Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Tmelenie

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tmelenie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 24 Jan 2015 20:50

Vsak nemas sa za co dakovat, navyse toto je moj osvedceny postup, ktory nemusi vyhovovat kazdemu.. Ale co som pozeral kabinu Pragovky, pekne si to zvladol!

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Tmelenie

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 24 Jan 2015 23:56

Dala mi zabrať koťuha, teraz som ju nalakoval celú a prebrúsil, potom šla jedna vrstva farby, tam som ale ešte zistil dve chybičky ktoré prebrúsim a pôjde zase farba. Potom to mám zase prelakovať? Mám lak v spreji origoš od revellu akrylový matný ale ho natieram bo sprejovať už nemôžem kvôli tej sedačke čo je dnu :beat plaster:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tmelenie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 24 Jún 2017 22:45

Jedna cerstva skusenost s tmelom PLASTO (Revell) - pokial potrebujeme jemnejsiu a redsiu konzistenciu, da sa rozriedit acetonom (C-6000). Ta moja tuba je uz dost stara, takze zrejme aj to je dovod, preco je taky husty.. Ale po pridani par kvapiek riedidla a rozmiesani sa da jemne natierat do drobnych strbin a ryh.

Užívateľov profilový obrázok
Oliver | 29
2K+
Príspevky: 2179
Bydlisko: Trenčín/Nová Dedinka
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tmelenie

Príspevokod užívateľa Oliver » 27 Jún 2017 22:55

To je celkom dobrá rada a myšlienka. Rozhodne vyskúšam keď ho najbližšie budem mať v ruke. :victory:
Oliver

Na stole: STURMTIGER
Naposledy dokončené: Kawasaki Ninja ZX-RR (PLAST)

GALLERY

"The master derives from his art."
https://www.youtube.com/channel/UC_SxcjiHlDsTQJ1yC951EKA

Užívateľov profilový obrázok
airacutter | --
Príspevky: 29
Meno: Viktor

Re: Tmelenie

Príspevokod užívateľa airacutter » 27 Júl 2017 17:01

K teme tmelenie par plastackych postrehov.

Mr. PAINT tmel s nazvom Mr. Filler - je to tekuty tmel na stetec horcicovej farby. Hustejsi ako Surfacer do pistole. Vhodny na drobne opravy, rychlo schne a lahko sa brusi. Klasicka smradlava chemia. Napriek navodu tmel pred pouzitim dobre pretrepat, odporuca sa premiesat ho len kyvanim flasky v horizontalnej rovine. Klasicke pretrepavanie hore-dolu vraj moze sposobit bublinky a nasledne znizi kvalitu vytmeleneho spoja. Alternativou je setrne premiesanie nejakou tycinkou. Nastroje sa cistia S6000 ci podobnym sajrajtom.

PERFECT PUTTY od Deluxe Materials (video) - bezzapachovy, vodou rieditelny tmel, lahko nanasatelny. Mozne vyhladit vlhkym prstom/uchostuchom bez potreby brusit (!), ale brusi sa v pohode. Ma rozne vyuzitie. Po rozriedeni vodou (pripadne pridani farby ci pigmentu) vhodny ako zaklad na blato. Da sa nanasat aj striekackou na imitaciu zvarov na bojovke. Ma bielu farbu a v pohode sa da premalovat. Vhodny hlavne na tmelenie spar, kedze na vacsich plochach nemusi az tak dobre drzat. Ma len jedinu slabinu, ktora vsak u papierakov myslim odpada - opatovnym kontaktom s vodou trochu oziva, takze opatrne. Ale ak model neumyvate pred nastrekom, ako to robia plastaci, ste za vodou :haha: Ekologicky tmel, umyt staci vodou.

MILLIPUT - dvojzlozkovy tmel, rozne druhy (lisia sa okrem ineho farbou, oficialne aj ucelom, ale rozdiely som moc nezbadal). Prilis nesmrdi, ale solidne upatla ruky. Z dvoch "tyciniek" si odrezete rovnake kusky a vymiesite z toho hmotu na tmelenie. Je pomerne tuhy a chce to trosku sily natlacit ho do spary, preto neviem, ci je celkom vhodny na papierove modely. Taktiez ho mozno vyhladit a tvarovat vlhkym prstom, brusi sa v pohode. Na rozdiel od Perfect Putty je vhodny aj nejaky ten "scuplting", ked treba cosi dorobit ci upravit/opravit velke casti. Vhodnejsi na nasledne preryvanie ako Perfect Putty. Na cistenie nastrojov a ruk staci voda, mydlo a kefka.

Inak ake mate skusenosti so sekundak+bikarbona? Zlepsuje bikarbona opracovatelnost? Zatial som pouzival cisto sekundak a ten sa dost tazko brusi. Debonder nepouzivam, ako modelarsky vtip vravi, debonder kvalitne odstrani model z tmelu :P

Užívateľov profilový obrázok
Roothan | --
Príspevky: 91
Bydlisko: Brezno

Re: Tmelenie

Príspevokod užívateľa Roothan » 18 Okt 2017 16:59

Priatelia ja som si tmel vyrobil sám. Herkules plus Anulin. Detský zasyp. Urobíte si ho koľko je treba na model. Hustotu si viete domiešať. Schne slušne rýchlo skvele sa brúsi a chytajú na to všetky farby.

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Tmelenie

Príspevokod užívateľa Roman » 19 Okt 2017 16:49

na tmelenie pouzivam keraplast, rychlo schne a dobre sa brusi.ked chcem aby to bolo tvrde ako kamen napustim keraplast po bruseni sekundovym lepidlom.

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných