Výstava Nitra 2018
"Milí modelári, už túto sobotu sa uskutoční výstava modelov v Nitre.
Upozorňujeme, že je zmenené miesto konania výstavy.
Bližšie informácie sú v tejto téme..

Satelit MIMOSA /abc Ladislav Baladec/ 1:10

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
Steve | --
Meno: Štefan

Príspevokod užívateľa Steve » 19 Mar 2016 15:05

Zdravím Vás, trošku som si odskočil do susednej sekcie za účelom oddýchnuť si, a obohatiť aj toto oddelenie vesmíranov.
V jednom z novších čísel "abc" som si našiel takúto oddychovku.
Po "Magion", ide o druhú českú družicu "Mimosa".
Jej názov je zložený z písmen MIcro Measurements Of Satellite Accelerations (Mikromerania satelitných zrýchlení).
Hlavným cieľom projektu bolo študovať hustotu vyššej atmosféry, ktorej odpor má veľký vplyv na družice ktoré lietajú nižšie ako 2000km.
Družicu postavila česká firma, a na obežnú dráhu ju 30. júna 2003 vyniesol raketonosič ROKOT z ruského kozmodromu Pleseck.
Ďalšie riadenie potom prevzala česká pozemná stanica v Panské Vsi (Liberecký kraj).
Na palube niesla zariadenia na rôzne merania - Mikroakcelerometer na meranie odporu atmosféry, tlak slnečného žiarenia, tepelného žiarenia Zeme a ďalších negravitačných síl. Spojenie zaisťovalo osem malých a jedna veľká prútová anténa. Slnečnú energiu dodávalo sedemnásť slnečných panelov 20 x 20 cm.
Predpokladaná životnosť Mimosy bola cca 18 mesiacov, ale pre technické problémy svoju misiu nespnila, a stala sa nefunkčnou (vesmírny odpad).
Po ôsmych rokoch blúdenia po obežnej dráhe postupne klesla, až nakoniec zhorela v atmosfére v r.2011.
Zdroj: časopis abc, a wikipédia. https://cs.wikipedia.org/wiki/MIMOSA

Vééééľmi som sa pobavil na vete (citát) : Výroba družice stála 32 milionů Kč, její vypuštění 25 milionů, které byly odečteny z dluhu Ruska.

Naposledy upravil/-a Steve v 19 Mar 2016 17:06, upravené celkom 1 krát.

Steve | --

Príspevokod užívateľa Steve » 19 Mar 2016 15:32

Model som skopiroval na 200g papier laserovou kopírkou, na podliepanie niektorých častí použitý 300g pohladnicový papier, lepidlo Herkules a sekunďák Soudal Cyanofix, na solárne panely a kostru použitá strojnícka lepenka asi 0,4 mm.

Pustil som sa do stavby a začal som plášťom satelitu (č.1) plus pridané chlopne (a, b).
Tie trojuholníkové čast som podlepil 300g papierom aby boli antény zapustené v pevnom základe.
Vyrovnal som kancelársku spinku, a na ňu som namotal papier asi na ...(to je jedno, čím väčší, tým lepšie drží, veď to vidieť nebude), a nalepil zvnútra - do toho budú nasadené antény.

Tak isto zlepená druhá časť plášťa (č.2), a zvnútra takisto urobené základy pre antény.

Steve | --

Príspevokod užívateľa Steve » 19 Mar 2016 17:46

Z dielu(č.13) som zlepil hranol ktorý predstavuje elektronický blok (predpokladám že to je riadiaca a komunikačná jednotka, a všetky meracie prístroje), ten som uzavrel dielom(č.14) ktorý som podlepil stroj.lepenkou, a doplnil solárnym panelom (č.P4). Hrany dielov (č.14, P4) som natrel striebornou metalickou fixkou.
Po natretí týmto čudom je papier krásne celistvý, nevrství sa, po prešmirgľovaní sú hrany krásne rovné, hladké a bez chĺĺpkov. Ako z ozajstného kovu.

Ďalej som zlepil diel(č.11), púzdro v ktorom je uložený elektronický blok.
Zatiaľ je to úplná brnkačka a oddychovka.

Na stroj.lepenku som si prekreslil rebrá (č.3), ja som ich urobil štyri pre lepšie udržanie tvaru a pevnosti.

Ako vidno na fotkách - rebrá (dve po drobnej úprave) som prilepil zvonka na to púzdro (č.11).

Po x-násobnom skúšani a primeriavaní nasucho (ako čo najľahšie a najefektívnejšie), som rebrá vlepil do dielu (č.1).

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný