stavební progres. Protože u minulého modelu jsem měl občas problém s lepením natupo hned po retuši, volím nyní malinko odlišný postup. Po retuši nechám dílek minimálně den "zavadnout" a musím říci, že po této době již Herkules vodovku nerozleptává a spoj krásně drží.

Na pořadu dne je hlavně zadní spojovací mechanismus. Ještě nevím, zda ho nechám funkční nebo vše napevno zalepím. Asi počkám než budu mít hotové přípojné vozidlo, abych mohl případně upravit náklon a následně bych to zalepil, ale zatím opravdu nevím. Největší zásah jsem provedl u pístů a hlavně vnitřního dílku. Protože jsem stále začátečníka učím se, chtěl jsem vyzkoušet tvorbu pístů z hliníkové samolepící pásky. Výsledek se mi docela líbí, ale uznávám, že je to věc názoru. Každopádně šedou část z vnitřního dílu jsem uřízl, držáky přilepil na kraj párátka a zbytek omotal právě hliníkovou páskou o takového poloměru, aby píst v sobě krásně držel.

Již mám hotové všechny součástky zadního mechanismu a jeden jsem nanečisto spojil pomocí plastových profilů. V hotovém modelu samozřejmě nebudou profily bílé a takto dlouhé. Až na dílky 55 a 56 vše sedělo dobře. U dílů 55 a 56 je jejich "podstava" větší než váleček na který přijdou přilepit. Není to však nic hrozného, jenom je na to třeba myslet při retušování.



Další na řadě bylo zadní přípojné zařízení. Tento díl se ve vystřihovánce skládá z 6 dílů. Protože papír je opravdu velmi silný, což je pro ostré hrany velký problém, rozhodl jsem se celý díl rozřezat na jednotlivé plochy (jestli dobře počítám, bylo jich 26). Tloušťka naopak umožňuje velmi snadné lepení natupo a vše krásně sedlo a výsledek je dle mého názoru daleko lepší, než kdyby docházelo k ohybům a různému praskání papíru. Trochu už i trefuji barvu na retuš, i když je to stále boj.



Aktuální stav hotových částí modelu. Nyní mě čeká kompletace zadního mechanismu a již se pustím do blatníků a kabiny. U blatníků to bude trošku boj, nejdříve si je vytřihnu z černobílé kopie na kancelářský papír, abych vůbec věděl, jaký mají mít tvar. Tato část mi malinko chybí v kresbách.



Model se zatím staví dobře a až na vrtuli u chladiče jsem nenarazil na větší problém, ale to tu již zmínili ostatní dříve. Já mohu jenom říci, že je to můj druhý model a staví se mi zatím velmi dobře, není to nic složitého, co by méně pokročilí až začínající modelář nezvládl (zatím). Chce to si jenom zvyknout na papír a přizpůsobit tomu postupy.

Užívateľov profilový obrázok
mory | 42
Príspevky: 702
Meno: Tomáš Morávek
Bydlisko: Hrochův Týnec ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa mory » 12 Sep 2018 11:11

Moc pěkně si s tím hraješ, těším se na další postup. Třeba Ti to pomůže ty náhledy ;-)

Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 30 Sep 2018 12:22

Děkuji za fotky, hodně mi to pomohlo.


Opět jsem malinko pokročil ve stavbě Zetoru a tak se s vámi o nové poznatky podělím.

Zadní mechanismus mám připraven a odložen bokem, na model přijde až na závěr, abych si vše nestihl ulámat. Pustil jsem se tedy do dalšího stavebního "bloku", který je kabina. Nejprve jsem udělal většinu drobotiny do kabiny (pedály, palubní desku, sedačku...). Vše se lepilo dobře a již tradičně jsem nepoužil jedinou chlopeň a vše lepil natupo. Tuto metodu si u tohoto modelu opravdu dostatečně procvičím. Bylo však třeba odříznout budíky a otočit je. nyní jež nejsou čísla vzhůru nohama. Ještě mi chybí díl 36 (bednička) a druhá sedačka.




Po slepení obou částí podlahy, dokonalém zatížení a proschnutí jsem se pustil také do blatníků. Nejdříve jsem si je postavil z kopie a klasického kancelářského papíru, abych pochopil tvarování a všechny záludnosti. Většina říká, že druhý díl se povede lépe, u mě to bylo přesně naopak. První blatník se povedl a s druhým jsme se pral. Výsledek je nakonec skoro stejný u obou, ale byla to dřina. Pro lepší představu dalšího stavebního vývoje, jsem si blatníky pomocí papírové pásky jenom přichytil k podlaze. Nebudu je lepit napevno dříve, než budu mít skla kabiny, abych mohl jednotlivé díly přizpůsobit. Všude ještě přijde opravit retuš.





Na podlahu jsem vyzkoušel položit převodovku s diferenciálem. Zjistil jsem, že je dobře nepřilepit hned motor k diferenciálu, protože by mi nyní malinko nadzvedával podlahu v kabině. Postup tedy zvolím, takový, že přilepím napevno převodovku a následně motor tak, aby podlaha zůstala v rovině a motor byl s ní zároveň. Kompletaci jednotlivých stavebních bloků provedu až nakonec, abych mohl vše doladit a vychytat mouchy, které vznikají mou nepřesností a tloušťkou papíru.




Aktuálně mám již hotovou velkou část dílků (zelená čísla), které jsou připravené na závěrečnou kompletaci. Nyní dodělám drobotinu do interiéru a pustím se do zasklívání oken. Následně je třeba dodělat přední nápravu a hlavně kola. Ve chvíli kdy uzavřu kabinu, budu mít pro mě nejhorší část za sebou.



Užívateľov profilový obrázok
krejcak | 35
Príspevky: 60
Meno: Tomáš

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa krejcak » 14 Okt 2018 13:54

Tak jsem zde s dalším postupem. Stále pracuji na kabině, ale už začínám pomalinku finišovat.

Když jsem měl hotové blatníky a několik doplňků do interiéru, tak jsem začal s rámem kabiny a jeho zasklením.

Zde jsem zvolil následující postup:
Vnitřní část rámu jsem rozřezal na jednotlivé části. Následně jsem každou část podlepil lepící páskou a přesně vyřízl, aby páska byla po celé ploše dílu. Následně zaretušovat všechny hrany a díl přilepit k folii. Následně jsme folii ořízl podle obvodu daného dílku. Bohužel jsem měl pouze bílou oboustrannou lepící pásku, tak nebyla vidět retuš vnitřní plochy, o to více záleželo na přesnosti lepení "sendviče". Vnější část rámu kabiny jsem nerozřezával, abych nedostal na pohledové části nehezké spoje. Nahrubo jsem ji vyřízl a polepil oboustrankou. Bylo však potřeba vynechat tu část, kde přijde díl ohnout. Po přesném vyřezání pásky, zaretušování a naohýbání jsem mohl přejít k lepení. Vše jsem nejdříve zkoušel nasucho, protože kvůli již zmíněné bílé barvě pásky, muselo vše sednout. Vnitřní díly bylo třeba malinko upravit, aby se vše vešlo - šíře papír + páska + folii udělal své. zatím jsem nechal otevřenou zadní část kabiny.




Když jsem měl hotový rám kabiny, rozhodl jsem se pro trochu jiný postup než kolegové. Nelepil jsem blatníky k podlaze, ale nejprve jsem je nalepil k rámu kabiny. Důvod byl jednoduchý: Protože šíře papíru opravdu dělá své a navíc ještě stále bojuji s lepením natupo, myšleno hlavně jak dílky spojit - viz obrázek níže. Při přilepení blatníků na rám, mohu blatník upravit na spodní straně, tak aby vše sedělo a bylo v rovině. Spodní hranu potom stačí znovu zaretušovat. Bál jsem se, že když nejdříve nalepím blatník na podlahu, tak po přilepení rámu mi mohou vniknout mezery mezi rámem a podlahou a to už by se blbě upravovalo. Když jsem přilepil blatníky, tak jsem mohl kabinu uzavřít zadním dílem. Vše sedlo dobře, ale chvilkami jsem si zanadával :D



Na zkoušku jsem sestavil to co má dohromady. Ještě musím dodělat volant a řadicí páky a začnu kabinu kompletovat. Bohužel jsem měl menší nehodu, kdy mi upadla na zem 2. sedačka tak blbě, že spadla do kolečka židle a při zvedání byla přejeta :-(. Rozhodl jsem se, že ji tam neumístím - na soutěže se nechystám a furt to bude lepší bez sedačky, než s rozmačkaným a pomuchlaným kusem, který má sedačku připomínat.
Nyní dodělám vybavení kabiny, uzavřu ji a mohu kompletovat vše co zatím mám hotové. Dále mi chybí přední náprava a kola.

P.S.
Stále bojuji s tím, jak lepit natupo. Díly kde odříznu chlopně mi jsou jasné, ale když nemám chlopně tak je to loterie a při velké tloušťce papíru to může udělat značné rozdíly...


Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7431
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zetor Crystal 120-45 / Agromodels / 1:32

Príspevokod užívateľa iconmaster » 14 Okt 2018 14:17

Pekne a velmi cisto si zvladol tu kabinu :wink:

Ohladne lepenia na tupo, chce to dobru strategiu kvoli tomu, co si uviedol. Pokial je model navrhovany bez pridavkov na ohybanie ci lepenie na tupo, mozes zvolit napr. nasledovny sposob ukladania dielov:

Takto by mala byt zabezpecena rovnobeznost stran a zaroven aj celkove rozmery (ono to bude sirsie o hrubku jedneho panelu v kazdom smere, co sa ale iste prejavi aj v pripade ohybania ci pouzitia chlopni).
Ako dalsia moznost je, odseknut uzke pruzky zo spojovacich hran dielov, aby sa kompenzovali celkove rozmery. No vzdy je vhodne najprv preverit, ake maju byt tie finalne rozmery a potom upravovat..

Návrat na "Stavebné a iné stroje // Construction & Other Machinery"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný