Nevieš kam dať 2% dane?. A čo tak prispieť na chod našej najväčšej súťaže v Nitre?
Nevieš ako? Napíš správu Radkovi ( RKK) , on ti povie ako na to. Ďakujeme.

Laserové dezény a ich spracovanie

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
atlon | 46
Pán laserov
Príspevky: 1685
Meno: attila
Bydlisko: Nitra, Levice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Terenne kolesa TATRA T815 GTC

Príspevokod užívateľa atlon » 23 Okt 2016 18:54

Wizz - ako tak teraz pozerám asi máš pravdu a nie je to dobre nakreslené. Fotky bohužiaľ nemám , vždy na to zabudnem odfotiť dezén pred tým ako ho odošlem :beat brick:
a samozrejme, vypálim aj to čo pošleš, takže nie je problém, kľudne si to premysli a ohlás sa :victory:
Armin is the best

Užívateľov profilový obrázok
Paly | 36
Príspevky: 1791
Meno: Paľo

Re: Terenne kolesa TATRA T815 GTC

Príspevokod užívateľa Paly » 24 Okt 2016 22:36

Pneumatiky podobného typu, ako sa používali aj na dakarských kamiónoch. To mi pripomenulo, že som chcel tie svoje kolesá naskenovať a dať na stiahnutie vo viacerých mierkach. No, možno raz :)
Live hard, ride easy.

Užívateľov profilový obrázok
wizz | 40
Príspevky: 9
Meno: Edo
Bydlisko: Flensburg, DE

Re: Terenne kolesa TATRA T815 GTC

Príspevokod užívateľa wizz » 05 Nov 2016 14:01

atlon napísal:Wizz - ako tak teraz pozerám asi máš pravdu a nie je to dobre nakreslené. Fotky bohužiaľ nemám , vždy na to zabudnem odfotiť dezén pred tým ako ho odošlem :beat brick:
a samozrejme, vypálim aj to čo pošleš, takže nie je problém, kľudne si to premysli a ohlás sa :victory:


Ahoj, tak daco som zbuchal v sketchupe, zatial som si to este neskusal vytlacit ale malo by to byt v pohode.
Vrchny diel som navrhol s presahom, ktory sa ohne smerom do boku a bocne diely (ak sa zdaju tenke, tak su iba pre 2/3 kolesa) su z mensim "rapom" a z dierov na vrchny presah.

Myslis ze by si mi to mohol vypalit (vrchny dezen na 0.7mm material a bocny na 0.4mm)?
staci ti predloha zo skethupu?
tak nejako to vyzera:
dezen:
Obrázok

bocny diel:
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
atlon | 46
Pán laserov
Príspevky: 1685
Meno: attila
Bydlisko: Nitra, Levice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Terenne kolesa TATRA T815 GTC

Príspevokod užívateľa atlon » 05 Nov 2016 18:21

myslím si že by to nebol problém, ale vrchné diely (behúne) pálim buď na 1 mm alebo 0,4 mm čierny kartón, a všetky ostatné bočnice a podobne na 0,2 mm čierny výkres.

p.s.: trošku asi nechápem ako by to malo vo finále vyzerať :)

a potrebujem krivky, čiže: DWG, CDR, AI a podobne
Armin is the best

Užívateľov profilový obrázok
palyxk | --
Príspevky: 56
Meno: Pavol Kosc

Laserom pálené dezény - ako na ne?

Príspevokod užívateľa palyxk » 04 Máj 2017 09:37

Chystám sa na model Škody Fabie WRC 2003 kde mám aj vypaľované dezény. Neviem nájsť nikde postup ako s nimi narábať. Viete niekto poskytnúť návod alebo poradiť ako ich spracovať resp. dať link na nejaký návod.

Užívateľov profilový obrázok
atlon | 46
Pán laserov
Príspevky: 1685
Meno: attila
Bydlisko: Nitra, Levice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Laserom pálené dezény - ako na ne?

Príspevokod užívateľa atlon » 05 Máj 2017 15:04

ahoj, neviem to najst, Teo mal aj obrázkový postup len si nespomeniem na akom fóre.
Ale skús tieto linky tam sa o tom už kecalo (síce je to všeobecné alebo na formulku ale postup je rovnaký)

Drolení laserových dezénů
Dezény
Zjednodušenější postup lepení kola
Armin is the best

Užívateľov profilový obrázok
Fito | 49
Admin
Príspevky: 5506
Meno: Fito
Bydlisko: Na východ od Blavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Laserom pálené dezény - ako na ne?

Príspevokod užívateľa Fito » 12 Máj 2017 07:41

Ja som našiel u nás toto :
viewtopic.php?f=89&t=695#p10166
Návod k Teovým dezénom od Krčmoňa.
...The one who finished the Kriegslok.....................|Blog||Gallery

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 35
Last man standing
Príspevky: 7433
Meno: Peter Jankovič
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Laserové dezény a ich spracovanie

Príspevokod užívateľa iconmaster » 01 Apr 2023 21:38

Téma mesiaca apríl 2023 - LASEROVÉ DEZÉNY
Nakoľko ja laserové dezény nepoužívam, dúfam, že tu niekto opäť preberie iniciatívu na túto tému, ktorá bude snáď užitočná pre viacerých.

Očakávame prípsevky, rady a tipy napr.:
  • Robíte nejakú prípravu alebo zameriavanie laserového dezénu pred aplikáciou?
  • Ako tvarujete dezén?
  • Akým spôsobom lepíte laserový behúň pneumatiky?
  • Po nalepení zvyknete nejako upravovať hrany?
  • Po aplikácii laserového dezénu robíte ešte nejaké dodatočné úpravy?
  • Zvyknete laserové dezény aj prefarbovať? Ak áno, akým spôsobom?
  • Odkiaľ kupujete alebo získavate laserové dezény?
  • Máte nejaké ďalšie postrehy alebo tipy, čomu sa vyvarovať pri práci s dezénmi?
  • ...

Užívateľov profilový obrázok
Zax | 52
Príspevky: 1401
Meno: Miro
Bydlisko: Považská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Re: Laserové dezény a ich spracovanie

Príspevokod užívateľa Zax » 11 Apr 2023 14:43

Betexa urobila seriu vyukovych videi, pricom v tomto konkretnom Teo ukazuje ako robi kolesa, vratane prace s lasermi, tak to niekomu moze pomoct :wink: :

https://betexa-magazin.cz/modelarsky-sv ... enkem-teo/

Užívateľov profilový obrázok
martin1807 | 29
2K+
Príspevky: 2543
Meno: Martin Bilý
Bydlisko: Medzilaborce/ Praha

Re: Laserové dezény a ich spracovanie

Príspevokod užívateľa martin1807 » 14 Apr 2023 09:00

Tak ja skúsim prispieť svojou troškou k tejto téme.
Budem opisovať prácu s laserovými dezénmi českej výroby, nakoľko s poľskými nemám žiadne skúsenosti.

Kde zohnať dezény?
Svojho času sa výrobe venoval TEO, potom atlon, kontinuálne popri tom stále funguje Megagraphic a BETEXA. Ak by som ich mal porovnávať medzi sebou, tak keď zalovím v pamäti, tak si spomínam, že dezény od TEA boli výraznejšie a na hrubšom papieri. Pri aktuálnych (betexa a MG) by som povedal, že sa jedná o dosť podobné produkty. Niekedy sa mi, ale stane, že dezény od Megagraphic sú viac prepálené a je cez nich vidno. Zatial sa mi ale nestalo aby sa mi dezény doslova rozpadli pred očami.

Aké dezény poznáme?
Dezény by som rozdelil na dve základné kategórie. Prvou z nich sú dezény, ktoré nahradia diel vystrihovačky. Kolesá sú navrhnuté tak aby bol dezén použitý miesto dielu z vystrihovačky behúňa. Jeho rozmery sú tým pádom rovnaké, ako povodný diel.


Druhou skupinou sú dezény, ktoré sa lepia na hotové koleso. Spravidla sa jedná o výraznejší dezén, a vo väčšine prípadov, je doplnený aj o bočné figury, aby dezén prenikal na bok kolesa. Dezén by v tom prípade mal byť dlhší, aby to sedelo tak ako má, a nevznikala fuga.


Ako na to?
A ako vlastne na to?
Prvý typ:
Laserové dezény sú vo väčšine prípadov vyhotovené tak, že ich stačí vyrezať z archu a dá sa s nimi hneď pracovať. Niekedy dávnejšie som dezény podlepil na kancelársky papier aby držali pokope, a až tak som ich rezal. Rokmi skúsenosti a lenivosťou som dospel k názoru že tento krom nie je tak úplne nutný a realizujem ho iba v prípade, keď vidím, že dezény sú prepálené príliš a obávam sa o celistvosť. :P
Vyrezané dezény nasliním a začnem tvarovať na potrebnom priemere. Jedná sa v podstate o hrubší papier a vodou sa poddá. Nevlhčiť však málo ani príliš, tak akurát. Keby to bolo málo tak sa dezén zlomí. Vytvarovaný kruh potom zlepím z rubu kúskom výkresu. takto zlepený základ kolesa ešte poistím svorkou a nechám behúň sadnuť si a vyschnúť. Po vyschnutí pri miernom navlhčení prípadne dotvarujem tak aby to sedelo. :wink:
S takto pripraveným dezénom pracujem ďalej ako by to bol papierový behúň. Takže buď vložením kartonoveho kolečka, alebo namotaním pásku papiera a následne lepím bočnice kolesa. Vzhľadom k tomu, že sa snažím kolesá neprefarbovať tak aby nevznikal príliš veľký medzi dezénom a bočnicou, tak behúň mierne zaprášim kriedou a je to.
Boky nejak zvlášť neupravujem, iba ak je hrana a prechod výrazný tak sa hranku snažím zbrúsiť do stratena, ale tak aby som nenarušil bok.

Pri druhom type je to jednoduchšie. Dezén sa lepí na hotové koleso. Jeho tvarovanie je rovnaké ako v prvom prípade, bočné figúry sú buď súčasťou hlavného dezénu a iba sa ohnú, alebo sa jedná o samostatné dieliky. Mne osobne sa lepšie pracuje so samostatnými dielikmi, aj keď to trvá dhšie. Dezén na kolesá lepím normálne herkulesom kúsok po kúsku. :still dreaming: V tomto prípade, sa dá viac pohrař s hranou a dalo by sa hranu prebrúsiř do stratena, ale je to práca navyše a potom by to už asi chcelo aj farbu.

Ešte v dobách keď som prefarboval kolesá, tak na prefarbenie som používal matnú vodou riediteľnú čiernu revellku tusím č.6. Niekto mi kedysi radil farbu od Tamiya, kde je priamo odtieň na gumy (číslo neviem) :bad smile:

Práca s dezénmi nie je nijak zložitá, preto sa sanžím nekomplikovať si ju a čím viac si to zjednodušiť, preto je možné, že niekto bude mať iné, postupy. :haha:
Na stole: Tatra 815 Dakar 86, Tatra 148 AM-368
Naposledy dokončené: Praga S5T-2 3S + Praga S5T-3 3S, Tatra 815 Agro + Tatra 148 Agro, Praga V3S AD 080

Martin1807

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní