Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Rezacie kružidlo

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: rezacie kruzitko

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 06 Máj 2013 20:30

máš "nejako" poistenú čepieľku, aby sa ti neotáčala okolo skrutky keď zaberieš, alebo to drží?
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Užívateľov profilový obrázok
Luky815 | --
Príspevky: 415
Meno: Lukáš
Bydlisko: Bratislava

Re: rezacie kruzitko

Príspevokod užívateľa Luky815 » 06 Máj 2013 21:44

Zatiaľ to mám len dotiahnuté. Ešte to musím poriadne otestovať, ale myslím, že ak nebudem moc tlačiť a čepielka bude ostra, mohlo by to držať aj bez poistky. Ak sa bude moc hýbať tak ju zaistím.
"Musíme to urobiť presne, preto to urobíme podľa oka"

Užívateľov profilový obrázok
Luky815 | --
Príspevky: 415
Meno: Lukáš
Bydlisko: Bratislava

Re: rezacie kruzitko

Príspevokod užívateľa Luky815 » 07 Máj 2013 18:42

Testovanie a mierna úprava.
Na čepielku som použil ďalšie podložky pre väčšiu stabilitu čepieľky. Pri rezaní sa mi občas trochu vychyľovali ramená a vyrezával som špirály, tak som použil stabilizačné plechy zo stavebnice Merkúr. Ale dajú sa použiť rôzne :) .
"Musíme to urobiť presne, preto to urobíme podľa oka"

Užívateľov profilový obrázok
frantod | 45
Príspevky: 45
Meno: Franto
Bydlisko: Žilina - Bitarová

Re: rezacie kruzitko

Príspevokod užívateľa frantod » 07 Máj 2013 21:49

... neviem či to už nie je komplikované :boss:

Užívateľov profilový obrázok
Luky815 | --
Príspevky: 415
Meno: Lukáš
Bydlisko: Bratislava

Re: rezacie kruzitko

Príspevokod užívateľa Luky815 » 07 Máj 2013 22:03

Možno trochu, ale pracuje sa mi s tým lepšie ako s klasickým rezacím kružidlom. :wink:
"Musíme to urobiť presne, preto to urobíme podľa oka"

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: rezacie kruzitko

Príspevokod užívateľa iconmaster » 07 Máj 2013 22:15

Ako mozny nedostatok v tom vidim este geometriu rezania, ktora zavisi od polomeru rezania - teda cim vacsi polomer reze, tym viac bude rezna hrana skosena - co sa prejavi hlavne pri hrubsich materialoch.. Da sa to ale vykompenzovat vhodnym vypodlozenim cepielky.

Užívateľov profilový obrázok
Luky815 | --
Príspevky: 415
Meno: Lukáš
Bydlisko: Bratislava

Re: rezacie kruzitko

Príspevokod užívateľa Luky815 » 08 Máj 2013 09:29

Ramená sa dajú sklápať :wink:



Ešte som zabudol uviesť informáciu o veľkostí kružníc, ktoré to vie vyrezať. najmenší polomer je 3,5 mm a najväčší so sklopnými ramenami je 123mm. Myslím si, že ja osobne nikdy väčší kruh nebudem potrebovať vyrezať.
P.S. Tú najväčšiu som ešte neskúšal, takže je to len teória.
"Musíme to urobiť presne, preto to urobíme podľa oka"

Užívateľov profilový obrázok
wizz | 40
Príspevky: 9
Meno: Edo
Bydlisko: Flensburg, DE

Tuning kružidla Olfa CMP-1DX

Príspevokod užívateľa wizz » 12 Dec 2016 22:07

Čaute,
Aj keď som tu ešte zelenáč, náradie som si zakúpil len nedávno, dovolím si sem pridať návod na úpravu kružidla Olfa CMP-1DX a teda zníženie minimálneho priemeru zo 16 mm na 9 mm (alebo menej).

Pred kúpou kružidla som sa rozhodoval medzi CMP-1, ktoré ma minimálny priemer kružnice 10 mm a medzi masívnejším CMP-1DX, ktoré ma navyše "rapkaciu" otočnú časť no až 16 mm priemer.
Nakoniec som sa rozhodol pre CMP-1DX a predpokladal som, že menšie priemery ako 16 mm vyrazím raznicami na kožu (sada od 3 do 15 mm).
Potom som ale zistil že raznice nie sú to pravé "orechové" na väčšie priemery, tak som novu (2-oj týždňovú) Olfu rozobral , upol do zveráku, spustil flexu...
Obrázok

1. Flexov som stiahol cca 3-4 mm rezom podľa obrázku
Obrázok

2. Trošku som sa ešte pohral s pilníkom a brúsnou kockou
Obrázok

3. Upravenú súčiastku som založil naspäť na žltú časť kružidla a zaznačil si nové maximum pre skrutku
Obrázok

4. Minivŕtačkov s rezacím kotúčom som narezal predĺženie a zabrúsil frézkou.
Obrázok

5. Znovu som sa troška pohral pilníkom.
Obrázok

Obrázok

6. Teraz už blokuje zväčšenie priemeru iba skrutka, ja som tam hodil mierne obrúsenu skrutku, ktorá tiež pomohla nejakú tu desatinku
Obrázok

A kružidlo je hotové a môžme ho poskladať naspäť :victory: , momentálne sa viem dostať na polomer cca 4,4 mm
Obrázok

a v pohode sa mi podarilo vyrezať aj zopár 9 mm krúžkov
Obrázok

a aj tenučké kružnice z 0.35 mm papiera
Obrázok

:P

Ako bonus odporúčam medzi pohyblivé časti kružidla vložiť 0.3 mm papier, čo výrazne zvýši tuhosť a zlepší presnosť nastavenia.
Obrázok

Dúfam že Vám tento návod bude nápomocný. :wink:
Skúšajte na vlastné riziko :), nenesiem žiadnu zodpovednosť za Vaše zničené kružidlo, flexu, stôl, atď

Užívateľov profilový obrázok
mimapnd | --
Fordsonman
Príspevky: 2115
Meno: M.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tuning kružidla Olfa CMP-1DX

Príspevokod užívateľa mimapnd » 12 Dec 2016 22:56

Poznam jednoho Poliaka, co by na to povedal: Ty jestes uchylakem!
Ja mam to mensie kruziace rezatko od Olfy a da maximalny minimal 4.49mm polomer.
Ked si kupoval, mal si sa sam seba opytat: Ako casto budem kruzit velke kolesa (tym myslim veeeeelmi velke kolesa)... lebo to mensie kruzitko, da az 7.5cm v polomere, co je na vacsiu vacsinu z vacsiny viac ako dost... a take velke vystrihnes velmi pekne aj noznickami... ale proti gustu ziadny disputat (strasne dlho som chcel tuto vetu pouzit :victory: )
Ale navod je to brutalny. velmi pekne spracovane. Budem ta sledovat. :bad smile:
M.
Teraz: Fordson F
Pred: Aero 500 Cililink, Rusnovy zdvihak, Snežný pluh,
Po(medzi): Miro mi uz nieco posle.
E-shop: http://www.papierovy-modelar.sk http://www.papershipwright.co.uk/

Užívateľov profilový obrázok
toudi_sk | 53
Krotiteľ textúr
Príspevky: 12909
Meno: Milan
Bydlisko: u susedky
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tuning kružidla Olfa CMP-1DX

Príspevokod užívateľa toudi_sk » 12 Dec 2016 23:04

pekná úprava kružlítka a aj popis

mima, jemu "vyčítaš", že si kúpil veľké, nechcem ťa počuť, čo budeš rozprávať o tom, ktorý mám obidve :haha:

ja som si zase na menšie kružlítko narezal do čiernej pohyblivej časti pod rameno závit a polomer štelujem závitovou tyčkou, aby som čo najmenej laboroval s opakovaným triafaním priemeru
žasnem, už sa ničomu nedivím, len tíško žasnem (som zrelý na antidepresíva)
na mierku sa nestažuje, mierka sa mení a radšej napchám prachy do modelov pod postel, ako potom niekomu na aukre do krku

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní