Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Výroba svetiel a majákov

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Výroba světel

Príspevokod užívateľa johnny7 » 06 Apr 2011 15:43

Dost zlozite nie? A hlavne to neni "koser" papier :P ...ked uz ale v tom mas prax, tak to mas za chvilku...
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Reflektor

Príspevokod užívateľa johnny7 » 04 Nov 2011 18:26

Vcera som trosku dumal, ako vyrobit reflektor s peknou zaroveckou, kedze gulicky potrebnych rozmerov nemam a herkulesova kvapocka, to mi prislo zdlhave, cakat kym to uschne a navyse sa mi velmi nedarilo aby to bolo ako tak symetricke.

Isiel som na to nasledovne:

1. Sklo som si vyrobil z obalu na paralen, pretoze to mala byt mierna parabola. Naryhoval som ho zozadu pravitkom a nalepil na ram reflektora. Vnutorny kuzel tiez klasicky postup, akurat, ze som si ho nemusel vyrabat, ale v "hnusno" sedej forme bol aj v smikajde. Takze som len nalepil lesklu pasku. Tento bod postupu mi pride bezny a casto pouzivany, takze je tu len pre poriadok.

2. Na rad prisla ziarovka...Na jednom konci som zrezal a zabrusil sparatko do tvaru minipologule a z nahriatej folie som vytiahol akusi "trubicku" polgulovito zakoncenu. Trubku som ziletkou zrezal do podoby akejsi dlhej ziarovky
3. Kuzel reflektora som opat ziletkou zozadu zrezal a tym sa vyvoril otvor, do ktoreho som zasunul "ziarovku" a zafixoval kvapkou sekundaku
4. To je vsetko :haha:

Vyhody tohto postupu vidim v tom, ze na rozdiel od herkulesovo kvapockovej metody je ziarovka pekne symetricka a ma prirodzenejsi lesk. Na rozdiel od metody vyroby ziaroviek zo silikonovych gulocok sa nemusim obavat zavyparovania od sekundaku. Daju sa prichytit aj Herkulesom, ale tam staci mensi tuk a pri transporte moze ziarovka odpadnut. A pri takom hotovom reflektore to veru zamrzi lebo sa to neda opravit bez rizika poskodenia modelu.

Pre fajnsmekrov je este mozne z jemneho drotika naznacit vlakno ziarovky, ktore sa len jednoduho zasunie zo zadnej strany.

Ak by bol zaujem, mozem spravit este nejake ilustracie, lebo foto nemam. Ale myslim si ze je to dost jasne. Foto hotoveho reflektora v teme stavby Jelcza - http://www.papermodelers.sk/viewtopic.php?f=61&t=1765&p=76853#p76853
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
Major | 64
Veľký milovník Tatier
Príspevky: 1683
Meno: Oto
Bydlisko: Tőketerebes
Kontaktovať užívateľa:

Re: Reflektor

Príspevokod užívateľa Major » 04 Nov 2011 18:55

Mama, kúp mi rengen... :haha:

Foto by bodlo. :)
"Komu není dáno, tomu se nedá dát." J.Werich

Užívateľov profilový obrázok
Roman | 50
4K+
Príspevky: 4057
Meno: Roman
Bydlisko: doma

Re: Reflektor

Príspevokod užívateľa Roman » 04 Nov 2011 19:01

v krabici od topanok byvaju saciky z malimy priesvitnymi gulickami,su tam rozne veklosti.staci si vybrat a nalepit ako ziarovku

Užívateľov profilový obrázok
Dody | 34
Príspevky: 1285
Meno: Dominik
Bydlisko: Borský Mikuláš / Ružomberok
Kontaktovať užívateľa:

Re: Reflektor

Príspevokod užívateľa Dody » 04 Nov 2011 19:05

Parada Johnny, ja som u ziaroviek experimentoval so vselicim, ale nic neprinieslo takyto efekt.
Roman, tie gulicky su vacsinou prilis velke. Ja by som do 1:32 potreboval asi 1mm priemer a take som este nevidel

Užívateľov profilový obrázok
johnny7 | 39
Wykonawca
Príspevky: 2856
Meno: Jano
Bydlisko: Prievidza

Re: Reflektor

Príspevokod užívateľa johnny7 » 04 Nov 2011 19:30

Roman napísal:v krabici od topanok byvaju saciky z malimy priesvitnymi gulickami,su tam rozne veklosti.staci si vybrat a nalepit ako ziarovku


Pisal som...viem o tom, to su tie silikonove gulicky z topanok a myslim, ze sa to priklada kvoli vlhkosti. Ale ked si pozries foto z reportu stavby, tam je jasne vidiet rozdiel. kde tie gulicky nemaju dostatocny lesk a moze vzniknut problem s uchytenim na vnutornej parabole reflektora, pretoze ak sa uchyti sekundakom, tak vypary mozu znehodnotit cely reflektor. A dokonca sa mi aj zda, ze cim dalej, tym viacej zltnu...
Hotovo: M4A3 Sherman GPM, Brabham BT26 Forum Team
Na Stole: Dragon Wagon GPM
Pod stolom: SdKfz 251, Mordin Solus (Mass Effect 2)
Zrusene: Skoda Roomster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Reflektor

Príspevokod užívateľa iconmaster » 04 Nov 2011 19:37

Vyzera to paradne Johnny a dobry napad na ziarovky! Ja som to zvykol robit len lajdacky, kvapkou lepidla :red:

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Transparentne farby na svetla, majaky, atd.

Príspevokod užívateľa iconmaster » 25 Sep 2016 15:55

Rad by som sa spytal, ake farby pouzivate alebo preferujete na farbenie zadnych svetiel, majakov a inych priesvitnych dielov?

Ja mam syntetiku od Revell 731 (cervena) a 730 (oranzova), no nerobi sa s nimi moc dobre: na dosiahnutie akeho-takeho krytia chce to aspon 4-6 vrstiev, samozrejme s dostatocnymi pauzami medzi jednotlivymi vrstvami, inac cerstva farba povoli predchadzajuci nater. Dalej farba sa neprijemne vzlina do kutov, kde tvori hrubsiu vrstvu a tym nerovnomerne kryje.

Neskusal som este transparentne farby od inych vyrobcov (Humbrol, Gunze, Tamiya) takze nemam cim porovnavat..

Vopred vdaka za kazdy postreh!

Užívateľov profilový obrázok
Štefan Húska | 42
2K+
Príspevky: 2624
Meno: Štefan Húska
Bydlisko: Saalbach Österreich

Re: Transparentne farby na svetla, majaky, atd.

Príspevokod užívateľa Štefan Húska » 25 Sep 2016 16:57

Servus, skús farbičky na sklo, tých je viac a v lepšej cene a môžeš aj zmiešať ako chceš a majú to aj v bežnom papiernictve, nemusíš kvôli tomu cestovať ďaleko ako ja napríklad z Hrádku sa terígať do Popradu alebo Žiliny lebo inde modelárske obchody nie sú :scorn:
Keď je model hotový, môžete ho postúpať :#)
Musím lepiť kým mám slinu

Užívateľov profilový obrázok
Dody | 34
Príspevky: 1285
Meno: Dominik
Bydlisko: Borský Mikuláš / Ružomberok
Kontaktovať užívateľa:

Re: Transparentne farby na svetla, majaky, atd.

Príspevokod užívateľa Dody » 25 Sep 2016 17:35

Ja mam myslim Gunze a som s nimi spokojny.

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní