Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Farbenie

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Farbenie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 29 Dec 2012 22:37

rozek napísal:kolegovia...ja ani neviem ako sa retusuje a moje modely vyzeraju strasne..teda je vidiet tie farebne odskoky...poradte mi :confuse:


Tu je vhodnejsia tema pre tvoju otazku:
viewtopic.php?f=89&t=1376

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Farbenie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 26 Jan 2013 14:04

Zradila ma syntetika...

Vcera som konecne nastriekal prvu - bielu farbu na kabinu Volva. Je to biela syntetika (Chemolak) prifarbena kremovou. Napriek tomu, ze podklad bol niekolkokrat rovnomerne nazakladovany, farba mala tendenciu stiahnut sa z hran, v medzerach (ako napr. prelisy) zo stredu do kutov. Kvoli tomu presvita seda zakladovka v tychto miestach. Probolem s krytim na plochach nie je, lesk super ale tie "svietiace" medzery a hrany :cry:

Viem, ze biela je nachylna na krytie, to som uz cital aj pri niektorych modelarskych farbach. Co sa ale pamatam, ked som striekal kabinu nakladaca autolakom, ten kryl bez problemov uz v jednej vrstve.. Aj tu som uvazoval o striekani autolakom, ale nemal som 2 odtiene zelenej, tak som sa rozhodol pre syntetiku. Moze to byt riedidlom? Riedil som acetonom, ako predtym ine odtiene. Alebo je to bezny jav u syntetiky, ktora pri tmavsich farbach sa tak vyrazne neprejavi, alebo som neregistroval.. Ako rozmyslam, bielu syntetiku striekam prvy raz na model, takze nemam predcahdzajuce skusenosti. Zrejme by pomohla biela zakladovka, ale nemal som ju.



Prosim poradte, ak niekto uz riesil podobny problem. Zatial to nechcem prestriekat druhou vrstvou, lebo mam pocit ze urobi to iste - kedze som skusal na vzorke aj druhu vrstvu a niektore rohy stale vidiet..

Užívateľov profilový obrázok
petopato | 52
11 násobný gulášmajster!
Príspevky: 4356
Meno: Peter Židuliak
Bydlisko: Šahy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Farbenie

Príspevokod užívateľa petopato » 26 Jan 2013 15:19

Aj keby si to strekol 5x vždy ti vyskočia hrany. Mám podobný problém so strechou na zetore (riešili sme na stretku, ale možno to niekomu pomôže), teraz som to v zúfalstve natmelil a obrúsil 1x a napustil sekunďákom, trochu brebehnem šmirglom a streknem a podám hlásenie :victory:
U teba to inak ani nie také zlé, myslím, že si na seba zbytočne prísny...

Užívateľov profilový obrázok
ivant | 46
2K+
Príspevky: 2972
Meno: ivan
Bydlisko: Brezno

Re: Farbenie

Príspevokod užívateľa ivant » 26 Jan 2013 15:20

ahoj to bude asi príliš riedka farba na vine a kedže je to syntetika tak pomalé schnutie pomáha farbe sa zlievat do kopy,možno bi pomohlo riedit ju riedidlom na nitro mala bi skor zasichat ale to len hádam :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Farbenie

Príspevokod užívateľa Roman » 26 Jan 2013 15:21

toto iste robi aj zlta a cervena farba,to su najhorsie farby,skus nechat poriadne vyschnut,niekolko dni.skus nastriekat autolakom v speji ,matnym.nato dat znovu tuto istu farbu,alebo stetcom zatret nedostatky a potom nastriekat.sprav si nejaku pokusnu krabicku a na nej experimentuj. skus nastriekat bielou revelou ako podklad,tie kryju dobre.na poslednej fotke to vyzera ze mas prevalenu karoseriu nad dvermi

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Farbenie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 26 Jan 2013 16:03

Vdaka za reakcie.
Petopato - urcite som zvedavy, ako dopadnes s tymi bielimi dielmi! Ked som pozeral tie disky a strechu na stretku, myslel som ze je to len kvoli spreju, co si pouzil a riedkej akrylatovej farby.. Kabina je jedna z najviac viditelnejsich casti toho auta, tak ju chcem mat dobru, takze sa nechcem sa uspokojit s takouto kvalitou povrchovky.

Ivan - praveze som pouzil riedidlo nitro (=C6000), riedil som ako vzdy, pri hustejsej farbe by uz robilo prilis hrubu vrstvu a zalievalo by sa dokopy.. Ale mas pravdu, schne to aj takto dost dlho, hlavne v takej zime, a teda ta farba ma cas sa stiahnut do kutov. Bohvie ci by bol vobec rozidel, ak pouzijem S6001 (synteticke riedidlo na striekanie) ci mastnejsiu S6006?!

Roman - kedze na spodnu cast kabiny pride este vrstva zelenej farby, nechcem miesat medzi sebou rozne druhy a typy farieb. Napr. ciry autolak nie je prilis agresivny, no ked sa nastrieka na syntetiku, tak zaposobi ako odstranovac starych naterov. Dalej nechcem naniest ani prilis vela vrstiev farby, lebo hrozilo by zaliatie detialov. A tu chybu som si vsimol aj ja, klampiar to odflakol :P

Nie som fyzik ani chemik, ale zda sa mi ze tento spomiany problem ma nejaky suvis s viskozitou farby, a ten opisaky efekt je v podstate kapilarna elevacia (teda ze sa tekutiha=farba stahuje do kutov). Ale ci by tieto vlastnosti namiestanej farby zalezali na pouzitom riedidle to neviem :bad smile:

P.S.: Rovnako pracnym riesenim ako prebrusit celu kabinu + prelisy mi pride vyrobit druhu.

Užívateľov profilový obrázok
maťko85 | 38
Príspevky: 1042
Meno: Martin Hašlar
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Farbenie

Príspevokod užívateľa maťko85 » 26 Jan 2013 18:57

Stejný problém jsem měl i já při barvení podvozku Scanie, s použitím akrylových barev. Proto jsem nanesl celkem tři vrstvy barvy hustější konzistence a proto se mi slily téměř všechny detaily :red: (u rámu tomu dopomohla i červenohnědá základovka nanešená ve dvou vrstvách :-( ).

Užívateľov profilový obrázok
serpens | 40
a.k.a. hado
Príspevky: 8850
Meno: Miro
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Re: Farbenie

Príspevokod užívateľa serpens » 26 Jan 2013 21:20

Kup si modelarske farby a mas po probleme. Ja som mal gloss bielu revelku, ked som striekal AMR-B21 a krylo to dobre, a to som to namal natrete nicim (prvy model co som striekal) ak sa dobre pamatam tak som to frcol fixirkou.
"Art without engineering is dreaming. Engineering without art is calculating." Steven K. Roberts

Užívateľov profilový obrázok
balu11 | --
Príspevky: 844
Meno: Milan Martinec
Bydlisko: Doksy

Re: Farbenie

Príspevokod užívateľa balu11 » 27 Jan 2013 02:47

Peter, je to přesně tak, jak píše Miro. Problém je v pigmentaci barvy. Pokud použiješ klasickou , průmyslově vyráběnou syntetickou barvu, tak ta obsahuje určitou hustotu pigmentu, tato hustota pak určuje kvalitu krytí barvou. U bílé je to zvlášť ošemetné, protože ji potřebuješ hodně naředit, aby to vzal airbrusch, nu a ta kryvost pak vezme za své a pak to nutí dávat větší vrstvu barvy. Vzhledem k tomu, že barva je hodně naředěná, tak vytváří ten efekt, který jsi popsal. Musel bys to stříkat třeba i čtyřikrát po velmi tenkých filmech a nakonec to přestříknout čirým lakem, kvůli lesku povrchu. Je tedy lepší to trochu zainvestovat a koupit si modelářskou barvu, je to sice dražší řešení, ale právě u ní platíš tu kvalitu pigmentu, který pak perfektně kryje i v malém množství. Navíc by sis mohl vybrat i poměrně přesný odstín barvy, který potřebuješ, modelářské firmy nabízejí širokou škálu odstínů. Ještě bych dodal, že i tak modeláři po konečném nanesení barvy a jejím zaschnutí to pak stejně přestříknou čirým lakem, dosáhnou tak maximální lesk barvy.
"O, homo si scires, quantum doctrina valeret, numquam dormires, nocte dieque studeres." (Walter)
( Člověče, kdybys věděl, jak mnoho vědění zmůže, nocí i dnem by ses učil, vůbec bys nechodil spát. )

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Farbenie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 27 Jan 2013 19:05

Pani, este raz dakujem za reakcie a rady!
Moze sa vam zdat, ze sa snazim igonrovat modelarske farby. Cena nie je az taky problem, co ma ale trosku odradza, su niektore negativne skusenosti plastikarov, co som docital na ich fore: co znacka a typ farby, to ine riedidlo, vrstvy roznych znaciek mozu vzajomne reagovat, obcas mavaju problem aj s krytim a pod.. Dokonca co sledujem niektorych plastakov, ktori stavaju kamiony ci auta, ti tiez casto chvalia autolaky pred modelarskymi. A to hovoria ludia, ktory uz vyskusali zrejme vsetky znacky a druhy modelarskych farieb. Pre mna su navyse autolaky lahsie dostupne, u nas nikde nepredavaju modelarske farby, nehovoriac este o riedidlach a pod. Takze preto ten moj pristup k tymto druhom farieb. Samozrejme, teraz by som uz radsej pockal a zohnal ci objednal nejake modelarske, ale uz je neskoro. :red:
Rozmyslal som aj na farbeni akrylovkou, len bude treba aj maskovat a mal som obavu, ze maskovacia paska strhne akrylovku. Ale ako sa ukazalo, syntetika bola vraj najhorsou volbou pre farbenie bielej..

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní