Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Modul Philae /free/ 1:10

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Modul Philae /free/ 1:10

Príspevokod užívateľa Zax » 29 Jan 2015 00:23

Philae je pristávací robotický modul Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorý bol súčasťou vesmírnej sondy Rosetta, kým po desiatich rokoch cesty vesmírom nepristál na kométe 67P / Churyumov-Gerasimenko (67P). Povrch kométy dosiahol modul 12. novembra 2014 a jednalo sa o prvé kontrolované pristátie vedeckej sondy na povrchu kométy v dejinách ľudstva. Na európskej sonde Rosetta, sa podieľali aj inžinieri z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. Na sonde pripravovali elektronický systém ESS. Viac podrobností o tejto misií sa dá prečítať napr. tu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Philae_(sonda)

Obrázok

Model:
Autor: Julius Perdana (http://paper-replika.com/)
zdroj: http://paper-replika.com/index.php?opti ... mid=207224
Mierka: 1:10

Pomerne jednoduchý model, pridám len pár detailov a urobím podložku. Pár fotiek z prebiehajúcej stavby:
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok
ObrázokObrázokObrázokObrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sekerka | 49
Príspevky: 559
Bydlisko: Žilina

Re: Philae /paper-replika.com/ 1:10

Príspevokod užívateľa Sekerka » 29 Jan 2015 09:45

Vyzerá to zaujímavo, ja som podobné sondy kedysi robil (SOHO zo stránky http://sci.esa.int/education/35013-cut-out-build/ a je tam aj táto sondička, ale výrazne jednoduchšia) ale nejako ma to nenadchlo kvôli tej jednoduchosti. :-( Ale tu je tých detailov o kúsok viac. A keď sa to položí na nejaký terén (teda na tú kométu) môže to byť "šupička-bombička" ako hovoria moje dve malé dcérky.

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Modul Philae /free/ 1:10

Príspevokod užívateľa Zax » 08 Feb 2015 03:48

Kozmickú techniku som si chcel zlepiť už dávno, takže týmto modulom som sa konečne k nejakej dostal. Sekerka dík za odkaz, síce tam je ten modul ešte podstatne jednoduchší ako ten od paper-repliky, ale zase sú tam pekne rozkreslené niektoré detaily, takže mi to celkom pomôže. Podložka bude, vlastne som už základ urobil, akurát si musím niekde pozrieť ako vlastne vyzerá povrch takej kométy... :wink:
Od minulého príspevku som sa zabával hlavne nohami modulu, pridal som aj nejaké vlastné vylepšenia. Treba to ale brať s rezervou, pretože je to akýsi kompromis medzi pomerne zjednodušenou konštrukciou nôh a tým ako to asi vyzerá v skutočnosti...Teraz sa zase vrátim k samotnému telu modulu, ktorý budem lepiť znova, keďže som ho nepodlepil a velké plochy sa mi dosť zvlnili...no a popri tom zase pridám nejaké tie vylepšenia. :wink: Pár aktuálnych fotiek:
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Modul Philae /free/ 1:10

Príspevokod užívateľa WanRayen » 08 Feb 2015 09:04

Zax, pekne si sa s ňou pohral.
Na margo samotného modulu musím ešte pripomenúť, že zatiaľ z neho máme len malý osoh, keďže nepristál na mieste kde pôvodne mal. A tak po trojitom skackaní skončil v tieni a solárne panely nedobíjajú nič. Preto sa zatiaľ ani presne nevie, kde sa nachádza a pôvodné experimenty sa bohužiaľ práve vďaka tomu problému neuskutočnili.

K tvojmu modelu ak smiem poradiť. Povrch kométy vyzerá skôr ako nejaký šuter, ( kameň, farbou podobný mesiacu). Robil som k tejto udalosti výstavu a jeden panel som spracoval ako miesto pristátia.Viď obrázok v odkaze

Dáš nejakú dosku na to jemne polystyrén, na to namočené noviny v lepidle s vodou,(3-4 vrstvy) a potom to cele natrieš lepidlom a posypeš klasickým popolom. Ten ti dodá povrchovú textúru kométy.

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Modul Philae /free/ 1:10

Príspevokod užívateľa Zax » 08 Feb 2015 22:38

Nejaky uspech to ale bol, kedze sa podarilo po 10 rocnom lete vesmirom naviest sondu ku komete a este aj kontrolovane pristat s modulom na povrchu, skoda toho poskocenia do tiena, nejake data modul ale stihol poslat :wink:
Dakujem za radu ohladom toho povrchu, ak som to spravne pochopil, tak na spodok sa da polystiren (nadrobeny ?) a to sa prekryje novinami, takze vznikne akysi hrbolaty povrch ? Ten popol by ma nenapadol, to znamena, ze povrch je šedý (vzhladom farbu pouziteho popola) ? Je na komete vobec prach, alebo sa jedna o cisto hladky povrch ? (sorry za mozno hlupe otazky, ale v tejto oblasti nemam az taky prehlad) :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Modul Philae /free/ 1:10

Príspevokod užívateľa Sumec » 08 Feb 2015 23:05

Myslím že tam neni žiadny prach. Pri tej rýchlosti čo letí sa tam asi nič neudrží :)
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Modul Philae /free/ 1:10

Príspevokod užívateľa Zax » 08 Feb 2015 23:51

To som si sice povodne myslel aj ja, ale napriklad na strankach TA3 pisu toto:
"Predpokladá sa, že malým obmedzením bude aj vrstva prachu usadená na solárnych paneloch modulu."
cely clanok tuto:
http://www.ta3.com/clanok/1050478/europ ... omete.html
takze asi nejaky prach tam predsa len bude... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Modul Philae /free/ 1:10

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 09 Feb 2015 00:25

čo by ten prach sfúklo, keď je tam vzduchoprázdno? a nejaké fotky kométy toť
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Sumec | 30
Príspevky: 830
Meno: Adam
Bydlisko: Trenčín

Re: Modul Philae /free/ 1:10

Príspevokod užívateľa Sumec » 09 Feb 2015 01:12

Vlastne hej blbosť som napisal :beat brick: Nejaky prach tam je, len v blízkosti slnka sa vytvorí plynný a prachovy chvost a v tedy tam dochadza k "odfukovaniu" častíc. Mimo slnka to aj tak vyzera ako asteroid.
Na stole: Kamov Ka-29 /Orlik/ 1:33; KV-2 /free/ 1:25
Hotovo: Jak-3; LaGG-3; IL-2M3 Šturmovik; HH-53C Stallion; Tatra 815 NTH 6x6 + SYKO-5M + radlica; 3x Polikarpov I-16 Išak; T-80

"An architect's dream is an engineer's nightmare."

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Modul Philae /free/ 1:10

Príspevokod užívateľa WanRayen » 09 Feb 2015 08:57

Väčšina komét sa skladá s konglomerátu pórovitého materiálu :
prachu - ( regolit, čadič, - kombinácia tohto vytvára sivú až skoro čiernu farbu. Tmavosivú jedným slovom) a
plynu - (po väčšine ľad približne 80 % ľadu je vodný ľad a 15 % tvorí zmrznutý oxid uhoľnatý. Ostatok tvorí zmrznutý oxid uhličitý, metán a amoniak.)

Pri priblížení k Slnku vytvára kométa dvojitý chvost. Jedna časť je prachová a druhá plynná.

Povrch kométy a jej prach : väčšinou ide o prach, ktorý sa vytvára dopadom mikrometeoritov, ktoré na jadro kométy môžu dopadnúť počas jej existencie. Tie vytvárajú prašný povrch. Pri dopade mikrometeoritov sa horný materiál kométy zohreje na na cca 1000 stupňov a roztaví sa. Po vyhladnutí tak vznikajú okrúhle čiastočky, ale ja ostré úlomky. Väčšina týchto čiastočiek v prachu dosahuje veľkosť len niekoľko nanometrov. Obdobný prach vzniká na väčšine vesmírnych telies. Rozdiel je potom len v zloženi povrchu a následne prachu.

Zax: áno presne taký postup som mal na mysli. Hrboľatý povrch závisí na tvojej predstave.

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný