Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Teleskopy /free/ N/A

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Teleskopy /free/ N/A

Príspevokod užívateľa group b » 13 Feb 2015 23:02

S naší partou stále vymýšlíme nějaké modelářské ptákoviny. Většinou se týkají architektury. Letos jsme si vymysleli soutěž, jejíž součástí je také architektura, ale trochu technického rázu. Stavíme teleskopy, jak já rád říkám satelity. Jedná se o modely, které se skládají většinou z několika dílů a schematicky ukazují, jak zhruba ten či onen přístroj vypadá. K tomu je uzpůsobené i měřítko, které se výrazně liší typ od typu. Třeba by si je někdy chtěl někdo postavit, tak vám je sem dám.

VST-1 Survey
Nejmenší z japonských modelů, ale díky tomu i největší měřítkem 1:50.
Model je stejně jako všechny ostatní pouze černobílý, kolega jej doplnil o nějaké barevné drobnosti a to včetně otevření vnitřku.
Tento model byl postaven jako první a hned jsme se setkali s jedním zajímavým problémem - ať přemýšlíme jak chceme a koukáme na fotografie z postupu stavby jak chceme, vždy nám zatím nějaké díly zbývají :haha:

Foto ze stavby
ObrázokObrázokObrázok

Dokončený model
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: teleskopy /free modely / různá měřítka

Príspevokod užívateľa group b » 13 Feb 2015 23:10

ALMA

Společný evropsko,americko, japonský projekt, zrealizovaný v Jižní Americe v poušti Atacama je v současnosti na vrcholu pozorování vesmíru ze Země.Celý komplex se skládá ze 66 radioteleskopů, které je možno posouvat na ploše 16 kilometrů speciálním dopravníkem.

Free model je tentokráte v měřítku 1:100 a představuje "trochu očesaný " teleskop. KOlega se jej snažil trochu vylepšit detaily, především na zadní straně přístroje.

Foto ze stavby
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

Dokončený model.
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

A můj ne zcela povedený pokus o fotomontáž.
Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Teleskopy /free/ 1:N/A

Príspevokod užívateľa Zax » 18 Feb 2015 21:18

pekne modely, skoda, ze len cierno-biele...je to skor taky dobry zaklad na dalsie upravy :wink:

Užívateľov profilový obrázok
WanRayen | 46
Papierovy Kopernik
Príspevky: 3221
Meno: Tino
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať užívateľa:

Re: Teleskopy /free/ 1:N/A

Príspevokod užívateľa WanRayen » 19 Feb 2015 08:21

No mne sa to ráta. To, že je to čiernobiele, mi to až tak nevadí, pretože v reále sú aj tak ladené do týchto farieb. Biele, šedé čierne.
Myslím si že je to parádne. Farba by kričala a pôsobila by nerealisticky.

Verím, že budú aj ďalšie.

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Teleskopy /free/ N/A

Príspevokod užívateľa group b » 19 Feb 2015 23:34

Budou.
MERLIN 32
Radioteleskop s diskem o průměru 32 m je jedním ze 7, které jsou spojené v britském systému sledování vesmíru MERLIN.
Model je opět free verze z Japonska, trochu upravený. Měřítko je hodně malé 1:400.
Foto ze stavby
ObrázokObrázokObrázok

Dokončený model.
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Pro porovnání, jak vypadá velký-malý teleskop.

Obrázok

a jedna fotomontáž na závěr.
Obrázok

Tento teleskop je můj vklad do letošní "soutěže".
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Teleskopy /free/ N/A

Príspevokod užívateľa group b » 19 Feb 2015 23:40

radiotelescope NRO-45
Největší předlohou pro model radioteleskopu se stal disk o průměru 45 m, který se nachází v japonské Nobeyamě.
Model v měřítku 1:400 je také japonská free verze, samozřejmě trochu upravená.
Kolega moc nefotil při stavbě, tak rovnou jak to dopadlo.
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Jedna fotka s poměrovou kostkou a modelem VST
Obrázok

A tady si kolega trochu hrál a hodně "nadsadil" velikost.
Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Teleskopy /free/ N/A

Príspevokod užívateľa group b » 23 Okt 2016 10:25

Ještě přidám nějaké starší modely, co jsou už sestavené.

ASTE

Systém radiových teleskopů ASTE se nachází v jihoamerické poušti Atacama, ale je řízen až z Japonska. Je zaměřen především na průzkum středu naší Galaxie. Pracuje od roku 2004. Průměr antény je 10 metrů.
Japonský free model 1:120

ObrázokObrázok
ObrázokObrázok
Obrázok

VERA

Projekt Vera je určen k co nejpřesnějšímu měření vzdáleností ve vesmíru. Jeho součástí jsou 4 radioteleskopické antény o průměru 20 metrů, které centrální počítač synchronizuje a nastavuje na konkrétní bod ve vesmíru. Díky známé vzdálenosti mezi teleskopy pak vypočítává vzdálenost sledovaného objektu.
Japonský free model 1:200

ObrázokObrázok
ObrázokObrázok
ObrázokObrázok

Nobayama No-RTH

Teleskopy No-RTH slouží v japonském vesmírném středisku k pozorování slunce. Nejsou tožádní obři, přesně naopak. Jejich disky mají průměr pouhých 80 centimetrů.Soustava těchto malých teleskopů sestává až z 88 antén, které je možno různě přepínat a tím docílit optimálního pozorování.
Japonský free model 1:10

ObrázokObrázok
ObrázokObrázok
Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Teleskopy /free/ N/A

Príspevokod užívateľa group b » 23 Okt 2016 10:28

10m teleskop Panská ves

V létě jsem navštívil zajímavé pracoviště v Panské vsi u města Dubá.
Je zde ionosférická laboratoř, která je napojená na celosvětovou síť, sledující změny v ionosféře Země.
K tomu mimo jiné používá i dvě velké parabolické antény - teleskopy. Každý z nich má průměr paraboly 10 metrů.
A tak se jednu takovou anténu pokusím alespoň zjednodušeně vyrobit. Měřítko jsem zvolil 1:120 a to především proto, že jsem použil jako základ parabolu z jednoho japonského modelu.
Obrázok

Foto ze stavby.
Zahajuji tvorbou antény.
ObrázokObrázokObrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Teleskopy /free/ N/A

Príspevokod užívateľa group b » 25 Okt 2016 20:09

menší postup vpřed
ObrázokObrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Užívateľov profilový obrázok
group b | --
2K+
Príspevky: 2083
Meno: Tomáš

Re: Teleskopy /free/ N/A

Príspevokod užívateľa group b » 28 Okt 2016 20:54

Hotovo
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
moje webové stránky kde naleznete mojí tvorbu - modely nejen automobilů | za obzorem

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný