Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Družice Prognoz 1 a Veněra 1 /BaJ a Zenit Pionierov/ 1:24

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
medium | --
Príspevky: 66

Družice Prognoz 1 a Veněra 1 /BaJ a Zenit Pionierov/ 1:24

Príspevokod užívateľa medium » 09 Feb 2014 19:26

Stavba modelů doplňuje text Ohlédnutí za Zenitem

První vystrihovačky našli čitatelé slovenského časopisu Zenit Pionierov v prosincovém čísle roku 1987. Z čitatelů se tak mohli stát i modeláři. Jelikož se jednalo o první takový počin na stránkách Zenitu, redakce spolu s autory zvolila jednodušší vystrihovačku. Z rozkreslených dílů na 2 stránkách se daly postavit hned 2 vesmírné sondy - Prognoz 1 a Veněra 1. Autorem byl Ladislav Badalec s asistencí Ladislava Jakubča. Modýlky jsou tedy těmi prvními s autorským kódem BaJ.

Obrázok
Ladislav Badalec zkonstruoval sondy podle ilustrací Miroslava Balouse
z knížky Cesty ke hvězdám - edice OKO.


Autorský kód BaJ s pořadovým číslem 1 nese sovětská družice Prognoz, začneme tedy právě s ní.
PROGNOZ 1 - BaJ 1.01
Start: 14. dubna 1972
Hmotnost: 845 kg
Výrobce: NPO Lavočkina
Vědecké zaměření: zkoumání sluneční činnosti a její ho vlivu na zemskou magnetosféru a meziplanetární prostor
Popis družice: základový panel čtvercového půdorysu se skosenými vrcholy, krátký středový válec s přístroji ukončený vypouklými dny, na jedné straně i s vnějším panelem s dalšími přístroji, opačný konec sloužil jako motorová část, 4 solární panely, sestava antén.
Ostatní: program Prognoz zahrnoval několik družic. Ty s pořadovými čísly 1-3 byly totožné konstrukce. Na družici Prognoz 5 byly nainstalovány i československé vědecké přístroje. Série družic končila číslem 10.

Obrázok Obrázok
Replika skutečné sondy série Prognoz 1 - 3, ilustrace z publikace Cesty ke hvězdám.



Náhled na vystřihovánku:

Pohled na Zeniťácké vydání z prosince 87. Reedice se sondy dočkaly v roce 2000, v dnes již také vzácném souboru "Století vystřihovánek 2" časopisu ABC. V Zenitu byla vystřihovánka vytisknuta na měkčím papíru stejně jako zbytek časopisu, ne uplně vhodném pro vystřihovačky. Navíc soutisk se v tiskárně nepovedl úplně na jedničku, ale ještě to bylo v rámci zkousnutelné tolerance. Modely sestavím z druhého speciálového vydání. Vhodnější papír, a dodnes svěží barvy budou určitě lepší volba.

Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
medium | --
Príspevky: 66

Re: Prognoz 1, Veněra 1 / BaJ / Zenit Pionierov, ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa medium » 09 Feb 2014 19:26

PROGNOZ 1 - part 1: základový panel s centrálním válcem

Stavbu sondy Prognoz jsem zahájil poskládáním základového panelu ve tvaru čtverce se zkosenými rohy, kterým prochází středový válec. Horní i spodní základnu čtvercového panelu mám podlepeny kartonem pro zpevnění. Zkosené vrcholy by měli být zaslepeny, ale přijde mi to jako zbytečné vrstvení papíru. Proto jsem tyto části nelepil, ale plošku zastřihnu jen na chlopeň, k přilepení navazujícího dílu to bude stačit.
U středového válce jsem odřízl veškeré trojúhelníčkové chlopničky, a stejný postup použiji i u dalších válcových částí. Po zkroužení obvodových dílů je klasicky uzavřu kartónovými kolečky se středovým otvorem pro snadnou přístupnost v následujících pracích.

Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prognoz 1, Veněra 1 / BaJ / Zenit Pionierov, ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa sony » 09 Feb 2014 20:41

ach nostalgia :victory:
Prečítal som si aj to ohliadnutie, vyborne!
Nech sa ti darí v stavbe :wink:
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
medium | --
Príspevky: 66

Re: Prognoz 1, Veněra 1 / BaJ / Zenit Pionierov, ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa medium » 14 Feb 2014 19:36

Sony, děkuji !

PROGNOZ 1 - part 2: základní tělo sondy

Dalším krokem v sestavování sondy Prognoz bylo překrytí základového panelu jakousi zvýšenou deskou. Plošina se měla "nožkami" přilepit na skosené vrcholy základny a vlastní plochou dosednout na středový válec. Ovšem ouha, zde se vyskytla chyba. Mezi plošinou a válcem byla celkem značná mezera. Jednou z možností bylo "podložit" plošinu vyříznutým kartonem stejného průměru jako válec. Zvolil jsem ovšem odstřihnutí a zkrácení nožek v místě lomu plošina-šikmina nožky.

Obrázok


Po té jsem ještě doplnil pokračování středového válce nad plošinou, na modelu v podobě nevysokého prstence. Ten bude pak nést vypouklé přístrojové pouzdro. Stejně tak jsem dokončil i středový válec na opačné straně, který vzhledem k umístění motorové sekce je ukončen tryskami. Úplně závěrečný kruhový díl s nakreslenými tryskami bylo potřeba po obvodu zmenšit. Všechny válcové prvky jak jsem již zmínil jsou lepeny bez původních zoubků, se středovými žebry z kartonu.
Ještě podotknu, že veškeré spoje je dobré orientovat jak je zvykem do 1 linie, a to nejlépe směrem do vrcholu základového čtverce. Nahoře je spoj kryt nožkou vyvýšené plošiny. Dole bude spoj později zakryt kulovou nádrží na dusík.

Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
medium | --
Príspevky: 66

Re: Prognoz 1, Veněra 1 / BaJ / Zenit Pionierov, ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa medium » 17 Feb 2014 20:08

PROGNOZ 1 - part 3: přístrojové pouzdro

Dalším krok ve stavbě družice Prognoz bylo ukončení středového válce z horní strany, tedy vypouklým pouzdrem s přístroji. Láďa Badalec si zde pomohl, stejně jako autoři ŠOK u svých družic, zapracováním ping-pongáče. Vypouklé pouzdro měla tvořit polovina míčku. Už jsem družici kdysi jednou stavěl, a pamatuji si, že míček byl o chlup větší než bylo potřeba. Byl jsem tedy na tuto skutečnost připraven. Vydal jsem se do sportovních potřeb pro míčky, nechal si je rozpůlit, a vyzkoušel. Jaké bylo zděšení, když míček byl větší o dost, skoro jako průměr papírového válce. Vymezené místo pro přilepení míčku mělo průměr 37 mm, polovina míčku měla průměr 40 mm :evil: . Zkroušeně jsem usoudil, že jsem si koupil určitě větší míček. A šel jsem pátrat na internet, jaké velikosti míčku se vlastně vyrábějí. A skutečně. Míčky se vyrábějí opravdu v několika velikostech, ale já přitom měl tu nejmenší. No kurňa, kde je tedy problém, že? Tak jsem hledal dál....a našel. V roce 1987, tedy vzniku vystřihovánky, se míčky vyráběly s průměrem 38 mm. Takže model byl nakreslen správně - obrys pro přilepení (37 mm) o milimetr menší než míček počítal s tloušťkou stěny ping-pongáče. Stejné rozměry platily u míčku i v roce 2000, tedy v době reedice družic. Ale v roce 2001 se změnila norma míčků, a začaly se vyrábět s průměrem ne 38 mm, ale 40 mm. No, a modelář ať si poradí, že.

Nechal jsem si tedy uříznout znovu kus míčku, ale již ne přesně v polovině. Polovina byla zvolena asi jakožto nejsnazší k řezání podle spáry míčku. Pokud se koukneme na kresbu i skutečnou družici, tak použití nižšího profilu z koule než původně zamýšlená polovina není na škodu, naopak je to blíže skutečnosti. Míček natřen, na vrcholu usazen přístrojový panel s čidly. Míček zatím "zapracován" na sucho. Abych nepoškodil nátěr v průběhu následujících prací.

Obrázok
Naposledy upravil/-a medium v 19 Feb 2014 21:05, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
medium | --
Príspevky: 66

Re: Prognoz 1, Veněra 1 / BaJ / Zenit Pionierov, ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa medium » 19 Feb 2014 21:04

PROGNOZ 1 - part 4: panely slunečních baterií

Slepení panelů s články slunečních baterií byla opět jen práce u stolu. Panely vzhledem k svému bočnímu úzkému profilu přecházejícím do špičky měly tendenci se kroutit, bylo nutné je zatížit ještě před vyschnutím lepidla, aby si uvědomily, že nejsou žádná vrtule. Panely je možné zdvihnout a opět sklopit. Ačkoliv je pohyb umožněn pouhým ohybem papíru, kterým jsou přichyceny k základovému panelu, Láďa pro oko spoje fikaně vyřešil falešnými panty. No, ale byla to piplačka. Už se to začíná rýsovat....

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
laki | 45
Príspevky: 692
Meno: laki
Bydlisko: BA - okolie

Re: Prognoz 1, Veněra 1 / BaJ / Zenit Pionierov, ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa laki » 19 Feb 2014 23:01

s tym pingpongacom je to pekny ofajc :)
pekne postupujes, z kozmickej techniky tu uz dlho nic nebolo.

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prognoz 1, Veněra 1 / BaJ / Zenit Pionierov, ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa sony » 20 Feb 2014 11:30

dostáva to tvar.. pekne čisto pracuješ :wink:
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
medium | --
Príspevky: 66

Re: Prognoz 1, Veněra 1 / BaJ / Zenit Pionierov, ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa medium » 21 Feb 2014 22:40

PROGNOZ 1 - part 5: dokončení

Chyběly už jen kulovité černé nádrže na dusík, a pár antén.

Obrázok Obrázok

No, kvalita obrázku odpovídá ne uplně zdatnému fotografovi a foťáku, který si neumí poradit s tak bídným světlem, jako tu stále máme. Až někdy zasvítí slunko ve správném úhlu, pokusím se nafotit lépe.

Díky za podporu! Veněra bude následovat po menší pauze.

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prognoz 1, Veněra 1 / BaJ / Zenit Pionierov, ABC / 1:24

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 22 Feb 2014 10:22

krása
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní