Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetko

Moderátor: WanRayen

Užívateľov profilový obrázok
Zdeněk Krčmář | --
Príspevky: 457
Meno: Zdeněk Krčmář
Bydlisko: Šakvice, jižní Morava, ČR
Kontaktovať užívateľa:

Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetko

Príspevokod užívateľa Zdeněk Krčmář » 14 Aug 2011 23:04

Již dlouho jsem rozvažoval nad nějakým pěkným a rozsahem větším diorámkem...
Když jsem procházel web GPM padl mi do oka pěkný laserem pálený model "vrakoviště"
Chtěl jsem k němu zakomponovat i nějakou tu mašinku :) Jelikož se jedná o měřítko HO a firma zetko, dělá spousty krásných mašinek i s vagony, bylo rozhodnuto...

Vrakoviště s vlečkou

Podložka byla původně určena pod jiný model, inu budu si muset opatřit novou :D
Dle "španělské" školy jsem musel celý objekt drobek pootočit do úhlopříčky...
Obrázok

V obchodě se železniční tématikou jsem zakoupil "flexi" profilové kolejnice HO, sice se dělají už i s hotovým štěrkovým podložím, ovšem vůbec se mi nelíbilo a tak jsem zvolil pouze klasické bez podloží.
Štěrkové podloží je také určené pro velikost HO, ovšem barva se mi vůbec nelíbila, i když na obalu bylo napsáno, že je určeno výhradně jako štěrkové lože :)
Inu na řadu přišel tatík s kompresorem a drobek mi podloží i samotné koleje zrezavěl :D
Obrázok

Betonová podlaha samotného vrakoviště:
jsou na ni krásně naznačeny laserem spáry pro jednotlivé betonové bloky, takže stačilo nalepit a opět střiknout několika odstíny šedé barvy...
základ je tímto hotový, poté co přijdou na řadu jednotlivé příčky a plot okolo celého objektu bude se nadále pomocí washe, napouštět jednotlivé spáry mezi bloky, nějaká travička a hlavně svinčik :)
Obrázok Obrázok

Jelikož jsem chtěl jak jsem se již v úvodu zmiňoval do objektu zakomponovat i železniční vlečku, musel jsem celý objekt skladu rozřezat a vložit do něj kolejnici.
Obrázok

Tolik prozatím vše, pokud bude zájem během příštího týdne přidám další fotky s postupem stavby :)
Moje galerie
R.I.P. Závislák - Tvé příspěvky nejen v architektuře mi budou scházet :(
Rozestavěno:Hrad Lichnice (R.V.), Orenstein a Koppel Cn2t (Modelik), Bílá věž a kaple sv.Klimenta (O.Hejl), Sd.Kfz.124 Wespe (GPM)

Užívateľov profilový obrázok
Brzdič | 38
2K+
Príspevky: 2952
Meno: Ondra
Bydlisko: Brno

Re: Přijďte si vybrat... /1:87/ vlastní, převážně GPM, zetko

Príspevokod užívateľa Brzdič » 15 Aug 2011 13:11

Trvalo ti to jen 2 roky, ale už ses do toho pustil. :haha: Jsem fakt zvědav na výsledek. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Zdeněk Krčmář | --
Príspevky: 457
Meno: Zdeněk Krčmář
Bydlisko: Šakvice, jižní Morava, ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Príspevokod užívateľa Zdeněk Krčmář » 24 Okt 2013 10:50

Od minule se toho dost změnilo. Firma GPM vydala za dobu kdy stavba stála další pěknou "firmičku" a já se ji rozhodl zabudovat spolu s vrakovištěm do mého projektu.
Musel jsme tedy krapet překopat původní plány, zmenšit plochu samotného vrakoviště a naopak přidělat další betonovou plochu pro novou fabriku. O tom o co se bude jednat se zmíním v některém z dalších reportů, ti zvědavější mohou navštívit stránky GPM a tam na ni jistě narazí... ;)
Obrázok

Nyní ale k vrakovišti:
Celý areál jsme obehnal betonovou zdí a na několika místech ji uměle poškodil.

U vjezdu pro auta se nachází dřevěná patrně si myslím, že by mělo jít o váhu, došlo tedy na imitaci zašlých dřevěných prken
Obrázok

Samotné vrakoviště má 4 kóje pro odkládání různého druhu odpadu
Obrázok

Do 1. a té největší jsem umístil kovový odpad - zbytky z rámečků a leptů z plastikových modelů (zbytky z tatíkovy produkce)
2. zde došlo na hromadu stavební sutě
uprostřed je základ na jeřáb - "betonový obal" jsme obehnal imitací žlutých pálených cihel a okolí krapet zaneřádil :evil:
Obrázok

Ve 3. kóji se nachází dřevěný odpad, různé zbytky dřevěné kulatiny, trámků (zápalek) a laserovaných prken.
V poslední 4. se nachází opět "plastový prvek" a to pneumatiky zakoupené u vláčkařů. jedná se o výrobek německé firmy HERPA, která dělá mimo jiné moc pěkná autíčka, nákláďáky v měřítku 1:87, vhodné i pro modelovou železnici HO
Obrázok

Na všem je použita patina ať už ze stříkací pistole, olejových barev či suchých pigmentů
Moje galerie
R.I.P. Závislák - Tvé příspěvky nejen v architektuře mi budou scházet :(
Rozestavěno:Hrad Lichnice (R.V.), Orenstein a Koppel Cn2t (Modelik), Bílá věž a kaple sv.Klimenta (O.Hejl), Sd.Kfz.124 Wespe (GPM)

Užívateľov profilový obrázok
Zdeněk Krčmář | --
Príspevky: 457
Meno: Zdeněk Krčmář
Bydlisko: Šakvice, jižní Morava, ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Príspevokod užívateľa Zdeněk Krčmář » 26 Okt 2013 20:05

Na diorámce jsem pomalu pokračoval drobnými objekty:

Sklad

Jelikož sklad má krasnou dřevěnou konstrukci, bylo mi jí líto schovat "pod střechu" a obehnat "plechem".
A tak na řadu přišel nápad z částečně rozebraným skladem, který nyní prochází rekonstrukcí - dostane novou střechu (stará dřevěná pokrytá lepenkou je z poloviny shozena, boky jsou částečně pokryty novým "vlnitým plechem")

úpravy:
:arrow: imitace lepenky - obdelníčky zakoupené v potřebách pro vláčkaře.
:arrow: podbití střechy deskami -laserem pálené
:arrow: "papírový" vlnitý plech nahrazen plastovým výliskem Evergreen

Dále plánuji nějaké lešení s dělníky kteří momentálně pracují na pokrývaní jednoho boku vlnitým plechem.

Obrázok Obrázok Obrázok

Zarážedlo

Na železnici a v modelovém provedení je nespočet druhů ukončení kolejí. Od kovových, betonových až po dřevěné vyplněné hlínou a kamením jako v mém případě.
Inspirací mi opět byl plastový výlisek pro vláčkaře... V mém případě ovšem opět použity laserem pálené prkna doplněná posypem a travičkou
Obrázok

Břečťan

u jedné z betonových zdí mezi jednotlivými "fabrikami" jsme se pokusil o vymodelování popínavého břečťanu - základem jsou "větvičky pro tvorbu modelového rákosí" a na ně poté nalepeno olistění - spodní vrstva tmavě zelené, horní pak světlá. Dodá náznak plastičnosti 8-)
Obrázok Obrázok

Kancelář a obsluha váhy
Zde jsem se opravdu vyřádil, za zmíňku asi nejvíce stojí pracovní stůl s květinkami, pery bloky apod. harampádím - zvědavé oko jistě vše prozkoumá 8-)
V povzdálí ještě stojí jeden malý objekt - ovšem nevím oč se má jednat zda o záchodky, či nějaký sklad na drobné věci či nějaká elektro-rozvodna.
Obrázok Obrázok

Jeřáb
Je dominantou celého sběrného dvora

úpravy:
:arrow: kompletně přebarveno, imitace odřenin zeleně nabarveného dřeva pomocí "brusné tužky", proškrábáno až na hnědý základ, poté krapet zaprášeno pigmenty
:arrow: pomocí černé gumové nitě znázorněno ocelové lano, na němž je hák s drapákem. Aby byla niť vypnuta bylo potřeba drapák něčím zatížit (malá matička oblepena plastovými výlisky znázorňující kovový odpad)

Na kolej později přijde mašinka s vagónem, který se bude právě nakládat...
Obrázok Obrázok

Osvětlení dvora a železniční lampy

Na osvětlení dvora byly použitý kovové stojny s klasickými pouličními svítidly - pokud bude oko diváka zvídavé opět může narazit na drobný tuning v podobě průhledné překrytu pod nimž je umístěna imitace výbojky...
2 drážní lampy jsou poté zakoupeny od vláčkařů, jen později dopatinovány - zrezavěny.
Obrázok Obrázok

Celkový náhled na dio
Obrázok

Nyní se zaměřím na okolní terénní úpravy...
Moje galerie
R.I.P. Závislák - Tvé příspěvky nejen v architektuře mi budou scházet :(
Rozestavěno:Hrad Lichnice (R.V.), Orenstein a Koppel Cn2t (Modelik), Bílá věž a kaple sv.Klimenta (O.Hejl), Sd.Kfz.124 Wespe (GPM)

Užívateľov profilový obrázok
Zdeněk Krčmář | --
Príspevky: 457
Meno: Zdeněk Krčmář
Bydlisko: Šakvice, jižní Morava, ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Príspevokod užívateľa Zdeněk Krčmář » 08 Nov 2013 11:57

Pozor !!! Pozor !!!, raubíři, chuligání... !!!!


Když jsem se jednoho rána vzbudil nestačil jsem se divit, přes noc byla napadena má diorámka sprejery s jejich "uměním" graffity :P

Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok

Obrázok Obrázok Obrázok
Moje galerie
R.I.P. Závislák - Tvé příspěvky nejen v architektuře mi budou scházet :(
Rozestavěno:Hrad Lichnice (R.V.), Orenstein a Koppel Cn2t (Modelik), Bílá věž a kaple sv.Klimenta (O.Hejl), Sd.Kfz.124 Wespe (GPM)

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Príspevokod užívateľa serpens » 08 Nov 2013 12:51

Musim povedat, ze na prvy pohlad to vypadalo vyborne, ale na druhy uz nie (myslim, len grafity). Skoda, ze si sa s tym viac nepohral na tych pravych uhloch.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Zdeněk Krčmář | --
Príspevky: 457
Meno: Zdeněk Krčmář
Bydlisko: Šakvice, jižní Morava, ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Príspevokod užívateľa Zdeněk Krčmář » 08 Nov 2013 13:19

ahoj,
ano není to úplně ono...

Ono to bohužel nejsou klasické dekály, ale "propisoty" z roku 1998, takže ani ne příliš nové :big smile:

Jsou ovšem obtisnuty na obtiskový papír a ten se již jako dekál chová, ovšem při aplikaci na zeď se dosti trhal a tak byla práce s ním obtížná. Na závěr je ještě každý dekál napuštěn vodičkou agama pro vypnutí obtisku, což také dosti pomohlo, ovšem při opětovném přetření zase dost silně reagoval s papírovým podkladem - strhával šedou barvu a kroutil papír samotny, je to dost agresivní roztok.

Je to bohužel daň něco za něco. kdyby byl podklad plastový či zcela rovný bez ohybů, tak práce by byla snažší a výsledek i lepší. Také staré propisoty nejsou to pravé ořechové...
Moje galerie
R.I.P. Závislák - Tvé příspěvky nejen v architektuře mi budou scházet :(
Rozestavěno:Hrad Lichnice (R.V.), Orenstein a Koppel Cn2t (Modelik), Bílá věž a kaple sv.Klimenta (O.Hejl), Sd.Kfz.124 Wespe (GPM)

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Príspevokod užívateľa serpens » 08 Nov 2013 15:59

mozno by to chcelo rozrezat a dat ako samostatne casti. Ale teraz je to uz jedno.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Príspevokod užívateľa Roman » 30 Nov 2013 17:54

mas to pekne porobene. budu tam aj figurky? hodili by sa cigani co doniesli do zberu kanalove dekle alebo ako lezu cez plot privatizovat.

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1791
Meno: Paľo

Re: Diorama "Přijďte si vybrat..." /1:87/ vlastní, GPM, zetk

Príspevokod užívateľa Paly » 30 Nov 2013 18:15

Súhlasím s Romanom :victory: ak bude potreba, môžem dodať originál fotky spoluobčanov, budú radi :haha:
Live hard, ride easy.

Návrat na "Diorámy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní