Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Lunar Roving Vehicle (Rover), BaJ - Zenit pionierov, 1:34

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
vinjano | --
Príspevky: 23
Meno: Ján

Lunar Roving Vehicle (Rover), BaJ - Zenit pionierov, 1:34

Príspevokod užívateľa vinjano » 13 Mar 2017 02:36

Ahoj,

dostalo sa mi cti poskladať tiež jednu starinu, konkrétne model mesačného vozidla Lunar roving vehicle (rover) od BaJ. Model vyšiel v Zenite pionierov 21-22/1989 na mäkkom papieri spolu s dvoma astronautmi (tých som skladal tiež) a pristávacím modulom (ten som nelepil). Skladal som zo skenu tlačeného na 120 g papier atramentovou tlačiarňou. Ešte prezradím, že model som lepil na zakázku, zadávateľ má veľmi blízko k MPMPM.

Neviem, či to je tým, že v dobe vydania bol stále socializmus, alebo bolo málo podkladov, ale model obsahuje aj dosť nepresností - proporčne je dosť mimo (hlavne výška sedadiel), mnohé veci sú oproti originálu inak (predok, zadná časť, antény, komplet farebné prevedenie - model je belasý, originál sivý, vybavenie obalené zlatou fóliou) no a klasikou sú čiarkované čiary, ktoré vymedzujú miesto na prilepenie iných dielov. Až príliš často je to miesto ohraničené viac, ako treba a po spojení dielov tie čiarkované čiary svietia na svetlom belasom podklade. K tomu hádam pripočítam nelícovanie dielov (napr. ruky, niektoré otvory), takže bolo sa s čím pasovať, proste ručne kreslený model. Na druhej strane nostalgia, samozrejme, závan detstva.

Na stavbu som nemal veľa času, takže som si povedal, že riešiť budem len jednoduché opravy a vylepšenia, žiadne prefarbovanie, odstraňovanie rušivých čiar v skene ani zjednocovanie s realitou sa teda nekoná. Nech je vidieť, ako si ho mohli pionieri bez súčasných vymožeností postaviť.

Začal som posádkou, vylepšením sú pohyblivé ruky pre lepšie možnosti aranžovania výslednej scény. Ani nohy som nelepil napevno, ale do trupu som dal výstuhy tak, aby sa nohy dali nastaviť do želateľnej polohy a držali v nej. Astronauti majú na nohách a rukách pruhy - červené a modré, ale v návode o tom nie je zmienka a tak som to poplietol a opravoval prefarbovaním.



Podvozok - už rám vozidla, tvorený pásikmi, dal jasne tušiť, že môžeme čakať vrtuľu a prehýbanie. Na podvozok sa všetko lepilo zhora a toto zaťaženie vytváralo vaňu, takže prakticky celú stavbu som mal podvozok schnúci pod záťažou. Aj tak to nepomohlo. Nosičom kolies chýbalo zavetranie a tak sa začali rozchádzať. To som na záver vyriešil tak, že som ich zospodu stiahol drôtmi, aby sa vyrovnali:



Samotný model je vcelku zložitá vec, nie je vhodný pre začiatočníkov, hoci je tam kopec krabičiek. Záludnosti sa skrývajú hlavne v úchytoch kolies, ktoré sú sklápacie, aretujú sa špendlíkmi s belasou hlavičkou:



Model je navrhnutý tak, aby sa dal rozobrať a po zložení kolies uložiť do pristávacieho modulu, čo som neskúšal, lebo som modul, ako som už spomenul, nelepil.



Vylepšenia modelu - okrem popísaných vylepšení astronautov som trochu zreálnil antény, kamerám som vložil objektív z krúžkov tmavej fólie a vyrezal som "tmu" v závesoch kolies. Kolesá som zalepil napevno na osi z klincov a tie som prestrčil cez tyčinky z "uchošťourov" a zarážky som dal z vnútornej strany (pod podvozkom). To preto, aby lepšie vynikla kresba diskov kolies - zarážky by ju dosť znehodnotili.



To je asi všetko, model teraz zabalím a pošlem do MPMPM.

Užívateľov profilový obrázok
sony | 39
2K+
Príspevky: 2789
Meno: Martin Seemann
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Lunar Roving Vehicle (Rover), BaJ - Zenit pionierov, 1:34

Príspevokod užívateľa sony » 13 Mar 2017 12:42

dobre si sa veru popasoval...
fajnová práca
Papierový člen plastikového klubu

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12910
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lunar Roving Vehicle (Rover), BaJ - Zenit pionierov, 1:34

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 13 Mar 2017 14:46

parádna stavba

nuž vtedy sa kreslilo z toho, čo bolo po ruke, pár fotiek z časopisu Letectví+Kosmonautika muselo stačiť,
o trojpohľade sa im mohlo kurát tak snívať

:big smile:
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "Kozmická technika // Spacecrafts"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní