Rezanie plotrom

Moderátor: iconmaster

Užívateľov profilový obrázok
iconmaster | 29
4K+
Meno: Peter Jankovič
Kontaktovať užívateľa:

Rezanie plotrom

Príspevokod užívateľa iconmaster » 17 Dec 2017 22:57

Nazdar,

okrajovo sa tu objavili diskusie ohladne rezacieho plotra, no celkovo mi chyba tema venovana rezaniu plotrom. Predaslen viaceri uz vlastnime taketo zariadenie a bolo by vhodne sa podelit o skusenosti a mozno dat nejake tipy na pracu s nim resp. tipy na vyuzitie..

Asi najviac rozsirene su plotre znacky Sihouette typy Portrait (A4) a Cameo (A3):

Jedna sa o hobby-plotre za dostupnu cenu (ja som si svoj Sihlouette Portrait kupoval za 150€ dva roky dozadu). K plotru je dodavany celkom schopny program Sihouette Studio - nieco na styl graf. editora. Vyhodou softveru je, ze vie spracovat aj CAD subory *.dxf a vie automaticky rozpoznat obrysy z hociakeho rastroveho obrazka (je to fakt pecka)! K zakladnej vybave dodavanej k plotru patri aj rezacia podlozka s lepkavou vrstvu, na ktorej je mozne rezat aj papier resp. ine latky. Nastavenie rezania spociva v troch parametroch - vysunutie noza (nastavuje sa rucne otoceni ciapky nozika), rychlost (cm/s) a pritlak.

Pre zaujemcov odporucam tuto skvelu recenziu na stranke Modelplac.cz, ktora mi pomohla v rozhodnuti pre kupu:
http://www.modelplac.cz/pages/tipytool/silhouette.htm

Pomerne plodna diskusia ohladne tychto plotrov je aj na modelfore.cz, avsak je zamerana viacmenej iba na rezanie masiek:
http://modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=77580

Samozrejme kopu videi a tutorialov je mozne najst aj na youtube, staci len zadat nazov plotra..

Viaceri vidia v plotri narhadu rezania skalpelom. Mna osobne tato cinnost pri modelovani bavi, takze nemam plan prenechat ju masine. Avsak su situacie, kedy stroj to vie dat v lepsej kvalite (pismena, detaily, monotonne vzory) a rychlejsie. Okrem rezania dielov vidim moznost vyuzitia na vyrobu masiek zo specialnej folie, podobne ako plastikari. A v neposlednom rade sa to da vyuzit na rezanie samolepiacich folii na vyrobu napisov a pod., co sa zide aj inde nez pri modelarcine.

Takze tymto otvaram diskusiu, budem rad ked pridate vlastne skusenosti, postrehy a priklady na co ste pouzili rezaci ploter :wink:

Návrat na "Tipy a triky - Diskusia // Tips & Tricks - Discusion"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní