Supermarine Spitfire Mk.VB /Megagraphic/ 1:33

Užívateľov profilový obrázok
Stuler | 35
Príspevky: 210
Meno: Peter
Bydlisko: Trebišov
Kontaktovať užívateľa:

Supermarine Spitfire Mk.VB /Megagraphic/ 1:33

Príspevokod užívateľa Stuler » 29 Dec 2012 20:12

Po dlhej dobe som sa opat dostal k nozniciam, lepidlu a srdcu milemu prisluesnstvu, aby som dokoncil dalsi model. Vyber padol aj kvoli sympatiam voci panu F. Fajtlovi, aj kvoli narocnosti stavby na tento model Spitfiru z dielne Megagraphic, co pre mna bude predstavovat akysi posun od klasickych vystrihovaciek z ABC ku polskym modelom, ich filozofii a konstrukcii.
Po uvode mojej prace som uvazoval, ze to, co som spravil, nebude prezentovatelne a nebudem to tu ukazovat, ale co mozem stratit...nanajvys sa nieco nove naucim a mozno to pomoze aj niekomu inemu, kto sa do tohto modelu vrhne. Musim povedat, ze presnost modelu je zatial vyborna a nenatrafil som na ziaden problem, hadam len v navode, no kazdy modelar urcite lahko zisti, ktore to su, no tyka sa to hlavne cislovania dielov 6, 7 a 8 v uvodnej casti navodu.
Co sa tyka samotnej mojej stavby, sprevadzaju ju chyby v mojich rukach od sameho zaciatku. Skusanie novych nastrojov (vylamovaci nozik, skalpel) na tomto modeli mi velmi neprospelo a vyrezal som z plasta lietadla trosku viac, nez by som mal, preto vznikli medzi jednotlivymi sekciami vacsie alebo mensie medzery. Dalsia chyba nastala v retusovani, stale nemam ten potrebny farbocit a preto je ten model roznofarebnejsi. Dalsia vec, chvilku mi trvalo, kym som pochopil, ze je lepsie prepazku trupu oblepit plastom, nez ju tam vlepit po jeho uzavreti. A nakoniec, najviac kazi dojem azda cistota stavby, ktora vychadza z neskusenosti retusovania (alebo pokus o jej opravu - na fotkach trosku zosilnene kvoli blesku) a lepenia rebier.

Zatial mam skoro hotovu motorovu cast trupu. Na fotkach je vidno vsetky chyby, ktore som spomenul vyssie. Kazdopadne stale som rozhodnuty, ze model nepoputuje do kosa, aj ked vobec to nevyzera tak, ako som si to predstavoval. Pokusim sa zlepit zvysok modelu co mozno najcistejsie. Za kritiku vopred dakujem :-)

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
ivant | 46
2K+
Príspevky: 2972
Meno: ivan
Bydlisko: Brezno

Re: Supermarine Spitfire Mk.VB/Megagraphic/1:33

Príspevokod užívateľa ivant » 29 Dec 2012 23:29

ahoj ako vidím bojuješ :wink: neskúsiš takéto spoje robit bez retuše ale tam to treba riadne napasovat a dohladit spoj aby boli vrstvi v jednej rovine

Užívateľov profilový obrázok
Stuler | 35
Príspevky: 210
Meno: Peter
Bydlisko: Trebišov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Supermarine Spitfire Mk.VB/Megagraphic/1:33

Príspevokod užívateľa Stuler » 30 Dec 2012 00:31

Je na to nejaka specialna technika? Tie prepazky mi totiz robia dost problem, este to nemam v rukach :)

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Supermarine Spitfire Mk.VB/Megagraphic/1:33

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 30 Dec 2012 02:23

no ani nie, akurat by mali byť obvody obšívok presne rovnaké ... a teraz neviem, tie chlopne sú súčasťou obšívky? ak áno, bolo by dobré ich lepiť nové zospodu, aby diely pasovali hranou na hranu v jednej rovine, zhruba takto nejako, ale to je len na ilustráciu

Obrázok
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Checker | --
Príspevky: 3
Meno: Mirek
Bydlisko: Praha 13

Re: Supermarine Spitfire Mk.VB/Megagraphic/1:33

Príspevokod užívateľa Checker » 30 Dec 2012 08:12

Asi takhle:
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Stuler | 35
Príspevky: 210
Meno: Peter
Bydlisko: Trebišov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Supermarine Spitfire Mk.VB/Megagraphic/1:33

Príspevokod užívateľa Stuler » 30 Dec 2012 09:10

Tie chlopne nie su sucastou dielu, ale su dolepene z jeho vnutornej strany. To, ze diely nie su v jednej rovine je dane zrejme viacerymi mensimi nepresnostami a najma tymi prepazkami, ako som spominal. Budemeste musiet prist na spravnu techniku, na tom Spitovi na to bude snad dostatok priestoru :-)

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12895
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Supermarine Spitfire Mk.VB/Megagraphic/1:33

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 30 Dec 2012 09:21

jo, to je ono
ak si pozrieš nejaké vlákna stavieb lietadial (spomeniem Brzdiča, nech sa mu štikúta), nie raz spomínal, že musel pribrusovať rebrá, aby mu obšívka sadla, ale to sú poľské modely, kde sa na chlopne príliš nehrá, hento by zlepili na tupo hranami a fajront

ďalej netuším, ako sú tu robené rebrá, či ako poliaci, že každý diel obšívky sa lepí oboma krajmi na rebro, alebo je rebro iba v strede dielu, ak na krajoch, potom autor mal napr. rátať s hrúbkou papiera na chlopňu, navyše ak v tlačiarni nedali taký hrubý papier, s akým autor modelu rátal, tak to potom naozaj ubehne desatinka sem, desatinka tam, a je zle
:-(
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
BugsBunny | 48
Príspevky: 204
Meno: Daniel
Bydlisko: Očová

Re: Supermarine Spitfire Mk.VB/Megagraphic/1:33

Príspevokod užívateľa BugsBunny » 30 Dec 2012 09:32

Dobrusovať rebrá musíš v každom prípade. A to nielen kolmo na podložku, ale a pod uhlom vzhľadom natvar dielu. Nevznikne ti to čo máš teraz na nose. Prepážka tam musí sadnúť ako zadok na šerbel. Nesmie tam vôjsť pod veľkým tlakom. Okolitý papier sa totiž poddá. Kľudne pokračuj. Ten spitfire si to zaslúži. Aj u mňa má čestné miesto v archíve.

Užívateľov profilový obrázok
Stuler | 35
Príspevky: 210
Meno: Peter
Bydlisko: Trebišov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Supermarine Spitfire Mk.VB/Megagraphic/1:33

Príspevokod užívateľa Stuler » 30 Dec 2012 18:35

Tak som dnes popoludni odviedol svoj najtvrdsi modelarsky boj, a skoncilo to remizou (motorova cast je zlepena, ale vysledok nevyzera dobre). Som si povedal, ze uz nech to vyzera ako to vyzera, pri zvysku modelu si dam uz vacsi pozor a pokusim sa to dokoncit. Pustil som sa aj do interieru, a zhotovil som sedacku. Viac na fotkach.

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Stuler | 35
Príspevky: 210
Meno: Peter
Bydlisko: Trebišov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Supermarine Spitfire Mk.VB /Megagraphic/ 1:33

Príspevokod užívateľa Stuler » 12 Jan 2013 15:06

Kedze som zmenil o par stovak kilometrov aktualne posobisko, Spitfire musi pockat doma. Aj tak som sa rozhodol, ze si zakupim druhy original a zacnem odzaciatku, nech to nevyzera az tak sprznene :-) zatial som zacal robit na novom modeli, ktory onedlho zacnem prezentovat.

Návrat na "Odložené stavby modelov // Postponed Model Builds"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný